А коприва?

  • 1 029
  • 16
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Да ли може да се слага в пюренцето от нея но 6-7 месечно бебе? Вчера една баба продаваше на пазара и се позачудих да ли да не купя Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 361
Наистина интересен въпрос newsm78
Нека, ако някой знае от кой месец се дава коприва да пише Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 1 457
А какво точно се прави с копривата  newsm78 Знам, че е много полезна, но никога нищо не съм приготвяла с нея.

# 3
  • Мнения: 27 524
Не може, защото е билка. Ползва се основно се лечебни цели. До 3 годинки категорично не става за деца.

Ето подробности:
Коприва
--------------------------------------------------------------------------------
Описание:     Многогодишно тревисто растение, високо до 150 см, с дълго пълзящо коренище. Стъблото е четириръбесто, изправено, вдървено в основата. Листата са срещуположни, продълговати, сърцевидни. Цялото растение е покрито с парливи власинки. Цветовете са еднополови, дребни, жълтозелени. Цъфти от май до септември.
Разпространение:     Широкоразпространено растение из цялата страна
Употребяема част:     С лечебна цел се използват листата и коренищата. Листата се събират от май до септември, а коренищата от септември до ноември. Стъблата се окосяват и листата се обират, докато растението е още свежо. Коренищата се изчистват от пръст и тънки коренчета и се измиват веднага.
Действие:     Кръвоспиращо, диуретично, омекчаващо, антианемично
Приложения:

при анемии, храносмилателни смущения с диария, кръвотечение от носа
при обилна менструация, хемороиди, захарна болест, хроничен бронхит, ревматизъм
при бъбречни заболявания като диуретично средство, при маточни кръвотечения
външно: при отоци, натъртвания, косопад

# 4
  • Мнения: 344
Копривата е много полезна. Аз съм давала на Елена с картофеното пюре. Приготвях я като спанака. На мен ми беше ужасна на вкус, но детето много я харесваше! Консултирала съм се с педиатъра предварително!

# 5
  • Мнения: 27 524
Копривата е много полезна.

Никой не го оспорва, но според мен за 6-месечно бебе е неподходяща.
Достатъчно показателен е и фактът, че няма нито едно пюре с коприва.

# 6
  • Мнения: 344
Аз имам доверие на педиатъра си Peace!

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 172
Давам коприва от доста време, сигурно откакто е станала на 9-10 месеца. Не смятам, че не е полезна за деца  Peace

# 8
  • Мнения: 5 362
Коприва съм давала,но само един път.Иначе спанак,лопуш-много пъти.
Ядеше зеленчуковите вече,значи е била,колкото вас някъде.
Не сме имали проблеми.

# 9
  • Мнения: 27 524
Пише, че е подходяща за бременни и за кърмачки, може би няма проблем и за деца, но все пак е билка и бих внимавала за 6 месечното ми бебе, пък всеки сам си преценява, разбира се.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 877
Ама отде коприва по това време,тя не се ли бере напролет? Това нещо не ми вдъхва доверие...Къде ще да е расла?

# 11
  • Мнения: 432
да,наистина от къде е таз коприва по това време?
Иначе и аз съм давала 2 пъти бил е около годинка.Свекърва ми набра от двора,попарих и сварих с картофи и морков.
Мисля,че за 6мес е раничко,изчакай до пролетта.

# 12
  • София
  • Мнения: 5 605
Подкрепям Блонди, мисля, че е твърде рано за коприва на 6 месеца. Тя наистина се води билка.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Благодаря на всички за отговорите. Аз коприва не готвя, защото все не мога да я увкося както трябва и ми мирише на трева, на баба ми / лека и пръст/ много вкусна супа правеше от нея.

Ама отде коприва по това време,тя не се ли бере напролет? Това нещо не ми вдъхва доверие...Къде ще да е расла?

И аз не знма от къде е, само видях че бабите на пазар Чаталджа я продаваха. Съвсем нормална изглеждаше. Следващия път ще питам от къде е брана.
А ми то тук беше толкова топло до сега, че е възможно да е поникнала.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 787
По-добре не рискувай да даваш коприва по това време,пък и на толкова малко бебче  Thinking
Аз коприва още не съм давала,но напролет,ако намеря от сигурно място/от баба ми на село Laughing/,ще го пробвам Wink

Общи условия

Активация на акаунт