Какви мерки да предприема

  • 2 033
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Какви мерки да предприема вече не знам, ако може Вие ми  помогнете.Случаят е следният:В нашата детска градина за най малкото нещо постоянно се иска пари от нас майките за неща,които не сме длъжни ние да ги купуваме.Давам няколко примера:със започването на годината искат по 35лв от всяка майка които никъде не са опоменати за какво са и не си длъжен да ги даваш,ако откажеш постоанно те притискат да ги дадеш,искат тоалетна тоалетна хартия,течен сапун,влажни кърпи и др.неща, които за момента немога да се сетя.Лично аз съм от майките,които не премълчавам за нещата, които ми се виждат нередни и това ми коства отношението им към моите деца.Молбата ми е да ми помогнете,ако знаете към каква институция да се обърна, защото ми писна ваче от тяхната наглост.Разбира се не всичките са  такиви късае се за две госпожи от яслата където е дъщеря ми,при по голямото ми детенце,което е в 1група отношението е на ниво и там няма такива проблеми.

# 1
  • Мнения: 1 734
Може би проблема е в самите госпожи, които искат нерегламентирано пари. Щом казваш, че в другата група на голямото ти дете няма проблем. Може би е добре да се обърнеш първо към директорката и тя да се заеме да разбере за какво толкова събират пари от всеки родител. Знам ли и аз......

# 2
  • Мнения: 2 922
За каква наглост става въпрос нещо не можах да схвана.. Във всяка детска градина се искат пари за едно или друго.
Ако се събират някакви пари, спокойно можеш да попиташ за какво ще бъдат похарчени.  Ако сметнеш за необходимо може да го обсъдиш с директорката.
След като пари се събират от всички родители, не виждам от какво може да се оплакваш.  

# 3
  • София
  • Мнения: 1 817
Ти не си длъжна да даваш пари, ако не искаш!!!

Ние събирахме за Коледа, по наша иницитива. Иначе децата нямат играчки, но госпожите не смеят да поискат да купим, за да не исписка някоя майка подобно на теб. Молят ни да носим вода (защото иначе трябва да дават от пожълтялата от чешмата), тоалетна хартия, защото не стига тази, която имат и мокри кърпи. Наше е решението дали можем да отделим средства.

За съжаление системата е такава. парите за градините не стигат, а тези 40 лева, които плащаме са леко смешни... Не можем да виним госпожите, че се опитват да създадат някои удобства на децата ни. В градината на дъщерята на моя приятелка събират по 30 лева в началото на годината и те отиват пак за удобствата и комфорта на децата.

# 4
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 В началото на учебната година ни събират по 20лв за учебни материали и по 5лв за вода.Отделно всеки месец носим тоалетна хартия,сапун и салфетки.Не го смятам за нередно-дават ни отчет за всеки похарчен лев.Парите отиват за детето ми. Peace

# 5
  • под тепетата
  • Мнения: 9 265
При нас също се събират пари. Ако искаш да знаеш за какво отиват-просто попитай!Обикновено тези неща се решават съвместно с родителите или родителската тройка,която е в помощ на учителките. Ето ти една идея-включи се да помогнеш на госпожите,така хем ще си наясно за какво се харчат, хем ще им помогнеш. Не вярвам да ти откажат,дори да не си в тройката.

# 6
  • Мнения: 4 713
Чудех се дали да пиша, но ще си кажа мнението. И на мен не ми е приятна тази просия.Да, парите са за комфорта на собствените ни деца, но и за този на госпожите бих казала. Във повечето учебни и детски заведения са я измислили тази система за пъддържане на базите в що годе приличният им вид. Говоря за помагала, играчки, пердета и каквото се сетиш. Давах в детската градина и когато детето ми вече тръгна на училище мислех, че с това е приключено. Уви, рекет има на всяка родителска среща." Последната мечта на г-жата била да има бяла дъска в класната стая ", това ми го каза дъщеря ми. Манипулиране му викам аз на това, защото е факт, че в момента купуваме и бяла дъска.

