Какво ще кажете за новата система на болничните?

  • 17 266
  • 254
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 352
Аз имам болничен от 19 януари,още не е изплатен,а е вече 02.03.Преди 2 седмици ми го върнаха,че няма егн на детето ми.Та трябваше да го занеса на доктора да напише ЕГНто.Да обаче доктора щеше да отсъства няколко дни и аз взех та го написах сама.

# 76
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Какво да кажа ... иде ми да стрелям  #2gunfire #2gunfire
Съвсем сериозно обмислям варианта, ако до 30 дни не ми бъдат приведени парите да заведа съдебен иск. Ако не друго поне за лихви върху тях ... Че то какво - ако ти закъснееш да си платиш сметката или данъка - веднага ти ги начисляват, обаче ако ти имаш да получаваш нещо - нъцки - ебават те отвсякъде.
Пази боже - да не се разболяваш - иначе жална ти е майка
от една страна здравеопазването ти разкатава фамилията, от друга страна стоиш без пари и не може да си покриеш лечението
Мамка им.

# 77
  • Мнения: 7 109
Всъщност връщането зависи от това кога са внесени документите в НОИ. Почти сигурна съм, че от НОИ ще си спазват сроковете.

# 78
  • Мнения: 4 546
Всъщност връщането зависи от това кога са внесени документите в НОИ. Почти сигурна съм, че от НОИ ще си спазват сроковете.
егати сроковете 30дни  Close

# 79
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Всъщност връщането зависи от това кога са внесени документите в НОИ. Почти сигурна съм, че от НОИ ще си спазват сроковете.
Досега не ги спазват - факт.
Редовно занесени болнични за януари още не са изплатени  Twisted Evil

# 80
  • Мнения: 7 109
Понеже не съм адвокат на НОИ, прост идеалист - пускайте жалби за бавност.
Когато станат достатъчно много поне онзи мазник Христозков може да изгри заради тъпите си приумици да зависи нещо от него.
Все пак питайте отговорното лице във фирмата, за която работите кога точно са представили болничните ви пред съответното НОИ. 30-дневния срок тече от тази дата.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Някой знае ли по каква причина от НОИ искат данните за болнични от работодателя да са разпределени на отделни дискети с по максимум 50 записа? Ако фирмата има 2000 работници - 40 дискети... И изобщо НОИ с какъв ресурс ще поеме обработването на всички тези нови данни - да не говорим, че трябвало да сравняват данните от електронния формат с подаваната справка на хартия за всеки отделен случай?

Иначе мнението ми за цялата система е  Shocked

После се чудим защо нямало пари за това и това, а бюрокрацията някакси не намалява от самосебе си. Не вярвам, че е достатъчно голям процентът на безсъвестни работодатели, които не са плащали болничните досега и ето, отсега нататък, работниците им ще си получават обезщетението. Какво мислите вие?

Според мен доста работодатели просто ще си спестят удоволствието да зависят от НОИ и за средната маса болнични ще плащат от своя джоб - така НОИ ще отчете "спад във фалшифицирането на болнични". Да не говорим за забавянето на парите и пр.

Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 15:18 от malina_m

# 82
  • София
  • Мнения: 2 104
системата е кофти
бях болничен в началото на януари, а парите още ги няма и няма #Cussing out

# 83
  • Варна
  • Мнения: 3 232
Някой знае ли по каква причина от НОИ искат данните за болнични от работодателя да са разпределени на отделни дискети с по максимум 50 записа? Ако фирмата има 2000 работници - 40 дискети... И изобщо НОИ с какъв ресурс ще поеме обработването на всички тези нови данни - да не говорим, че трябвало да сравняват данните от електронния формат с подаваната справка на хартия за всеки отделен случай?

На обучението на което ходих обясниха, че било за улеснение на приемащите документите, т.е. ако е на една дискета, ще трябва само една служителка да ги приеме, а така можело да се разпределят и на други, и да не се забавя приемането.

# 84
  • Мнения: 3 116
И мойте пари от болничен от началото на януари ги няма. Днес един колега им се обади, казали са че имат проблеми със софтуера и че ще ги преведат може би този четвъртък.

Ами, омръзна ми, какво повече мога да кажа  Sick

# 85
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Някой знае ли по каква причина от НОИ искат данните за болнични от работодателя да са разпределени на отделни дискети с по максимум 50 записа? Ако фирмата има 2000 работници - 40 дискети... И изобщо НОИ с какъв ресурс ще поеме обработването на всички тези нови данни - да не говорим, че трябвало да сравняват данните от електронния формат с подаваната справка на хартия за всеки отделен случай?

Иначе мнението ми за цялата система е  Shocked

После се чудим защо нямало пари за това и това, а бюрокрацията някакси не намалява от самосебе си. Не вярвам, че е достатъчно голям процентът на безсъвестни работодатели, които не са плащали болничните досега и ето, отсега нататък, работниците им ще си получават обезщетението. Какво мислите вие?

