Пчелен прополис при възпаление (бартолинит)?

  • 80 294
  • 56
  •   1
Отговори
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
Момичета,

Мъчи ме от няколко месеца насам едно възпаление на бартолиновата жлеза и му търся цяр.

В края на август за пръв път ме споходи това чудо и веднага хукнах по лекари. Предписаха ми антибиотик и казаха да го мажа с ихтиол, за да избие само, но резултатът след два дни мазане беше абсолютна невъзможност да се движа - страшни болки. В Шейново ми го цепнаха оперативно, после сменяхме дренажи и приключихме за момент. Още тогава казаха, че ако се възпали отново (което било вероятно в 90% от случаите), ще е добре да ми се извади самата жлеза, за да не създава повече проблеми.

Два месеца по-късно отново се възпали. Предписаха ми антибиотик и свещички, за да отшуми възпаланието и да ме оперират след това, но след няколко дни - без болки и нарастване - възпалението си проби (явно от мястото, където ме бяха цепнали при предишната операция), казаха, че рядко се случва, но че е най-доброто, което може да стане и пак нещата останаха за по-натам и ако се наложи.

Тази седмица отново ме споходи въпросното възпаление. Една позната на свекърва ми й беше споделила, че се е отървала от това чудо, като си е слагала 3-4 вечери пчелен прополис върху мястото на възпаланието. Прочетох доста за прополиса и реших, че ще е добре да опитам. Снощи си сложих за пръв път от него, но имам чувство, че възпалението нарастна още (какъвто беше ефектът и от ихтиола, а тези болки не искам да си ги причинявам отново в никакъв случай). Свекърва ми звънна днес на нейната позната и тя й е обяснила, че при нея възпалението се е разсеяло след 3 вечери третиране с прополис, а не е избило (което звучи успокоително).

Искам да попитам патилите от разни възпаления, които са си помогнали с прополис, на какъв принцип действа той - дали се очаква възпалението да утихне (щом е природен антибиотик, би следвало така да стане, си мисля, а така е казала и познатата на свекърва ми, но ми се иска да чуя и други мнения) или напротив, да избие (което предполага да увеличи размерите си преди това).

Ще се радвам също да чуя мненията и на други жени, които са имали проблеми с бартолиновата жлеза - нека споделят как са се отървали от тази болежка.

Като цяло не ми се ще да ме оперират на този етап - бременна съм в 7г.с. и не ми се иска да се стига до антибиотици, упойки... Знам, че след като веднъж изби това възпаление, има откъде да си пробие път отново. Знам също, че сексът провокира възпалението и ще откажа тази екстра до края на бременността, стига да успея да го овладея и този път. Пък след бременността ще се оперираме, не вярвам да ми се размине...

# 1
Здравейте . незнам на вас дали ще ви помогне но на мен много ми помага .Аз от 6 години се боря с ПРОТЕУС.

# 2

наистина това заболяване се повтаря след около 2-3 месеца
аз също страдам и направо вече се чудя с какво да го третирам
опитах с тетра и хвощ като се измивам с разтвора а блките нанасям в/у мястото, миене с калиев перманганат,йод и гел за жени но нищто
пак се повтаря същото
не съм опитварла с пчелен прополис но явно ефекта ще е същия като намазване с чист йод
мястото се кръвоснабдява и пробива но наистина е по добре да пробие само
болките са адски но аз вече претърпях 2 пъти стреса от упойка и мисля че е по добре да се спука само
явно този проблем ще ни преследва но не мисля че е добре да се оперира защото една позната казва че боляло повече отколкото цезарево сечение
аз знам колко боли след операцията и направо изтръпвам
принуждавам се да опитам всичко и ще започна с китайския жен шен
китайците се поддържат здрави и млади с жен шена
ако научиш още нещо моля т пиши ми на емейла mavkateva@abv.bg

# 3
Аз сащо имам проблеми с бартолиновите жлези и преди дни ми направиха поредната 4та операциика и вече ми предлагат да отстраня жлезата,но никои не ми казава от какво се получава,какво да направя дали да махна жлезата?

