Рибки

  • 34 602
  • 219
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 095
решихме най- накрая да си вземем риби, държа да са 8 гупи и 1 молинезия Blush, ако има мама която е  купувала скоро и аквариуми и помпи и тн и има ориентация с цените ще съм благодарна Hug

# 1
  • Мнения: 1 630
Ние имаме гупи

За цени не мога да съм ти полезна, но ако се сещаш нещо друго питай

Гупите са лесни риби, въпреки това трябва да сте готови за загуби
Ние започнахме с 10тина
3-4 месеца по-късно бяха над 40, което за 20л аквариум е ужасно много
Изведнъж за два дена умряха ужасно много - бяха останали  под 10
Сега са се стабилизирали

# 2
  • Мнения: 9 095
аз навремето имах и ги подарявах честно да ти кажа и знам че наистина се гледат много лесно Peace

# 3
  • Мнения: 9 095
никоя мама ли не е купувала скоро риби  Rolling Eyes

# 4
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 167
Имаме отдавна и скоро не сме купували, затова се чудех дали да пиша Confused
Иначе мъжът ми ходи да купува всичките джаджи от пазара до театър София.

Виж тук, тук и един форум. Надявам се да са ти от полза, не е толкова лесно да гледаш рибки Sunglasses

Имаше преди не много време тема за рибките, ще я потърся и ще я пусна. Намерих тази:
http://archives.bg-mamma.com/archive/000/116/126/116126/116126.html

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 08:40 от ЕлиТ

# 5
  • Мнения: 3 360
Рибки не съм купувала скоро,но относно филтрите препоръчвам този без гъбата/ох,как да го обясня.../Струва около 20 лв.,но няма да сменяш и чистиш гъба,не бръмчи и пречиства чудесно водата...

# 6
  • Мнения: 1 630
Нашия е с 2 гъби и анктивен въглен
Определено шуми

# 7
  • Мнения: 9 095
е, момичета, много ви благодаря, страшни сте, аз съм имала преди години риби, както казах но помпичката ми беше с гъба, тези безгъбните не съм ги виждала Laughing, но щом са 20лв, не е кой знае каква разлика ами за аквариуми знаете ли как са? Peace

# 8
  • Мнения: 389
Не разбрах какви са тези помпички "безгъбни"  newsm78

Външен филтър ли е или вътрешен? Защото за вътрешен не се сещам без гъба, а външните не са 20 лв  Thinking

Както и да е.

Аз имам 160 л. аквариум, капак с лампи и вътрешен филтър Атман с дебит 800 л/час. Филтъра има две отделения има с едра гъба, но едното съм го изпразнила и на негово място съм сложила сипоракс. Бръмчи леко. Не ми пречи да спя, но го гася нощем. По принцип големи филтри със ситна гъба не бива да се гасят. Гледам плати, скаларии и медни неони.
Цени

Аквариум 160 литра (не нов) - 120 лв. с капака
Вътрешен филтър - 18 лв.
Нагревател 200 W - 14.40 лв.
Декорации - дърво и камънак - 10.50 лв.
Допълнително водни растения - 11.50 лв.
+ химиите около 15 лв. итн.

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 18:17 от Рони Бонбони

# 9
  • Мнения: 9 095
ееее, ти ме уби ooooh!, аз искам 9 рибки, значи от най- малките аквариуми, искам помпичка, обаче ми беше интересно какви са тези безгъбни, друго засега не ми трябва, от преди години ми е останал навика да изварявам всичко, имам миди и камъни, ще си събера и пясък, не смятам че трябва да давам толкова пари newsm78, тогава ги нямаше тез химии и прищявки, така че само това ме интересува, помпичка растителност, риби де и аквариум, някоя мама ако продава такива работки отивам да пускам тема в обявите Peace

# 10
  • Мнения: 389
Разбира се, че ако имаш малко аквариумче и по-обикновени рибки, всичко това ти е излишно.

Ей, чак сега видях, че си от Варна ... Имам празен аквариум 40 литра. Има варовик по стъклата, но мога да ти обясня как да го почистиш. Подарявам го заедно с компресорчето за въздуха, с два изхода, гъбичка итн. Мога да ти извадя и растения от големия ми аквариум, че там е станала пълна джунгла.

Пиши ми бележка ако ги искаш.

# 11
  • Мнения: 9 095
писах, писах  Blush

# 12
  • Мнения: 1 608
мама която е  купувала скоро и аквариуми и помпи и тн и има ориентация с цените ще съм благодарна Hug
Скоро, преди няколко месеца купувахме аквариум 98литра - 50лв. Купихме го от пазара на Пподуяне, трябваше ни с точни размери и поръчките ни при разни майстори все неуспешни бяха. След това се мистихме обаче и сега за съжалиние не е пълен и релакса пред него много ми липсва. Помпа, нагреватил и останалите аксесоари си ги имаме отдавна ит прединия аквариум.

# 13
  • Мнения: 9 095
аз съм щастлива, Рони Бонбони ще ме сдобие с аквариум и много ще разказвам как му се радвам, въобще не съм предполагала, а толкова отдавна се притеснявам да търся, че все няма пари..., отивам да направя хубаво място до прозореца Blush

# 14
  • Мнения: 1 608
аз съм щастлива, Рони Бонбони ще ме сдобие с аквариум и много ще разказвам как му се радвам, въобще не съм предполагала, а толкова отдавна се притеснявам да търся, че все няма пари..., отивам да направя хубаво място до прозореца Blush
Ами, който чете по диагонал се черви сега. Embarassed
Отивай и освобождавай място и само да не ни разказваш всеки ден как върви рибогледството - мисли му. Naughty
Завиждам ти най-благородно, но ние нямаме място сега Cry.

# 15
  • Мнения: 9 095
да ама ще почакам милото да помага, че ми се ще да поразместим шкафовете да видя как ще е, а вие как нямате място така Joy, ние цялата къща за цветята разместихме, не му завиждам на мъжа ми Blush

# 16
  • Мнения: 1 608
а вие как нямате място така Joy, ние цялата къща за цветята разместихме
В момента живеем при моите родители. А и ние сме си четирима, а апартмента не е голям. Тясно ни е, но е временно и вървят още ремонти, та както се сещаш акварума ни е в повече, имаме си Свинчо, за сега той е достатъчен на децата.

# 17
  • Мнения: 9 095
уха, дано скоро се освободи място, ние си нямаме други любимци, само рибоци ще имаме Peace

# 18
  • Мнения: 1 608
Аз отдавна се каня да пусна такава тема, но като нямаме акварум вече и като няма какво да казвам Sad се въздържах. Сега обаче ще я следя с интерес.
А ти знаеш как пак ме запали Naughty, точно днес размествах телевизора, защото малкия си играе на копчетата и се освободи местенце Twisted Evil, ще пусна идеята на вечеря. Само се съмнявам, че този шкаф ще издържи newsm78. Ами да то без котка и рибки живее ли се. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 9 095
пуснах на няколко места да проверя за аквариум, да пиша ли или ти имаш? А за котката хич не съм съгласна, аз съм любител на кученца Crazy

# 20
  • Мнения: 1 608
Имам, имам. Стария се пукна, купихме нов и по-голям, но се наложи да се местим и така и не го заредихме.

# 21
  • Мнения: 9 095
да бе ти написа вярно Embarassed, аз и филм зяпам... Joy, о.к., ще чакаме тогава за клуб на рибарките Peace

# 22
  • Мнения: 1 608
Ние дори втори акварум имаме - изолатор и развъдник, малък е, но успяхме да си завъдим барбуси в него.
Не знам дали знаеш - има страхотни форуми за акваристи.

# 23
  • Мнения: 1 630
отивам да направя хубаво място до прозореца Blush

Недей до прозореца,
ще ти зеленясва бързо водата

# 24
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 167
Става и до прозореца - нашия е до прозореца и тясната му страна съм я облепила със снимки- пейзажи(малко да затъмня).
Отделно сомчетата добре се справят с почистването.
Само дето един телескоп и една скалария, големи вече, явно не щат компания и всичко живо, което купихме по-късно, измря Confused
У нас уж баткото щеше да гледа риби - сега баща му чисти, аз ги храня, а децата само се захласват по тях Sunglasses

# 25
  • Мнения: 1 608
Да, можеш да се справиш с прозореца.
Анциструсите и те почистват добре, хелерите също. За един 100л аквариум 4-5 дънни и няколко хелера са добре за почистването.

# 26
  • Мнения: 9 095
ами аз искам да сложим 2 шкафа под ъгъл, в ъгъла на хола, на едната страна е прозореца, на другата стена, мисля на единия да сложа цветята, на другия аквариума, а иначе имах охлюви по- рано и така чистеха, ама нямат отвъждане Shocked

# 27
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Охлювите ги ядат едни рибки - боции.




 Хубаво е да си имаш охлюви, стига да не ядат растенията.

# 28
  • Мнения: 9 095
аз само гупи ще вземам, иначе не съм забелязала дали ядат растенията, те бяха от малките охлювчета newsm78

# 29
  • Мнения: 389
Аквариума не бива да се слага на директна слънчева светлина. Тоест на прозорец не е добре, но под прозореца - може.
Зеленясването е неизбежно. Моя аквариум е изцяло на изкуствена светлина - специализирани лампи, но пак му зеленясват по малко стъклата. Остъргват се внимателно с обикновено бръснарско ножче.

# 30
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
... Остъргват се внимателно с обикновено бръснарско ножче.

Още по-лесно става с магнитна чистачка - има различни размери. Състои се от 2 части - едната стои вътре, другата е залепена за нея отвън, и почиства като движиш външната.

# 31
  • Мнения: 9 095
боже какво ли не измислят вече  ooooh!, преди години или аз не съм била информирана или наистина ги нямаше тия неща, само на ръка с телчицата Joy

# 32
  • Мнения: 389
... Остъргват се внимателно с обикновено бръснарско ножче.
Още по-лесно става с магнитна чистачка - има различни размери. Състои се от 2 части - едната стои вътре, другата е залепена за нея отвън, и почиства като движиш външната.

Със сигурност ще е по-удобно от това да бъркам до рамото в аквариума  Crazy

# 33
  • Мнения: 9 095
утре отивам и купувам рибки и растения и храни, ама първо ще си изчета книжката и ще се хваля Blush и ще питам какво да правя, ако имам проблеми, крайно време е май да се почне и с тази тема във форума Peace, само имам един Фън Шуй проблем и немога да го реша Thinking

# 34
  • Мнения: 9 095
пак съм аз, понеже взехме само едно сомче и днес айде за още едно, ама и молинезията е една и незнам дали е мъжка или женска, днес в магазина бяха само женски newsm78, как да ги различа?

# 35
  • Мнения: 9 095
има ли някоя рибарка да помогне, задължително ли е за сомчетата да купувам от онези керамични фигурки на дъното, гледам единия че все стои под водораслото, то едно водорасло..., и май иска да се крие някъде newsm78, да ходя ли да купувам или няма нужда, а търся си и водна леща, ако знаете какви са цените и къде има, благодаря Peace

# 36
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 167
Не знам дали е задължително, но и нашите сомчета се крият обикновено Simple Smile
Ние купихме специален пясък още в началото, а за криенката на сомчетата използваме всички рапанчета и миди, събрани от децата на морето. Измих ги хубаво и ги преварих в тенджерата. От повече от две години са в аквариума, мисля че няма проблем да се използват и такива подръчни средства Wink

# 37
  • Мнения: 9 095
и аз събирах лятото да има, ама а де къде съм ги прибрала ние размествахме доста и като нищо да съм ги хвърлила ooooh!, ще търся да видя какво ще направя Peace

# 38
  • Мнения: 2 591
Здравейте, и аз съм от "рибарките", въпреки че в момента сме с едно много малко аквариумче и само с една любима рибка, но след толкова премествания по квартири ... Cry

и аз не бих те посъветвала да слагаш аквариума под прозореца, Теди - МНОГО БъРЗО зеленясва!!

