Дайте съвет за гърдите!

  • 1 768
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373

Момичета, дайте ми съвет - свекърва ми и зълва ми ме убеждават, че трябва да започна да подготвям гърдите си, ама аз не съм много сигурна. Вие какво ще кажете по въпроса?

# 1
  • Мнения: 1 896
Нищо не прави. Те си се подготвят сами. Хормоните имат грижа за това.
Ако под подготовка се има предвид да си тормозиш зърната с някаква груба материя, имай предвид, че може да е опасно, да предизвика ранички, инфекции. Зърната на бременните жени са много чувствителни.
На кравите и овцете да не би някой да им подготвя гърдите?  Laughing
Природата си знае работата.
Аз също не съм си подготвяла гърдите, но кърмя 2 години без особени проблеми.
Лека бременност и безпроблемно раждане ти желая, както и дълго да се наслаждаваш на кърменето, защото е прекрасно преживяване.

# 2
  • Мнения: 2 821
И аз съм на мнение, че подготвянето на гърдите във вид на търкане и подръпване е безсмислено. Не е задължително да се разранят при засукване, както и че това няма да стане, ако си ги подготвила предварително.

# 3
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Мисля че няма смисъл,аз кърмя трето бебе и не съм правила нищо преди това,ако не ти се занимава недей.Пък и някъде четох,че не е полезно да се трият зърната и да загрубяват,а напротив кожатта трябва да стане по-еластична.Това можеш да го постигнеш още сега ако си купиш Garmastan и се мажеш преди да родиш.Ако не ти се занимава може и след като родиш,като мене,но аз си го занесох в болницата и започнах да се мажа веднага,след първото кърмене Peace
Все пак със сина ми успях да получа рагади и затова горещо ти препоръчвам да си вземеш Garmastan-a

# 4
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Мисля че няма смисъл,аз кърмя трето бебе и не съм правила нищо преди това,ако не ти се занимава недей.Пък и някъде четох,че не е полезно да се трият зърната и да загрубяват,а напротив кожатта трябва да стане по-еластична.Това можеш да го постигнеш още сега ако си купиш Garmastan и се мажеш преди да родиш.Ако не ти се занимава може и след като родиш,като мене,но аз си го занесох в болницата и започнах да се мажа веднага,след първото кърмене Peace
Все пак със сина ми успях да получа рагади и затова горещо ти препоръчвам да си вземеш Garmastan-a

Я разкажете повече за РАГАДИТЕ??? Embarassed

# 5
  • Мнения: 1 382
По-скоро не прави нищо. Ако ти изглеждат сухи зърната можеш да ги мажеш с петролеум или с другото му име вазелин Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 821
И аз получих разраняване още с първото засмукване на бебето, подозирам от неправилно слагане на гърдата. Мазах се с гармастан..всъщност изхабих цяла опаковка..минаха Grinning

# 7
  • Мнения: 1 896
Рагадите са разранявания на зърната, които се получават, ако бебето не засуква правилно зърното. Има някои неща, които могат да се направят, за да се избегне това.
Първото и може би най-важно е да се сложи бебето на гърдата възможно най-скоро след раждането - максимум половин-един час след като бебето се роди, а още по-добре веднага.
Първото нещо, което бебчето засуче трябва да е гърдата, а не шише или биберон залъгалка.
За правилното поставяне на бебето на гърдата можеш да прочетеш в библиотеката на кърмаческия форум, но общо взето мисля че ще разбереш когато бебчето засуче добре - то изтегля зърното навътре в устичката си, получава се вакуум, мисля че ще го познаеш  Simple Smile
Ако ще си мажеш с нещо зърната, по-добре си вземи Лансинох или друго мазило на основата на ланолин, което не е нужно да се отмива преди кърмене.
Гармастанът трябва да се мие, а честото миене на гърдите със сапун изсушава кожата и също е предпоставка за рагади.

# 8
  • Мнения: 19 296
това за рагадите е интересно.
иначе няма нужда да си подготвяш гърдите.мен акушерка ми каза, че такива неща като търкане с четка или груба материя  могат само да разранят гърдите още отначалото.единствено към края на бремеността може да ходиш по-често без сутиен или с не много стегнат.това го препоръчват, за да имаш в началото кърма но предполагам,че е индивидуално
леко раждане и хубаво бебче


----------------------
Пиши на кирилица!

