Има ли в България истинско кисело мляко???

  • 59 864
  • 253
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 141
Нещо напоследък все не ми работи търсачката, така че ако вече е имало подобна тема, моля да ме извините и модераторите да я изтрият.

Скоро чух по телевизията, че само три марки кисели млека съдържали бактерията  на киселото мляко. Останалите били смес със сухо мляко  и други примеси и нямали същите полезни свойства като истинското кисело мляко.

Та въпроса ми е: Вие какво кисело мляко купувате? Кое според васе "истинско"?

знам, че най-истинско е домашно заквасеното, но за съжаление в София нямам откъде  да купя  домашно мляко, което да подквася.

В Банкя, съвсем близо до София, се продава страхотно овче кисело мляко, домашно заквасено. Искрено препоръчвам на някой, който държи на хубавото мляко, да си вземе оттам - една малка екскурзия с влак или кола примерно е хубав повод. Иначе и млякото на Clever, май вече писах за него на друго място, се оказа добро - случи ми се за 2 дни (в срок на годност) да вкисне и да надуе капачката както истинското мляко преди години - значи се прави с истинска закваска. Също и има една марка "Домлян", то е много хубаво. "Герма" май също се заквасва с истинска закваска - и то ми се е случвало да вкисне, а и прави нещо като "коричка" каквато се получава и на домашното ни кисело мляко.

# 241
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Купувам вече само домашно мляко от едно семейство, които всеки ден продават до нас на пазара и сама си правя кисело мляко. Повече от магазина не бих купила. Продават и домашно сирене, купих няколко пъти, страхотно е, нищо общо с това в магазина, но не винаги имат, много бързо свършва. И го продават за 5лв./кг.

# 242
  • София
  • Мнения: 708
Morose, може ли малко повече инфо за това овче мляко в Банкя? (може и на лични). Къде точно е и за колко го продават. Обожавам истинско домашно овче кисело мляко  Heart Eyes

# 243
  • Мнения: 25 597
Докато фермерите са сами в протестите си, истинско кисело мляко, че и други български млечни продукти, няма да ядем.  Tired

# 244
  • Мнения: 3 810
ами така си е...како Сийке...
Искаме хем да е евтино, хем да е истинско...
Ама млякото докато стане струва пари, а не извира от земята.

# 245
Ям само „Бор-чвор“ - много е хубаво.

# 246
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ям само „Бор-чвор“ - много е хубаво.
Вероятно си производителят, иначе няма начин такъв боклук да ти харесва.

# 247
  • Мнения: 3 641
Ям само „Бор-чвор“ - много е хубаво.
Вероятно си производителят, иначе няма начин такъв боклук да ти харесва.
Абсолютно Peace

# 248
  • Berlin
  • Мнения: 11 250
е, в началото на темата има положителни мнения за бор-чвор. ама аз само като видя как се казва (бор-чвор) и ми се отщява всичко. Simple Smile в ямбол продават едно мляко "тонус", има интересен вкус, не като на другите млека, на мен ми е вкусно. от софия взимах само верея, но вече купувам био млякото.

# 249
  • Мнения: 13 187
„Бор-Чвор“ е едно от най-добрите млека на пазара с 2% масленост и 3,6% масленост-уникално, а от нискомаслените „Култура“, което е много добро за процентите си от 0,1% масленост
Да де, само че аз не искам да ми добавят в киселото мляко растителни мазнини #Cussing out
За какво са? Като си купувам 0,1% искам да е толкова, а не с добавка на 3,5% растителни мазнини. Ама и диетично мляко Sad
А в Активия, че има бактерия- има, ама не е от българската...

# 250
  • Мнения: 3 830
Тонус и Русалка ми се струват най-естествени и същата тенденция съм я забелязала при по-евтините млека общо взето.

Всички, които са по-скъпи, рекламирани и по-харесвани, са пълни с разни сгъстители, консерванти и всякакви други боклуци. #2gunfire

Не можеш да оставиш киселото мляко през Август месец в стаята и то да стои над седмица без да има промяна във вида или мириса си(вкуса не посмях да го опитам).

# 251
  • Мнения: 3 830
„Бор-Чвор“ е едно от най-добрите млека на пазара с 2% масленост и 3,6% масленост-уникално, а от нискомаслените „Култура“, което е много добро за процентите си от 0,1% масленост
Да де, само че аз не искам да ми добавят в киселото мляко растителни мазнини #Cussing out
За какво са? Като си купувам 0,1% искам да е толкова, а не с добавка на 3,5% растителни мазнини. Ама и диетично мляко Sad
А в Активия, че има бактерия- има, ама не е от българската...