а за сомчето мисля, че не задължително да му купуваш керамични фигурки, то се справя и без тях!

успех!

# 39
  • Мнения: 9 095
много ви благодаря, аз неможах да изровя днес събраните миди и рапани, ама утре продължавам с търсенето, аквариума е отстрани на прозореца и не го напича въобще Crazy сложих и лампа а сомчетата им направих камарка от камъчета и сега се въртят все там Blush Peace

# 40
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
И аз гледах около 10 години само гупи. Имай на предвид, че една рибка се нуждае от 2л. вода като лично пространство. Ианче почват да се хапят. Како и да купиш почече женски и по-малко мъжки, за да не се бият. Не купувай мъжки с дълги опашки, колкото и красиви да са. Колкото по-дълга е опашката - толкова по възрастна е рибката. Една рибка живее около 2 години ( може и по-малко, може и повече ). Подготви си малък аквариум, където женските ще раждат на тъмно ( за да не си ядат бебетата ). Бебетата после можеш да храниш с жълтък и постепенно със суха храна. Чак когато станат на 3 месеца го пускай при големите рибки ( вечер на тъмно ). Можеш да купиш и живи миди, те почистват водата и сомче което да обира падналата храна.
Не е хубаво да слагаш чешмяна вода ако има много хлор. Напълни няколко празни чишета с вода и я остави да престои и омекоти.
Стъклата на аквариума може да почистват с парче плат и сол.
Друго сега не се сещам.

# 41
  • Мнения: 9 095
ами аз по- рано си гледах много гупи, имах водна леща и като родяха се криеха там бебетата Blush, не съм отделяла защото измират и сега си търся пак леща да си имам отгоре, ще процедирам по същия начин, а мъжките и женските са 3 на 3 и не съм имала проблеми, те са на няколко дни, но не спирам да ги наблюдавам Peace

# 42
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Някой попита как се разбира дали молинезията е мъжка или женска.
Женската е по-едра и с по-голямо коремче. Мъжката има шипче отдолу като гупите, и те са живородки.
Сетих се че стъклата на аквариума много лесно се чистят и с парче чорапогащник - но това при цялостно почистване на аквариума.
Също така, не взимай мидички за дъното, защото рибките могат да се порежат на тях.
Но ти щом си гледала, вече знаеш  Wink

Аз последно си гледах една златна рибка, но тръгнахме да пътуваме и я подарих  Sad

# 43
  • Мнения: 9 095
аз питах за молинезията, имаме само една, пък гледам че шари неспокойно и затова искам да вземем още една, относно мидите, немога да намеря рапани, миди бяха в една торба, събирах ги за аквариум и немога да ги открия Crazy, чистенето май ще го правя по някой от твоите начини, евтини и лесни ми се виждат, а че съм гледала да, ама беше отдавна и така ги отделях ама измираха и като сложих лещата и се криеха там бебетата и си оживяваха, може би аз не правя нещо както трябва, ще видя сега дали ще се множат и ще трупам още опит Peaceблагодаря  bouquet

# 44
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Ами и рапани много не ти препоръчвам, поне моя опит. Рибките понякога влизат там да се крият или спят и немогат да излязат. Много пъти съм откривала мъртва рибка при почистването на аквариума  Sick
Ако имаш въпроси, питай  Simple Smile
Сега почнах да се сещам много неща и рибките почнаха да ми липсват  Confused

# 45
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Филтър и помпа взе ли си? Задължителни са.

# 46
  • Мнения: 9 095
имам да и филтър и помпа и нагревател, а за рапаните ще взема да те послушам, защото така или иначе немога да ги открия Crazy, друго какво да се сетя да питам newsm78, май засега няма ще обикалям да търся водна леща и мъжка молинезия, моята май женска ще излезе и да не й е самотно Peace

# 47
  • Мнения: 9 095
Ами и рапани много не ти препоръчвам, поне моя опит. Рибките понякога влизат там да се крият или спят и немогат да излязат. Много пъти съм откривала мъртва рибка при почистването на аквариума  Sick
Ако имаш въпроси, питай  Simple Smile
Сега почнах да се сещам много неща и рибките почнаха да ми липсват  Confused

я да задам един тъп въпрос, днес ще сменям част от водата, мога ли сега да почистя малко стъклата и с какво ще е най- удобно? Thinking

# 48
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
На колко често смяташ да чистиш стъклата?
Няма нужда да е много често ( разбира се да не ги оставяш зеленясали ), но рибките ядат зеленкото за "салатка"

# 49
  • Мнения: 1 608
Снимки ще видим ли! Simple Smile Исаммммммммм Praynig

# 50
  • Мнения: 9 095
на аквариума ли снимки? ами той е пресен и е с минимални средства и малко не е за показване, исках да кажа, че Рони Бонбони ми подари аквариум, помпа с филтър и нагревател, дори и камъчета, аз си купих рибките и едно водорасло и дори и капак не сме намерили, сега е с безцветно фолио... има какво да се работи, ей сега Peace

# 51
  • Мнения: 9 095
http://snimka.bg/album.php?album_id=103684&photo=1, ето готово, само не ми се смейте много но с минимални средства това си създадохме,малко по малко ще подобряваме обстановката Blush, Олинце, аз днес с една гъбичка малко почистих варовика, сменям веднъж седмично около 1/4 от водата, значи да знам да не чистя самите стъкла, благодаря, аз съм гледала ама сега като гледам колко има да уча..., благодаря на всички за съветите Hug

# 52
  • Мнения: 389
Теди, извинявай много, вчера като дойде за каталога забравих да ти извадя водни растения от големия аквариум, а пък ти бях обещала.

Подведох те неволно  Outta Joint

Утре ще пътувам извън Варна, ако искаш може да се разберем някъде да се видим да ти дам  Flutter

И браво, много хубаво си го почистила, направо свети. Личи си, че със желание ще се грижиш за рибоците  Peace

# 53
  • Мнения: 9 095
не се притеснявай, достатъчно вече ти досадих  bouquet, а ако искаш като се върнеш ще се видим, ще се доуточним, пак благодаря  bouquet

# 54
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Не виждам на снимката капак. Има ли? Водата се изпарява бързо, ако няма капак и отгоре се натрупва варовик. Чисти се много трудно.
Аквариума е хубав, като се размножи растението, ще стане чудесен! Успех!

# 55
  • Мнения: 9 095
много благодаря Blush, няма капак, отгоре е с безцветно фолио, не сме измислили още вариант за капак и засега е така Crazy, а за растенията се чудех дали да купувам още, ама засега се отказах, смятам че за няколко месеца ще се размножи и ще се чудя какво да ги правя после, дори и водна леща понеже на няколко места търсих и няма май ще се оркажа да купя Thinking

# 56
  • Мнения: 1 608
Чудесен е! Най-благородно ви завиждам за атмосферата, която сте си създали в къщи! Благодаря, че го сподели с нас!
Капак могат да ви изрежат във всяка стъкларска работилница.

# 57
  • Мнения: 9 095
пак благодаря, тепърва ще подобряваме условията Crazy, а за капак, не ни се ще да е стъклен, честно казано засега е добре, по- нататък може да си поръчаме някаква рамка, пластмасова по ръбовете на аквариума и с капак, но засега ще го оставим така, ами вие няма ли да си покажете водните царства Wink

# 58
  • Мнения: 1 608
Утре ще сканирам и покажа. Обещавам! Simple Smile

# 59
  • Мнения: 9 095
чакам с нетърпение Hug

# 60
  • София
  • Мнения: 365
Здравейте, да се включа и аз.
Относно онова магнитче з апочистване на стъклата... да, има, даже различни размери, но за големите аквариуми, които са с по-добело стъкно не стават, просто магничето не е достатъчно силно. Вземете парче дантела или перде, аз така чистя, защото ножчето ми се завира под ноктите и... боли ooooh!
Акваиум не е добре да се слага на пряка слънчева светлина, това май беше обяснено защо. Зеленясва от зелени водорасли:)
Рапани също не е гот да има, защото не висчки рибки понасят твърда вода, а самите рапани се тазтварят и допълнителн втърдяват чешмяната вода. Ако някой толква си харесва рапана да го напълни с пясък и да го изпозлва за саксийка за някое водно растение.
Ще чакам с нетърпение да видя снимките ви и при първа възможност ще покажа моите. Имам 2 аквариума. В единия има риби и жаби, а в другия - риби и раци:)

# 61
  • Мнения: 9 095
аз вече показах моя аквариум, сега нямам търпение да видя жабите и раците #Crazy, обаче сома така ходи и се крие при филтъра имам чувството че ще се задуши, дано днес имам възможност да купя някаква керамична фигурка, или някоя мама ако продава да пуска снимки, вземам, че чак ми е жал да го гледам Wink

# 62
  • София
  • Мнения: 365
Каква керамична фигурка ти трябва? За криене на сомчето ли? Ако е така - да. Иначе аз съм твърдо против всякакви водолаци, съкровищници, къщичики и т.н. в акварума, защото в естествената среда ги няма... обикновено Party
За криене на разците преди си бях взела кокосов орех... да, но докато го изчистя и преваря и тй мухляса. Та сега си се крият в растенията. Иначе се продават за 5-10 лв разкошни имитации на дънери от смола... не от гипс:)
Снимки по-късно днес, но да не се смеете на мръзния ажабешки аквариум, все пак... жаби са:)

# 63
  • София
  • Мнения: 365
Извинявам се за спама
но как да сложа снимките тук:(

# 64
  • Мнения: 9 095
да такива някакви ги продават по 4лв в едно магазинче, ама дано имам време да ида, а снимките моите ги качвам в снимка.бг и след това тук, ще се справиш Peace

# 65
  • Мнения: 9 095
защо водата ми стои мътна, сменях я, обаче пак така newsm78 newsm78, какво да направя за да не е така и какво стана със снимките? Peace

# 66
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Когато слагаш много храна и тя не се изяжда, водата потъмнява. Храни рибките 1-2 пъти макс. на ден. Те ядат винаги, когато има дадеш, но не е полезно за тях. За друго не се сещам, имаш ли филтър? Аз нямах и пак нямах проблем. Купи 1-2 речни миди , те също пречистват водата.

# 67
  • Мнения: 9 095
филтър имам, ама ще взема още един че имам 2 отвора, иначе ги храня сутрин и вечер по малко newsm78, миди във всеки магазин ли има?

# 68
  • Мнения: 9 095
помагайте моля ви, рибките  явно са болни, големия сом е полужив не мърда, само накъдето го носи течението, а другите - едната мъжка гупа, сякаш някой я е дърпал, като опърпана стои, лошото е че другите са на някакви петна, какво да правя, мога ли да ги спася, сега видях че имам 3 бебета, дано те са добре, отделих ги и стискам палци, кажете какво да правя Praynig Praynig

# 69
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Мила, да не си ги претоплила?
Отдели всяка рибка по отделно и я посипи със доста сол. Петната бели ли са? Това са гъбички и са силно заразни , а рибките ги боли. Солта свива раничките и убива гъбичките. Ако можеш отиди до акваристика и питай са Трихоплавин май беше  newsm78
Аквариума ичзисти хубаво с много сол и когато рибките оздравеят ги посни и пак сложи 1ч.лъжичка сол ( тя им дава и минерали )
Успех!