# 4
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
Ами, аз все още не искам да се оперирам - още по-малко в момента - бременна съм, както личи от лентичката. Мисля да изпробвам всички нестандартни методи за лекуване и чак тогава да се подложа на операция, ако друго не помогне. При мен и миналия път жлезата сама си проби - явно си е създала път, което рядко се случвало, но било най-доброто. Ако пак се възпали, ще пробвам отново пчелния прополис. Звънях и на иглотерапевтката ми - по друг повод - но тя каза, че може да помогне, когато / ако се възпали отново, а тя когато е казвала, че може да помогне, винаги го е правела - разбира си от работата. И в крайна сметка, ако тези методи не решат въпроса, ще махна жлезата, както съветват лекарите - има още една, така че няма нищо страшно. Wink

От какво се получава... Първото възпаление - от някоя стабилна локална инфекция. Оттам-нататък докторите казват, че е 90-95% сигурно, че пак ще се възпали, просто си ти става слабо място.

# 5
  • Мнения: 80
Имам ужасен спомен от бартолинит преди много години и мога да ти кажа, че при мен изхода след неколкократни цепвания беше оперативното отстраняване на жлезата. Проблеми след операцията не съм имала с изключение на хематома на мястото, но той беше резорбиран с компреси с реванол. Облекчението е огромно, а болката както беше описана по-горе въобще не може да се сравнява като след секцио. Успех ти желая до края на бременността и дано не ти създава проблеми.

# 6
# 7
hey sushto taka pomaga i zaeshka mas 2 dni se mazah ot neq i mi probi probvaite

# 8
Не е нужно да чакате големите болки, а още по-малко да си пробие само. Вярно е , че ние жените сме мазохистки, но чак пък толкова. Аз го имам този проблем от  7 години и вече са ме цепили над 30 пъти. Може да се ходи и малко преди да започне гадната болка, а тези илачи всичките + още много други - не помагат. Операция си му е майката на тази гад. Сега най-после ще се оперирам, защото леко казано ми писна и после ще ви пиша как е минала, дали боли и т.н. Но смятам, че след като сме изтърпяли тези мъки какво пък, едва ли ще е нещо страшно. Simple Smile))

# 9
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
Не е нужно да чакате големите болки, а още по-малко да си пробие само. Вярно е , че ние жените сме мазохистки, но чак пък толкова. Аз го имам този проблем от  7 години и вече са ме цепили над 30 пъти. Може да се ходи и малко преди да започне гадната болка, а тези илачи всичките + още много други - не помагат. Операция си му е майката на тази гад. Сега най-после ще се оперирам, защото леко казано ми писна и после ще ви пиша как е минала, дали боли и т.н. Но смятам, че след като сме изтърпяли тези мъки какво пък, едва ли ще е нещо страшно. Simple Smile))

Големите болки при мен дойдоха, защото един лекар-безумец ме караше да го мажа с ихтийол (дано не бъркам - онова, тъмно кафявото нещо), за да избие само; иначе всичко преминава много по-безболезнено...

Леко ще мине операцията, спокойно! Peace

# 10
  • Мнения: 4
Здравейте,
можете ли да ми препоръчате много добър специалист, който да направи операцията.
Благодаря предварително!

# 11
Чух за един доктор,но не му знам името вав Варна,направил е такова цепване на момиче на 15 години и след цепването доста време му е сменявал дренажа и тя се е оправила,пак на мен при всички операциики са ми сменяли дренажа не повече от три дни

# 12
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
Чух за един доктор,но не му знам името вав Варна,направил е такова цепване на момиче на 15 години и след цепването доста време му е сменявал дренажа и тя се е оправила,пак на мен при всички операциики са ми сменяли дренажа не повече от три дни
На мен само веднъж ми махнаха дренажа и това беше. newsm78
Но мисля, че всичко е въпрос на късмет. Цепването дори не го водят операция, а "манипулация". Съветът ми е просто да отидеш в голяма болница, за да си ти бият упойка и да те проследи екип. Преди да ме цепнат в Шейново, един самозван гинеколог искаше да ме цепне в неговия кабинет - без обезболяващо, без апаратура... И досега изтръпвам, като си спомня...