Последна редакция: пн, 05 фев 2007, 14:09 от Kasidy

# 7
  • Мнения: 3 323
Събират и при нас - парите са за материали за занимания - учебни тетрадки, пластилин, фуомастери и др. - те не се отпускат от министерството...
А вода и тоалетна хартия и сапун носим защото просто парите не стигат за тези неща, ако това те притеснява родителския актив е длъжен да даде отчет. При нас е така накрая на годината се прави отчет за какво са похарчени парите...
Държавата покрива абсолютния минимум, оттам нататък за комфорта на децата се грижим ние...

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 383
И при нас се събират. Но регламентирано и не задължително - на родителска среща се реши сумата, прие се от всички родители и същата се събира кой както може - наведнъж, на части. Събира я представител на родителите, който следи и покупките.
Директорката предупреди, че никой не е задължен да дава.

# 9
  • Мнения: 524
. Уви, рекет има на всяка родителска среща." Последната мечта на г-жата била да има бяла дъска в класната стая ", това ми го каза дъщеря ми. Манипулиране му викам аз на това, защото е факт, че в момента купуваме и бяла дъска.
В нашето училище всичките  дъски са бели и са дарение от родител. Какъв ли рекет е понесъл? Или стария възраждиенски принцип- имаш възможност, помагаш! Да не говорим ,че го няма отвратителния бял тебеширен прах, който нашите деца гълтат, докато ние висим из форумите.
Невиждам нищо тревожно, ако помогнем с по три лева на месец за консумативи и в ДГ. Стига да има прозрачност и отчетност Peace

Последна редакция: пн, 05 фев 2007, 18:05 от Ellypr

# 10
  • Мнения: 819
Ние също събираме- това е положението.Още в началото ни казаха, че те нямат право да събират пари от родителите, но нито тоал. хартия стига, нито салфетки и сапуни-нищо.Просто ни ппредставиха фактите- има за по-малко от половин месец?!? И какво-другата половина да не ползват сапун ли? И вс. мес. носим- кой каквото може и иска,но това е положението-за нашите деца си е.

# 11
  • София
  • Мнения: 981
И в нашата детска събират в началото на годината по 20 лв. за книжки,пластелин,моливи и т. н.
Всеки месец носим вода,т.хартия,салфетки и сапун.Когато имат театър плащаме по 2 лв.
Тази година дъщеря ми е предучилищна група и учебните помагала са безплатни.
Заплащат се другите занимания (английски,фолклор,карате) но така е навсякъде и те не са задължителни.

# 12
  • София
  • Мнения: 8 932
И в нашата градина събират, сумата я определихме ние на родителска среща. Но ако откажеш да дадеш, няма да те насилват. И учителките не са виновни, че не им стигат парите. Едва ли лелките ще злоупотребяват с моливите и пастелите, които се купуват с част от парите. При нас ако поискаш ти дават точен отчет какво е купено. Все пак е за децата!
А за бялата дъска, мисля че не само за госпожата е добре, вече почти никъде не се използват старите дъски, вредно е да се вдишва тебеширения прах!

# 13
  • Мнения: 4 713
И аз мога да даря много неща. Не намирам смисъл обаче да го правя при все че на всяка родителска среща се събират по 35 лв ( отделно през месеците и някакви други суми ).
Системата за уж " дарена помощ " от страна на родителите за поддръжката на учебните и детски заведения е измислена перфектно. Така базата се поддържа във що годе нормален вид не от когото трябва, а от нас родителите.От РИО обаче заявяват, че такъв вид невинна просия от родителите е противозаконна. И причините ще ти кажа-учебните и детски заведения са държавни, не частни за да си плащаш за тебеширите и дъските. Училищата получават субсиди и т.н, да не говорим, че всяко училище има и спонсори, но парите естествено липсват....