# 70
  • Мнения: 9 095
ами аз говорих с Рони Бо и стигнахме до извода, че имат ихтио, обаче това с окапването на опашките и на мен ми се струва на гъби Cry, милите сега се мъчат? Ами да ги махна от аквариума така ли и за няколко дни да ги сложа в буркан? Намерих някакво лекарство контраихтио, утре отивам да го купувам, ама и това със солта май да направя, само да ми кажеш дали да ги махна от аквариума, и днес не съм ги хранила а водата е все по- мътна, и другото, имам 5 бебета, и тях ли да ги потупам със сол? леле ще се побъркам Cry

# 71
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Всичко отдели всяка по отделно и сипи сол, на бебетата също.
Дръж ги така и сменяй водата в бурканите всеки ден и слагай сол докато се оправят.
Продали са ти заразени рибки май  Confused

# 72
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Аквариума ти е също заразен, измии хубаво всичко и каквото можеш превати. Растението ти е заразено.

# 73
  • Мнения: 9 095
сега ги сложих в един буркан, после ще напълня вода да стои до утре и тогава ще ги отделя, да са в престояла вода, на малките им сипах сол във водата и големия буркан го натърках със сол преди да ги пусна, натърках всяка една хубаво и ги пуснах да си плуват, ама така ми се гърчеха в ръцете, аз буквално ги омазах #Crazy, до колко време се оправят? Храната я купих също от там, но беше запечатана, вече ме хваща мания Shockedзначи засега така утре ще ги отделя и ще купя все пак лекарство за ихтио да им дам малко и от него, дано ми се оправят, интересно е че от една седмица ги имам, може ли ако е в мен вината да се е проявило толкова бързо newsm78

# 74
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Здравейте, да се включа и аз.
Относно онова магнитче з апочистване на стъклата... да, има, даже различни размери, но за големите аквариуми, които са с по-добело стъкно не стават, просто магничето не е достатъчно силно. Вземете парче дантела или перде, аз така чистя, защото ножчето ми се завира под ноктите и... боли ooooh!

Има различни размери за различна дебелина стъкла.


Аквариума ти е също заразен, измии хубаво всичко и каквото можеш превати. Растението ти е заразено.

Не е чак толкова неспасяемо положението. Иди в някой магазин за акваристика и питай кое е подходящо, има си добри лекарства, но струват скъпо. Като най-евтин вариант се ползва метиленово синьо. Гъбичките умират и при по-висока температура - вдига се около 30 градуса, но не на всички рибки им понася.
Щом водата е мътна - сменяй поне 1/3 от нея с престояла вода. Ако ползваш непрестояла, се добавя акватан, но не знам дали ще  те устройва цената.
Не ги храни 2-3 дни, нищо няма да им стане. Водата се замътва от разложена (неизядена) храна, започва и да мирише.

# 75
  • Мнения: 9 095
добре де, ами ако ги отделям по няколко пъти, няма ли да се стресират, и да станат още по- зле newsm78

# 76
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Е, ти трябваше да ги сложиш в буркана с вода и да ги посипеш със сол, а не да ги търкаш.
Пиши утре какво е станало, намери ли лекарство, дано се оправят рибките. Пък ти не се стресирай толкова, на всеки се е случвало.

# 77
  • Мнения: 9 095
ама пречи ли им, аз нали да се  оправят Embarassed, след малко отивам да купя нещо за гъби и за ихтио, а като си дойда ще търкам аквариум, ще изварявам водата и камънуте, а какво да правя водораслото, да го хвърлям ли? А не съм  ги търкала, просто ги посипах поотделно със сол Embarassed

# 78
  • Мнения: 389
Влизам и се хващам за главата ...

Как ще търкаш рибките със сол?  ooooh!

Олинце, какви съвети даваш?!?! Това са сладководни рибки, сол може да се добавя като лечение само в малки количества и то предимно на молинезиите, защото те я понасят по-добре. При изваждане рибките се стресират и имунната им система отслабва още повече.

Боже, Господи, какво доживях да видя ...

Съвсем сериозно, Олинце, ако не знаеш за какво става въпрос, недей да пишеш глупости ...  Tired

# 79
  • Мнения: 9 095
добре де, последно да ги махам ли от аквариума или да ги връщам пак там Tired, няма ли едно мнение по въпроса ooooh!, рибките обаче още са живи, ама не искам постоянно да ги разкарвам насам натам, нищо няма да остане от тях Shocked

# 80
  • Мнения: 389
Спри се и за момент помисли логично: на сладководни рибки слага ли се сол? И второ: ако на теб ти посипят раничка със сол дали ще заздравее по-бързо? При вадене рибките се стресират много, а стреса е убиец. Обясних ти за лечението на ихтиото, в лекарството също ще има упътване. Ако искаш да си осоляваш чирози - моля!

Занимавам се от 10 години. Да не се хваля, обаче "чувам петела". Преди 3 месеца излекувах ихтиото от големия ми 160 литра аквариум без нито една жертва, а те бяха все кекави  и деликатни риби. Сама прецени кой да послушаш.

# 81
Здрасти,

Включвам се на пожар от форума на Българската аквариумна енциклопедия, по сигнал на една наша потребителка, която се изявява и тука, за да спася едни нещастни рибки от осоляване и превръщане в чирузи  Mr. Green

Хора, преди да гледате рибки, четете по въпроса. А преди да давате съвети, четете още повече. Да вадиш рибите и да ги солиш #Crazy,  защото иначе ги боляло #Crazy #Crazy  и да очакваш после да оживеят  #Crazy #Crazy #Crazy

Сега на въпроса:
Много често, във форума ни се появява някой, който има проблеми със здравето на рибките си и иска от нас съвет как да ги излекува. Най-често обаче такива хора не си дават сметка нито какво й е на рибката, нито от какво е причинено състоянието й. Запомнете: 98% от случаите, когато рибките не се чувстват добре са породени не от болести, както си мислите, а от неправилни грижи! Правилно гледаните аквариумни рибки боледуват изключително рядко. Най-често не "болести" а самите стопани са виновни за лошото здраве на рибката – като не спазват основните правила за отглеждане те подлагат рибките си на стрес, неправилно хранене, не сменят водата, гледат много риби в малък аквариум... И накрая, когато рибките започнат да умират, тези "стопани" си мислят, че питомците им са болни! А те не са – просто са гледани зле. Да ги лекувате при това положение, да сипвате сол, лекарства в аквариума, е все едно детето ви да има пневмония и вие да го тъпчете с антибиотици, но да го оставяте всяка вечер да спи голо в снега - смятате ли, че ще се излекува?

Когато рибките ви умират или ви се струват болни

Каква първа и неотложна помощ да окажeте на любимците си докато разберете какво им е?
  • Ако има мъртви рибки, веднага ги извадете от аквариума;
  • Докато нещата се нормализират, сменяйте 10-15% от водата ежедневно или през ден;
  • Не хранете рибките си за 2-3 дни, от глад няма да умрат;
  • Температурата трябва да бъде между 24 и 27°C.
1.   Какво да НЕ правите:
 - Недейте да пускате в раздел "Болести" на форума тема със заглавие "Помощ!!! Рибките ми са болни и умират!!!".
 - Недейте да сменяте наведнъж цялата вода в аквариума!
 - Недейте да вадите всичко от аквариума и да правите 'основно почистване'!!!
Може би трябва да добавя и "Не вадете рибите от аквариума, за да ги разтъркате със сол!!!"



За по-нататъшни грижи за рибките най-сърдечно ви каня да се регистрирате в нашият форум, където може да зададете въпросите си и да ви се отговори компетентно, и най-вече ще намерите много полезни статии за начинаещи и напреднали, които да ви научат как правилно да гледате рибките си така, че да са цветни, красиви и щастливи. И живи де Simple Smile



.


Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 10:10 от Longanlon

# 82
  • Мнения: 9 095
Спри се и за момент помисли логично: на сладководни рибки слага ли се сол? И второ: ако на теб ти посипят раничка със сол дали ще заздравее по-бързо? При вадене рибките се стресират много, а стреса е убиец. Обясних ти за лечението на ихтиото, в лекарството също ще има упътване. Ако искаш да си осоляваш чирози - моля!

Занимавам се от 10 години. Да не се хваля, обаче "чувам петела". Преди 3 месеца излекувах ихтиото от големия ми 160 литра аквариум без нито една жертва, а те бяха все кекави  и деликатни риби. Сама прецени кой да послушаш.
добре де, ами сега докато изчистя хубаво аквариума не е ли по- добре да ги държа извън него newsm78, купих лекарството, даже и сложих, а в магазина също ми казаха че е добре да се слага сол newsm78, ааааааааааа, ще направя както казваш, само с лекарството, ама ще ги държа днес в буркана да измия пак аквариума и камъчетата, много ти благодаря и извинявай за невежеството Blush

# 83
Eх, не четеш...

Да измиеш аквариума и камъчетата и да държиш рибките в буркан докато ги лекуваш е все едно като си болна да дойдат от ХЕИ у вас и с един противопожарен маркуч да измият цялата къща, да насипят хлорна вар навсякъде, а тебе да те заточат в някаква телефонна кабина 'да се лекуваш'.

Не разбра ли, че проблемът на рибките ти не е в болестта - проблемът е, че ги гледаш зле. Когато живеят в малък аквариум, когато им сменяш всичката вода, когато 'измиваш' всичко и правиш основни почиствания на аквариума, когато ги храниш много и/или с неподходяща храна - тогава рибите са в постоянен стрес, което намалява имунната им защита.

Тия болестотворни организми ги има навсякъде и във всеки аквариум - но те не могат да разболеят рибка със силна имунна система, а само такава, която е отслабнала от постоянния тормоз на неправилните грижи. А колкото и 'лекарства' да сипваш в аквариума, ако рибката живее зле - ще боледува.

И не се коси - никой не се е родил научен и няма как да му се сърдим, че не знае нещо. Лошото е, когато не иска да учи  Mr. Green

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 11:50 от Longanlon

# 84
  • София
  • Мнения: 4 022
Имам и аз един въпрос към знаещите и гледащи рибки.  bouquet
Гледаме рибки от 2 месеца- 2 златни и 2 скаларии- като едната, почти от началото не искаше да яде и след 2 седмици умря.Аквариума е малък- май 40л, та искам да питам, как точно се сменя водата в аквариума.Вадят ли се всичките риби , за да се измие дъното и камъните, или се отсипва част от водата и се долива нова , престояла?Имам две книги за риби, но точно това никъде не е уточнено.

# 85
  • Мнения: 389
Обикновено златните рибки се гледат само със златни рибки. Ровят растенията и цапат доста, но за сметка на това са издържливи рибки. Скалариите пък изискват висок аквариум, в него най-добре изпъква красотата ми.

Статия за скалариите

Как се почиства аквариум

Приготвяте от предишния ден вода в чиста кофичка или бутилки. (Аз имам събрани десетина бутилки от минерална вода, да не обяснявам как ми се пречкат). Да уточня - не минерална вода, а обикновена чешмяна вода, която е престояла, за да се отдели хлора. Ако рибките са капризни можете също да добавите Сера Акватан (4 лв. малката тубичка) за премахване на хлор, метални съединения и др.

