АБКМ или ходенето ни по мъките

  • 4 756
  • 29
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 1 433
Здравейте, от миналата седмица малкият ми син вече е с диагноза АБКМ. Той е на 4 месеца, кърмен и дохранван с Фризо. На 2рия месец започна разстройство, зелено, много водно и към края на 2рия месец вече и слузесто.
Първо педиатърката назначи фекално изследване - имаше гъбички и стафилококи. Изписа Ентерол, Суметролим, Хидрасек и Дактарин Орал Гел.
След като продължи около 2 месеца заведох малкия и на гастроенетеролог - каза, че е здрав, даде оризова каша за сгъстяване и толкова. Не се оправи.
Бебето започна и да не се храни добре, жестоко къркорене на черва при всяко кърмене или хранене с адапте. Направи и ларингитен пристъп на Коледа. Извиках друг педиатър, след прегледа ми назначи диета, безмлечна и кърмих така 2 седмици. Нямаше ефект и назначи Нестле АЛ 110, без кърма с подозрение за лактозна непоносимост или чревна инфекция след прекаран вирус. Детето се пооправи за 1 седмица, акото се сгъсти, но къркоренето на червата и газовете не намаляха.
И накрая ни прати нашата педиатърка при доц. Маринова която рече и отсече, че е АБКМ. Даде Фризопеп и каза да кърмя колкото мога повече, спазвайки сериозна диета. Добре казано, но аз спрях да кърмя преди 2 седмици заради лактозната непоносимост newsm78
Сега ситуацията е следната - бебето го кърмя и стимулирам колкото мога с често хранене. Опитвам се да дохранвам в Фризопеп, безуспешно обаче. Много горчи и не го иска въобще. Подобрение още не виждам, но явно е рано.

Извинете, че стана толкова дълго. Но имам нужда от вашата подкрепа Peace Объркана съм доста, кога да чакам подобрение и дали съм на прав път незнам newsm78

# 1
  • Русе, у дома
  • Мнения: 738
Привет. При нас ситуацията беше същата, разстройство, зеленикаво със слуз. Само, че беше преди година и половина. Малката също беше на 4 месеца. В началото и изписаха само Ентерол и Фенистил на капки, не помогна. Също се съмняваха за АБКМ. Аз и бях дала прослувутите сокчета в трети месец и мисля, че това отключи алергията. Просто при толкова незрели стомахчета едно такова разстройство отшумява бавно. После я заведохме на гастроентеролог и там ни изписаха Фризопеп, Зиртек и диета и бавно захранване. До 6 месец беше само на мляко. Чак към 8-9 месец се върнахме на Фризо 1.
Така, че не се тревожете, всичко ще мине макар и по-бавно.
Много ми помагаше и инфото от клуб Алергии в Дир-а...
Успех и здрави коремчета за децата  bouquet

# 2
  • Мнения: 8 585
Много мъдро и добре са Ви посъветвали да дадете Ал110. Подобрението е БАВНО.
Първо се сгъстяват изхожданията, а после изчезват другите оплаквания ЗА СЕДМИЦИ.
Разбира се ако има налична чревна инфекция (гъбички или друго) трябва да се излекуват.

Не се спира кърмене за да се заменя с Фризопеп.
Ако има съмнения за АБКМ се прави РАСТ и тогава се решава как да се процедира с кърменето, но кърмено дете с АБКМ е много,много рядко като диагноза.
Вероятно детето е имало вирусна диария или замърсяване на храната. С малко търпение всичко би се оправило-без спиране на кърменето, Ентерол и други подобни неща без особен ефект.

Моето скромно мнение е да се посъветвате с колегата, който е назначил ал 110 и да го следвате в съветите.
Подходите на въпросната доцентка не издържат критика, показват тотално погрешен подход и са порочни по същност.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 1 433
Благодаря на Барфлай  bouquet

Бърди, точно тази прибързана диагноза на доцентката ми се струва грешна. Малкия изглежда чудесно, наддава, има хубава кожа без пъпки и лишей, а тя само с поглед установи хранителна алергия. Позволих си да я попитам как така е преценила без тест за алергии, тя каза че ларингитния пристъп говори за това, както и диарията. И че следващият етап е асматичен пристъп и изпъпчване на детето. Ако не спазим нейните предписания. Което естествено ме уплаши доста и затова съм на кръстопът newsm78
Аз съм склонна да се доверя на лекаря, който ми изписа АЛ 110 защото наистина подобрението беше съществено. Той ме посъветва да давам само това мляко до 6тия месец и след това да започна постепенно и много бавно захранване.
И един въпрос към Вас, ако може. Можем ли да му поставим втората ваксина Пентаксим при това положение? Нашата педиатърка каза, че може тъй като полиемиелитната е убита ваксина newsm78