Последна редакция: пн, 22 яну 2007, 12:31 от Доня Туфиня

# 9
  • Мнения: 817
На мен също ми дадоха такъв съвет и аз питах акушерката при която ходя на ЖК и тя ми каза в никакъв случаи да не ги пипам,защото мога да предизвикам контракции.Дали е така -незнам,но смятам да я послушам.

# 10
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
И аз наскоро четох , че тази подготовка не е нужна , била е актуална преди. Аз нищо няма да правя.

# 11
  • София
  • Мнения: 978
Предварителната подготовка има смисъл само при плоски и вдлъбнати зърна. Но всъщност се продават и едни малки помпички, чрез които изпъкват заърната, така че не е задължително. Още повече, че както е писала dicheva_79 тези манипулации по гърдите предизвикват контракции

# 12
  • Мнения: 5 362
Предварителната подготовка има смисъл само при плоски и вдлъбнати зърна.
И аз така съм чувала.
Не съм правила нищо през бременността.

# 13
  • Мнения: 146
Задължително си подготви гърдите преди раждането за да не те боли когато започнеш да кърмиш.  Не е нужно да ги мачкаш и търкаш просто ги мажи с Гармастан още от седмия месец.

# 14
  • Русе
  • Мнения: 2 354
лично аз нищо не съм правила по този въпрос и сега си кърмя детенцето! природата си знае работата  Simple Smile леко раждане!   bouquet

# 15
  • Мнения: 3 500
Мисля, че не трябва да подготвяш гърдите си, защото е противопоказно.Гинеколог наш приятел забрани на мъжа ми да ми стиска гърдите и най-вече зърната, защото това предизвиква силни контракции.Лично съм го изпитала - масажът на зърната води до контракции.Второ, тази подготовка е абсолютно безсмислена, т.к. не може да предотврати болката, която изпитваш при сукане на бебето /твърде различни са двете неща/.Аз от собствен опит мога да кажа, че не съм имала проблеми, въпреки, че започнах с помпа и сигурно пет дни съм я хранила от шише с изцедена кърма, защото беше в кувиоз.Болка има първите 2 дни, после всичко се оправя.Също така сукането на бебето е много по-приятно, то си знае работата. Grinning

# 16
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Дори при вдлъбнати зърна предварит. подготовка не е желателна - важно е бебето да се постави правилно, за да може да обхване ареолата добре (именно чрез нейното притискане) и тогава млякото потича през малкия отвор на зърното без проблем. Но вс. това и още много, много интересни неща може да прочетеш в отдела кърмене.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 252
Няма смисъл от масажи, обтривания и др. бабешки измишльотини. Господ си знае работата. Сложи бебето възможно по-рано на гърдите и всичко ще е наред.

# 18
  • Мнения: 1 273
На мен също ми дадоха такъв съвет и аз питах акушерката при която ходя на ЖК и тя ми каза в никакъв случаи да не ги пипам,защото мога да предизвикам контракции.Дали е така -незнам,но смятам да я послушам.
Това за контракциите е абсолютно вярно. Лекарката в родилното ми го каза. Иначе аз лично съжалявам, че не започнах подготовка защото сега си имам големи проблеми с гърдите (да не говорим, че съм с вдлъбнати зърна и е някакъв ужас Shocked, добре,че има силиконови зърна иначе нямаше никога да кърмя)
 В краяна сметка всеки сам си решава за себе си, НО следащия път ще ги подготвя предварително--ей за това съм 100% убедена.

# 19
  • Мнения: 3 069
Вече се отхвърля това подготвяне на гърдите, защото премахва мазния слой който ги предпазва от нараняване.
А с търкане на зърната с по груба материя може да се предизвикат контракции.
Остави нещата така, природата си знае работата, важно е да поставяш бебето правилно на гърдата.

# 20
  • Мнения: 689
Задължително си подготви гърдите преди раждането за да не те боли когато започнеш да кърмиш.  Не е нужно да ги мачкаш и търкаш просто ги мажи с Гармастан още от седмия месец.
Peace

# 21
  • Мнения: 1 896
Задължително си подготви гърдите преди раждането за да не те боли когато започнеш да кърмиш. 
Кърменето не боли! Ако има болка, значи бебето не засуква правилно.
Ако е правилно засукало, устичката му е широко отворена и е поело голяма част от ареолата, долната му устничка е извита към брадичката и при сукане не се чуват цъкащи звуци. Долната челюст се движи и се чува или усеща как преглъща.
Усещането за майката е изключително приятно и много далеч от болка.
Пожелавам ти го!  Peace

# 22
  • Мнения: 132
Кърменето не боли! Ако има болка, значи бебето не засуква правилно.
Ако е правилно засукало, устичката му е широко отворена и е поело голяма част от ареолата, долната му устничка е извита към брадичката и при сукане не се чуват цъкащи звуци. Долната челюст се движи и се чува или усеща как преглъща.
Усещането за майката е изключително приятно и много далеч от болка.
Пожелавам ти го!  Peace
   smile3521
А за рагадите, basilisk пак е права!!!!