# 14
  • Мнения: 1 734
........
А за бялата дъска, мисля че не само за госпожата е добре, вече почти никъде не се използват старите дъски, вредно е да се вдишва тебеширения прах!

Така е, но не е този начина да се купува.
Темата за данъците няма да я подхващам...

# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Може да звучи идотско, но това е една от безбройните причини дъщеря ми да е в системата на частното образование. Мразя "някой си" да решава и да изисква да давам пари за "нещо си"... без право на избор за мен.

Вярно е, че общините нямат достъчно пари за градините, НО...

Вярно е и че е най-лесно да поискаш от родителите, чиито деца са там...
Вярно е, че се иска от всички по равно - за какво дарение става дума? Семейството Х имат доход от 5 хил. - 35 лв., семейството У доход от 500 и на тях - 35лв. И ако не ги намерят са низвергнати и те и детето им. В края на краищата за това плащаме данъци. Аз поне за това плащам. И осигуровките си за това плащам. За да се възползват хора, които имат нужда от това без да плащат.

Защото моето дете нито от държавното здравеопазване, нито от държавното образование се ползва, но никой не намаля моите данъци - нали? Но най-добрата ми приятелка е самотна майка с 2 деца и доход от 300 лева. За нея 35 лева в началото на годината са огромен разход и точно за нея трябва да се погрижи държавата.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Молбата ми е да ми помогнете,ако знаете към каква институция да се обърна, защото ми писна ваче от тяхната наглост.

Жалба до РИО?Районен инспекторат по образованието/ е отговорът. Извинявам се, но много се паля по подобни теми.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 Е как какви мерки? Първо - разговор с възпитателките защо се искат парите и с какви документи ще отчитат разходването им. Второ - разговор с директорката. И като събереш достатъчно информация - жалба до инспектората.
 В градината на Мартин също се събират пари, но системата е друга - има родителски комитет, възпитателките не взимат пари, никакви - още в началото ни предупредиха, че те пари не събират и няма да взимат. Всеки родител дава колкото и когато може, а от родителския комитет всеки месец залепят на таблото пълен отчет за събраната сума и за какво е изхарчена, заедно с фактурите.

# 18
  • Мнения: 1 640
Към авторката: ТИ СИГУРНА ЛИ СИ,ЧЕ ПАРИТЕ СЕ ИСКАТ ПО ИНИЦИАТИВА НА УЧИТЕЛКИТЕ?!?!?!Обикновено и най-често решенията за събиране на средства идват от директорката и се отнасят за всички деца от даденото дет.заведение!Т.Е.решението е на ниво дет.градина/или ясла/,а не на отделна група.Искай отговори от директорката или от родителския актив на групата ви.Ако тези отговори не те удовлетворяват,едва тогава ходи по по-високи инстанции.
   Не бързай да скачаш срещу учителките,първо провери как стоят нещата.Ако вече си проверила и госпожите са инциаторките,говори с директорката.

# 19
  • Мнения: 814
Че то открай време си е така, дори когато детето ми беше в елитна езикова гимназия ние, родителите, давахме пари за пердета в класната стая, за да не им блести слънцето в очите, за корнизи, гъби за избърсване на черната дъска и за какво още не помня, в детската градина си носехме боички, блокчета за рисуване и с цветна хартия и какво ли още не.
Това е стаааааара, изпитана практика и няма да се промени и по времето на нашите правнуци, докато държавата не подпомага по достойнство учебните заведения. Опънеш ли се, откажеш ли или се противопоставиш,  се променя и отношението  към децата ни . И повечето "борбени" родители правим това, което ни се диктува  и изисква от нас.
Не ми се иска да коментирам различните възможности на родителите да отговарят на тези допълнителни изисквания-за едни 15-20 лв. не са проблем, за други са непосилни. 
Аз исках да даря на някое училище стария компютър на дъщеря ми-има много по-съвременен, междинният като версия ползвам аз. Оказва се, че апетитът на учителите да го задържат или разпределят помежду си е по-голям, отколкото необходимостта някое дете да се учи  на него . При това положение просто отказвам да им го дам-стои на терасата в кашон и в скоро време ще го дам за резервни части. Не дължа нищо на учителите, задължението за осигуряване на тяхната база и комфорт не е мое, по-скоро имам морален и етичен дълг къъм деца в неравностойно положение, които могат, но нямат възможност да развият способностите си.
 