Изважда се вътрешния филтър или гъбичката и се измиват се с хладка вода без препарати. С маркуч се източва част от водата. Има специални маркучи с помпичка, а на който не му се дават 6 лв. може да се направи с обикновен маркуч - засмуква се и се пуска да тече. Специалните маркучи имат "камбанка" - разширение накрая, за да дърпат водата с по-малка сила и да не засмукват и пясък. На обикновенния маркуч може да се добави "камбанка" от гърло на бутилка. Докато източвате водата, дръжте отвора на маркуча близо до дъното - там се събират отпадъците на рибките и заедно с източването на водата можете да оберете и тях. Ако има опадали и гниещи листа на растенията - също ги махате. Рибките не се вадят, камъните не се мият отделно, грунда също не се вади!!!

Сменя се различна част от обема, в зависимост от случая и колко често по принцип го правите.
Накрая се слага филтъра обратно, добавя се чистата престояла вода, която трябва да е с близка температура и готово.

Подробна статия за смяната на водата

# 86
  • Мнения: 389
Хайде да си покажа и аз аквариума ...



Това е отпреди няколко месеца, сега растенията са ми много порастнали и трябва да овършея скоро ...



# 87
  • Мнения: 9 095
браво за аквариумчето, и аз да потвърдя че наистина е много хубав, ама това коте го нямаше май newsm78, ами как се казва това водорасло дето е като борче, в средата на дъното, че искам да си взема такова, онова го хвърлих Sad, ами когато рибките се събират на едно място до стъклото, това обезпокояващ знак ли е? Blush

# 88
  • Мнения: 389
Права си, Теди, котето го нямаше  Flutter

То беше при мен за 2 месеца в началото на зимата като част от едноличната ми програма "Спасете мизерно гладно коте от улицата", но впоследствие му намерих хубав нов дом. На снимката е в гръб и вече охранено.

В средата на аквариума са широколистно и едролистно дъбче, перестото по-вляво е амазонка, а до дънерчето отпред имам анубиас. До вътрешния филтър вляво имам лимонче - онова с тънките, остри листа, което е наклонено от водната струя. То в момента заема целия аквариум. Ако искаш мога да ти скърша 1-2 клонки да си посееш. Имам и топчести водорасли, стоят на дъното и при силно осветление отделят много кислород във водата, чак стават на перлести мехурчета  Peace

Който иска да свирка докато са в промоция  Mr. Green

# 89
  • Мнения: 9 095
Нареждам се на опашката, особено ако има промоция за дъбчетата Blush, другата седмица ще викам, и да не е за тях, трябва да взема някакви, а щом ти се дават Joy, благодаря предварително Peace

# 90
  • София
  • Мнения: 4 022
РониБо, благодаря ти за изчерпателния отговор.Знаех си че има някаква тънкост.Ние досега само отгребвахме отгоре и в резултат водата доста се зацапа.Отивам за маркуч още утре!
Имаш много хубав аквариум  Peace

# 91
Ако имаш проблеми с източването на водата от аквариума, попитай мъжа в къщата как се източва бензин от резервоар - принципът е абсолютно същия Simple Smile

Добре е да сменяш около 20-30% от водата в аквариума всяка седмица.

Това, че рибките се събират на предното стъкло е съвсем нормално - просто искат да ги нахраниш. Ти обаче трябва да си твърда и да не се поддаваш - храни ги само веднъж на ден и то само толкова, че да изядат всичко за 1-2 минути. Иначе храната остава и загнива...



А ако ще се фукаме с аквариуми - ето моя:

# 92
  • Мнения: 389
Сега някой ще те пита защо няма рибки и отиде ...  Mr. Green

# 93
  • Мнения: 9 095
някой знае ли нещо за FMC innesi, дадоха ми го да лекувам и с него рибите, четох пък че било канцерогенно newsm78, какво да правя?

# 94
  • Мнения: 1 608

А ако ще се фукаме с аквариуми - ето моя:

Уаууууууу #Crazy #Crazy #Crazy
Невероятен е!

# 95
  • Мнения: 29
не знаех, че Лонги и тука се изявява  Joy

# 96
  • Мнения: 9 095
да ви кажа ли че рибките издържат на 34.7, забравила съм нагревателя #Crazy

# 97
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Аз съм новоизлюпен собственик на рибки Wink

Взехме си 42 литров аквариум с 5 гупита. Едното роди 15 малки рибки още първия ден. Голяма емоция беше. Но мисля че доста стресирахме рибата.Майката е жива, и на пръв поглед добре. Времето ще покаже какво съм и причинила. Бебетата също растат и са живи за сега всичките....
Може ли някой да ми даде малко повече информация по въпроса как се действа по време на раждане на рибката  Peace

И още един въпрос. На дъното на аквариума положихме речни камъни. Водата в аквариума обаче е доста мътна. Какво да правя??

# 98
  • Мнения: 9 095
ами аз моите не ги отделям, крият си се и така оживяват имам чувството че ще ги уморя ако ги отделя Rolling Eyes

# 99
  • Мнения: 4 678
Аз съм новоизлюпен собственик на рибки Wink

Взехме си 42 литров аквариум с 5 гупита. Едното роди 15 малки рибки още първия ден. Голяма емоция беше. Но мисля че доста стресирахме рибата.Майката е жива, и на пръв поглед добре. Времето ще покаже какво съм и причинила. Бебетата също растат и са живи за сега всичките....
Може ли някой да ми даде малко повече информация по въпроса как се действа по време на раждане на рибката  Peace

И още един въпрос. На дъното на аквариума положихме речни камъни. Водата в аквариума обаче е доста мътна. Какво да правя??


Купи си хубава помпа,има много ментета!Моите аквариуми са големи и ги почиствам 1 в годината и то ей така профилактично!Занимавам се с риби от 15 години!Гледал съм почти всички видови-акули, пирани и други!Не мога да разбера кво правят хората, че си мътят акв.толкова често?

# 100
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Поци, действах по инструкции. Купих си речните камъно от магазина. Измих ги .... и т.н
Помпа имам - външен филтър, по препоръка отнво на консултанта в магазина... и все пак водата е мътна. Никой не бърка в аквариума да мъти водата.

# 101
  • Мнения: 4 678
Как външен ,!Вземи си мощен вътрешен филтър!Външните мощни са скъпи,и ако твоя външен струва по-малко от 50 лв ,да спрем да пишем тогава!Рибките(каквити и да са)издържат без храна 15 дена ,така че не ги храни всеки ден!Колкото е по-голям акв.по-рядко се сменя водата,защото вече се образува микро среда!Рибките раждат,водораслите си цъфтят,образува се тяхното малко море!За това колкото по-малко се бърка в аква. толкова по-хубаво!Моите както казах за водата ,я сменям 1 в годината(от хорски срам) Sick

# 102
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Така аквариума е от този вид

42 литров е, има си осветление, а филтъра не е външен, а окачваем -  и е с параметри 680 л /ч
Храната която им давам е на люспи - тропика на фирма Пет. Храня ги само по веднъж на ден.

# 103
  • Мнения: 2 591
Може ли някой да ми даде малко повече информация по въпроса как се действа по време на раждане на рибката  Peace

има специални отделения за бременни рибки (нещо като много малки аквариумчета и не са никак скъпи), оставяш ги там и тя си ражда сама, като порастнат малко рибките ги местиш в по-голям (но все още малък) аквариум, а после - и в нормалния - иначе опасността да ги изядат е мноооооооооого голяма  Peace

# 104
здравейте искам да попитам каква лампа се слага на аквариума някаква специална била

# 105
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
здравейте искам да попитам каква лампа се слага на аквариума някаква специална била
Можеш да погледнеш тук Разгледай сайта. Има доста богато оборудване. Така ще знаеш какво търсиш.

# 106
  • София
  • Мнения: 6 743
Здравейте момичета.Изчетох цялата тема и вече се чудя дали изобщо да показвам какво имам  Embarassed
Реших заради малкия най-вече и днес купих съвсем малък аквариум с три рибки.2 гупи и една молинезия.Взех си нагревател, термометър, кепче и храна.Това като за начало, че нямах много пари в себе си  Embarassed Казаха ми, че за толкова малък аквариум и три рибки, не е належащо веднага да купувам помпа...
Дадоха ми една мъжка и една женска гупа, а молинезията и тя е мъжка (поне така казаха Laughing)
Още е съвсем празен аквариума и нямам идея от къде да започна.Камъни ли да купувам, какви?Водорасли изкуствени или истински....
Изобщо нищо не ми е ясно  Embarassed Blush Embarassed
Ще ровя и ще чета, но се надявам да получа и вашата помощ и подкрепа  Hug Grinning
Чакам с нетърпение да прибера малкия от ясла за да видя реакцията му  Laughing А аз се радвам като малките деца  Blush
Имам странното чувство, че женската е бременна  newsm78 - как да разбера дали е така  Blush
Простете за сигурно елементарните въпроси, но съм абсолютен лаик по темата  Blush  Mr. Green

И защо водата в аквариума седи на мехурчета по стените  newsm78

# 107
  • Мнения: 2 591
еми молинезиите са малко капризни! гупите са куча марка, но виж, по-куча марка от златните рибки не съм виждала Mr. Green нашата милата я забравихме през зимата за две седмици сама вкъщи докато ние бяхме в чужбина и направо я бяхме отписали, а тя оцеля Blush все още изкупвам греха си пред нея, но тогава в залисията просто я забравихме Blush Blush Blush

купи едно истинско водорасло, не са скъпи, може и охлювчета... колко ти е голям аквариума newsm78 наистина не е задължително да има помпа Peace

да се похваля, че ни подариха аквариум със всички салтанати, но ..... няма къде да го сложим Mr. Green

# 108
  • София
  • Мнения: 6 743
Реших все пак да покажа за сега "постния" ни аквариум  Mr. Green

# 109
  • Мнения: 389
Водата се отделя на мехурчета, защото сигурно сте сипали от чешмата и сега се отделя хлора.

Ако сериозно сте решили да се занимавате, много информация има на http://www.aquariumbg.com/  Peace

Колко е "малък" аквариума? За нормални условия на живот мярката е литър вода на сантиметър рибка - тоест за 3 рибки по 4 см. например - 12 л.

НО ...

Аквариум не се чисти цял. Колкото по-голям е, толкова по-добре. С достатъчно засяти растения, установен азотен цикъл (нещо като екологично равновесие в аквариума - полезни бактерии преработват отпадъците от рибките за храна на растенията) е необходимо веднъж седмично източване на събраните отпадъци от дъното и смяна на 10-30% от водата. Напълно постижимо дори за 40 л. (май твоя е толкова)

Постилката на дъното се нарича "грунд". Едър пясък, размер на пшеничено зърно е най-добре, Без мидички и камъни, на които не знаете състава - някои отделят твърде много варовик или железни съединения и могат да натровят рибките.

Колкото повече растения (истински) толкова по-добре!

Не прехранвайте рибките. По-добре малко гладни, отколкото преяли, вредно е за тях и аквариума се замърсява много бързо. Храната трябва да е с размера на окото на рибката, за да може да се погълне.

Добре е да има помпичка или вътрешен филтър, за голям аквариум. Пере се при смяна на водата, без препарати.

Още една полезна тема, където съм писала

и в тази по-напред съм давала инфо  Flutter

Приемам питанки и на лични!  bowuu

# 110
  • Мнения: 2 591
ако искаш да е по-така, може да вземеш един от онези тапети за аквариуми, за да го сложиш отзад и няма да се виждат книгите - създава много добра атмосфера....

