"Добрите и възпитани родители"

  • 2 608
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 25 564
Така и не ми стана ясно защо е спорът стари-млади, когато става въпрос за възпитание?  newsm78
Възпитанието на днешните родители е резултат от възпитанието на днешните баби и дядовци. Всичко това формира в момента внуците.
Как да са възпитани днешните млади, когато днешните стари не са си свършили работата?
Всичко е навързано...
Чудим се откъде толкова агресия в децата ни. Ами огледайте се наоколо - колко агресия кипи само в този форум? Ами в някой подчертано мъжки?
А малките ангелчета попиват ли, попиват...

# 31
  • Мнения: 9 990
Права си, аз още в началото споделих-аз съм нагрубявана от възрастни още в ония времена...бях чавдарче още.Та възпитанието....уж върви с времето, но се и предава от поколение на поколение.Да, колело е, кръговрат.И като примесиш променената действителност и се получава един малък хаос в момента.Много е обширна темата, няма еднозначен отговор...

# 32
  • Мнения: 15 157

Как да са възпитани днешните млади, когато днешните стари не са си свършили работата?


Значи въпреки всичко осъзнаваме, че с нас е направена грешка и не бива да позволяваме да се повтаря.

# 33
  • Мнения: 9 990
Обикновено, когато ние сме страдали от нещо в детството ни-гледаме да не го повтаряме и пренасяме и в нашето семейство вече.Да, но пък правим явно други неща, подобни или различни, които пък са в ущърб на нашите деца и т.н. и т.н.Колелото се върти...А и много хора повтарят грешки, именно напътствани от старо поколение.

# 34
  • Мнения: 4 965
Само аз май схващам по друг начин думите на тайна. Май идеята е подобна на мита за идеалната форумка. Аз го тълкувам като учудване от това, че повечето родители, когато се съберат на едно място и започнат да споделят опит, изведнъж се оказват идеални - спокойни, уравновесени, обгрижващи, обръщащи внимание, следващи всички правила, а самите те се оказват най-съвестните граждани. Да, ама после се разделят и изведнъж тези идеални родители се оказват много различни - уравновесените удрят шамари, спокойните псуват, спазващите правилата пресичат с дечицата си на червено и т.н.
Т.е. става дума за разликата между родителството на думи и родителството на дела.
За другото съм съгласна - поколенията винаги са били различни, както и нашите деца ще са различни след години.
Наистина проблемът у нас се подсилва и от това, че нашите родители и техните преди това са от типа "прекалено обгрижващи" и трудно намират границата между помощ и съпричастност и пряката намеса, но това е друга тема. Дано ние сме по-различни, но не вярвам - като чета колко майки казват "аз ще ДАМ на детето ми образование", "трябва да подсигуря на детето ми жилище, кола, хубава работа, висок стандарт и т.н.", като това мислене започва от невръстна възраст на децата и стига до 50-тата или 60-тата им година (т.е. докато са живи родителите им). А къде отива самостоятелността и удовлетворението, че си постигнал нещо сам?
Същевременно, няма спор, че на нашето поколение е далеч по-трудно да си родител, защото се налага да работиш (примерно) на 2 или 3 еста, да се доказваш ежедневно, да се бориш, а в същото време все по-кратки часове си с децата си, като личното време и пространство се свежда до минимум, а здравите нерви постепенно стават мит.
Всъщност, темата май може да има няколко аспекта  newsm78.
Най-малкото ме накара да се замисля.

# 35
  • Мнения: 9 990
Ама то това за всичко е така, не само за родителстването!
И за възпитанието.Да-пред хората и на думи едни са едни, в действителност са други...много ясно...това си го знаем...
Ето ви нещо за размисъл...