Според мен доста работодатели просто ще си спестят удоволствието да зависят от НОИ и за средната маса болнични ще плащат от своя джоб - така НОИ ще отчете "спад във фалшифицирането на болнични". Да не говорим за забавянето на парите и пр.
ooooh!
Откъде да започна да ти отговарям, се питам.
По първия параграф - ще питам колежката от счетоводството, предполагам с радост ще ми каже. И какви са тия дискети в 21 век, за бога Crazy. Четох миналата седмица статия как дискетата вече отивала в музея, новите компютри фабрично ги произвеждали без флопи. В музея - ама малко по-късно, някога, но не сега...

Относно бюрокрацията - само си мечтаем, че примерно с влизането в ЕС и уеднаквяването (уж) на стандартите ще намалява. Хич нямам такива наблюдения, напротив - в нашата фирма, откакто е сертифицирана по ISO, бумащината стана двойно по-голяма Sick, естествено набъбването на работа и задължения се поема от същите хора, стресът им е много повече, възнаграждението обаче не мърда Thinking.

И последно - за това, че доста от работодателите ще прескачат НОИ си абсолютно права. Като първи ход служителите или си ходят болни на работа, или ако съвсем закъсат и няма накъде без да останат да се полекуват малко в къщи се разбират на местно ниво с прекия ръководител изобщо да не представят болничен, все едно са си били на работа. А самата работа по някакъв начин я свършват, къде в домашна обстановка, ако естеството й позволява, къде със седене до среднощ като оздравеят Tired.

# 86
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Някой да знае как мога да потърся информация къде и защо ми се бавят болничните вече месец и половина?
И жалба до кого и къде да подам?
Благодаря на отзовалите се!

# 87
  • Мнения: 207
просто нямам думи
ето днес какво се случи.Идва жена да си вади зъб ,но трябва болничен за един ден - не е редно да се работи в запрашена среда,до тук добре,ще се издаде болничен за един ден, но какъв е смисъла
за този един ден отсъствие от работа ,заслужава ли си тичането,
трябва и банкова сметка да отвори за да и преведат парите евентуално след един месец
отваряне на банкова сметка е 10,00лв.,а надницата и на ден е 6-7лв.
и естествено познайте кво направи пациентката - извади си зъба и отиде на работа newsm   78

# 88
  • Варна
  • Мнения: 2 133
просто нямам думи
ето днес какво се случи.Идва жена да си вади зъб ,но трябва болничен за един ден - не е редно да се работи в запрашена среда,до тук добре,ще се издаде болничен за един ден, но какъв е смисъла
за този един ден отсъствие от работа ,заслужава ли си тичането,
трябва и банкова сметка да отвори за да и преведат парите евентуално след един месец
отваряне на банкова сметка е 10,00лв.,а надницата и на ден е 6-7лв.
и естествено познайте кво направи пациентката - извади си зъба и отиде на работа newsm   78

За един ден няма смисъл - и без това е за сметка на работодателя по закон. В такива случаи просто хората няма да си вадят болнични масово, предполагам, ако се разберат с работодателя си (НОИ сигурно ще си го искат, за статистика или кой знае какво, но....)

Някой знае ли по каква причина от НОИ искат данните за болнични от работодателя да са разпределени на отделни дискети с по максимум 50 записа? Ако фирмата има 2000 работници - 40 дискети... И изобщо НОИ с какъв ресурс ще поеме обработването на всички тези нови данни - да не говорим, че трябвало да сравняват данните от електронния формат с подаваната справка на хартия за всеки отделен случай?

На обучението на което ходих обясниха, че било за улеснение на приемащите документите, т.е. ако е на една дискета, ще трябва само една служителка да ги приеме, а така можело да се разпределят и на други, и да не се забавя приемането.

И как минава приемането? Някак ми звучи все едно ще ми маркират сиренето на едната каса, а хляба и макароните - на друга. Облегчава ли се нещо изобщо?  newsm78
CTramell, кажи какви са отзивите на вашата счетоводителка...

# 89
  • Варна
  • Мнения: 3 232

И как минава приемането? Някак ми звучи все едно ще ми маркират сиренето на едната каса, а хляба и макароните - на друга. Облегчава ли се нещо изобщо?  newsm78
Незнам на практика как става. Аз имах 30 болнични, на 1 дискета, и общо с преглеждането на всички документи минах за 10 минути. Може пък ако има наистина толкова много дискети, да има вариант да се оставят за по-късна обработка, както беше едно време за персонален регистър /поне във Варна/, оставяш нещата и минаваш на другия ден да си ги вземеш.   

Общи условия

Активация на акаунт