Дермоидна киста - някой имал ли е? Споделете с мен...

  • 18 940
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 249
Някой имал ли е диагноза дермоидна киста?  #Crazy Как сте я лекували, на мен ми казаха че само оперативно може. Ще си правя скенер и после лекарката ми ще реши как да постъпим. Ако някой е имал подобен проблем може ли да ми сподели, притеснявам се да няма усложнения и да не мога да имам деца след операцията.

# 1
  • Мнения: 122
renka79, здравей!
Имах подобен проблем. Т.е. легнах за операция с тази диагноза, но се оказа нещо съвсем друго. Според мен ако си се консултирала само с лекари в Бургас по-добре иди до София или Варна. На мен ми бяха казали, че ще ми махнат десния яйчник заедно с кистата защото образованието беше много голямо. Доколкото знам тези кисти се лекуват само оперативно. Но операцията зависи от големината и да ли расте.  Освен това се правят и лапароскопски операции, когато кистите са малки и възстановяването е  много бързо. Вече и след 3 месеца след операцията може да се почват опитите за бебе, докторът ще каже. Стискам ти палци! fingerscrossed

# 2
  • Мнения: 249
Много ти благодаря за инфото  Simple Smile. Моята киста е 5.5-6см. Засега не е установено дали расте, защото ми я откриха преди седмица и не е наблюдавана. Ще изчакам да видя този скенер какво ще покаже и какво ще каже докито, но си мисля че ще е най-добре да ме види и лекар в София. Теб къде ти направиха операцията, на мен ми казаха че в Майчин дом в София са най-добрите специалисти. Към кой лекар би ме насочила? Аз много се притеснявам и на мен да не ми объркат диагнозата. По принцип ме следи Д-р Калчева, казват, че тя е един от най-добрите специалисти тук. Но ходих и при друг лекар, и тои ми потвърди същото - дермоидна киста и ме насочи директно за лапароскопия. Засега само чакам да мине Компютърната томография.

# 3
  • Мнения: 547
Ренка,а какво значи дермоидна киста.Аз знам за кисти след задържан фоликул и за ендометриозни кисти.За дермоидна не знам нищо.Миналата година имах киста която се появи и нарастна до 6-7 см. за 2 месеца и ме оперираха,като за съжаление останах с един яйчник и една тръба.Калчева какво те посъветва?Мен не ме пращаха на скенер.Предполагаха,че е ендометриозна.С ултразвукови прегледи наблюдавахме как расте.Лекарката от клиниката в София ми беше изписала Регулон-противозачатъчни,но не ми подейства както се очакваше.Какво лечение ти предложи Калчева?А да се консултираш със специалисти от клиника по стерилитет?Къде те насочва за операция?Досега правили ли сте опити за забременяване и откога ти е последния преглед преди откриването на кистата?Много добре знам колко си уплашена и ако мога с нещо да ти помогна не се колебай да питаш.Успех!

# 4
  • Мнения: 122
Здравейте!
Аз отидох за първи път при д-р Мърмърова. Тя ми каза, че имам миома извън матката с големина 10 см. Прати ме на ехограф на всички органи защото и казах, че преди две години съм боледувала от плеврит. Мажело да бъде нещо пълно с вода. Тази дето ме гледа на ехографа /също в "Ел Масри"/ реши да ме прати на скенер. Изпаднах в ужас защото знам защо пращат на скенер. Реших въобще да не се мотам в Бургас и заминах за Варна. Там ме преглада д-р Атанасов от АГ-то. Той ми каза, че имам дермоидна киста, но мисля, че смятаха, че е нещо много по-сериозно. Казаха ми, че като отворят ще видят. Оказа се доброкачествен тумор /лейомиом/ прикрепен към матката на краче. Операцията мина прекрасно и съм много благодарна на д-р Атанасов и целия екип там. Много бързо се възстанових. Казаха ме, че ако искам мога да почна с опитите за бебе след 3 месеца. Няма от какво да се притесняваш. За лапароскопията нищо не мога да ти кажа, защото при мен беше много голямо. Ако имаш някакви въпроси - питай. И кажи как е минало. Успех! Няма страшно!

# 5
  • София
  • Мнения: 2 381
Сма трябва да си избереш лекар. Моята лапароскопия беше през декември м.г. при д-р Попов в "Шейново", но имах ендометриозна киста. Ходех на друго място и за киста 36 на 43 мм ми бяха казали, че можело да се наложи от лапароскопия да се мине на лапаротомия, т.е. коремна операция. Ако можеш да минеш с лапароскопия - направи го. Възстановяваш се много бързо.  Hug

# 6
  • Мнения: 61
Скенерът не е метод за диагноза на кисти. Ехографията е много по-ценна и информативна. Ако лекарят не смее да постави диагноза и да се подпише под нея просто го смени. Който има опит и си разбира работата разпознава дермоидните кисти безпогрешно само с ултразвук за секунди. Лечението е операция, по-добре лапароскопска, независимо от размера.

# 7
  • Мнения: 547
Герион,от това което прочетох за дермоидната киста разбрах,че тя може да съдържа кръв,косми,тъкан,така че вероятно скенера ще покаже каква точно е кистата.Имам опит с ендометриозна киста и във връзка с нея четох и се консултирах с различни лекари.От натрупаната във връзка с моя случай информация знам че кистите са различни и подхода на лекаря зависи именно от вида на кистата,от размера и темпа на растеж.Лапароскопията е щадяща операция,но не е решение за всеки случай и всеки размер.Нека момичето потърси мнение и на други специалисти за да разбере какво точно е състоянието и кое е най-доброто лечение за нея.