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=157346.0


Вчера влизам в аптеката и една баба пред мен-вика-за детето сиропче/ говори умалително/Пита я аптекарката-на колко е детето и бабата се изцепи-ми на 42.....Мааалко оФФ, ма поне е смешно Crazy

# 36
  • Мнения: 3 268
Всичко идва от недоимъка, до трудностите и т.н. Две години подред бях в Германия за по няколко месеца и мога да кажа че съм "влюбена" в тази страна. Хората ми се виждат много по-спокойни,а от там и липсата на такива нервни изблици. Винаги съм си мислела, ако моите деца влезнат в някой от техните големи магазини за играчки, (а и други магазини), как на никой не би му направило впечатление, че децата пипат или разглеждат , докато тук при нас постоянно се чува не пипай, не докосвай, ще го счупиш, не дават, не може.....
 newsm78май се изказах доста неясно Rolling Eyes
Не мога да се съглася с теб.Възпитаничка съм на Немска гимназия от времето,когато преподавателите бяха немци от ГДР.По-студени хора не съм срещала през живота си,абсолютно лишени от емоции,роботи.А относно германчетата-по-невъзпитани,разглезени и ужасни деца няма,достатъчно съм ги гледала по морето какво правят.Ако моите деца бяха като тях,щях да се чувствам най-провалилият се родител.Да оставиш децата си да правят какво си искат и да се държат като пуснати в гората изобщо не го намирам за голямо постижение.

# 37
  • Мнения: 22 753
Вчера влизам в аптеката и една баба пред мен-вика-за детето сиропче/ говори умалително/Пита я аптекарката-на колко е детето и бабата се изцепи-ми на 42.....Мааалко оФФ, ма поне е смешно Crazy
hahaha

# 38
  • София
  • Мнения: 15 450
Само аз май схващам по друг начин думите на тайна. Май идеята е подобна на мита за идеалната форумка. Аз го тълкувам като учудване от това, че повечето родители, когато се съберат на едно място и започнат да споделят опит, изведнъж се оказват идеални - спокойни, уравновесени, обгрижващи, обръщащи внимание, следващи всички правила, а самите те се оказват най-съвестните граждани. Да, ама после се разделят и изведнъж тези идеални родители се оказват много различни - уравновесените удрят шамари, спокойните псуват, спазващите правилата пресичат с дечицата си на червено и т.н.
Т.е. става дума за разликата между родителството на думи и родителството на дела.
За другото съм съгласна - поколенията винаги са били различни, както и нашите деца ще са различни след години.

  Azaf, точно това исках да кажа , но май не съм успяла да го изразя правилно. Благодаря ти! Не съм искала да става  спор на тема  младите срещу старите , но то така излезе, за което съжалявам. Embarassed

Благодаря и на Mama_Nana и тя е разбрала какво исках да кажа.

 Ето и един пример: Правя забележка на внука, че не е хубаво да удря другите и му обяснявам ,че няма да му е приятно да го ударят него.Това го чува една майка на 6 годишно момиченце и ми казва: Ама как ще го учиш така, по добре той да бие ,та да не го бият него.Аз на моята дъщеря съм и казала да се бие тя, за да не я бият нея. newsm78

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 11:38 от Тайна

# 39
  • Мнения: 2 784
А аз вчера научих, че според бабите в блока съм майка-садист и си тормозя детето. Shocked
Калина е в детския пубертет, тръшка се за всяко нещо, плаче, ако и кажеш дума накриво. Когато тръшкането стане неконтролируемо и не мога да и отвлека вниманието я хващам и я нося в нейната стая. Вратата и се отваря по-трудно, тя не може да я отвори сама, затова се тръшка и реве от яд около 10 минути, а аз си лекувам беса и нервите в съседната стая. За мен това е правилния начин, не само, защото съм го чела, а и защото в такива периоди на бяс ми идва да и цапна 2 шамара, което разбира се доникъде няма да доведе. След 10 минути, когато се успокои, влизам при нея, гушвам я и и обяснявам кротко, тогава вече ме слуша. Добре, но отскоро сме в самостоятелен апартамент, където в блока са предимно пенсионери и, макар, че познавам повечето откакто се помня, тръгнаха слухове, че сме си биели детето, затова ревяло така. Длъжна ли съм и имам ли физическата възможност да обяснявам на всеки отделно, че това не е така. Мисълта ми е, че понякога "отдадените на внуците си хора" си правят погрешни изводи.
Перфектни родители няма. Никой не се ражда родител, всеки се учи да бъде такъв. На фона на днешната детска агресия на едно поколение, което е бито доста по-малко от предишните, кой може да каже кой е бил прав- дали родителите, които  никога не удрят децата си или бабите и дядовците ни, които следваха поговорката "Бий Иванчо, за да не биеш Иван"?