# 20
  • Мнения: 656
Арита, споделям мнението ти с една малка разлика.
...Това е стаааааара, изпитана практика и няма да се промени и по времето на нашите правнуци, докато държавата не подпомага по достойнство учебните заведения...
Самият факт, че ако дариш компютър той няма да отиде пряко за обучение на дете, а ще отиде за някой учител е показателен, че дори и средства да се осигурят, те ще отидат по друго направление...

# 21
  • Мнения: 755
При нас в 77 ОДЗ където синът ми е записан на първата родителска среща някъде началото на октомври беше 2006г се реши  да събират за учебни помагала , завивки и играчки на децата по 50 лв. на дете.... за Коледа събраха по 10лв за куклен театър и подарък. С това се изчерпва родителското подпомогане в градината на синът ми , но си мисля , че е в границите на нормалното , защото като чета може и много повече да се иска и предприеме. Всъщност чудесата ги няма , ако искаме децата ни да  пребивавт в нормални условия НИЕ трябва да им ги създадем , защото т. нар. "на държавна издръжка" отдавна не съществува. Всеки преценява кое ще му излезе по-изгодно дали подпомагането на държавната ДГ или таксата в частна такава. Това е... в материален свят живеем и трябва да го поддържаме.  Laughing Peace

# 22
  • Мнения: 1 455
Единствените пари които са ми поискани,са всеки месец по 2,00 лв.Съгласна съм с Isa. Peace За какво се плаща тази вноска? Общината е длъжна да осигури необходимото.Не си длъжна да даваш.

# 23
  • Мнения: 4 713

Ей сега ме издрусаха още 15 лв, при положение, че в " касата " от няколко месеца има събрани 300. На въпроса за какво...Ами да се сменяло бюрото на г-жата и да се купели щори, че в стаята печяло. Такова слънце пече посред зима,че нямам думи. А пък въпросното бюро със сигурност не е за удобството на децата Close

# 24
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636

Ей сега ме издрусаха още 15 лв, при положение, че в " касата " от няколко месеца има събрани 300. На въпроса за какво...Ами да се сменяло бюрото на г-жата и да се купели щори, че в стаята печяло. Такова слънце пече посред зима,че нямам думи. А пък въпросното бюро със сигурност не е за удобството на децата Close

Ей това вече ми се струва доста нагло! Shocked А щорите да не би да ги сложат само покрай бюрото на г-жата, та на нея да не й пече, че те децата трябва витамин Д да събират! ooooh!

В нашата детска градина в началото събраха по 25лв. за помощни материали и на Коледа по 10 лв. за подаръци.
Струва ми се в рамките на нормалното!

# 25
  • Мнения: 4 713
Мдаа... По-надолу бях писала, че уж бяла дъска щеше да се купува, пък сега се транформира в щоли и бюро. Предполагам, че много от списващите ще кажат " Никой не те кара да даваш насила! ", така е. Но ако не дам след това на моето детет ще бъде натяквано индиректно най-вероятно, а аз ще трябва да търпя кръвожадни погледи от страна на преподавателката.

# 26
  • Мнения: 1 455
Касиди сигурна съм ,че на много от родителите не им е приятно да дават,но от тези като твоите притеснения дават.Според мен варианта е да се обсъди на родителската среща,но може би трябва да се поговори преди това с родителите за да си убедена,че ще намериш подкрепа,а и да не нарочат точно твоето дете.

