На училище на 6 години ?

  • 4 931
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 622
Още едно закъсняло мнение по темата. Моя син в момента е втори клас. Тръгна на 7 години и 6 месеца - роден е през месец март. И нито веднъж до момента не съм съжалила, че го пуснах по късно въпреки че можех да го пратя и на 6 и половина. Остави го за по късно после няма да има толкова време за игри и само ще учи, учи...

# 31
  • Мнения: 984
най- добре е да направиш консултация с детски психолог, там ще му напрявят тестове за писихическото развитие и ще ти дадат съвет дали психически е узрял за училище.

# 32
  • Мнения: 2 197
Аз съм родена в края на годината и съм тръгнала на училище на 6 години, знаейки да чета,  да броя,  да смятам и да умножавам. В първи клас се научих само да пиша (беше много отдавна, тогава бях единствена). Винаги съм била най-малка в класа. На 17 бях студентка. На 22 бях дипломиран инженер със завършено семестриално второ висше. Никога не ми е омръзвало да уча или чета. Това го пиша само, за да кажа че тръгналите по-рано на училище не винаги губят интерес към него.
Но специално във вашия случай аз лично бих изчакала още една година и то само, за да има разлика между двете деца. Защото на големия ти син ще му омръзне да обяснява как така брат му е по-малък, а са в един клас и това ще му докара и малко злобни забележки от рода на "той толкова ли е по-умен" или по-лошо "ти по-глупав ли си от него".

# 33
  • Мнения: 189
Благодаря на всички за мненията.
boto Децата ми няма да тръгнат в една и съща година на училище. Баткото ще тръгне тази есен. А за малкия трябва да реша дали есента да го запиша в подготвителна група или не.
Честно си признавам обаче, че има още една причина да искам да запиша малкия по-рано на училище. Смятам, че ако децата ми са в последователни класове, баткото ще може да помага повече на малчото, а и в същото време ще преговаря това което е учил предната година.
Не е нещо което ще определи поведението ми, но все ... newsm78

# 34
  • Мнения: 1 937
Тъй като имах подобни намерения, си позволявам да се включа в темата, при все че ми се струва вече изчерпана.

Напоследък е практика да провеждат тестове за училищна готовност (диагностика за училищна зрялост) - психолозите я обясняват като ниво на психическо, физическо и социално развитие.
Някои от показатели, които се наблюдават са концентрация на вниманието, ниво на говорно развитие и фина моторика, Янита е споменала за това по-горе.
Подобно на kiki77 бих те посъветвала да направиш консултация със специалист.

# 35
  • Мнения: 1 937
Remisteri, това може да ти е от полза за окончателното ти решение:
 Информация и записване за диагностика за училищна зрялост - тел. 931-01-67, д-р Момчилова.
"Ако търсите помощ и съвет за вашето дете, можете да ги откриете всеки четвъртък от 8.30 – 17 ч. в специализирания кабинет за психологическо консултиране и психодиагностика от Татяна Петрова – клиничен психолог, телефони: 8130 475, 831 90 19"

Подробности на страничката на СИОКОЗ

Успех!

# 36
  • Мнения: 254
И аз мисля, че всичко зависи от детенцето. Ти си неговата майка най-добре ги усещаш тези работи.
Самата аз съм тръгнала на 6 години на училище и трябва да ти кажа, че си има и добрите и лошите страни, но като цяло май е по-добре да стане на 7. Пък и още една година купон:)))) и игри без домашни и така нататък. Не бързай!

# 37
  • Мнения: 189
Verdad Благодаря за координатите. Аз съм от Габрово и специално за този проблем няма да се засиля към София, но ако ми излезе път натам ще се възползвам от тях.
Просто тук в Габрово няма кой знае колко психолози, а такива които да могат да преценят дали едно дете което още няма 5 години, ще е готово за учлилище на 6,5 съвсем липсват.
Затова ви отнемам времето и събирам мнения.
Но все пак ще поразпитам училищните психолози за информация.

# 38
  • Мнения: 1 937
За нищо.
В Габрово можеш да попиташ съществува ли подобна практика във вашия РИОКОЗ.

# 39
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз смятам, че взех правилното решение, като не записах Деница на училище на 6г. Много дълго се колебах - детето ми беше психически  и физически готово на това, но в крайна сметка реших, че ще е несправедливо да я пратя в съвсем различна среда, откъсвайки я от приятелките, с които е заедно от бебе.  Госпожата и от детската градина пише тук, може да удостовери, че някои от децата в групата бяха готови за училище още миналата година, но ще си изчакат набора.

# 40
  • Мнения: 175
Като се има предвид у4ебната програма в БГ съм твърдо против. Някоя от мамите бе6е споменала 4е на запад е задължително децата да тръгват на у4или6те от 6 години. Това е така/за някои страни/, но нека не забравяме каква е все пак западната у4ебна програма. Синът ми е в трети клас/8.5 години/ и в момента изу4ават таблицата за умножение. Вси4ко което се изу4ава се поднася в формата на игра, дома6ните са им много малко и нямат оценки до 7 клас. Като цяло мога да кажа 4е преходът между детската градина и у4или6те е много плавен и децата нямат никакви проблеми с това. Смятам 4е в БГ децата прекалено много се претоварват с ненужен материал. Какво е това 8 4аса уроци? Нормално е да им писне след време. Ако си бях в БГ не бих пуснала детето си по рано.

# 41
  • Мнения: 9 990
  Имам приятелка учителка ,която ми сподели,че такива деца в началото тръгват много силно,но към 3-4 клас вече започват да "издишат"/точно така се изрази тя/,така че не насилвай нещата,остави детенцето да поиграе още една година. Peace

Това е истината, майка ми работи в училище и казва същото. Сестра ми тръгна на 6г. и след две-три години просто си проличава разликата Stop
Аз даже си двоумя дали да не я пусна на 7,5г.  newsm78, по съвет на учителките, ама ще го мисля още ooooh!

Така е, а и все пак майка ти е дала компетентно мнение на педагог!
Моята ще върви с набора си/ за това са измислени тези набори все пак/На практика ще тръгне на училище на 7г 8м, защото е раждана в началото на годината.Ако има интереси-ще я записвам на кръжоци и занимални преди това и толкова.Навремето в нашето училище вкараха 6-годишни, но ги водеха да спят на обяд задължително, имаха си отделна сграда.

Общи условия

Активация на акаунт