За ученето в къщи...!

  • 759
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 474
Иска ми се да объдим въпроса дали е добре децата да учат буквите , цифрите , четеното, писането преди да тръгнат на предучилищна?  Thinking  Спомням си ,че по наше време това не беше желателно , за да не губят децата интерес още от самото начало. Сега вече има и задължетелна предучилищна , където това се прави. Та питам се трябва ли да се учи детето в къщи на 4- 5 г. да чете и пише , защото от темата за наборите гледам, че това е практика. Вие какво ще кажете, на какво според вас трябва да се научи едно дете преди предучилищната и това ,че знае повече  не води ли до загуба на интерес в училище newsm78 

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 14:36 от Leo*

# 1
  • Мнения: 1 485
  не води ли до загуба на интерес в училище newsm78[/b] 
И аз това се питам и все си мисля,че води.И защо отиват в първи клас тогава?Те вече са научили почти всичко и с какво да им се привлече вниманието,за да слушат и да им бъде интересно. newsm78 Познавам  деца първолаци,които тръгват с голям хъс и след първия месец вече губят интерес и желание.Това се случи с дете на моя приятелка-просто един ден заявила,че не и е интересно в първи клас и нямала желание да ходи повече(ами тя четеше,пишеше,смяташе),защо да си губи времето?Кой е виновен за това?Образователната система или вманиачените родителите?

# 2
  • Мнения: 1 937
Според мен въпросът не е в това, дали бъдещият ученик ще загуби интерес, а в подхода "вкъщи", който може да се окаже погрешен.
Гласна-съгласна, буква-звук, цифра-число, посоката на писане на ръкописни букви, четенето на срички..., можете ли компетентно да помогнете?

Като майка на първолаче ви съветвам да оставите децата си да играят на воля.
Ако имат изявени интереси в областта на изкуството - насърчавайте ги.
Ако имате (вие) амбиции за чужди езици - положете основата, това е подходящата възраст.
Всичко друго - с времето си.

# 3
  • Мнения: 179
 Аз също понякога се чудя и не бързам,все си казвам има време ,но пък моята дъщеря/5г.7м./ проявява сама интерес.Все иска да смятаме,да четем ,да учим руски и английски.Не я насилвам,но пък и не я спирам.Може би е индивудално за всяко дете и се надявам се да не изгуби интерес.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 421
 Отговарям веднага, защото точно това ме вълнува и мен в момента.
Моята щерка чете, смята, пише(ами ме кара и да го проверявам за правописни грешки).
Докато миналата зима се оплаквах, че не иска да чете(не проявяваше интерес) и лятото навакса. Сега ми се оплаква, че в градината прават "бебешки" работи и всички материали, които съм намерила за предучилищна възраст са й също "бебешки". Направо не знам какво ще прави в първи клас Sad

 Да кажа, че не съм от вманиачените родители, но пък за сметка на това си имам майка начален учител, с която е трудно да спориш - нейното внуче трябвало да може.

# 5
  • Мнения: 2 700
Преди предучилищната според мен децата не трябва да бъдат карани да учат нищо. Това, което се учи в подготвителна група се повтаря и през първия срок на първи клас.
Ако детето има желание да се занимава, нека го прави само, но занимания на родителите с детето са безпредметни.
Не съм чела темата за наборите и не знам какво визирате под писане, но категорично не  учете децата на ръкописните букви, защото погрешните навици трудно се изкореняват.

# 6
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  На каквото пожелаят.Дарина знае буквите и срича,но сама изяви желание,баба и я научи.Брои едва до 20,от смятане и понятие си няма и няма и желание.Ако иска,никой не я насилва за нищо.Рисува много хубаво  Hug

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Смятам, че е индивидуално и детето само си показва кога е готово да научи нещо. Голямата ми дъщеря от малка е любознателна, научи се да срича на 5г. и в предучилищна четеше приказки на децата. Но малката няма никакъв интерес нито за четене, нито за никакво умствено натоварване извън домашните, даже се опитва и тях да съкрати. Пак се повтарям, но мисля че си е до детето.

# 8
  • Мнения: 2 567
Моята единственото, което не можеше да прави преди първи клас беше да пише ръкописно. Умишлено не съм я учила, защото в училище знаех, че ще и покажат техника на писане, която можеше да се различава от показаната от мене и да и стане объркано.
Можеше да чете и смята и не съжалявам, защото поне в нейният първи клас почти нямаше дете , което да не може и госпожата доста бързо минаваше през буквите и сричките. Ако не можеше, щеше да види зор заради темпото на взимане на метериала.
Мисля, че имаше едно или две деца, които не можеха и наистина до края на годината все им беше трудно да догонват другите.

Не съм я карала на сила. И не мисля, че е правилно, ако детето все още няма желание и не може да схване примерно начина на правене на сричките.
Моята имаше желание и макар, че точно правенето на срички и беше трудно се напъна като муле и се научи  Simple Smile

Голям стимул при нея да се научи изигра това, че искаше да си пише по кю-то с приятелче от Бургас  Wink

# 9
  • Мнения: 3 622
Имам син в 2-ри клас. Когато тръгна на училище не знаеше да пише или да чете. Пет - шест месеца преди да траъгне се срещнах с неговата тогава бъдеща госпожа. Интересувах се точно от това дъли трябва да го учим да чете и пише. Тя беше категорична че не трябва. Когато тръгна научи всичко както си е. Вече е 2-ри клас и е се справя отлично с всичко. По важното е когато вече започне училище как ще се занимавате след училище в къщи.

# 10
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Ако детето и родителите имат желание, защо не!
Аз знаех да чета и смятам като започнах училище, баба ми беше учителка  Laughing не ми е било скучно, даже напротив, все мен за пример даваха на съучениците Wink С кеф ходех на училище и си пишех домашните. Да не говорим, че това беше добра основа за по-нататъшното ми образование  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 2 079
В програмите за предучилищната група, в частта по български език и литература пише, че в края на учебната година детето, което завършва предучилищна група в детската градина или в училище, трябва да може да чете кратки текстове, както и да пише изречения с печатни букви. Това предполага, че преди да започне училище всяко едно дете трябва да може да чете и пише, да "спелира" (назовава звук след звук) думите, което помага след като тръгне на училище да може да се научи да пише ръкописно, според изискванията на началната училищна програма.
В програмата по математика на предучилищната група пише, че детето трябва да може да събира и изважда по едно с числата до 10, да познава и пише числата до 10 и да извършва операциите събиране и изваждане, както и да решава елементарни математически задачи със събиране и изваждане до 10.
Така че, мили мами, ако вашето дете прояви желание да чете и/или пише, както и да смята, не виждам защо трябва да го отклонявате от това. Може и повече да му се обясни, ако има желание да научи повече.
И това съвсем няма да му навреди в първи клас. newsm78

# 12
  • ново
  • Мнения: 5 946
Според мен въпросът не е в това, дали бъдещият ученик ще загуби интерес, а в подхода "вкъщи", който може да се окаже погрешен.
Гласна-съгласна, буква-звук, цифра-число, посоката на писане на ръкописни букви, четенето на срички..., можете ли компетентно да помогнете?

Като майка на първолаче ви съветвам да оставите децата си да играят на воля.
Ако имат изявени интереси в областта на изкуството - насърчавайте ги.
Ако имате (вие) амбиции за чужди езици - положете основата, това е подходящата възраст.
Всичко друго - с времето си.

Напълно съм съгласна! И аз съм майка на първолаче.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 105
Според мен въпросът не е в това, дали бъдещият ученик ще загуби интерес, а в подхода "вкъщи", който може да се окаже погрешен.
Гласна-съгласна, буква-звук, цифра-число, посоката на писане на ръкописни букви, четенето на срички..., можете ли компетентно да помогнете?

Като майка на първолаче ви съветвам да оставите децата си да играят на воля.
Ако имат изявени интереси в областта на изкуството - насърчавайте ги.
Ако имате (вие) амбиции за чужди езици - положете основата, това е подходящата възраст.
Всичко друго - с времето си.

smile3501 Категорично съгласна. Така правя с моето дете, ако на него му е кеф, пишем, рисуваме, учим цифрите. Никога не съм го карала на сила и абсолютно подкрепям!

Общи условия

Активация на акаунт