може да посипеш дъното с пясък и да наслагаш разни мидички и камъчета Peace

# 111
  • София
  • Мнения: 4 022
Дамаянти, честито за аквариума!Ще се зарадва малкия , сигурна съм.И аз ти предлагам да си вземеш тапет за отзад и някое пластмасово водорасло, и малко чакул на дъното.
Рони, едната ни златна рибка, май телескоп беше , отвреме на време започва да плува най-отгоре.Четох по книгите , че май е от плавателния мехур.А дали нещо може да се направи, за да й помогнем?

# 112
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 519
Дамаянти, в зоомагазините продават пясък за аквариуми. Това са едни малки камъчета. Аз лично съм го изварявала за всеки случай, че кой знае откъде са го пакетирали. От помпа нямаш нужда, но все пак вземи малко вибраторче. Включва се в тока и доставя въздух на рибките. Представлява една тръба покрита с дунапренче. Дунапренчето обира мръсотиите от водата и отвреме на време го миеш с топла течаща вода. Наблюдавай и нагревателя, да не се сварят рибките.

# 113
  • София
  • Мнения: 6 743
Дамаянти, в зоомагазините продават пясък за аквариуми. Това са едни малки камъчета. Аз лично съм го изварявала за всеки случай, че кой знае откъде са го пакетирали. От помпа нямаш нужда, но все пак вземи малко вибраторче. Включва се в тока и доставя въздух на рибките. Представлява една тръба покрита с дунапренче. Дунапренчето обира мръсотиите от водата и отвреме на време го миеш с топла течаща вода. Наблюдавай и нагревателя, да не се сварят рибките.
Много ти благодаря  Hug
Купих грунд и сега изглежда по-уютно.Купих и храна на Сера, че естествено в магазина са ми метнали чернодорбна.Обещаха в събота растения да доставят и ще купим да има  Grinning
Май ми се иска да сменя нагревателя с такъв, който е с термо реле, че така някой път може верно да го забравим  Embarassed
Но едно по едно нещата  Hug
Децата са много щастливи, а да ви кажа и ние  Blush Laughing

# 114
  • Мнения: 389
Ако мощността на нагревателя е съобразена с литража на аквариума и стаята не се претопля, не би трябвало да има проблем.

Долу-горе ват на литър -> 40 литра аквариум -> 40 вата нагревател.  Simple Smile

# 115
  • Мнения: 2 591
Децата са много щастливи, а да ви кажа и ние  Blush Laughing

 Peace

# 116
  • Мнения: 9 095
да ви кажа ли че пак направих рибена супа, ще ви кажа, да ви кажа ли че забравих нагревателя и водата стана 36 градуса, ще ви кажа, но ще ви кажа и че след 3дни едната принцеса умря, което така натъжи половинката / той си ги избира/ че вече ми идва да натроша нагревателя Close има ли такива като климатици с термостат- като стане 28 гадуса най- много и да изключват Thinking

# 117
  • София
  • Мнения: 6 743
Тедито, изчетох много инфо и се регистрирах във форума който беше пуснат тук за акваристи !ИМА нагреватели, които са с реле и се изключват на колкото градуса ги настроиш.Аз също мисля да купя такаъв  Hug

# 118
  • Мнения: 9 095
Тедито, изчетох много инфо и се регистрирах във форума който беше пуснат тук за акваристи !ИМА нагреватели, които са с реле и се изключват на колкото градуса ги настроиш.Аз също мисля да купя такаъв  Hug

брех, открих хлоадката вода, че ако още веднъж ги сваря незнам дали ще оцелеят, поне се избиват гадовете из аквариума така, знаешш ли колко струват горе- долу?

# 119
  • Мнения: 389
Като купувах моя, за голям аквариум, беше към 14 лв. май. Не знам кой е най-малкия, който може да се купи. Възможно е да няма за малки аквариуми. По онлайн магазините най-малкия е 100 вата.

# 120
  • Мнения: 9 095
Като купувах моя, за голям аквариум, беше към 14 лв. май. Не знам кой е най-малкия, който може да се купи. Възможно е да няма за малки аквариуми. По онлайн магазините най-малкия е 100 вата.

това с реленце ли е?

# 121
  • Мнения: 389
Да. И пак не е съвсем точно, трябва да се донаглася докато уцелиш точната температура.

# 122
  • Мнения: 9 095
Да. И пак не е съвсем точно, трябва да се донаглася докато уцелиш точната температура.

е 1-2 градуса не е кой знае колко фатално, ама 36 и то за втори път, прекалих, най- интересното е че постоянно си ги гледам, само дето забравям да видя дали е включен нагревателя Tired

# 123
  • Мнения: 425
Здравейте рибарки  Grinning Имам едно въпросче и се надявам да ми помогнете. Имам две златни рибки, но не знам какъв пол са. По какво се различават мъжките от женските?

# 124
  • Мнения: 9 095
Здравейте рибарки  Grinning Имам едно въпросче и се надявам да ми помогнете. Имам две златни рибки, но не знам какъв пол са. По какво се различават мъжките от женските?

и аз искам да знам Hug

# 125
  • Мнения: 389
Познават се в разможителния период само, няма външни полови белези.

# 126
  • Мнения: 425
А кога им е размножителния период и тогава по какво се познават? А и още един въпрос - те живораждащи ли са?

# 127
  • Мнения: 389
Хайверни са. Имат нужда от голям аквариум, където се групират женска с два мъжки и се гонят.

Малко знам за тях, не съм се занимавала почти със златни рибки.  umnikuu

# 128
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 519
Честно казано и аз не мога да ги разпозная златните рибки. Имала съм много, но явно не съм попадала на двойка. Май само те не се различават. newsm78

Дамаянти, браво. Малко по малко ще се научите. рИБКИТЕ СА НАЙ-БЕЗПРОБЛЕМНИТЕ ДОМ. ЛюБИМЦИ. аЗ ОТ 7Г. ИМАМ АКВАРИУМ И все се каня да го хвърля, че 5 квартири обиколихме с него, но ми става тъжно за рибоците. Важното е да измиваш редовно гъбата, да не ги прехранваш, че те нямат спирачка - от глад трудно ще умрат.
Аз засега не съм започнала да включвам нагревател, но по принцип го включвам само нощем, защото тогава в стаята няма топлина а иначе отгоре имам лампа, която свети през деня и тя затопля допълнително.

Теди, от Промода не ти остава време за рибките. Mr. Green

# 129
  • Мнения: 9 095
Честно казано и аз не мога да ги разпозная златните рибки. Имала съм много, но явно не съм попадала на двойка. Май само те не се различават. newsm78

Дамаянти, браво. Малко по малко ще се научите. рИБКИТЕ СА НАЙ-БЕЗПРОБЛЕМНИТЕ ДОМ. ЛюБИМЦИ. аЗ ОТ 7Г. ИМАМ АКВАРИУМ И все се каня да го хвърля, че 5 квартири обиколихме с него, но ми става тъжно за рибоците. Важното е да измиваш редовно гъбата, да не ги прехранваш, че те нямат спирачка - от глад трудно ще умрат.
Аз засега не съм започнала да включвам нагревател, но по принцип го включвам само нощем, защото тогава в стаята няма топлина а иначе отгоре имам лампа, която свети през деня и тя затопля допълнително.

Теди, от Промода не ти остава време за рибките. Mr. Green

нашите докато бяха 2 се гонеха постоянно и се закачаха, ще вземем май още 2 да видим какво ще стане newsm78


а време ми остава и то достатъчно и за цветята и за рибите, разсеяността ми е проблем hahaha

# 130
  • София
  • Мнения: 6 743
Момичета, явно и на малкия аквариум ще трябва гъба-помпа Sad Днес ще отида да проверя на какви цени са , да взема растения и пр.
Водата в аквариума е на 3 дена и е АДСКИ мътна  Sick #Crazy Не знам защо така  newsm78 Чак толкова да са осрали пейзажа, че да се е замърсила  Thinking ooooh!
Ще му сменяме и водата днес-утре.
Дали ще им стане нещо на рибите  Sad от тази мътна вода  Sad

# 131
  • Мнения: 9 095
Момичета, явно и на малкия аквариум ще трябва гъба-помпа Sad Днес ще отида да проверя на какви цени са , да взема растения и пр.
Водата в аквариума е на 3 дена и е АДСКИ мътна  Sick #Crazy Не знам защо така  newsm78 Чак толкова да са осрали пейзажа, че да се е замърсила  Thinking ooooh!
Ще му сменяме и водата днес-утре.
Дали ще им стане нещо на рибите  Sad от тази мътна вода  Sad

трябва на всеки аквариум помпа, според мен де, аз добре че си имам прахосмукачки- 2 сомчета и 1 принцеса, а и водораслите ми доста пораснаха, ако някоя варненска рибарка иска да вика Hug

# 132
  • Мнения: 389
Дамянти, винаги при стартиране на аквариум винаги първите дни има мътилка. Прочети за азотния цикъл.

Не се тревожи, помпичките са евтини  Hug



# 133
  • Мнения: 6 029
Момичета, явно и на малкия аквариум ще трябва гъба-помпа Sad Днес ще отида да проверя на какви цени са , да взема растения и пр.
Водата в аквариума е на 3 дена и е АДСКИ мътна  Sick #Crazy Не знам защо така  newsm78 Чак толкова да са осрали пейзажа, че да се е замърсила  Thinking ooooh!
Ще му сменяме и водата днес-утре.
Дали ще им стане нещо на рибите  Sad от тази мътна вода  Sad

и нашия беше така.. защото много храна пускахме, тя прави ужасна мътилка.

# 134
  • София
  • Мнения: 6 743
Купихме регулатор с реле за 11, 50 , помпа и гъба.Взех и едно изкуствено растение, че никъде в околните зоо магазини нямаше естествени  Rolling Eyes
След малко започваме спасителна операция по почистване и пренареждане  Rolling Eyes Praynig
Дано всичко е наред.Запасих се с вода, която престоява от вчера  Hug

# 135
  • Мнения: 9 095
аз пак да кажа че имам водорасло, много е симпатично и идеално да се крият рибоците там, мога да дам от него Hug

# 136
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 519
Дамаянти, винаги в началото е тъмна Индия. Като пусенете помпичката всичко ще се оправи, и с храната по внимателно. Може и по веднъж на ден. От чернодробната най-се цапа водата.
Вземете си е малки сомчета или Анцитруси - те плуват по дъното и изяждат боклуците.

# 137
  • Мнения: 1 558
Ние имаме аквариум - малък е - около 60 литра, скоро ни подариха един 200 литров, на който трябва да сменим дъното, защото е пукнато. По принцип не е проблем това.
Иначе последните риби, които гледаме са няколко вида скаларии (малки са, големите ги подарихме, че ги биеха), обикновен и златен анцитрус и една златна колиза.

