За маята и втасването

  • 21 571
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 57
Здравейте!
Знам, че има доста теми, изчетох повечето, но имам много наболял вапрос.Днес ще правим прощъпулник на дъщеря ми и няма време за готова пита.Сега остава да запретна ръкави, но имам нужда от помощ.За коледа правих постна питка с мая - пълен провал.Проблема беше, че не втаса и не се удвои, а разтворих маята в хладка вода с малко захар.Изчаках да се понадигне, после и тестото остави на топло да втаса.Но изобщо не се надигна Sick
Помогнете ми със съвети, че ще бера срам и ще проваля празника. baby_neutral
Избрала съм си рецепта от тук, но мисля, че проблема ми е само бухването.
Как, къде и колко да втава тестото?
Предварително благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 472
Всички продукти трябва да са ти топлички. Ако във вече втасалата мая сложиш студени другите продукти /извадени от хладилника/ може да пресечеш втасването. А за да стане на "конци" трябва да "удраш" топката тесто в масата /дано да си ме разбрала/.Успех в месенето и весел празник!

# 2
  • Мнения: 1 708
1 кг.брашно
2 яйца
2-3 супени лъжици кисело мляко
2-3 супени лъжици олио
1 ч.л.сол
1 ч.л.захар
1 кубче мая(2 пакетчета суха мая)
хладка вода около 400-500 грама
околоПресяваш брашното(около 1 кг) и в него слагаш солта.Прибавяш яйцата като отделяш единия жълтък за намазване,олиото,киселото мляко и размитата предварително мая в хладка вода със захарта.
Замесваш тесто и ако ти е трудно да месиш го удряй в плота колкото пъти можеш.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=21776&photo=198

1 кубче мая е за 1 кг. брашно
Тестото с мая за да втаса изисква повече месене
Оставя се на топличко покрито с кърпа за около 20-30 минути (когато го омесиш правиш дупка с пръст и го оставяш да втаса,когато дупката се запълни почти значи е втасало.)
След като втасапърви път оформяш питката и оставяш отново да втаса.
Печеш в предварително загрята фурна.

П.С Може и маята да не е била прясна и затова да се е получило така с твоята пита!


# 3
  • Бургас
  • Мнения: 6 289
На моята мая /прясна/ на опаковката пише да не се добавя директно захар и сол при разтварянето

# 4
  • Мнения: 127
Аз правя пипата на sneji -водата може да се замени с прясмо мляко, а количеството е една купичка(шоличка)от тези металните. Първо меся около 15-20 минути, след това 20 минути втасва,след това пак размесвам,оформям и втасва още 20-30 минути.Ако все още не си почнала с месенето мога да ти кажа оригинално оформяне на питата

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
На моята мая /прясна/ на опаковката пише да не се добавя директно захар и сол при разтварянето
И на моята пишеше така, но аз си я разтворих, както си знам - с хладка вода, сол, захар и брашно, докато стане кашичка.
Иначе оставям маята /т.е. кашичката/ да удвои обема си, правя кладенче в брашното, добавям около 0,5л. хладко прясно мляко или айран, 3 яйца и 1 белтък /жълтъкът е за намазване/, сол и захар, маята и замесвам тесто. Бия го 50 пъти в масата и оставам да втаса в тенджера, после премесвам, оформям питката /винаги използвам мас или масло, никога олио/ и отново оставям да втаса. Намазвам с жълтък и слагам да се пече в загрята фурна. Като поставя питката във фурната, изключвам горния реотан и пека само отдолу около 20-25мин., после включвам и горния реотан и допичам, като проверявам с дървено шишче. Докато се пече само отдолу, фурната НЕ се отваря. Досега провал с питка не съм имала, а правя от 14-годишна, благодарение на майка ми, която просто е ненадмината в тестените изделия.

# 6
  • Мнения: 8 505
Разтварям маята в прясно мляко-топло,но не горещо (дори да няма в рецептата,добавям по малко,колкото да се разтвори в маята).След като съм омесила тестото,го оставям да втаса във фурната,без да е включена-в нея няма никакво течение,което да пречи на втасването.

# 7
  • Мнения: 127
много е важно питата да се слага да се пече във студена фурна и ниска температура-аз лично на 150-160- градуса

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
много е важно питата да се слага да се пече във студена фурна и ниска температура-аз лично на 150-160- градуса
Не съм съгласна Naughty - слагам я винаги в предварително загрята фурна, но като я сложа, изключвам отгоре и първо пека само отдолу на 180 градуса около 25 мин.

# 9
  • Мнения: 9 107
много е важно питата да се слага да се пече във студена фурна и ниска температура-аз лично на 150-160- градуса
Не съм съгласна Naughty - слагам я винаги в предварително загрята фурна, но като я сложа, изключвам отгоре и първо пека само отдолу на 180 градуса около 25 мин.

не се карайте, различните пити - се пекат различно. Има доста начини на печене - зависи фурната каква е, зависи от мощността  и др.такива, въпрос на собствено мнение е.
Лично на мен хляба повече ми харесва като го сложа да се пече в гореща фурна и намаля градусите.

