Какво ще кажете за новата система на болничните?

  • 17 275
  • 254
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 421
 Единственото което ще се постигне с това е, хората да не си вземат болнични. А по отношение на тези дето си вземат болнични без причина и с познати - пак ще си вземат.

  Няма никакво облекчение - нито за работодател, нито за служител.
Служителят чака много повече време за парите си, а работодателят се товари с допълнително работа(счетоводството или ТРЗ) - попълване на документи, още едно чакане по опашки в НОИ.
  Направо се радвам, че досега(2007) имам само болнични и майчинства при заварено положение. Да Ви кажа и хората се радват - превеждаме осигуровките след края на месеца заедно с искането и до три дни превеждат парите. Получават си ги със заплатите.

# 31
  • Мнения: 3 116
Мога да кажа че това е някакво безумие !

Осигуряват ме на пълна заплата, плащам безумни данъци и накрая половин заплата за януари ! Малката беше болна и се наложи да изляза още в началото на януари за 10 дни болничен, познайте дали досега съм си получила парите Sad Освен това си задавам въпроса, като кандидатстваш за кредит или като се смята обещетението за майчинство дали ще ги смятат тези болнични, защото във фиша за заплатата ми от януари те не фигурират !

Иначе казано НОИ намери как да прави пари, познайте сега къде ми стоят паричките, в някоя банка им се трупа лихвичка докато аз се чудя как да си платя кредита  #2gunfire

# 32
  • Мнения: 3 091
Да, аз също съм доста притеснена. през март ме очаква задължителния 45-дневен болничен за бременност, а също изплащам кредит! представям си какво ме чака...
Ще следя темата.

# 33
  • Мнения: 4 300
Ще кажа, че не е добра за мен.
Досега винаги съм работила при коректни работодатели- никога не са закъснявали с изплащането на болнични.
Сега обаче държавата ми усложни живота- още не съм си получила болничния за януари ( а съм получила една заплата и един аванс оттогава в редуциран размер).
Безумно е болничният да се депозира на втория ден от издаването му- ами ако съм самотна стара мома и счупя крак? Кой ще го занесе на работодателя?
Безумно е и болничните да се изпращат към НОИ веднъж месечно, и след това да чакам 30 дни ( поне на хартия са 30). А и като закъснееш да си платиш вноските ти начисляват лихва, но когато НОИ се забави да ти плати никой не ти дава лихва:)

Може би за работещите при некоректни работодатели нещата сега са по добре- поне не биха могли да им блокират изплатен болничен.

# 34
  • Мнения: 3 116
Хмм, ново 20  Sick

Ако вие момичета искате да вземете кредит от банката ви искат служебна бележка с нетните възнаграждения няколко месеца назад в зависимост от банката. Досега в тези нетни възнаграждения се включваха и болничните, вече не се включват. Т.е. ако един месец ви няма защото сте болнички, там ще пише кръгла нула за тоз месец и кредит нанайси  #Cussing out

# 35
  • Мнения: 4 300
Хмм, ново 20  Sick

Ако вие момичета искате да вземете кредит от банката ви искат служебна бележка с нетните възнаграждения няколко месеца назад в зависимост от банката. Досега в тези нетни възнаграждения се включваха и болничните, вече не се включват. Т.е. ако един месец ви няма защото сте болнички, там ще пише кръгла нула за тоз месец и кредит нанайси  #Cussing out

Едва ли ще има проблем, защото ако се покаже фиш там пише и броят отработени дни. В комбиинация с трудовия договор би трябвало да няма проблеми. Абе с две думи това е най малкият дерт. По важно е според мен че самите пари се бавят, а не с какъв документ ще ги докажем пред банката.

# 36
  • Мнения: 3 116
Хмм, ново 20  Sick

Ако вие момичета искате да вземете кредит от банката ви искат служебна бележка с нетните възнаграждения няколко месеца назад в зависимост от банката. Досега в тези нетни възнаграждения се включваха и болничните, вече не се включват. Т.е. ако един месец ви няма защото сте болнички, там ще пише кръгла нула за тоз месец и кредит нанайси  #Cussing out

Едва ли ще има проблем, защото ако се покаже фиш там пише и броят отработени дни. В комбиинация с трудовия договор би трябвало да няма проблеми. Абе с две думи това е най малкият дерт. По важно е според мен че самите пари се бавят, а не с какъв документ ще ги докажем пред банката.

Аз нямам право да показвам въпросните 2 документа, тайна са Sad

# 37
Мога да кажа че това е някакво безумие !

Осигуряват ме на пълна заплата, плащам безумни данъци и накрая половин заплата за януари ! Малката беше болна и се наложи да изляза още в началото на януари за 10 дни болничен, познайте дали досега съм си получила парите Sad Освен това си задавам въпроса, като кандидатстваш за кредит или като се смята обещетението за майчинство дали ще ги смятат тези болнични, защото във фиша за заплатата ми от януари те не фигурират !

Иначе казано НОИ намери как да прави пари, познайте сега къде ми стоят паричките, в някоя банка им се трупа лихвичка докато аз се чудя как да си платя кредита  #2gunfire

На същия хал съм и аз, само че с 9 дни за януари. Скоро ще взема заплатата си за февруари, а болничните от януари май към март ще ги дочакам...нямам думи просто.

# 38
  • Мнения: 4 300
Ritka, ти май никога не си вземала кредит:)

Аз също като почнах работа подписах Confidential agreement. Като кандидатстваш за кредит обаче работодателят ти издава служебна бележка за дохода, с което се съгласява да разкриеш тайната на трудовия си договор.
Ако имаш още въпроси относно банковото кредитиране заповядай:)

А най лошото е че паричките на НОИ не се олихвяват никъде, поне някой да ги вземаше тея лихви , ами то...

# 39
  • Мнения: 3 116
Ritka, ти май никога не си вземала кредит:)

Взимала съм 3 кредита, един потребителски който съм изплатила и 2 ипотечни, които са много далеч от тоз момент на изплащане Wink

Точно в тази служебна бележка за дохода по месеци, няма да се включва сумата за болнични според нашите HR-ки.

# 40
  • Мнения: 4 300
На вашите ХР-и им казваш да ти дадат бележка за броя отработени дни и броя дни, които си била в болнични. Нямат право да ти откажат и не представлява тайна:)

# 41
  • Мнения: 227
Най лошото от всичко е че трябва да вадиш толкова много документи, а служителките са едни "любезни".

# 42
  • Мнения: 14 486
а какво да кажат хората, които работят в учреждения, в които заплата се изплаща в края на месеца, следващ отработения месец? т.е. края на февруари вземаш заплата за януари. и документите за болничния ти през януари се носят в НОИ в края на февруари, следователно парите ги виждаш в най-добрия случай в края на март. #Cussing out

# 43
  • Мнения: 2 005
УЖАСНА!Пълна простотия,както и всички закони в тая държава #Cussing out

# 44
  • Мнения: 1 520
Незнам какво да си мисля. Работя във фирмата на мъжа ми и той каза дословно: "По-добре аз да ти дам направо нпари, отколкото да се занимаваме с тая сложна система".

Та на тоя принцип доникъде не го докарахме.
Отделно, че детето ми беше болно и в къщи 14 дни, а болничният най-много можел да е за 7. Питам се ако не бях в семейна фирма , а при друг работодател какво трябваше да правяс останалите 7 дни.

Апропо, за осигуряване на 200 лева, колко ще трябва да ми изплатят за 5 дни болнични. Някой знае ли?

Общи условия

Активация на акаунт