без брак

  • 3 811
  • 74
  •   1
Отговори
# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
И при нас беше така,все пак ако можеш провери предварително,защото мисля че всяка болница  има своя политика по въпроса.Не мисля че детето ще бъде ощетено!Ние също нямаме брак и за сега всичко е  ОК.

За Пловдив е така.  Peace

# 46
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
И в Русе е така!!!

# 47
  • Мнения: X
записвам се да следя темата, конкретно по следните въпроси:
- изисквания в Шейново (аз иначе и лично ще попитам, де Wink )
- страда ли детенце или ние, след като статусът ни на заедно не е легитимиран пред държавата
тези 18лв за "самотна" майка малко са странни, а
  Shocked

Момичета, самотна майка е тази, на чието дете в акта за раждане фигурира "баща:неизвестен" и малкото се води на нейното име и фамилия! Такъв баща /неизвестен уж/ не може да се тътрси за издръжка и детето не му е законен наследник.
Всяко припознато дете /независимо кога и дали доброволно или след водене на дело от майката/ ИМА ВСИЧКИ ПРАВА И СТАТУТА НА РОДЕНОТО В БРАК. То е законен наследник на бащата с право на запазен дял от наследството му, има съответните права на издръжка и лични отношения. НО също както в брак, майката няма право да извежда детето в чужбина, да му издава задгр. паспорт и т.н. без съгласието на бащата. Същият има право и на контакти с детето, дори при нужда чрез съд и съдия-изпълнител. Откъдето понякога идват проблемите между разведени или разделени родители.
Колкото до "страданията" на извънбрачните деца /няма такова понятие като "незаконни"' поне от около 100 години  Wink/, тези страдания са само в главите на бабичките пред блока или в ума на някоя учителка от детската градина-бивша дружинна  Mr. Green/.
Това е същото като социалистическия предразсъдък "дете на разведени родители". Тия работи са толкова остарели, че даже не знам някой обръща ли все още внимание  newsm78
Ако родителите са женени, но майката е запазила моминската си фамилия, пак има разлика в имената -нейните и на детето. И тези дечица ли страдат?  Wink

# 48
може ли да ми обясните какъв е пътят бащата да даде името си на детето, когато нямаме брак?
или поне откъде мога да прочета какъв е редът?
Благодаря ви!
Припознаването и редът, по който се извършва, са уредени в Семейния кодекс:

Форма на припознаването
 
Чл. 36. (1)  Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез
управителя на заведението, в което се е родило детето.


И няколко уточнения за повече яснота:
1. Припознаването се извършва или лично с писмено заявление, което няма нужда от нотариална заверка, или ако не може таткото да отиде лично - се подава декларация от него с нотариално заверен подпис;
2. Припознаването се прави винаги и единствено пред длъжностното лице по гражданско състояние, т.е. в общината по месторождение, като обикновено това е лице, упълномощено от кмета;
3. Заявлението за припознаване може да се подаде до общината и чрез управителя на болницата т.е. Родилното отделение играе само ролята на посредник , така се спестява и време, тъй като така или иначе от там се изпраща и съобщението за раждане в общината за съставяне на акта за раждане на детето. И тъй като в тоя случай таткото не се явява лично да заяви, че припознава, то болницата изисква нотариално заверена декларация, именно заради посредническата си роля.
4. Няма задължителен образец на заявление или декларация, но обикновено с такъв може да се снабдите от всеки нотариус, както и всяка болница с родилно си е изготвила собствени форлагета, съгласувани със съответната община.

Късмет!  Peace

Последна редакция: пн, 05 фев 2007, 23:41 от hanukka

# 49
  • Мнения: 2 673
В Шейново искат Нотариално заверена декларация! Просто в деня на раждане, съпруга отива при нотариус, който знае как да я изготви. С личните карти на двамата, с евентуално копие и оригинал от бракоразводно на майката\ако е разведена..
В декларацията пише ..името на Майката, името на Детето, името на Бащата, който ГО ПРИПОЗНАВА. За всеки случай майката трябва да напише декларация, че е съгласна мъжа еди си кой да припознае детето, тази декларация той носи на нотариуса. Нашия нотариус ни беше познат, та минах без такава декларация ОТ МЕН..ох,,дано го обясних добре..