# 10
  • Мнения: 784
 Сигурно вече съм закъсняла със  съветите - 15ч. е, но за другите които искат да знаят - ПРОФЕСИОНАЛЕН СЪВЕТ за месене и втасване в домашни условия (навремето учих УПК "Хлебна и сладкарска промишленост"):

1. Маята се разтваря в малко количество от предвиденото по рецепта мляко или вода (което пък трябва да е  хладко - не студено или топло) и се добавя брашно като за много гъста смес за палачинки. Тази смес се оставя във фурната на 25-30 градуса за около 20 мин. или видимо да кипне.

2. Пресявате брашното, слагате го в съд, правите кладенче (дупка) в средата на брашното, изсипвате маяната смес и другите продукти в кладенчето и замесвате, като вземате постепенно от брашно. Целта е: да постигнете максимално меко тесто, но все пак да се отлепи от съда и да може да се меси;  да го месите минимум време, но все пак да се получи хомогенна смест. Всяко месене повече от необходимото и добавяне на повече брашно повече от необходимото прави тестото жилаво, твърдо и не позволява да бухне добре.
Никога не се стремете да спазвате точно съотношението вода/брашно от рецептата, защото всички брашна са много различни.  Добавяйте брашно докато получите МЕКО тесто.
Винаги обръщайте внимание на указанието на маята - за какво количество брашно е!

3. Слагате тестото в дълбок съд, покривате го с фолио и оставяте да втаса ВЪВ ФУРНАТА на температура 25-30 градуса за около 1,30-2 часа или поне докато видимо удвои обема си. Най- добре ако фурната е с вентилатор.  Може да сложите във фурната и малък съд с вряща вода, която да се изпарява, защото втасването обича високата влажност.

4. Оформяте тестото във вида в който ще го печете и пак оставяте да втаса, като пак трябва да удвои обема си - пак във фурната на 25-30 градуса и поне за час.

5.Намазвате с яйце или само вода и печете във фурната на 150-180 градуса.

Успех на всички майки! Няма питка, която да се меси с по-голяма любов от тази за прощъпулника, затова винаги става хубава!  bouquet 
 
 п.п. Това, че от блъскането тестото ставало на конци, не е вярно, стане ли за блъскане, значи тестото е прекалено твърдо.
Фурната може да е загрята предваритело, но на не-повече от 150 градуса (аз не я загрявам).

# 11
  • София
  • Мнения: 35 919
Аз чакам докато втаса, понякога става за 30 мин, а друг път съм чакала и 2 часа.
Само водата ми е топла, за температурата на др. продукти не се съобразявам.

# 12
  • София
  • Мнения: 9 850
Аз пък от известно време меся само със суха мая.имах няколко провала с прясна мая,защото ми я продават замразена,а на нея пише да не се замразява.Доколкото зная условията на съхранение на прясната мая са от изключителна важност,а в доста магазини не ги спазват.Със сухата мая проблем никога не съм имала. Peace

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Пепчо, далеч съм от мисълта да се карам - просто фразата "много е важно..." за мен предполага, че ако не се спази последващото условие, няма да се получи желания резултат. Та, в тази връзка изразих несъгласие. Много съм далеч още от питките на майка ми, въпреки че нямам провали, нейните винаги са по-  от моите Rolling Eyes /Тя е правила питките за годежи, балове, сватби и кръщенета на половин Бургас/.От нея знам за загряването на фурната и за "биенето" на тестото, което пък няма нищо общо с твърдостта, както казва Еделвайс. Само че вече не помня каква беше целта, защото си "бия" по дефолт Crazy Довечера нашите ще идват за вечеря и ще питам майка защо се биеше тестото, но категорично мога да кажа, че не е защото е прекалено твърдо.
Валенцето, усещаш ли някаква разлика във вкуса? Защото аз само веднъж месих със суха мая, но ми се струваше после с по-различен вкус питката. Между другото, миналата седмица ми продадоха замразена мая и се изприщих, докато чаках кашичката да втаса, но нямаше проблем - питката дори стана много по-добре от предишния път.

# 14
  • София
  • Мнения: 9 850
Голди,не намирам никаква разлика във вкуса.Дори когато е със суха мая хляба става по пухкав някак.Сега имам машина за хляб и тя меси вместо мен,но и преди със сухата мая имах по-добър резултат.А за машината примерно почти всички рецепти са със суха мая.

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Аз за машината си ползвам суха, но имах предвид за питките; голяма съм патица ooooh!, изобщо не съобразих, че може би месиш тестото в машината. Аз още не съм пробвала, но може би е време и то със суха мая Peace; въпреки че обичам да меся, всякакви тестени без питката, меси машината. Все си мислех, че за питката е важно да го усещам "тестото", но още следващия път ще опитам Simple Smile

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
От нея знам за загряването на фурната и за "биенето" на тестото, което пък няма нищо общо с твърдостта, както казва Еделвайс. Само че вече не помня каква беше целта, защото си "бия" по дефолт Crazy Довечера нашите ще идват за вечеря и ще питам майка защо се биеше тестото, но категорично мога да кажа, че не е защото е прекалено твърдо.
В моята книга пише, че "биенето" на тестото "помага на глутена да се свърже".  Thinking

# 17
  • София
  • Мнения: 9 850
Голди,аз вече всичко меся в машинката.Последно вчера правих вкусните питки на Карина там,станаха божествени.Така че не е проблем според мен щом имаш машина,тя да меси и питата.Е,няма да я усещаш с ръцете питата,а направо със стомаха Wink.