Доколкото знам в Активията има вещество, което има меко слабително действие, както и други съставки против газове.Всичко това с тази прочута бактерия било рекламен трик.Shocked
Ходиш си редовно до тоалетна и се чувстваш "пречистен" и в отлично настроение... Laughing
Дано да са просто слухове, иначе ще е егати резила... Sick

# 252
  • Мнения: 25 597
"Ацидофилус и Бифидус са наименования на пробиотици, т.е. приятелски бактерии, които подобряват жизнеността и трябва да съставляват 98% от чревната флора на здравите хора. Те заедно са необходими за постигане на оптимално здраве на храносмилателния тракт, за укрепване на черния дроб и кръвта и за повишаване на естествените ни защитни сили.

В идеалния вариант трябва да избягваме фактори, които могат да нарушат бактериалната ни екосистема. За повечето хора това е невъзможно. Антибиотици, кортизон, противозачатъчни, алкохол, кофеин, хлорирана или флуорирана вода, консервирани храни, наситени с въглехидрати и мазнини менюта, както и напрегнат живот могат да увредят полезната храносмилателна флора.

Добавянето на пробиотици е един естествен начин за запазване на добро здраве. То може да допринесе за преодоляване на разстройващия ефект, който създават в храносмилателната ни система диетите, заобикалящата ни среда и психическият стрес.
"

"Благодарение на Лактобацилус булгарикус киселото мляко е естествен пробиотик, който има голямо благотворно влияние върху човека. "

"Доказано е, че лактобацилус булгарикус действа като пребиотик, преминава през цялото тяло, като в чревния тракт унищожава гнилостните бактерии и спомага за понижаване на холестерола. Подобрява кръвните параметри, снижава кръвната захар, подобрява общото състояние на организма, лекува и стрес."




Това са малки цитати от различни статии. Който иска, може да намери богата информация в интернет.
Четете и избирайте - лактобацилус, който по естествен начин да възстановява бифидус бактериите в червата ви или изкуствено внесени бифидуси, които освен против запек, не знам дали имат друга полза.  newsm78

# 253
  • Мнения: 25 597
Попаднах и на нещо друго интересно, не мога да не го споделя с вас:

“До 1989 г. българският патент за закваската и технологията за производство на кисело мляко бе купен от 21 държави, сега се поддържа само в шест - Япония, Филипините, Египет, Кипър, Финландия и Германия”, казва Георги Георгиев, председател на Асоциацията на млекопреработвателите у нас. (статията е стара, председателят вече е друг - бел. моя)
През 1997 г. годишната консумация на кисело мляко у нас е 180 000 тона, като 55% от него е домашно приготвено. Миналата година сме изяли 190 000 тона кисело мляко, домашното е било 35%. Прогнозите сочат, че тази година ще бъдат “унищожени” 195 000 тона кисело мляко, от които 30% - приготвено саморъчно.
“Над 20 вида са произвежданите в света кисели млека от гледна точка на вложените бактерии, а не в зависимост от това дали в млякото има есенция или плодове. В българските млека се влагат познатите лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус. В Швейцария пък влагат друг вид бактерии - лактобацилус хелветикус. Закваската не е по-скъпа, но получените продукти са по-луксозни, с друг вкус. Предлагат се от фирми като “Нестле”, “Мюлер”, “Данон”, казва Ивайло Станков, експерт биотехнолог.
Деветдесет и седем процента от индустриално произведеното мляко у нас е натуралното традиционно кисело мляко, отчитат маркетинговите агенции. На второ място са т. нар. ароматизирани (с есенция) и плодови (с парченца плодове) кисели млека. Ароматизирани млека у нас произвеждат “Данон”, “Виталакт” - Варна, “Млечна промишленост” - Пловдив, “Интерфууд” - Хасково, “Ел Би Булгарикум”. Плодовите са територия на “Данон”, а конкуренцията е от внос главно от немските фирми “Мертинген”, “Ерман”, “ЗОТТ”. Третата ниша са т. нар. млечни напитки - айрян и кисело мляко за пиене (в което няма вода). Познати са доста марки айрян (“Българан”, “Балкан”, “Кенар”). Кисело мляко за пиене произвежда “Данон”, има и внос от Германия на фирма “Кампина”. Четвъртия сегмент от пазара на кисели млека са т. нар. свежи сирена - непознати у нас и традиционни за западната трапеза. Те са смес между сметана и фина извара. Най-популярно на родния пазар е “Данисимо” на “Данон” - внос от Унгария. Десертите завършват разновидностите на киселите млека - у нас са познати “Данет дуо” на “Данон” - внос от Германия, и вносните марки на фирма “Ерман”. Единственото държавно дружество в бранша - “Ел Би Булгарикум” - създаде група здравословни храни - “Биостим”, “Елбивит”, “Елбилакт”, “Лактофлор” - с по няколко разновидности, на основата на лактобацилус булгарикус. Те са тествани клинично и се продават в аптеките като хранителна добавка.

Общи условия

Активация на акаунт