# 50
  • pomorie
  • Мнения: 848
при нас беше така-още като родих ме питаха за името на таткото после той трябваше да си донесе личната карта.после при нотариус да му напише и подпечата една декларация че припознава детето и му дава името си(струва 3лв даже баща ми го бъзикаше че за 3лв и баща станал Grinning Grinning)после я дава в родилното и готово.после трябва обаче той да отиде да вземе акта за раждане.поне тук е така-на мен не ми го дадоха. Joy baby_neutral

# 51
  • София
  • Мнения: 752
Преди 2 години родих в Тина Киркова и никои не поиска да вижда таткото...бяха ми достатъчни нотариално заверената декларация , че припознава детето и личната му карта

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
"""""""Момичета, самотна майка е тази, на чието дете в акта за раждане фигурира "баща:неизвестен" и малкото се води на нейното име и фамилия! Такъв баща /неизвестен уж/ не може да се тътрси за издръжка и детето не му е законен наследник.
Всяко припознато дете /независимо кога и дали доброволно или след водене на дело от майката/ ИМА ВСИЧКИ ПРАВА И СТАТУТА НА РОДЕНОТО В БРАК. То е законен наследник на бащата с право на запазен дял от наследството му, има съответните права на издръжка и лични отношения. НО също както в брак, майката няма право да извежда детето в чужбина, да му издава задгр. паспорт и т.н. без съгласието на бащата. Същият има право и на контакти с детето, дори при нужда чрез съд и съдия-изпълнител. Откъдето понякога идват проблемите между разведени или разделени родители.
Колкото до "страданията" на извънбрачните деца /няма такова понятие като "незаконни"' поне от около 100 години  /, тези страдания са само в главите на бабичките пред блока или в ума на някоя учителка от детската градина-бивша дружинна  /.
Това е същото като социалистическия предразсъдък "дете на разведени родители". Тия работи са толкова остарели, че даже не знам някой обръща ли все още внимание 
Ако родителите са женени, но майката е запазила моминската си фамилия, пак има разлика в имената -нейните и на детето. И тези дечица ли страдат? 
""""
Напълно съм съгласна, но декларация с нотариална заверка е необходима, може да се направи и преди да бъде родено детето, и майката да отиде направо с готовата в болницата и се изисква и нейното съгласие този мъж да признае детето за свое  newsm10
А негати според мен за детето няма,  но за майкато по може да се открият такива, например тя не е наследник на бащата на детето, а това чисто житейски не е за подценяване, не е тук мястото да обяснавам всички хипотези които могат да възникнат, но трябва добре да се обмисли от майката такова решение ....

# 53
  • София
  • Мнения: 7 029
В Света София изискват нотариално заверена декларация от бащата на детето и при записването му изикваха присъствието на двамата родители - това през януари 2005 г.

# 54
  • Мнения: 1 157
Още в родилното при изписването идва и бащата и подписва документ за припознаване на детето.Изисква се само присъствие и лична карта на таткото.
и при нас беше така Peace

# 55
Още в родилния дом при записването на бебето майката и бащата попълват документ, в който бащата припознава детето. Всичко е много лесно. И аз съм така.

# 56
  • Мнения: 2 336
А как стоят нещата в "Майчин дом"?

# 57
  • София
  • Мнения: 3 395
В Майчин дом се иска нотариална заверка на декларацията.
Не мисля, че се чувства по някакъв начин липсата на брак при родителите.

# 58
  • Мнения: 141
при нас беше така-още като родих ме питаха за името на таткото после той трябваше да си донесе личната карта.после при нотариус да му напише и подпечата една декларация че припознава детето и му дава името си
И при нас беше така.
НА гърба на декларацията аз трябваше да напиша, че съм съгласна и няма да оспорвам или нещо от тоя род.
И аз не мисля, че детето би могло да пострада от това, че нямаме брак.Реално ние сме си заедно и сме си семейство.Един подпис нито оправя нито разваля нещата.

# 59
  • Мнения: 24 467
Мили мами, ето ги текстовете от СК, свързани с припознаването, останалото е фолклор:
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
 
Форма на припознаването
 Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.

Оспорване на припознаването от другия родител и от детето
 Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Родителят или детето може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в тримесечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.
(2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаването на съобщението да предяви иск за установяване на произход.
(3) Ако при припознаването детето не е навършило пълнолетие, то може да го оспори до изтичането на три години от навършване на пълнолетието или от узнаване на припознаването, ако това узнаване е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.

 Оспорване на припознаването от трети лица
 Чл. 38. (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Извън случаите по предходния член припознаването може да бъде оспорено от всяко лице, което има правен интерес, чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването. Припознаването може да бъде оспорено и от Агенцията за социално подпомагане, както и от прокурора.
 
Унищожаване на припознаването
 Чл. 39. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, при заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.
 
Така че нито припознаването, нито формата на тази едностранна правна сделка не зависят от здравното заведение. Само да предупредя, че неспазването на формата води до нищожност на самия акт на припознаването, т.е. все едно че никога не е било правено, тъй като неспазването на формата и нищожността може да се търси по всяко време, без ограничение в сроковете.

Общи условия

Активация на акаунт