# 138
  • София
  • Мнения: 6 743
Сменихме вода, сложихме помпа, нагревател с реле...бе всички екстри и сутринта изхвърлих първата жертва  Sad От наше невнимание  Sad
Ставам сутринта, гледам аквариума, температурата наред , помпата работи , а едната риба я няма  Shocked
Забравили сме снощи да сложим капака на аквариума и ти изкочила навън  Sad Мъртва на земята я открих  #Crazy Sad - и то молинезията  Sad
Ще купим другата седмица или още 2 Гупи или 2 Молинезии  ooooh!
Та така, от наша немърливост - жертва - много ме е яд..., но.... това е положението  Tired

# 139
  • Мнения: 4 161
А кога им е размножителния период и тогава по какво се познават? А и още един въпрос - те живораждащи ли са?
Аз имах три златни рибки, но две от тях умряха.Остана най-едрата.Чух по някакво предаване,че златните рибки започват да се размножават когато температурата в аквариума се повиши. newsm78

# 140
  • Мнения: 4 161
Ето какво открих за размножаването при златните рибки:
На втората година от живота си златните рибки стават половозрели. Самците са по-подвжни. Преди размножаването рибите се държат разделно и се хранят обилно. За размножаване е подходящ 50-литров аквариум за породите с късо тяло и 80-литров - за породите с дълго тяло. Водата трябва да бъде прясна, престояла преди наливане в аквариума, с температура 25-26° С. Събират се двама самци и една самка. Хвърлянето на хайвера и оплождането продьлжава няколко часа. След това рибите се преместват от размножителния аквариум. Водата в него трябва да се дезинфекцира със слаб разтвор на трипафлавин и интензивно да се аерира. След 4-5 денонощия се появяват личинките, които за 2-3 дни се превръщат в миниатюрни рибки, нуждаещи се от обилно многократно хранене, хранят се с много ситна жива храна, яйчен жълтък, попарена и ситно стрита суха дафния. В зависимост от темповете на растежа малките се сортират, за да не се допуска канибализъм.

# 141
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Ние преди 4 дни си купихме четири гупи и една златна рибка.
Ивайло беше много щастлив, дори започна да им измисля имена /все на дечица от детската градина, но това е друга тема! Grinning/
Преди ден умряха две от гупите, до вечерта и другите две. А днес и златната рибка.  Cry
Много ми е жал. Нещо сигурно сме объркали. Чудех се дали пък не е от мидите, които сложих за украса.
Все още нямаме много неща в аквариума - нито лампичка, нито помпа, нито водорасли и пясък.
Смятахме постепенно с всичко да "обзаведем" аквариума. Сега ще си купуваме други рибки.

Чудех се дали могат гупите да съжителстват със златни рибки?

Иначе, когато бяхме малки със сестра ми гледахме гупи, не беше особено трудно.

# 142
  • Мнения: 9 095
Ние преди 4 дни си купихме четири гупи и една златна рибка.
Ивайло беше много щастлив, дори започна да им измисля имена /все на дечица от детската градина, но това е друга тема! Grinning/
Преди ден умряха две от гупите, до вечерта и другите две. А днес и златната рибка.  Cry
Много ми е жал. Нещо сигурно сме объркали. Чудех се дали пък не е от мидите, които сложих за украса.
Все още нямаме много неща в аквариума - нито лампичка, нито помпа, нито водорасли и пясък.
Смятахме постепенно с всичко да "обзаведем" аквариума. Сега ще си купуваме други рибки.

Чудех се дали могат гупите да съжителстват със златни рибки?

Иначе, когато бяхме малки със сестра ми гледахме гупи, не беше особено трудно.

Мира, никак не ме учудва, моите риби ги купих и след седмица умряха, добре че се излъга едната и роди, та от тогава само те оживяха, всички други умряха / говоря за гупите/ едната принцеса умря преди 2 дни, ако имаш познати които гледат риби по- добре от тях да вземеш отколкото от магазина Peace

# 143
  • Мнения: 425
Да ви се изфукам с моя аквариум . Вчера му направих някой подобрения и сега така изглежда. Много му се радвам  Mr. Green

# 144
  • Мнения: 9 095
Да ви се изфукам с моя аквариум . Вчера му направих някой подобрения и сега така изглежда. Много му се радвам  Mr. Green

много е хубав, само да дам съветче, че естествените водорасли са по- добър избор от изкуствените, защото си имат и своята функция, но там Рони Бо е спец, аз само знам че са полезни Laughing

# 145
  • Мнения: 389


Някои видове риби задължително се гледат без растения (цихлидите например), но аз предпочитам да има зеленина.  Grinning

Чак такъв спец не съм. В аква-форума има хора с награди от международни състезания по акваскейпинг (оформяне на подводни пейзажи).



# 146
Най-важното, което трябва да се знае, за да не умират рибките като ги купите е, че ...не трябва да ги купувате  Mr. Green поне не веднага.

Когато решите, че искате аквариум, купете аквариум - с помпичка, пясък там да има, растения и каквото сте решили, прочели или са ви казали. Поставете го където ще стои, напълнете го, сложете му всичките уреди и ги пуснете, засадете растенията. Нека поседи така няколко дни, една седмица, за да се стабилизират условията в него, полезните бактерии да се размножат, растенията да се захванат.

Тогава купете една рибка, най-добре молинезия или гупа и я пуснете да поживее в аквариума - хранете я, радвайте й се. Като поживее и тя успешно една седмица, може да купите още няколко рибки и всичко ще е наред, ако сменяте редовно 1/3 от водата и ги храните само веднъж на ден по малко.

# 147
  • Мнения: 425
Аз също харесвам естествените водорасли и исках да им взема на рибоците, но в зоомагазина ми казаха, че за златните рибки няма нужда от естествени водорасли защото - цитирам продавача "пасат ги като овце"   hahaha А и са много лакоми и докато не изядат всичко не се спират. Така че, за тях е по добре с изкуствени - няма опасност от преяждане.

# 148
Така си е - златните ровят и пасат Simple Smile

Но останалите правила си важат, а и има някои растения, които са достатъчно твърди, за да не ги опасат златните. Анубиасът например е много подходящ, защото освен това е и доста непретенциозен и се гледа много лесно:



# 149
  • Мнения: 389
А освен това и расте много бавно, пропусна да кажеш  Close

# 150
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Може ли въпрос към спецовете?
Гледам едни гупита от бебета.Някои пораснаха но има две много дребнички такива мършавички. Едната почти няма коремче. На какво се дължи това?

# 151
  • Мнения: 389
Да не би да са мъжки?

# 152
В аквариума няма много естествен подбор и често има поколение от близки роднини - нормално е някои рибки да са кекави, в природата те просто не оцеляват и това запазва видовете здрави и жизнени.

# 153
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Да мъжки са.

# 154
  • Мнения: 389
Е, какво искаш ....  Laughing Те мъжките са по-дребни и нямат коремчета  Simple Smile

# 155
  • Мнения: 9 095
Е, какво искаш ....  Laughing Те мъжките са по-дребни и нямат коремчета  Simple Smile

на моите са им по- големи коремчетата от на женските Rolling Eyes

# 156
Не ги мисли - виждал съм доста изкривени рибки да си живеят дълги години в аквариума.

# 157
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Благодаря за отговорите!
Въпрос относно храната - ползвам храна люспи на Сера - растителна, основна за цвят и някаква замразена, като червейчета. Това достатъчно ли е?
Водата за аквариум ми престоява по около 2-3 седмици, обраборвам я със Сера Нитривек и Акватан и ползвам тор за растенията.Това достатъчно ли е или пропускам нещо?
Витамини за риби да ползвам ли или това вече е прекалена изгъзица. Ако трябва да ползвам какви да взема?

# 158
Не знам как изглежда аквариумът ти, ама много силно се съмнявам, че имаш нужда от тор за растенията.

Както сама знаеш, рибките акат и наторяват, в повечето случай повече от необходимото, затова се налага да се сменя част от водата в аквариума. Торове се слагат само ако гледаш много растения и малко риби, като мен. Ако слагаш торове без да има достатъчно растения да ги употребят, в аквариума ще се завъдят всякакви низши водорасли, зеленилки, кафяви и черни налепи и други мизерии.

Виж аквариума си - ако прилича на моя, сипвай торове.


кликни

Ако по-скоро е като на Рони-Бо по-напред в темата, оня с котето, тогава рибите ти торят достатъчно и няма нужда от допълнително.

# 159
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Не знам как изглежда аквариумът ти, ама много силно се съмнявам, че имаш нужда от тор за растенията.



Виж аквариума си - ако прилича на моя, сипвай торове.


кликни

Ако по-скоро е като на Рони-Бо по-напред в темата, оня с котето, тогава рибите ти торят достатъчно и няма нужда от допълнително.
Mоят аквариум далеч не е като твоя Embarassed EmbarassedНе е и като на Рони,много по обикновен е.Рибките са 10 в 50 л аквариуим, и имам малки растения.Още не са пораснали.Но преди да слагам тор не се развиваха добре.Почти линееха.А сега изглеждат добре.За мизерии може и да има, но аз не ги забелязвам.

# 160
Е, щом растат всичко е наред. Ама ако нещо се обърка, знай от къде да почнеш с подозренията Simple Smile

# 161
  • Мнения: 1 220
 И аз имам няколко чуденки във връзка с аквариума...
Купихме аквариум и като начало слойихме само грунда и 2 растения, решихме да изчакаме 2 седмици за да се създаде среда и тогава да пуснем рибки. Добре, ама ето втората седмица изтича, а лигавата ципа на повърхността на водата си стои и ми се струва че са се завъдили гъби.. Въпроса ми е как да процедираме сега?

# 162
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
И аз имам няколко чуденки във връзка с аквариума...
Купихме аквариум и като начало слойихме само грунда и 2 растения, решихме да изчакаме 2 седмици за да се създаде среда и тогава да пуснем рибки. Добре, ама ето втората седмица изтича, а лигавата ципа на повърхността на водата си стои и ми се струва че са се завъдили гъби.. Въпроса ми е как да процедираме сега?
Kaжи колко е голям аквариума, имате ли филтрация?
Не би трябвало да има никаква лигава ципа по водата.
Измихте ли грунда преди да го поставите?

# 163
  • София
  • Мнения: 861
Аз също съм нова в това хоби, така че съвети не мога да давам. Ето това е моя аквариум, снимките са отпреди няколко месеца и не са много добри, но като ми дойде музата ще го снимам пак

Приемам идеи и съвети за подобрения  Peace

# 164
  • Мнения: 1 220
Мимито, имаме филтрация, 60 литров е аквариума  и грунда биде измит преди да го сложим. Общо взето спазихме правилата, за които прочетохме и за това съм изненадана, а и леко изнервена ...

# 165
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Много странно....Нямам идея защо сте завъдили гъба. Нека спецовете се произнесат.
За мен по - лесния вариант е да смените около 10%от водата и да видиш какво ше стане.Ако не помогне подмени цялата и изчакайте още седмица преди да пуснете рибките.

# 166
  • Мнения: 1 220
Мимито, и на мен това ми хрумна, но ще поровя из форума на акваристите да видя те какво мислят!  Grinning

# 167
  • Мнения: 863
Така.....
Имам нужда от помощ Praynig От доста време насам си мисля да си купим рибки,изчетох темите ,свързани с това във форума, и горе-долу имах план как да запо4на вси4ко, тоест как ще купим аквариум,как ще си го обзаведа с това-онова,ще поседи една седмица,после ще си купя ена рибка,после още една и т.н. Обаче  един познат като разбра,че искаме риби,каза,че щял да подари на детето,понеже той гледа от доста време.Съгласих се и от в4ера имаме аквариум с 6 рибока- 2 гупи.2 хелери и още 2 ,на които им забравих името  Blush Имаме си и помпичка с филтър. Няма растения и пясък. Обаче детето много се ентусиазира и в4ера им изсипал цялото пакетче с храна в аквариума + за десерт един желиран бонбон им пуснал ooooh! Отрядът за бързо реагиране се включи,подразбирайте  мен  Blush , и единственото ,което измъдри главата ми ,беше  да източа водата,да махна рибите,да отстраня храната по дъното,защото беше много и да върна рибите с голяма част от старата им вода +още малко да долея от вода,която беше престояла ,именно за целите на начинаещия акварист вкъщи.Резултатът е: 6 живи риби,тоест без жертви, и страшно мътна вода  Whistling Предполагам,че не съм успяла да премахна всичката храна по дъното и затова е мътна. НО въпросът е какво да правя  newsm78 Да сменям ли пак водата или да търча към магазина днес и да  купя растения и разни охлюви ,та да се опитам  все пак да осъществя някакъв азотен цикъл  hahaha в тъмната Индия,която е аквариума ни  newsm78 Какво да правя?
Забравих да кажа,че аквариума е 20  литра май  newsm78

# 168
  • Мнения: 6 029
махай я цялата и измий хубаво. ние в началото не знаехме точно колко храна да даваме и се уливахме. за една седмица имаше толкова много храна и водата беше толкова мътна, че хвърлих всичко, мих като откачена... рибите оживяха, нищо им нямаше.