# 27
  • Мнения: 1 640
Смятам,че ново бюро,нови чаршафи,нови щори или пердета,4 лв.месечно само за хигиенни материали,освен това 50 лв. от вс.дете в началото на уч.година Е ПРЕКАЛЕНО И ТО МНОГО ПРЕКАЛЕНО,ама и мен това ме очаква след 8 месеца.От една "стара" майка разбрах,че в тази насока се движели исканията в ДГ/квартална,не централна!/,която съм избрала за детето си.Искам удобства ,но не и да се отива в крайности,все пак!На моето работно място никой не се пъне да ми създава на мен чистота и удобства!С мои средства и усилия се старая.

# 28
  • Мнения: 755
 Къпинче , много малко ... да ти кажа хич много не те питат, така ти поставят условията и ситуацията , че все е патово положението. За мое най-голямо съжаление  никой не се интересува дали мисля това подпомагане взето единодушно /половината се съгласяват заради общата кауза/ за прекалено или не.. Даваш си като поп и това си е... и да кажеш нещо гракват пет отсреща и всичко завършава с това като не ти изнася не си давай детето в тази ДГ. Това е... Tired Затова се радвам , че поне е еднократно  т.е. само в началото на година , а не системно. Тази мисъл именно ме накара да напиша , че мисля , че е нормално. Това е... Simple Smile Tired Simple Smile

# 29
  • под тепетата
  • Мнения: 9 265
Само един въпрос ще ви задам и после-заповядайте с оплювките. Знае ли някоя от вас колко струва месечната издръжка на дете на общината, в която сте?И ще смогвате ли да плащате тази сума, ако общината ви осигури изброените от вас неща. Е, станаха 2 въпросите, но тъкмо ще имате материал...

# 30
  • Мнения: 265
Според мен е най-правилно:
1. В началото нагодината се провежда родителска среща - на нея се уточнява от какво имат нужда ДЕЦАТА, което общината определено няма да покрие като разход.
2. Парите да се събират от родители и съответните покупки да бъдат направени от тях.
3. Дори без изискване да бъде представен отчет.
Много се радвам, че в нашата градина е точно така. Истината е че държавата трябва да се погрижи за децата ни, но се оказа че общината отпуска средства само за храната на децата. Ние родителите сме наясно какво липсва в градината и на род. среща се уточниха нещата от които наистина неможем да лишим децата си - хигиенни и учебни материали, за Коледа едно семпло тържество с Дядо Коледа, театър и тъй. Имаше предложение на един татко да се закупи за групата телевизор  #Crazy, при което точно госпожите се изказаха против, защото е по-добре децата да рисуват или пеят отколкото да зяпат ТВ.

# 31
  • Мнения: 265
Само един въпрос ще ви задам и после-заповядайте с оплювките. Знае ли някоя от вас колко струва месечната издръжка на дете на общината, в която сте?И ще смогвате ли да плащате тази сума, ако общината ви осигури изброените от вас неща. Е, станаха 2 въпросите, но тъкмо ще имате материал...
Според милата родина месечната издръжка на дете е 180 лв. Общината отпуска 150 лв., аз плащам 30 лв такса. Очевидно не са достатъчни тези средстава   Cry Инфото е за 2006г.