# 13
Няколко ключови момента за  Бартолинита:
Както личи от името и (жлеза) , задачата на Бартолиновата жлеза е да произвежда секрет - секрет, който овлажнява и "смазва" входа на влагалището при полов контакт. След като е разположена на "входа" на половите пътища, ясно е че тази жлеза е изложена на среща с най-голям брой микроорганизми. Някои от тях навлизат в изходния и канал, но повечето се отмиват от секрета - както всяка жлеза и Бартолиновата има самоочистващи механизми. Все пак понякога (по-агресивни микроорганизми, спад в имунитета, травма при полов контакт и др.) се стига до възпаление, което води до оток на каналчето и естествено до запушването му. Секрета се натрупва в жлезата и при наличието на микроорганизми бързо се превръща в гной - оформил се е Бартолинов абсцес (кухина с гной) - познатото на всички вас възпаление.
Правило 1! Веднъж образувала се гной, няма как да се резорбира напълно - тя трябва да се отстрани (да се дренира)
Избор: 1) чакане, мазане с Ихтиол и др. глупости докато пробие само - решението и болката са си ваши. Не че е опасно, но е излишно страдание
2) цепване и евакуиране на гнойта - местна упойка; бързо и лесно във всеки гинекологичен кабинет; облекчението се усеща почти веднага. Нужни са няколко дена смяна на дренажите - умерено болезнено, като болката намалява със всяка следваща превръзка.
3) Мощно антибиотично лечение, но само до ден-два (ако няма резултат значи няма да стане)  - при здрав организъм и адекватно проведено лечение възпалението стихва, натрупаната течност от гной се превръща в бистър секрет и остава само една подутина (понякога може и да е доста голяма) - Бартолинова киста

Който и от трите варианта да изберете, риска от повторение е висок - може би не 90%, но доста.
Причина -  зарастването на раните в тази област е бързо - раната от пробива или разреза зараства и остава вътре кухината, която е била пълна с гной. Тя е тапицирана с епител, който произвежда нормалния секрет на жлезата - т.е. както и във вариант 3 - образува се киста.
Правило 2! : наличието на затворена кухина винаги е рисков момент за инфектиране на кухината (т.е. кистата отново да се превърне в абсцес)
Решение: да се ликвидира затворената кухина
Методи:
1) Изрязване на кистата (заедно с цялата жлеза) - практически сигурен резултат. Извършва се само планово, при невъзпалена жлеза !!!  Последици за половия живот няма да има, защото жлезите в тази област са множество - просто Бартолиновите са двете най-големи и затова си имат име.
Недостатъци: изисква болничен престой; технически по-трудно от алтернативните методи, защото се работи в добре кръвоснабдена зона
2) Създаване на траен отвор (т.е. затворената кухина се превръща в отворена) - т.нар. марсупиализация
Предимство - може да се извърши и в острия стадий - при абсцес, но естествено по-добре е при липса на възпаление. Обикновено може да се направи амбулаторно или като т.нар. еднодневна хирургия - без болничен престой. Операцията е минимално травматична
Отвора се създава чрез цепване или овално изрязване на "свода" на кухината и обшиване на ръбовете. Той се разполага по вътрешната повърхност на малките срамни устни - т.е. приблизително там, където е и естествения отвор на жлезата и секрет се отделя на място. С времето отвора се свива и става почти незабележим - < 1 мм
Недостатък - добрите възстановителни сили на тъканите в тази част на тялото са причина понякога въпреки обшиването отвора да зарастне напълно и тогава се връщаме в изходна позиция - т.е. има по-голям риск за рецидив, отколкото при изрязването. Този риск е по-голям при операция в острия момент ( но пък е една операция - цепване и марсупиализация в едно)
3) "изгаряне" на епитела на кистата с кристал сребърен нитрат - отваря се кистата, слага се кристала и се затваря. Може да се направи и при спонтанен пробив. Лесно и почти безболезнено, но за съжаление резултата е още по-несигурен

Надявам се да съм бил разбираем и полезен.

# 14
Искам да попитам DaKis,след много цепвания трябва ли се отстрани жлезата  напълно , в смисал дали това е най-добрият варант?

Общи условия

Активация на акаунт