# 4
  • Мнения: 6 039
малена имаше АБКМ от 6 ден от раждането
на 21ия се направиха тестове с различни млека. беше твърде малка за кръвен тест. Кожата й реагира на тестовете.
на 5 месеца направихме кръвен тест за няколко алергии.
Той потвърди диагнозата АБКМ
първоначалните симпроми, не бяха просто обриви, ами червени отоци около очите и веждите - сигурен белег за алергия. милата изглеждаше ужасно.
през цялото време - 1г.3 месеца се храни с фризопеп. млякото не е говчиво, тя много го харесваше.
но от твоята история ми е странно как така се слагат диагнози без подробни изследвания и тестове? може ли да се лекува дете с недоказана или съмнителна диагноза?

# 5
  • Мнения: 8 585
"тя каза че ларингитния пристъп говори за това, както и диарията. И че следващият етап е асматичен пристъп и изпъпчване на детето."
-> Това са абсолютни глупости, естествено. И е срамно да се говорят-излагат говорещият. И още една причина ДА НЕ посетите клуб "Алергии", където "Колежката+Колегата" се идологизират, а всъщност са показали на практика досега неприемливи гафове. Но това като литературно отклонение.

Ваксините нямат нищо общо с АБКМ.
Посъветвайте се с колегата, следвайте го-явно знае какво прави. Моите уважения към него.
Може ли детето да има АБКМ? При даденостите,които описвате-много малко възможно е.
Но следете и направете нужните изследвания, ако има показания.

НЕ СПИРАЙТЕ КЪРМЕНЕТО-леко променете диетата си да изключва прясно мляко (НЕ ВСИЧКО МЛЕЧНО, като начало).
Дохранвайте с Ал 110...

# 6
  • Мнения: 6 039
само да вметна за ваксините - бяха отложени първоначално за 7 месеца, после за още 4

# 7
  • Мнения: 8 585
Ваксините нямат НИКАКВА връзка с АБКМ.
Нито се отлагат заради АБКМ.
Твърденето на противното от педиатър е грубо непознаване на основни неща.

# 8
  • Мнения: 6 039
не мисля така, още повече, че ваксините бяха отложени от комисия, не от педиатъра

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 433
Маленна, предполагам че тези тестове с млеката са правени извън БГ...Тук в София изрих земята да търся лекар, който да ги прави, но безуспешно...

# 10
  • Мнения: 6 039
с млеката беше кожен тест, който й направиха в Педиатрията във Варна.
с игла продупчиха кожата на ръката /все пак беше доста мъничка на 20 дни/ , малко под рамото и капнаха по една капка различни млека, вкл. и адаптирани.
единствено на Фризопеп, кожате не реагира. При останалите, се поду и зачерви

такъв тест мисля , че могат да ти направят във всяка една лаборатория или от алерголог.
Аз също съм алергична към млечни продукти и по този начин са ми правени хранителни тестове.

а кръвния тест го прави д-р Малячкина, пак от Варна. Малена тогава беше на 5 месеца.

# 11
  • Мнения: 8 585
не мисля така, още повече, че ваксините бяха отложени от комисия, не от педиатъра
Няма никаква връзка между ваксинации и АБКМ.
В никоя схема няма като противопоказание за ваксинация наличието на АБКМ.

# 12
  • Мнения: 6 039
не ми се спори, не си измислям
твърдя че съм посетила най-добрите специалисти в града и съм постъпила както са написали в епикризата
АКБМ е съпроводен с редица усложнения, така че отлагането на ваксините ми се струва една правилна и наложтелна мярка, което се прилага задължително при такава диагноза

# 13
  • Мнения: 8 585
Не става въпрос за спор.
Пиша Ви като практикуващ педиатър.
Просто няма такова нещо-това е български "патент"...
Никъде няма такова нещо...

# 14
  • Мнения: 6 039
нали темата не е за и против ваксините?
няма смисъл да споря
не обичам квалификации от рода БГ патент.  В 90% от Европа имаш право на избор да биеш или да не биеш ваксини.

Общи условия

Активация на акаунт