# 32
  • Мнения: 24 467
Уважаема Елена, считам, че си напълно права да държиш сметка къде и за какво отиват парите, които плащаш и да се възмущаваш от липсата на обяснения по въпроса и от честотата на подобни претенции. Права си да не си мълчиш по въпроси, които те притесняват и които считаш за нередни. Аз лично се дразня от родители, които безропотно и безпрекословно угаждат на всяка подобна претенция само да са тихи и да не им се създават проблеми.
Детските градини са финансово подчинени на съответната община и там е мястото, където можеш да се оплачеш, ако намираш че е налице нещо нередно. Също така управлението на тези детски заведения се осъществява методологично от Регионалния инспекторат по образованието, където също можеш да сигнализираш.
Аз съм напълно наясно, че средствата, които се заделят за градините, училищата и изобщо за обучение и здравеопазване на смешни, но не съм съгласна да се извиват ръцете на родителите. В крайна сметка ако един има финансова възможност за друг 35 или дори 10 лв. са непосилни. В детската градина при големия ми син на родителска среща се поставяха такива въпроси от учителките, обсъждаше се с родителите съвместно какво е необходимо за годината и се гласуваше каква сума да се събира. Така е демократично и по този начин се защитават интересите както на родителите в частност, така и общият интерес за снабдяване с необходимото в сътветната група от детската градина. Когато се направи съответната покупка фактурата се слагаше на видно място и всеки родител имаше възможност по всяко време да се запознае с вида и стойността на направените покупки.

# 33
  • Мнения: 9 990
Решението не се взима от Директора или Госпожите.А от Родителското настоятелство или както там го наричате.На родителската среща се избра, предлага се, гласува се.Отчет за парите се изисква задължително-до стотинка и никой не би следвало да роптае за това.Факт е, че много госпожи са принудени да искат така, защото пък не е поето от родителите-всеки си бие шута на някъде.Какво се слчува в нашата група-разбира се, има и такива родители, които въпреки взетото решение с мнозинство на родителската за събиране на пари, пак не искат да дадат.За тържество на децата за Коледа лично няколко майки досъбирахме , за да има подаръче и за тези дечица, чиито родители не пожелаха нито са сокче пари да дадат, нито за дребни сладки, нито за присъствието на дядо Коледа, който чакаха с нетърпение всички.Какво остава пък за тоалетна хартия.Знаете ли, колко пъти ме е хващало яд, че нося чували с хартия/ тя не е толкова скъпа!/  и съм една от малкото/ то за това се принуждавам чували да нося, а не един пакет!/Иде ми да кажа-ще бършете само моето дете, щом така стоят нещата.За какво извиване на ръце говорим, като едно е единичен случай на родители, които и тоалетна хартия за детето не могат да купят, разбира се, че останалите ще помогнем.Същият този родител слиза от С-класа сутрин, значи не е да не може да отдели 2 лв, нали?Просто за спорта, защото не трябвало да му искат пари го прави.И то при все, че винаги е имало отчетност при нас, изнася се на табло и факрути и всичко!
Ами на мен пък ми е обидно от такива родители.На скоро една от отказващите майки най-нагло ме запита-какво смятате да им организирате за баба Марта?Ами, казвам, ако съберем по 5 лв, ще им организираме чудесен куклен театър с почерпка и тържество-веднага възропта-пак ли пари?А как да стане-да се направя аз на баба Марта ли?Артистите са платени все пак, даром никой не работи.
И не на последно място-какво значи непосилни 10 лв за месец за детето ти-та това са 3 кутии цигари!Не става въпрос за 1000 лв, а пък за санитарните материали пък и толкова даже не е-сметнете сами-това са 1,20 за тоалетна хатрия, стотинки за сапун и салфетки-да го кажем-3 лв месечно-толкова ли стана една кутия Виктори?А за 35 лв-те са за цяла година, разпределено по месеци в които детето ходи на градина пак излиза минимална сума....