# 8
  • Мнения: 61
Скенера нищо не може да покаже в повече от ултразвука, дори в това отношение ултразвукът го превъзхожда стократно. Но важното е кой гледа. Това трябва да е лекар, който е и хирург, и ехографист.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 246
Здравей, Ренка. Получих същата диагноза вчера. Няма да ти кажа колко рев изревах. Но сега като че се поокопитих малко. На мен ми казаха, че ще пробваме първо с медикаментозно лечение и ако няма резултат чак тогава ще прибегнем до лапароскопия. Консултирай се непременно и с дрги специалисти! Важно е също така в кой стадий се намираш,т.е. дали си в самото начало или не, има значение за лечението. Само не се отчайвай.

# 10
  • Мнения: 945
Я се стегнете, една дермоидна киста не е края на света.

Дермоидните кисти са раzлични от функционалните и ендометриоzните. Теzи кисти се появяват още докато бебето е в утробата на майката и може да се раzвият след години. На немски ги наричат още "иzядения блиzнак", тъй като тъканта, кято се намира  в тях е кости, кръв, zъби, косми... Теzи кисти не се появяват поради хормонален дисбаланс или нещо друго, а се раzвиват така да се каже от нищото. След отстраняването им нищо не пречи да се zабременее, тъй както каzах няма никакви други нарушения в органиzма. Все едно сте имали трънче в ръката и са ви го махнали.
Лошото е, че тоzи тип киста не иzчеzва от самосебе си, а трябва да се оперира. Така че ако ви потвърдят диагноzата, марш веднага под ножа преди да е нарастнала. Защото колкото по голяма е кистата, толкова повече "иzяжда" яйчника и от него не остава нищо годно.

Аz самата съм оперирана от дермоидна киста, махнаха ми и левия яйчник с нея. За сега нямам деца, но и не сме пробвали. Но тук във форума има няколко момичета, на които също им е махнат яйчника zаради дермоидна киста и се радват на 1 или повече деца. Забременели са беz проблеми.

Според моя лекар десния ми яйчник е поел иzцяло функциите и на двата и отстраняването на левия по никакъв начин не е повлияло на въzможностите ми да zабременя.

Дермоидната киста се вижда на ехографа  като раzделена на 2 топка. Горната част е светла, долната тъмна. Ако ехографа е добър, е много трудно да се обърка диагноzата.

Надявам се, че ви успокоих малко...

# 11
  • Мнения: 945
Здравей, Ренка. Получих същата диагноза вчера. Няма да ти кажа колко рев изревах. Но сега като че се поокопитих малко. На мен ми казаха, че ще пробваме първо с медикаментозно лечение и ако няма резултат чак тогава ще прибегнем до лапароскопия. Консултирай се непременно и с дрги специалисти! Важно е също така в кой стадий се намираш,т.е. дали си в самото начало или не, има значение за лечението. Само не се отчайвай.

Деси, zа съжаление дермоидна киста не се влиае от медикаменти. Ако твоя лекар опитва това, то или не е сигурен в диагноzата, или не е чувал zа дермоидни кисти...

# 12
  • Мнения: 249
Боже, момичета много ви благодаря за мненията. Аз вече съм с поставена диагноза. Имам и Ехогравско изследване, и скенер. Всичко потвърждава наличието на дермоидна киста. Както е написала Geri това е недоразвити зародишни клетки, които съдържат косми, зъби и т.н. Наистина решението е само едно - операция. Сега наи много ме притеснява към кои лекар да се насоча за нея - Калчева ми препоръча МА Майчин дом - София  и ВВМА - София - тук в Военно-медицинска бил един от най-добрите оператори - Д-р Василев. Някой знае ли нещо за тези две клиники, в момента се чудя накъде да се насоча за операцията. Мислех си и за Варна, но не знам....Посъветвайте ме ако някой е лягал под ножа в някоя от тях. Не знам дали тази киста е засегнала яйчника ми, това не се вижда на ехографията. Но предполагам, че като ме отворят ще се разбере. И също ми казаха че тази киста не се маха с лапароскопия, защото има вероятност да се загуби течността в коремната ми кухина, а не е желателно тя да изтича там, защото после отново ще се образува. С една дума трябва да се махне цялата без да се пука. Това май ми е цялото инфо за сега.
Благодаря ви много че се отзовавате!!!

# 13
  • Мнения: 547
Ренка,когато се разбра че ми предстои операция и Калчева,и Мърмърова ме посъветваха да не се оперирам в Бургас,а в клиниката по стерилитет на която вече бях пациентка.Може би защото като ме оперират там ще погледнат и състоянието на органите,важни за забременяването.Не са ми споменавали за други възможни болници в които да се оперирам и така не ми се наложи да избирам.Оставих се в ръцете на специалистите по стерилитет.От друга страна от години битува мнението че във военните болници са най-добрите лекари.Ако искаш говори с лекарите във всички болници за които се чудиш и като събереш впечатления от тях ще ти е по-лесно да решиш.Стискам палци да направиш най-добрия за теб избор и операцията да мине успешно.Ако мога с нещо да помогна-пиши.Успех!

# 14
  • Мнения: 61
Дермоидните кисти се оперират безпроблемно лапароскопски. В Майчин дом в София от години се правят такива операции. На деветия етаж оперират всички с такива кисти по този начин.

Общи условия

Активация на акаунт