# 23
  • Мнения: 753
Единственият курс, който посетих, преди да родя , беше за кърменето. Последните "новотета" оттам бяха да не се прави нищо на зърната, за да запазят те еластичността си и да не се предизвика преждевременно раждане! И аз не съм правила нищо.
От гинеколога си имах съвета да мажа  /зърната/ с Гармастан крем по 1 път след баня. Това чад пад съм го правила и то от 8ми месец.

# 24
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Аз пък се мазах с кремчено за зърна на Авент. Доволна съм, и сега се мажа след всяко кърмене.
От триенето на зърната се отделя окситоцин. Това е хормонът, който предизвиква контракции. В последствие докато кърмиш бебето, от "масажа" на зърната матката ще се свива и така ще се възстановява по-лесно.
Но не знам доколко пък е опасно дразненето на зърната. Аз лично след като минах термина, започнах да търкам зърната си, белким тръгна да раждам  Laughing Embarassed... но не стана нищо Wink

# 25
  • Варна
  • Мнения: 237
Аз от 8-я мес. си обтривах зърната под душа с гъбата, после с хавлията като ги подсушавах- но съвсем леко и приятно, а не да изпитвам болка. Мажех ги с бадемово масло и издърпвах зърната с пръсти, понеже не ми бяха много изпъкнали. Като засука бебка се дооформиха. Нямала съм рагади. Само на дясната не ми беше удобно да я слагам и понеже явно не засукваше правилно малко ме болеше. Но после свиках и няма проблеми. Успех и на теб!

# 26
  • Варна
  • Мнения: 237
Забравих да кажа,че дразненето на зърната може да предизвика контракции, затова трябва да се внимава. При мен нямаше такова нещо, но знае ли човек.

# 27
  • Мнения: 256
според мен трябва да ги подготвиш за да избегнеш неприятните болежки и мен ме предупреждаваха ама аз не ги слушах и като дойде моментът на истината ревях от болка за това ги подготвяй Peace

# 28
  • Мнения: 1 288
Моята гинеколожка категорично ми беше забранила да пипам зърната и да ги подготвям по какъвто и да е начин. Можеш да предизвикаш контракции  Naughty А и нищо не може да ги подготви да са така устойчиви, че да издържат на захапката на бебко Crazy

# 29
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
аз нищо не съм правила в бремеността, минах през ужаса на рагадите- спасиха ме силиконовите зърна, гармастан и дефламол. Но няма кой да мивърне стреса и това,че ми намаля кърмата.  Sad

# 30
  • Мнения: 394
не е нужно да се подготвят зърната, все пак единствената причина да съществуват е да суче бебето,  т.е. те са си подготвени от природата. може да те боли единствено ако бебето не засуче правилно или са ти много препълнени гърдите и ареолата е станала твърда. ще избегнеш лесно проблемите ако почетеш малко в библиотеката. с гармастан аз се мажех защото ме боляха зърната по време на бременността, като родих спрях.

# 31
  • Мнения: 134
Аз си мислех, че се подготвям - мажех се с олио за гърди и си правех нежни масажи на гърдите и зърната /бях чела, че по-сериозното търкане може наистина да предизвика контракции/. Не че това ми спести рагадите или болката в началото  Rolling Eyes , просто защото не бях чела достатъчно и вследствие на неправилното поставяне в началото си докарах болките и проблемите.  Но пък вече всичко е наред и се кърмим без да плачем /аз от болка, тя - защото минаваха няколко минути докато се настроя психически да сложа гърдата в устата й  baby_neutral/. Мисля, че не е излишно внимателно да се подготвиш, но най-вече с информация за правилното поставяне на гърдата и всичко друго около ефективното кърмене, това най-вероятно ще ти спести повечето от възможните проблеми. Леко раждане и здраво бебче!   bouquet

# 32
  • Мнения: 1 353
Изобщо не съм подготвяла гърдите си и не съм имала особени проблеми

Общи условия

Активация на акаунт