# 34
  • Мнения: 24 467
Пенелопа, ако сте изчели целия ми постинг щяхте да разберете, че не става изобщо въпрос за това да не се събират такива средства. Напротив, примера, който съм дала как това е било организирано в нашата детска градина говори за обратното. Написаното до Елене е за това, че аз също съм запозната с факта, че има градини или отделни групи в една градина, в които не се дава отчет на родителите, заявява се определена сума, без да е обсъждано с родителите предварително за какво ще се отдели тя и как и от кого ще се изхарчи.
Що се отнася до възможностите съм на мнение, че не за всеки е едно и също дали ще участва с 20 лв. за "купуване на бюро за госпожата", както бе даден пример по- горе от друг участник във форума и не всеки счита, че това е наложително. Имали сме деца от групата на сина ми от многодетни семейства, деца с неработещ родител, с болни членове в семейството. Е, те не могат наистина да отделят редовно необходимите суми и аз съм последният човек, който ще ги съди. Не говоря за тези дето не плащат и слизат от скъпи автомобили. При нас дори нямаше такива родители. Напротив, тези които имаха средства купуваха безвъзмездно сами елха за нова година или правеха почерпка за децата и никога не са повдигали въпроса кой ще им възстанови парите, след като не е било предварително решено всички родители да участват.
Въпросът на Елена разбирам по- скоро, че тя не е съгласна с безотчетността и безогледното харчене на пари за неща, които не са първа необходимост и не са изобщо задължение за родителите да се бръкнат в джоба. Чувала съм за фрапатнти случаи, като напр. дайте да съберем за ремонт на покрива или за асфалтиране на площадката, което е и скъпо и не влиза в задълженията на родителите и не е по силите на всеки.

# 35
  • Мнения: 9 990
Разбира се, не говорим за бюро-категорично съм против подобни покупки.Но и не можем да не излезнем малко извън частното, което е във вашата градина, изказвайки се как е в друга.Не говоря и за случаи в които видимо родителите не могат да заделят и 2 лв/ но пък пушат, нали?/ за тоалетна хартия.На такива помагаме, като закупуваме повече от нас например.Те са единици тези.
Казах-отчетност, просрачност-задължително-Това първо изискайте и всичко шще потръгне, гаранция!И избор на родителски актив, който да движи това, а не да се оставя на госпожите-освен, че им е забранено, не е и редно-те са там за друго!
Така че-организирайте се родителите-свикайте родителска среща, обсъдете с госпожите-от каков имат нужда деца/ защо не и те самите, все пак по цял ден ни гледат децата/Преценяват кой какво може да помогне, кой какви средства може да задели и действате ВИЕ, не Госпожите.Не говорим за фрапантни случаи, а за елементарните условия за децата ни в ежедневието.
Та-всичко е РЕДНО предварително да е решено на родителската среща.Това е.Според мен де...Ако при вас не е така-направете го така.Свикайте родителска среща другата седмица и обсъдете всичко това.

# 36
  • Мнения: 8 917
Говорете всички родители с директорката да ви се дава месечен отчет за какво са отишли парите - от това по-"чисто" май няма Thinking

# 37
  • Мнения: 2 040
Да наистина, наглото е в случая, когато се дават пари, без да се дава отчет за какво са .. затова са тия родителски среща, на които да се поставят въпроси от сорта обаче: от какво имат нужда децата, за да се чувстват по- добре, а не че директорката има нужда от ново бюро или стол - за това да се грижи общината или самата директорка ако ще ... мен това не ме интересува ..
На нас не ни искат никакви допълнителни пари, освен всеки месец пакет салфетки и руло тоалетна х-я, но ако ми се иска за нещо друго, ще дам,само да ми се каже за какво ще е и да се отнася за децата ...
Мин. сряда имахме родителска среща и обсъждахме това, което нас ни дразни в нашата ясла .. да, но директорката каза че общината не дава за това пари, и решихме ние родителите да съберем пари и да купим необходимото ...

# 38
  • Мнения: 1 069
 За съжаление това е практика навсякъде, при нас поне даваха подробен отчет с фактури.
Децата ми са в поредни години и чудно как се оказа, че и двете стаи не са ремонтирани от 10г.
 Откакто тръгнаха на у-ще ни излиза по- евтино, въпреки че и там събират пари, които потъват в нечий дълбок джоб!

Общи условия

Активация на акаунт