# 18
  • Мнения: 9 107
... Много съм далеч още от питките на майка ми, въпреки че нямам провали, нейните винаги са по-  от моите Rolling Eyes /Тя е правила питките за годежи, балове, сватби и кръщенета на половин Бургас/.От нея знам за загряването на фурната и за "биенето" на тестото, което пък няма нищо общо с твърдостта, както казва Еделвайс. Само че вече не помня каква беше целта, защото си "бия" по дефолт Crazy Довечера нашите ще идват за вечеря и ще питам майка защо се биеше тестото, но категорично мога да кажа, че не е защото е прекалено твърдо.

Голди, пошегувах се бе  Grinning ама забравих да сложа маймунка такава  Embarassed Вярно, че тази фраза - "много е важно" не звучи добре  newsm78. Все едно да ми кажат на мен колко е  важно да се пресее брашното. Еми- не го правя, ако ще да е жизненоважно. И провали си имам, ама те нямат нищо общо с пресяването, ами със застояването пред монитора  EmbarassedЗа биенето  в масата знам, че където трябва мнооого месене на ръка, за по-лесно се бие на масата и  
..., че "биенето" на тестото "помага на глутена да се свърже".  Thinking

# 19
  • Мнения: 222
Извинявам се че не е точно по темата но не исках да отварям нова.
Защо в някой рецепти във фурната се слага чаша с вода?

# 20
  • Мнения: 9 107
ха - това го знам  Laughing

Ами новите фурни - конвекторни -  си имат дюзи за впръскване на вода - (май конвектомати се казват) - където хляба се пече и с пара. Така  влажността е еднаква и ставал по-хубав хляба. Такива се фурните в била и др. големи вериги.  А на нормалните печки - препоръчват чаша или купа с вода - за овлажняване.

Последна редакция: нд, 14 яну 2007, 18:06 от pep-4o

# 21
  • Мнения: 222
pep-4o благодаря ти за бързия отговор.
ха - това го знам  Laughing

Ами новите фурни - конвекторни -  си имат дюзи за впръскване на вода - (май конвектомати се казват) - където водата се пече и с пара.
тов да пека вода не съм го пробвала още ама може да е вкусно Laughing/надявам се да не те обидя/

# 22
  • Мнения: 9 107
старост-нерадост  hahaha hahaha

оправих се де  Laughing

# 23
  • Мнения: 382
Снежи е написала ,че 1 кубче прясна мая е равно на 2 пакетчета суха,но това е вярно ако сухата мая е на д-р Йоткер.Има суха турска и унгарска мая,които са за 1 кг брашно.Но както някой беше писал по-горе,винаги поглеждайте какво пише на опаковките на маята.
 И малко от моя опит- откакто се влюбих в мъфините,правя всички тестени неща по тяхната технология,разделям в две купи сухите и мокрите продукти,като маята не я разтварям ,а я поръсвам или сея със сито над купата със сухите продукти.Кексовете стават супер,направо се топят и вече не ми се случва да имам фалове(а преди това я стане ,я не стане).Питите също стават много сполучливи,и милинки съм правила така.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
В моята книга пише, че "биенето" на тестото "помага на глутена да се свърже". 
- точно така каза и майка, както и че дрождите се активирали или нещо подобно Joy и въздухът в тестото се разпределял по- равномерно.  Това за въздуха /за дрождите ме съмнява Thinking/ го знаела от някаква много стара баба, която правела хляб едно време в селската фурна. Майка ми бие тестото 100 пъти /бабата едва ли го е била толкова много Wink/ и мъжът ми веднага заключи, че моите питки не ставали чак толкова безупречни като нейните, щото аз го бия 50 Crossing Arms Joy

# 25
  • Мнения: 57
Здравейте момичета!
Сърдечно благодаря за отговорите!  bouquet
Знаех аз, че тук е мястото за искане на акъл  chef!Много сте изчерпатлни.Някои отговори са дошли след като бях готова, но не се изложих.Другия път по добре, но като за първи път стана супер.Избрах си тази рецепта
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=15579.0
Мисля, че се получи.Можеше да се понадуе още, но след като я наредих я чаках 20 мин, а май трябваше повече.Иначе използвах мая на кубче, оставих я да втасва до парното завита.Много се надигна.Изобщо - дадохте ми кураж.
Още веднъж благодаря!
Ето го резултата:
Нищо не остана.А моята щерка ще става фармацевт! Simple Smile

Последна редакция: пн, 15 яну 2007, 10:56 от mira c

Общи условия

Активация на акаунт