# 40
  • Мнения: 9 990
Само аз май схващам по друг начин думите на тайна. Май идеята е подобна на мита за идеалната форумка. Аз го тълкувам като учудване от това, че повечето родители, когато се съберат на едно място и започнат да споделят опит, изведнъж се оказват идеални - спокойни, уравновесени, обгрижващи, обръщащи внимание, следващи всички правила, а самите те се оказват най-съвестните граждани. Да, ама после се разделят и изведнъж тези идеални родители се оказват много различни - уравновесените удрят шамари, спокойните псуват, спазващите правилата пресичат с дечицата си на червено и т.н.
Т.е. става дума за разликата между родителството на думи и родителството на дела.
За другото съм съгласна - поколенията винаги са били различни, както и нашите деца ще са различни след години.

  Azaf, точно това исках да кажа , но май не съм успяла да го изразя правилно. Благодаря ти! Не съм искала да става  спор на тема  младите срещу старите , но то така излезе, за което съжалявам. Embarassed

Благодаря и на Mama_Nana и тя е разбрала какво исках да кажа.

 Ето и един пример: Правя забележка на внука, че не е хубаво да удря другите и му обяснявам ,че няма да му е приятно да го ударят него.Това го чува една майка на 6 годишно момиченце и ми казва: Ама как ще го учиш така, по добре той да бие ,та да не го бият него.Аз на моята дъщеря съм и казала да се бие тя, за да не я бият нея. newsm78

Ама много ясно-такива винаги е имало и ще има.Няма какво да се чудите.Хората са различни.Доброто за едни е едно, за други-друго.
Аз пак не загрявам обаче насоката на темата, така зададена е толкова обширна, даже и примерът ти, Тайна не ме  повежда в посоката на мисли, която ти целиш...Може би наистина мозъкът ми се е стопил на половина напоследък Sad

# 41
  • Мнения: 6 164
именно ТОВА поколение родители са първите, които се замислят повече за психологическото равновесие на децата, търсят, ровят, четат (пример е самият форум), докато предишните поколения /такива са били времената/ се стремяли да осигурят храна, дрехи и дотам, без повече да се обръща внимание на детето, на нуждите му, на емоциите... Звучиш като средностатистическата възрастна жена (майка, баба, тъща, свекърва), която трябва да покаже на по-младите майки, че нищо не знаят и нищо не разбират. Confused

a това не е ли обощение, само че в обратна посока?
ти пък звучиш като обидена млада майка, която всичко знае  Wink
със сигурност и сред нашите родители се намират и такива, които са се грижили и за душите на децата си , освен за прехраната

Първо цитирах психолог, с установено име сред попрището. Личният ми опит е твърде оскъден, за да си позволя да вадя изводи. Точно по тази причина казах, че съм против деленето на "преди" и "сега" - именно казвайки, че винаги има всякакви.  Преди е имало сприхави и сега има такива. Против съм поставянето под общ знаменател. И преди е имало родители, които са се грижели за душте на децата си - ДА - виждам ги сега, радвам се, съжалявам само, че моите родители не са били такива, но не ги осъждам. Като цяло за мен темата е безсмислена. Не искам да обидя авторката, жената е имала причина да я пусне, нещо я е възмутило, съгласна съм, против съм само относно деленето "преди и сега". Има приказка "Каквото е било ще бъде". Да прекратим безсмислените спорове! Peace

Общи условия

Активация на акаунт