# 169
  • Мнения: 863
Ама ако я махна цялата ,нямам достатъчно престояла вода,с какво да я заменя?
трябва да из4акам поне известно време  newsm78

# 170
  • Мнения: 6 029
Ами остави вода да престои два-три дни. И тогава сменяй.

# 171
  • Мнения: 863
а рибите дали ще оцелеят 2-3 дена в тази мътна вода,тя всъщност не е мръсна,не плуват разни гадории из нея,просто е много мътна...

# 172
  • Мнения: 9 095
купи си акватан, може да не е престояла толкова време, като сложиш от него неутрализира водата и я прави подходяща за риибте

# 173
  • Мнения: 863
Днес си купихме камъчета и две растения,трябваше да купя и от този препарат ,дето се слага във водата,ама забравих,че малкия беше с мен и трябваше да го вардя само,утре ще купя и направо сменям цялата вода,пък да става каквото ще Praynig
А ако слагам по малко храна занапред нали няма да се мъти така водата в аквариума???

# 174
  • София
  • Мнения: 6 743
Ооооо, одавна не съм писала в темата  Mr. Green
Първите ни три риби които купихме одавна ги  няма - умряха .Първата много нелепо, забравих капака на аквариума и тя изкочила през нощта  Rolling Eyes
Втората умря според мен от старост (мъжката).Късно прочетох, че колкото по-голяма е опашката, толкова по-възрастна е рибата, а аз я избирах да е по-дълга и по-шарена  Blush
Третата умря малко след като ни остави поколение, от което имаме в момента 5 големи Гупи, и ни подарихма 3 сомчета.
Та мисълта ми е, че сме на път да си купуваме по-голям аквариум  Laughing Hug
Честито на новите  акваристи   bouquet

# 175
  • Мнения: 9 095
такаа, сега ще поспоря за тия мъжки гупи конкретно, моите се родиха напролет бебетата, едната вече има такава опашка, че само по снимките съм виждала такива... не смятам че е от старост, защото братчето му пък няма чак толкова огромна опашка Thinking

# 176
  • София
  • Мнения: 6 743
Ооо, аз няма да споря  Laughing Просто така ми казаха и аз го приех за истина  Hug
Макар, че по-лесно се преглъща смърт от старост от колкото от недоглеждане  Blush

# 177
  • Мнения: 9 095
при мен трета риба слабее, слабее и накрая умира и неможах да разбера от какво, смених храната, и третата преди да умре се посъвзе, смисъл че почна да наддава лека полека и сега си я гледам.... дано оживее

# 178
  • Мнения: 2 270
Най-важното, което трябва да се знае, за да не умират рибките като ги купите е, че ...не трябва да ги купувате  Mr. Green поне не веднага.

Когато решите, че искате аквариум, купете аквариум - с помпичка, пясък там да има, растения и каквото сте решили, прочели или са ви казали. Поставете го където ще стои, напълнете го, сложете му всичките уреди и ги пуснете, засадете растенията. Нека поседи така няколко дни, една седмица, за да се стабилизират условията в него, полезните бактерии да се размножат, растенията да се захванат.

Тогава купете една рибка, най-добре молинезия или гупа и я пуснете да поживее в аквариума - хранете я, радвайте й се. Като поживее и тя успешно една седмица, може да купите още няколко рибки и всичко ще е наред, ако сменяте редовно 1/3 от водата и ги храните само веднъж на ден по малко.
Това е много точно написано.При мен разликата е че сложих всичките 9 риби наведнъж и нищо им нямаше.Имам аквариум с риби от 7 години и досега не съм сменяла водата/само доливам по малко защото се изпарява/Водата е толкова чиста,че мисля и за пиене става Grinning Grinning.Наистина най важното нещо е добре обурудван аквариум/помпа за пречистване на водата и уред за подгряване/малко храна,някое охлювче или рибка за почистване на стъклото отвътре и ако има зеленина,ако не здраве.

# 179
  • Мнения: 9 095
я ми кажете, понеже сега ще отсъствам 10на дни и няма кой да включва и изключва нагревателя, в стаята се поддържа температура от 25-26 градуса, ама водата пада до 19 понякога, дали ще се разболеят?

# 180
  • Мнения: 2 270
не нищо няма да им стане-просто ще станат по  малко подвижни

# 181
  • Мнения: 9 052
я ми кажете, понеже сега ще отсъствам 10на дни и няма кой да включва и изключва нагревателя, в стаята се поддържа температура от 25-26 градуса, ама водата пада до 19 понякога, дали ще се разболеят?

моят се включва автоматично  Hug има таквиа. Вчера купих и едно кубче храна , което постепенно се раzтваря във водата, та няма и да се иzядат една друга ...

# 182
  • Мнения: 9 095
знам че има, ама немога да отида до магазина, все няма време, какви пари вървят? а тази храна на кубчета не я купувам вече, защото имам една принцеса и пускам храната до скривалишето на сомчетата, това прасе как се намъква там всичко омита и после едва се движи, та че заради нея, всички ще гладуват Tired

# 183
  • Мнения: 9 052
знам че има, ама немога да отида до магазина, все няма време, какви пари вървят? а тази храна на кубчета не я купувам вече, защото имам една принцеса и пускам храната до скривалишето на сомчетата, това прасе как се намъква там всичко омита и после едва се движи, та че заради нея, всички ще гладуват Tired

не zнам купуван е преди 7 години. има и една хранилка, подобна на виенско колело, която се zавърта и всеки ден пуска по порция  Laughing

# 184
  • На морето!
  • Мнения: 5 747
 Peace запис

# 185
  • Мнения: 9 095
снабдих се вече с въпросния нагревател Laughing сега ще отсъстваме 20 дни и мисля да взема Тетра уикенд, въпреки че рибките ми нещо вечно боледуват... Cryдано остискат, а някой пробвал ли е тази храна?

# 186
  • Мнения: 9 095
може ли да поискам съвет от опитните акваристки... имам една принцеса, която беше в карантинен аквариум, защото не беше наред...имаше язвичка на главата, която зарасна и сега пак е в общия аквариум, освен нея имам 3 гупи и 2 сомчета, които са си съвсем наред, но има и 20 бебета гупи, които незнам ако пусна в общия аквариум дали няма да се разболеят нещо... заканихме се да си вземем от шарения грунд, да дезинфекцираме всичко, но се притеснявам дали принцесата няма да се разболее пак или да разболее другите рибки..може ли съвет какво да правя, да гледам принцесата отделно? newsm78 Praynig Praynig

# 187
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Щом е минала карантината значи всичко е ОК!
Няма гаранция че гупие няма да се разболеят!
А бебетат ти ако не са достатъчно големи и нямаш укрития в аквариума не ги пускай! Изчакай докато станат толков аголеми че да не може никоя риба да ги изяде.

# 188
  • Мнения: 9 095
много благодаря Hug ще изчакам да, първо ще се справим с почистването на аквариума... а и искам наистина да наблюдавам принцесата как ще се държи..преди години гледах риби, никога нищо не им е имало, сега откакто съм ги взела само Ихтио, язви ужас просто, а си им сменям вода, със Сера випан и тубифекс ги храня...какво искат незнам, а сега взех една храна, уикенд я водят, във формата на рак, таблетка е, за 15дни стигала за 12-15 дни, пробвали ли сте я да кажете дали ще свърши работа, да търся друга докато има време Laughing

# 189
  • Home sweet home
  • Мнения: 54
Здравейте, имаме 70л. аквариум  и ме интересува кои рибки са най непретенциозни.Знам само за златните.Не ми е обурудван аквариума и за това питам да ми кажете  кои рибки са по издръжливи.Нямам филтър нямам растения имам само кис. помпа.

# 190
  • Мнения: 9 095
добре дошла при феновете, аз гледам гупи, но от 2 принцеси остана само една...честно казано гупите са много по- непретенциозни от принцесите, поне според мен, и доколкото съм чела гупите и хелерите се препоръчват на начинаещи акваристи, имам и 2 сомчета, които също не са боледували или нещо подобно.. а за растенията аз моите ги махнах заради карантината... и сега ще купувам нови, иначе ти трябва нагревател- с термостат са, не са скъпи и не се стига до забравяне..другото..не е лошо да има термометърче, освен помпа ти трябва филтър, разбира се настилка за аквариума и има една камара други глезотийки за които умирам,ама ми е малък аквариума за да го тъпча.. а аз с моите вечно болни рибки ти говоря само от прочетеното Hug

# 191
  • София
  • Мнения: 39 740
Гледали сме всякакви рибки. Наистина гупите са най-непретенциозни. Най-издръжливи се оказаха сомовете, имахме един на 7г.
От няколко месеца обаче аквариума стои прашлясал на балкона, другите два ги подарихме.
Имали сме гупи, тернеции, мулинезии, сомове, анциструс, данио. По едно време имахме и декоративни акули, но много бързо умряха. Аз съм навита да си взема рибка телескоп, ама мъж ми каза, че е много грозна Simple Smile Той пък иска скаларии. Ще видим кога пак ще напълним аквариума. Гледахме рибки към 8г.

# 192
  • Мнения: 9 095
може ли да дадеш съвет относно вечните болести по моите риби...от както съм ги купила са все болни, сега остана само принцесата която се закрепи, но аз продължавам да се чудя дали няма да зарази всички и всичко.. Praynig

# 193
  • Home sweet home
  • Мнения: 54
Имахме 4 скаларии и 5 неонки, много красиви бяха обаче се разболяха и умряха.Сега се чудим какви да си вземем. newsm78
А за филтъра да попитам дали изчиства всичко или се налага да се изчиства с маркуча, защото в магазина повечето аквариуми са с без филтри ?

# 194
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Проблема с гледането на риби преди и сега е че към момента много риби са вносни. И адски претнциозни и мноооого скъпо удоволствие да им угаждаш на капризите. Като е вносна рибата докато се адаптира и 80% измрели.
Говоря от личен опит. Купих от много прехвален магазин гупи но те издържаха по около месец и измираха, Вярно много красиви но после трагедията за детето е голяма.
Сега имам нашенски гупита. Нямам проблеми. Взех си ги от човек, който развъжда рибки.
Но съм им създаля накои условия все пак - грунд, растения, филтрация,осветление и храна.
Аз храня с 4 вида храна - основна, за червен цвят, растителна, и замразени червейчета.
За водата - престоява по 2/3 седмици и я обработвам със випан и нитривек. И пак имам разболели.
Живородките просто се разболяват лесно. Това е моето мнение.
Като непретенциозни може би са сомчетата, но пък не са много атрактивни..

# 195
  • Мнения: 9 095
ми аз преди години имах една камара гупита, и никога не са ми боледували, сега честно ти казвам откакто съм ги взела, Рони Бо побеля с мен да й досаждам за съвети..сега слагам Костапур ден преди да сменя част от водата, за да може да избива разни гадории ако са се завъдили, а миналата седмица се заканих да си взема едно растение от Пикадили Център..много ми хареса и тъкмо се засилих и пред мен една като бръкна с ръце в аквариума..и като знам че така се завъждат болестите..викам отиде и сега търся някое не много скъпо, но проверено магазинче за рибки и аксесоари, че вече развивам параноя, а иначе моите сомчета плуват с коремчето нагоре и са големи сладури Hug

# 196
  • Мнения: 24
Не само гупите са атрактивни.А и вече не са толкова инересни и забавни както едно време. Има толкова много непретенциозни риби които се продават и отглеждат/развъждат у нас. Напр. африканските и американски цихлиди. Но както каза Mimito,основните пробелми идват от вноса. Не толкова голяма част измират,но все пак има загуби. В основата си остава добрият първоначален старт на един аквариум,впоследствие се прилагат основните изпитани методи - вода и храна. Важно е разбира се,какво ще се купи от/до. Рибите винаги са последни,най-накрая.
Мога да изпиша много по темата,но не това е целта.  Simple Smile

# 197
  • Мнения: 9 095
Дезрита, моля те изпиши, наистина ще е ценна информация Peace

# 198
  • София
  • Мнения: 6 743
Предадох щафетата на една съфорумка.Сега тя ще отглежда нашите питомци  Hug  Laughing

# 199
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Това което аз знам за добър старт е следното:
Купувате си аквариума и си го измивате само с вода и нова гъба. Не се мие с препарати, защото винаги остават неизмити следи от него, а това е мор за рибите.
Подреждате аквариума - разбирам полагане на предварително измит груд (в кофа на течаща вода докато се избистри водата).Аератор, нагревател и т.н всичкото оборудване.
Така е добре аквариума да престои около седмица, за да престои водата и за да се избистри. После слагате растения. Които също е добре да седят около седмица. Това ще създаде азотен цикъл в аквариума ви, който е нужен за добрия живот на рибките.
После отивате в някой магазин и почвате да разпитвате дали робките са нашенски, те ли ги развъждат, с какво ги хранят на каква температура ги гледат. Ако виждате че рибите са много жизнени купете си няколко - примерно една двойка. Ако до две седмици са живи и по същия начин жизнени купете още. Помнете че на една рибка и е нужен 1 м3 за вивот.
Може и да не съм права. Търпя критика и подлежа на обучение  bouquet

# 200
  • Мнения: 9 095
Мими Hug аз пак ще задам малоумния въпрос, сега ще обновявам аквариума, заради болестите на рибките...и така ще купя нови растения, ще измия и приготвя всичко, но принцесата и другите рибки които боледуваха- те са 3 гупи, и още не са се закрепили съвсем, да ги пусна ли при малките..които вече пораснаха или да ги гледам отделно Rolling Eyes много ме е страх пак да не почнат да боледуват Rolling Eyes

# 201
  • София
  • Мнения: 39 740
Най-добре болните да гледаш отделно докато се оправят. Не ги слагай при здрави рибки, защото най-вероятно и здравите ще заболеят.

# 202
  • на село
  • Мнения: 1 028
Да се запиша и аз в темата.
Имам въпрос - линковете, които сте дали за статиите, ме водят към форум, който не ми позволява да се регистрирам.
И с вас ли е така?

# 203
  • Мнения: 389
Кои линкове? Българската аквариумна енциклопедия е отворена за регистрации  Thinking

# 204
  • Мнения: 9 095
може ли да ми препоръчате хубав и не много скъп магазин за рибки и оборудване на аквариум във варна Rolling Eyes Praynig

# 205
  • Мнения: 24
Ето няколко магазина във Варна:  Grinning

Варна

Акваристика - риби, растения, храни, лекарства, аксесоари.

    * "Аквамания", бул. Сливница no.73, тел. 052/622 107, 0899 803 500
    * "Дискус", кръстовището на улиците "Иван Аксаков" и "Марин Дринов" работно време: 10.00 - 19.00 ч.
    * "Панда", на ъгъла на "Владислав Варненчик" и "Отец Паисий" срещу "Макдоналдс"
    * на ул. "Железни врата", до пазарчето на ул. "Дубровник"

# 206
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Мими Hug аз пак ще задам малоумния въпрос, сега ще обновявам аквариума, заради болестите на рибките...и така ще купя нови растения, ще измия и приготвя всичко, но принцесата и другите рибки които боледуваха- те са 3 гупи, и още не са се закрепили съвсем, да ги пусна ли при малките..които вече пораснаха или да ги гледам отделно Rolling Eyes много ме е страх пак да не почнат да боледуват Rolling Eyes

Moжеш да дезинфекцираш аквариума с малко калиев перманганат. Растения купи, но имай предвид че и те имат карантинен период. Болните рибки не смесвай със здрави бебета. Малките са много податливи на болести и лесно измират.
Но ако рибките ти са преболедували и са зрави вече можеш да погледаш още седмица две отделно. Можеш и витамини да им вземеш Peace

# 207
  • Мнения: 9 095
утре съм на поход за растения, разни делвички за сомчетата и тн...ще взема и витамини... и премествам и големите, измивам аквариума, измивам камъчетата, незнам дали ще купя грунд но тези шаренийки много ме грабнаха..калиев перманганат имам и също ще го приложа, след това както са отделени и малки и големи ще наредя аквариума, ще сложа и растението и ще пусна аератора известно време, както си го пише...да може да се създаде тази среда, след това ще започна да пускам малките по 2-3 на ден, и накрая ако големите са добре и нямат вече вид на болни ще пусна и тях и аз почнах да се разболявам покрай моите риби...ужас, на всичкото отгоре открих че на  едното ми сомче така му се е подуло коремчето че плува под 45 градуса, да не се стърже по камъните Laughing време е да напиша книга ooooh!

# 208
  • Мнения: 113
здравейте.аз имам(по точно децата)аквариум с 10 рибки-принцеси,сомче,бети и молинезий.до сега съм имала само 1 проблем със здравето на рибките макроподитени се разболяха и умряха.беше голяма трагедия.нещата за аквариума си ги купува ме от магазина до кръглата банка и там ти казват всичко което искаш да знаеш,не се опитват да си пробутат стоката.

# 209
  • usa
  • Мнения: 2 113
имам въпрос към разбиращите. дъщеря ми гледа една бета риба. преди малко и сменях водата и като върнах гадинката в измития аквариум с чиста вода, тя се държи като умряла  Confused... носи се по повърхността обърната настрани и едва-едва мърда с перките. като и почукам на стената на аквариума, прави две-три кръгчета на аквариума - явно е жива, но после пак заема позата `умряла риба` каква може да е причината за това и държание? леле, уморих на детето рибата! ама че майка съм и аз  Rolling Eyes...

# 210
  • Мнения: 9 095
аз да дам отчет за моя аквариум- смених водата на целия аквариум, изчистих измих, минаха няколко дни и днес пуснах бебенцата, които си растат, а оставих големите- които са значително по- малко в малкото аквариумче.. нахраних ги малко..и сега каот ненормална обикалям да ги видя как са Crazy дано са ми здравички, че ще се поболея и аз с тях иначе Cry

# 211
  • Мнения: 3 967
миз   не е трябвало да сменяш цялата вода .Сменя се само 1/3 от нея ако и водата ти е била направо от чешмата си я ошашкала много  Rolling Eyesдано се оправи Praynig

# 212
  • Мнения: 113
това изглежда е за всички женски бети,и нашата така стои на дъното като умряла и все я проверявам.прочетох че им трябва място за криене и снасяне на хайвера.на нас ни умря мъжката молинезия(от старост и прехранване както казва дъщеря ми) и имаше погребение.приготвям се да купувам нова утре.

# 213
  • Мнения: 9 095
аз утре ще купувам от онези помпички за източване на вода, че бебетата не са си изяли Випан-а, както и сомчето което ме изуми и сега храната се е застопорила около растението, придобивайки странен вид Rolling Eyes а след като са на няколко седмици гупите, има ли все още вероятност сомчето да ги изяде Embarassed

# 214
  • usa
  • Мнения: 2 113
миз   не е трябвало да сменяш цялата вода .Сменя се само 1/3 от нея ако и водата ти е била направо от чешмата си я ошашкала много  Rolling Eyesдано се оправи Praynig

налагаше се да сменя цялата, аквариумът имаше сериозна нужда от почистване. и водата не беше от чешмата, беше престояла през нощта да и излезе хлора и да стане стайна температура(поне дотолкова знам за гледането на рибите, но ще се наложи да понауча и някои други работи...). като се поуспокоих, прегледах в нета - срещало се често при бетите, наричало се swimbladder и се причинявало от преяждане, мръсна вода, бактерии във водата или ниска т на водата. в нашия случай явно последното, стайна температура очевидно не е достатъчна за живинката. та като я постоплих, се оправи и сега ще трябва да се образовам аз по темата, че да не мъчим рибока. а щерката като я купуваше рибата твърдеше, че съвсем сама ще си я гледа и няма да се налага да поемам аз грижата и за тази душа...

# 215
  • Мнения: 9 095
и аз като бях дете така казвах...купи нагревател с термостат и го остави на най- подходящата за рибката температура, слагай храна толкова колкото да изяде за 2-3мин, сутрин и вечер и ще се оправи Peace

# 216
  • Мнения: 3 967
а щерката като я купуваше рибата твърдеше, че съвсем сама ще си я гледа и няма да се налага да поемам аз грижата и за тази душа...

 JoyИ аз така казах като малка и ентусиазма ми траеше 1 седмица Crazy

# 217
  • Home sweet home
  • Мнения: 54
А  за филтъра да попитам дали изчиства всичко или се налага да се      изсчиства  с маркуча, защото в магазина повечето аквариуми са с без филтри?
Вече си оборудвах аквариума само филтър нямам, разбрах че външния филтър е по-добре от вътрешния, не знам дали да взимам като пак ще се наложи да се чисти с тръбичка или греша. newsm78
Купих си 6 златни рибки, едно растение, един корал, нагревател с термостат настроен на 23 градуса и 4 изскуствени цветя и 1 скала.Много красив стана, само че нямам апарат да го кача но по-нататък при първа възможност ще пусна снимки.

# 218
  • Мнения: 24
Първо зависи какъв е филтъра като обем,мощност и съдържание. второ-какви риби гледаш.трето,по колко ги храниш и кога сменяш водата. Това за маркуча се налага,ако имаш много нечистотии по дъното и се налага да ги сифонираш,но със сифон,не буквално с върха на маркуча. И да,външен филтър,наричан канистър е по-добре от всеки вътрешен такъв. при всички случеи почиствне винаги има,но пак казвам зависи от аквариума.
Така. колкото до златните,нещата които виждам като грешка са комбинацията на истинско/изкуствени растения + корал.
Живото растение иска малко или много грижи,иначе умира. В случаят трябва да е със дебело стъбло и големи листа. в противен случей си е отишло още преди да му дойде краят.
А коралът,ако е истински /в случат мъртъв/ не е за сладководен аквариум,защото просто е морски организъм,съответно за морски аквариум. Някак си въобще не се връзва с цялата атмосфера,както я описваш.
ЕТО един пример,как би могло да се създаде нещо много красиво със истински златни рибки.
Все пак ти решаваш как го искаш и как ще ти харесва най-много.  Simple Smile

# 219
  • Мнения: 9 095
днес си сложих уикенд храната на рибите, дано им хареса...дано е хубава...дано си я ядат, че 20 дни няма да съм покрай тях и ми се ще да си заваря аквариума така както съм го оставила като се върна, някоя от вас има ли опит с такива храни Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт