Частни ДГ София - моите впечатления

  • 128 111
  • 645
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 10 825
Понеже отделих време и обиколих всички частни детски градини, за които съм чувала, мисля че ще е хубаво да споделя това, което видях в тях с вас за да можете да се ориентирате по-лесно и да спестите малко време Sunglasses

Дойче шуле
Намира се в Младост 1, в двора на Данъчната служба. Има голям буренясал двор с една счупена пързалка, не е оградена и децата доста лесно могат да излязат ако не са под постоянен надзор. Самата сграда има нужда от сериозен ремонт, всичко е старо и занемарено, тоалетните не са ремонтирани от както моите връстници са посещавали детската градина. Играчки, до колкото имаше, също бяха мои набори. Като цяло - доста подтискащо впечатление ми направи.
Приема деца от 2  години и са 10-12 деца в група. Учат немски, два пъти седмично - танци, 1 път седмично - плуване.

Меридиан 22
Бивша държавна ДГ в Младост 2. Сградата е ремонтирана и изглежда добре, НО там се помещават ДГ, основно училище и гимназия. За детската градина са отделени само 2 стаички по едно коридорче - една за малките и една за по-големите деца. В едно и също помещение играят, занимават се, хранят се и спят.
Приемат деца от 2 години. Групите са по 10 деца. Има лекар

ЕСПА
Същата работа като Меридиан 22, да не се повтарям

Рай
Намира се на Бистришко шосе. Има доста голям двор с пързалка, люлка, пясъчник. Състои се от две къщи, които не са строени за ДГ. В едната къща играят и се занимават. Във втората се хранят и спят. Не знам как става придвижването от едната до другата в лошо време, виелици и дъжд. Стълбите към спалните също са опасни според мен - доста тясна вита стълба.
Плюсове - децата са разделени на 4 групи по възраст. Съществуват от 13 години, така че сигурна са наясно какво правят, лицензирани са от МО
Групите са от 8-10 деца, за най-малките и до 12 за по-големите. Имат транспорт. Работи целогодишно
От септември откриват и основно училище в сграда от другата страна на Бистишко шосе, която май е постоена точно за училище, а не просто пригодена

Приятел на детето
Намира се в комплекса на БАН, точно до тенискортовете. Наоколо е много гадно и е пълно с улични песове. Тенекиена сграда с доста малко дворче. Вътре е чисто и ремонтирано, нво е леко студено. Малките спят в сгъваеми кошари, а големите на походни легла. Разделени са на 2 групи - под 3 години - максимум 6 деца и над 3 години - 8 деца. Нямат транспорт. Работи целогодишно

Алиса - сградата в Симеоново Имат и друга на бул. Хр. Смирненски, но самите те казаха, че тази е по-добра
Сравнително голяма къща с добре ограден двор с висок зид. Двора не е много голям, но мисля че е достатъчен, целият двор е с трева. Децата са разделени на 2 групи - 2-3 години - 8-10 деца, 3-5 години - 10-12 деца. Разделението е малко формално защото са в една стая за игри и занимания. Като цяло материалната база е доста добра. Не предлагат транспорт. Работи целогодишно

Дрита
Детската градина и училището са в един двор, което не мисля, че е много добре за по-малките деца. Двора е малък и изцяло павиран. При хубаво време ги извеждали на полянките наоколо. Децата са разделени на 2 групи според възрастта. Групите са от 10-11 деца. Детската градина работи когато работи и училището, т.е. почиват през лятото, зимната и пролетната ваканция. Храната се приготвя за училището и се съобразява до колкото може с детската градина (Ако за учениците има наденица, на малките дават варен кренвирш - цитат) Изучават английски език, танци... Има транспорт. Има постоянно медицинска сестра и идва лекар (един път седмично)

Лапину
Голяма къща с хубав затревен двор + много голяма тераса на нивото на двора. Две групи според възрастта - малките са до 6 деца в група, големите - 8-9. Изучават английски език и народни танци. Два пъти седмично ги посещават логопед и психолог. Има постоянно мед. сестра. Предлагат транспорт с бус със седалки за деца!!! Работи целогодишно.
Това е един от фаворитите ми!

Немо
Съвсем нова е. Открита е през септември. В момента няма разделение на групи тъй като са само 7 деца. Хубава къща, с голяма занималня + още 2 други по-малки стаи за игра. Плановете са след това да бъдат разделени на 2 групи. Има достатъчно голям двор за игра. Нямат транспорт за момента, евентуално може да се ползват услугите на някаква таксиметрова фирма и транспорта да е с фиксирана цена, а не колкото покаже брояча. Имат 3 езикови полудни (английски или немски), един път седмично идва лекар, 2 пъти - психолог. изучават музика. Ходят на плуване в х-л Витоша. Работят целогодишно.
Минус (поне за мен) -  взимат храна от Хер бебе Sick

Пумукъл
единствения плюс е големия двор. Стара къща, ремонтирана отгоре-отгоре, доста мрачна. Няма разделение на групи. Няма транспорт. Работи целогодишно.

Звездичка
Намира се в апартамент на 2-ри етаж. Апартамента наистина е доста голям, но все пак... Купили са и апартамента под тях и след като го ремонтират там ще бъдат преместени по-малките. Материалната база е много добра. Кооперацията е оградена с ограда и децата могат да играят в двора (има люлка), но е мъничък. Почиват през лятото. Няма транспорт.

Бояна
Къща на 3 етажа - на пръвия са групата на големите, на втория децата спят, на третия са малките. Лошо впечатление ми направи, че когато отидох ги малките бяха "курдисани" пред един стар телевизор електрон и зяпаха някакво филмче с ужасно прескачаща картина. Може да пускат телевизора един път седмично, но аз се паднах точно тогава. Нещо и директорката не ми допадна много. Имат мед. сестра. И май като цяло условията са добри. В съседна къща щеправят и ясла от септември. Имали са транспорт, но в момента няма желаещи за него.

Малечко
Къща, плюс допълнителни дървени къщички в двора, в които са по-големите групи и началното училище. Децата са разделени на 3 групи. Отпред има мъничко дворме с трева, зад градината има по-голямо - асфалтирано. Недостатък за мен е, че се хранят в фургон извън основната сграда, т.е. за да отидат на обяд се обуват, обличат и т.н., вярно че разстоянието е 3 метра, но все пак не е удобно. Работят през лятото. Имат осигурен транспорт. Имат мед. сестра

Увекинд
Голяма сграда с голям двор. Децата са разделени на 3 групи. Много е писано във форума за тази градина и все хубави неща. И моите впечатления са такива. Като малка забележка - нуждаят се от лек освежителен ремонт. Работят целогодишно. Имат транспорт
Втория ми фаворит

Слънчево зайче
Добра материална база. Децата са разделени на 3 групи, като броят е около 10 деца в група за малките. Има хубав двор. Предлагат и транспорт. Работят целогодишно

Пламъче
Намира се в Борово - къща с ограден двор, достатъчно голям за игра. Децата са разделени на 2 групи, но по-скоро формално, тъй като са в обща занималня. Имат добра материална база. Изучават английски или немски. Работи целогодишно. Предлага транспорт.
Третата градина, която ми хареса.

Веда
ДГ и училището делят една сграда с държавната ДГ. Двора е разделен с ограда. Децата са разделени на 2 групи по 12-13 деца. Има добра материална база, изключая двора където има само една пързалка. ДГ е базова на СУ и при тях чест си карат практиките студенти по предучилищно педагогика с немски език. Има мед. сестра, а сутрин винаги децата се посрещат от лекар. Предлагат транспорт. Почиват задължително през август, юли има варианти за сборни групи.

Д-р Петър Берон
Много хубава сграда, с хубав двор, много добра материална база. Групите отново са 2, от по 10 до 14 деца. Изучават английски език, танци, плуване. Работи целогодишно. Предлага транспорт. Много ми допадна!

Питър Пан
Много малки помещения и циментово дворче 2х2. Намира се на кота 0 в жилищна кооперация. Групите са от 6 деца максимум. ПРедлагат транспорт.

Първа частна детска градина
ЕДноетажна сграда с огромен добре поддържан двор, който се ползва заедно с държавната детска градина. Много голяма занималня. Децата са разделени на 2 групи според възрастта - по 10-15 в група. Има фелшер за тази градина и за държавната. Работи целогодишно. Предлага транспорт. Работят с удължено работно време - до 20 часа и предлагат и вечеря за дечицата, които остават до по-късно.


Елхица
Не съм я посетила, защото http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=158593.0

Светлина
Не съм я посетила, защото http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160770.0

Ежко Бежко
Там пък не ходих, тъй като лятото щели да правят голям ремонт и било безмислено да гледам сега

Дъга и Magic World, които са в Банкя, прецених, че са много далече за ежедневно возене. Нека нькой друг да сподели впечатления за тях ако може.

Ерих Кестнер
Градината е в един двор с училището (бивша държавна ДГ), но е с отделен вход и отделен двор за игра, т.е малките и учениците не се "мешат" много, което е хубаво - избягват се неприятни инциденти. Приемат се деца от 2 годишна възраст. Разделени са на 4 групи, като в първите 2 се приемат максимум 14 деца.  Имат големи занимални и стаите за спане са отделени с портал от занималните. През първата половина на деня с децата се комуникира на немски, а следобяд на български. Направи ми впечатление, че много деца и от ДГ и от учениците говорят помежду си на немски. ДГ работи от септември до юни, почива също и през зимната и пролетната ваканции. Предлага транспорт.

Последна редакция: пт, 24 апр 2009, 16:05 от .Ели.

# 1
  • Мнения: 3 271
Много хубаво, че си се хванала с това. Инфото си е направо за линк в закованата тема. А аз искам да се абонирам. Да си сверя часовника с теб, защото също обиколих не малък брой, но преди 1.5 години  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 6 912
Това което описваш/първите 5 ДГ/ е меко казано шокиращо #Crazy ,особено щом се отнася за частни градинки.Аз нямам преки наблюдения,не съм проучила въпроса все още,но си мисля,че хубавите ДГ са в по-крайните квартали-Симеоново,Драгалевци,Бояна.. Предпочитат ги заради тишината и чистият въздух.Там са "Дрита""Чуден свят"и др.Разбира се те имат филиали в различни части на града.Аз живея в един от по-горните квартали и около нас има и няколко градинки ,които нямат имена -незнам защо  Rolling Eyes .Спират лъскави коли,дипломатически,отделно си имат и осигурен транспорт.Незнам какви са точно цените,но съм чувала за около 300евро на месец.Децата ги гледали много добре,сменяли редовно памперси и т.н.

Последна редакция: вт, 30 яну 2007, 20:51 от elix

# 3
  • София
  • Мнения: 6 999
Меридиан 22
Бивша държавна ДГ в Младост 2. Сградата е ремонтирана и изглежда добре, НО там се помещават ДГ, основно училище и гимназия. За детската градина са отделени само 2 стаички по едно коридорче - една за малките и една за по-големите деца. В едно и също помещение играят, занимават се, хранят се и спят.
Приемат деца от 2 години. Групите са по 10 деца. Има лекар

ЕСПА
Същата работа като Меридиан 22, да не се повтарям

Извинявай, но не си права за ЕСПА  Naughty

Всяка група си има стая за игра и стая за спане. На градината е отделено едно крило, както и част от двора.
Това обаче, което на мен не ми хареса там е: Типа деца, които я посещават. Начина на дисциплиниране, директорката...

Чуден свят И двете части на градината ми харесаха. Не помня децата имат ли отделна стая за спане и игра, за мен това не е най-важното. В градината /особено английската част/ децата се възпитават без да се наказват. Имат индивидуален подход към всяко. Разнообразни занимания. Имат охрана !! /за мен това е супер важно/. За съжаление се помещават в къщи, които не са строени за градини. Храната се носи от фирма по кетъринг. Изпраща се месечното меню на родителя по мейл. Той може да задраска това, което не желае да бъде сервирано на детето му. Може да се 'закупят' часове и дететоп да посещава само 2 или 3 часа дневно градината. Българската част на градината е непосилно далеч за работещ/живеещ в центъра на София родител.

Увекинд е градината, на която се спрях за дъщеря ми. Там имат отделна стая вече /явно е много важно за родителите  Thinking/ за спане и за игри. До обяд децата се занимават изключително и само на немски език, следобяд на български. Храната е от кетърингова фирма - менюто се изпраща всяка седмица на родителя. Дворът е голям.

# 4
  • София
  • Мнения: 10 825
Поне това което ми показаха в ЕСПА беше така. Няма да споря, може би по-големите са с разделени стаи.

Според мен е важно стаите за игра и за спане да са отделни. Първо от хигиенна гледна точка и второ какво става ако някое/някои от децата не желаят да спят или се събудят се 30-40 минути? Най-вероятно ще събудят и останалите.
Къде се намира Чуден свят? Там не съм ходила

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
Чуден свят:

адрес: гр. София,   кв. “Драгалевци”,   ул. “Десета” № 2
тел: (02) 967 32 90 ,  967 14 13; 
GSM: 0887 75 89 27 ;

Пу, да се запиша.

# 6
  • Мнения: 5 468
което на мен не ми хареса там е: Типа деца, които я посещават.
Какъв тип деца я посещават?

Лейди, много хубава тема!!!

# 7
  • Мнения: 2 242
Много хубава тема - ще я следя с интерес   bouquet

# 8
  • Мнения: 1 734
Много полезно инфо, ще следя темата с интерес

# 9
  • Мнения: 6 206
Само да вметна, че в Щатите децата си спят в същата стая на едни походни кушетчици на 20 см от земята и нямат никакви проблеми, които после се събират в ъгъла
И аз не го разбирам това със спането в отделна стая.
Но тук си е твърдо прието явно.

# 10
  • Мнения: 3 479
И аз да се запиша, че тъкмо започвам да търся градина за Матей. За утре съм планирала да ходя в Увекинд, защото ми е много удобно като местоположение. Ако ви интересува после ще напиша впечатленията си макар, че едва ли има нужда. В градината има деца на майки от форума и вече доста е писано за нея.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 062
Аз поне най-малко от гледна точка на това, че ако цял ден тичат и вдигат прахоляк (който неизменно съществува щом има повече хора), никак не би ми се искало да спят там. А и примерно моето диване спи по 30-40 мин. и става. Ако нямат друга стая, това означава всички да станат с нея...Определено е по-удобно да са повече помещения, според мен.
Чудесна тема, ще я следя с голям интерес, нищо, че дъщеря ми посещава държавна.

# 12
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Дъщеря ми също ходи в частна детска градина, и съм ходила само в една от изброените (сетете се коя Laughing) преди да я запиша там където е в момента (не е от списъка).

И най-важното за мен беше разговора с педагозите, затова и не обикалях повече, защото преди всичко за мен беше важно първото впечатление с хората, които гледат детето ми от 9ч до 17ч.

А първото впечатление пак казвам е най-важно за мен, чисто човешкият контакт , и почти никога не ме лъже първото ми впечатление, изобщо не стои за мен на първо място дали има хубави играчки, дали ходят на плуване или не, кетъринговата фирма за храната.

И самият факт, че ходя да взимам детето в 17ч и я чакам до 18, защото не иска да си тръгва означава, че съм попаднала на точните Хора най-вече - и че детето ми е щастливо там като всяка сутрин отива с песен на уста на детска градини.

понякога суетата идва малко в повече и пропускаме да видим най-простичките неща, които се оказват доста важни в един момент. Но това го разбрах едва когато Ади тръгна на детска.

Само, ако ми позволите - дълбок поклон на учителките на Ади - благодаря от сърце на тях, защото вече втора година детето ми се чувства чудесно.

# 13
  • София
  • Мнения: 10 825
Дъщеря ми също ходи в частна детска градина, и съм ходила само в една от изброените (сетете се коя Laughing) преди да я запиша там където е в момента (не е от списъка).

Кажи къде е де, Лио, особено щом  си доволна.  Нали точно за това е темата Simple Smile

# 14
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Дъщеря ми също ходи в частна детска градина, и съм ходила само в една от изброените (сетете се коя Laughing) преди да я запиша там където е в момента (не е от списъка).

Кажи къде е де, Лио, особено щом  си доволна.  Нали точно за това е темата Simple Smile

 Simple Smile Peace Аз за 3 години членство във форума се убедих, че не трябва да казвам нещата им с точните имена - опарих се няколко пъти вече, не ме разбирай погрешно, моля те, нищо лично.

Темата ти е чудесна просто Peace Браво, лъха много ентусиазъм от нея Peace

успех  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт