За разделното сметосъбиране..

  • 3 098
  • 75
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 622
Е, не е ли странно, че във Варна не съм виждала такива кофи?  Thinking Аз живея в централната част, но около нас са само от тези, металните  Thinking Вчера имах малко работа надолу, към Морската градина и Княз Борис (центр. улица), но не видях такива контейнери. В същност не видях почти никакви...Налагало ми се е като ходя по центъра да си държа боклука в ръка или да го пълня в джоба, че като видя кошче(евентуално), да го изхвърля  Tired

Тъпа работа.....

# 31
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Аз в Пловдив не съм виждала  Thinking

# 32
  • Мнения: 899
Хартиения етикет от шишето се маха и се слага в частта за хартия.
Опаковките от вафли, кроасани и т.н. отиват при пластмасата. Батериите също.
Найлоново пликче с етикет - както при шишето.

Ако иде реч за бутилка от кока-кола - не е нужно да се маха етикета, върви към пластмасата.
Но например малка, стъклена бутилка от кола - да, разделят се етикет и шише.

# 33
  • Мнения: 27 524
Виждала съм ги.
Търпение. За новите неща и промените трябва време. Лека-полека всичко ще се нареди  Peace

# 34
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И при нас ги има, слагам всичко в една голяма торба и пред контейнерите чета и разделям. Гледам и съсетите това правят. Не си ги държа на балкона всеки ден изхвърлям
По центъра на София няма по малките улички има по границите на центъра. Дано скоро и там сложат.

# 35
  • Мнения: 2 821
Това важи ли и за изхабените батерии? newsm78
Винаги се замислям как да ги изхвърля...
А пък тук да не говорим как няма и помен от подобни кофи Crossing Arms

# 36
  • Мнения: 5 622
Това важи ли и за изхабените батерии? newsm78
Винаги се замислям как да ги изхвърля...


Мда..... Ама май на батериите си пише, че не трябва да се изхвърлят с обикновения боклук, а на определените за целта места. Но кои са те?  Thinking

# 37
  • Мнения: 9 990
Хартиения етикет от шишето се маха и се слага в частта за хартия.
Опаковките от вафли, кроасани и т.н. отиват при пластмасата. Батериите също.
Найлоново пликче с етикет - както при шишето.

Ако иде реч за бутилка от кока-кола - не е нужно да се маха етикета, върви към пластмасата.
Но например малка, стъклена бутилка от кола - да, разделят се етикет и шише.

Нямам против, разделното събиране, но.....това, което споделяш е меко казано трудно.Аз не винаги успявам да отлепя етикета на бутилка или буркан.Особено на БГ продуктите-или сам пада, или е като бетон отгоре Rolling EyesЕто, сега се мъча вече доста време да сваля етикета от буркан  зелен грах на фирма някаква си българска, основна на пазара.Ми...не става....трябва да го накисна в гореща вода...

Моля-споделете у дома как организирате всичко.В отделни кофи, или като тръгнете да изхвърляте разпределяте.Защото -ето-етикетите трябва да се отлепват-значи-предварително става всичко.Освен това, ако са изцапани тези неща в общата кофа-пак няма как да стане.И също-всичко трябва да се измива преди да се изхвърли в специалният контейнер, нали така? Thinking

Последна редакция: сб, 13 яну 2007, 17:55 от пенелопа

# 38
  • Мнения: 5 622
 Моят скромен опит за разделно сметосъбиране се изчерпва до Франция и Америка. Там съм имала възможността да изхвърлям отделно отпадъците. В америка стъкло не помня да съм изхвърляла, основно беше метал- тенекиени кутийки и консерви, всичко им е в метални кутийки....никакви етикети не съм разлепяла. Събирахме отпадъците в една щайга- отделно за метал, отделно за пластмаса и веднъж седмично май беше, идваше камион, който ги събираше пред къщи, като преди това, ние изнасяхме пред входната врата събраните разделно боклуци.

Във Франция- също никога не съм разлепяла етикет. Например на стъклена бирена бутилка. И не знам това да е представлявало проблем. Пластмасовите шишета, например от мин. вода, ги смачквах и така ги прибирах, защото така сгънати, заемат по-малко място.

Това е. не помня да е представлявало изобщо проблем. Въпрос на навик. Тази вечер пак изхвърлих две бутилки от бира(от тези, дето не се връщат), в общият боклук и отново ме доядя, че ето- дори и да имам желание, нямам възможност да ги отделя  Close

# 39
  • Варна,Младост
  • Мнения: 200
 В квартал Младост във Варна вече приготвиха местата за новите кофи.Другата седмица очаквам, че ще ги сложат.

# 40
  • Мнения: 222
БУБА, защо няма контейнери за разделно събиране във Варна, питайте кмета си. На него са му направени предложения за това още преди година и половина, ама явно си чака комисионната, за да подпише договор.
Относно батериите, акумулаторите, крушките да подчертая, че те са опасни отпадъци и не се изхвърлят в контейнерите за разделно събиране.
Опаковките, разбира се, трябва да се почистят, преди да се изхвърлят (например кофичка от кисело мляко). А етикетите от стъклените и други бутилки не е необходимо да се отлепят.

# 41
  • Мнения: 222
А, явно Титан са му дали комисионна на кмета ви!

# 42
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
По повод почистването - да се махнат от тях хранителните отпадъци. И аз знам, че етикетите не е необходимо да се махат

# 43
  • Мнения: 222
Памперсите се изхвърлят в общия боклук, защото те не се рециклират.
Изобщо не е вярно, че в България няма завод за рециклиране на отпадъци! Има и то даже няколко!

# 44
  • София
  • Мнения: 1 244
Не е нужно (щото е и непосилно) да се махат етикетите. Това важи и за буркани примерно. Те тъй или иначе при термичната обработка ще бъдат унищожени.
Така например опаковка от пр. мляко - това в кутиите, стабилизираното - отива при пластмасата, защото отвътре е някакъв найлонов слой. Нищо, че отвън е картон.
Мисля, че трябва по-подробно да вземат да обяснят общините кое-къде. На нас като ни сложиха кофите получих листовка в пощата с пожелание и подпис от мин. Чакъров. Много мило, ама ако на тва му викат разяснителна кампания...  Stop

Памперсите са в общия (заради акото, така да се каже)  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт