Необходимата информация за Европейския съюз

  • 296 700
  • 327
  •   1
Отговори
# 120
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Дори без да съм работила мога да ползвам същите права,при положение,че са ми непрекъснати здравните права?

Благодаря отново!   bouquet

# 121
  • Мнения: 357
Дори без да съм работила мога да ползвам същите права,при положение,че са ми непрекъснати здравните права?

Благодаря отново!   bouquet


Конкретно за Великобритания е най-добре да се попитат мамите от Великобритания, но това е принципа. Прехвърлят се правата и се ползва.

# 122
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Аз писах вече там,но нямам никакъв отговор,подминаха ми поста,та затова и тук питам.
Благодаря,ще следя тази и Британската тема,дано някоя се включи с по-точна информация!

  bouquet  bouquet  bouquet

# 123
  • Мнения: 357
Значи ако съпругът ти работи може да те включи в семейна осигуровка (Family health insurance) и оттам да ползваш права. Но понятието семейство е много разтегливо и в някои страни за семейство не се признава съвместното съжителство (без подпис). Затова по-сигурният вариант е да си прехвърлиш правата.

# 124
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Имаме брак.
Да разбирам,че ако той работи и се осигурява,а аз съм бременна и не съм работила в Англия,ще се ползвам с всички права на осигурена там...
А другия вариант,ако си прехвърля здравноосигурителните права оттук,ще мога да взимам майчинство там без да съм работила.
Ох,много ми е сложно и взех да се обърквам...  Tired

# 125
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
... какво става в Англия,ако не съм работила там и съм бременна и ще раждам там?

Първи пост в британската тема:
Копирам от линка:
Am I entitled to Statutory Maternity Pay (SMP)?

You must meet the following three conditions in order to get SMP:

    * You must have worked for at least 26 weeks by the end of the qualifying week (i.e. by the end of the 15th week before the week the baby is due) and;
    * You must still be in your job in the qualifying week (although it does not matter if you are off sick or on holiday during that week) and;
    * You must have been paid at least the Lower Earning Limit (for mothers of babies born on or before 14 July 2008 this is £87 and for mothers of babies born on or after 15th July, this is £90) per week on average in the 8 weeks (if you are paid weekly) or the two months (if you are paid monthly) up to the last payday before the end of the qualifying week.

If you are not entitled to receive SMP, you may qualify for Maternity Allowance (MA) and you should seek advice from your local JobCentrePlus office or Citizens Advice Bureau about your eligibility.

You can get MA if:

    * you have changed jobs during pregnancy so have not met the qualifying period for SMP, or
    * you do not earn enough to qualify for SMP, or
    * you are unemployed or self-employed during your pregnancy, and

You have to have been working for at least 26 of the 66 weeks ending with the week before the expected week of childbirth, and in the time that you were working there were 13 weeks (not necessarily in a row) when you earned more than a certain amount per week (the amount changes every year).

А ако няма да се осигуряваш в БГ, предполагам на място имаш право да ползваш
същите права като британски граждани, но предварително трябва да докажеш непрекъснати здравно-осигурителни права (чрез ЕЗОК, Е104, Е106).
Майчинството няма нищо общо със здравното осигуряване, а къде, колко време и за какви пари си работил.

Така както аз го тълкувам, нямаш право на SMP, а за МА бих се консултирала със специалист от JobCentrePlus office or Citizens Advice Bureau  Peace

# 126
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Мила,ти ми цитираш първи пост в британската тема,но аз пак не разбирам!!!
Също така съм го чела!
Файда!
Кажи ми при теб как е било,при твоя приятелка,в България си говорим в месеци,а не в седмици,четох,четох,но ако си мислиш че някакви буквички тип MA,SMP ,всичко на английски и тем подобни ми говорят нещо се лъжеш!
Затова искам помощ от човек,които знае какво е да си там,а не само да чета суха теория!
Пък и защо си мислиш,че английския ми е на перфектно ниво?
Не казвам,че е обратното,но колко хора биха могли да си го преведат така че да го разберат правилно?
Аз в България не знам къде какво да подавам или какво ще стане,ако ми се застъпи майинството и болничния,та какво остава за Англия!

Недей така с назидателен тон!
Не всеки разбира какво е да си там!

С две думи,колко време трябва да работя,за да мога да получвам майчиство!
Ей това ме интересува!
Стана ясно,че ако не работя няма да получа нищо,макар,че бременея и родя в тяхната страна!
Искам инфо от първа ръка,това е!

Нищо лично и без лоши чувства!  bouquet  bouquet  bouquet

# 127
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Недей така с назидателен тон!
Съжалявам, че си мислиш, че е назидателен тон. Привърженик съм на точната и ясна информация от извора. Аз лично не разчитам кой какво казал и на кой какво му казали, ровя и чета в официални държавни сайтове, консултирам се със специалисти в областта, иначе се получава развален телефон  Crazy
Има два вида майчинство Statutory Maternity Pay (SMP) и Maternity Allowance (MA), в зависимост от това дали си била наемен работник или самонает, какъв е бил седмичният ти доход, какъв период от време си работила и къде.

Ако дойдеш в УК и започнеш работа поне седмица преди да забременееш и си все още на същата работа и получаваш поне £95 на седмица, може да кандидатстваш за SMP. Но както го обясни, ти нямаш намерение да започваш работа, затова ти казах, че не става за теб.

За MA обаче нещата са малко по-различни и сложни. Не се наемам да давам мнение, затова ти препоръчах да говориш с човек от JobCentrePlus office или Citizens Advice Bureau, за да ти кажат дали биха зачели стажа от България. Трябва да си работила поне 26 седмици за периода от 66 седмици преди термин, като поне 13 от тях има изискване да си изкарвала поне £30 на седмица. Като сумата, която ще се изплаща, ще е 90% от средния ти седмичен доход от избраните седмици с най-висок доход, като тавана е £123.06 и ще се заплаща в продължение на 39 седмици.
 
Всичко тук е в седмици, защото платеното майчинство е по-малко от година и сам избираш от кога да излезеш, най-рано 11 седмици преди термин.

Цитат
Стана ясно,че ако не работя няма да получа нищо,макар,че бременея и родя в тяхната страна!
Не само ти, но и британка не би получила майчинство тук, ако не е работила и плащала данъци за определен период от време преди забременяването, не го приемай толкова лично  Grinning
Цитат
Искам инфо от първа ръка,това е!
Цитираният сайт е инфото от първа ръка, аз съм втора ръка  Laughing Hug

ПП Надявам се да съм цитирала сумите правилно или ако не съм, то поне са ориентировъчни. Променят ги всяка година.

Последна редакция: ср, 03 мар 2010, 03:18 от Merry

# 128
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Ей това е!  Mr. Green
За цифрите-те не са толкова важни,приципа на "раздаване" ме интересуваше!
Много много ти благодаря!   bouquet  bouquet  bouquet


# 129
  • Мнения: 1
здравейте Simple Smile
и аз както всички други съм пълна с въпроси Sad бременна съм в 4-ти месец и ми предстои следващия месец да замина за кипър и там да родя. Губя ли си правата за майчинство т.к. няма да съм тук през юли за да си взема 1 болничен лист. моля ви кажете ми какво и как да направя. благодаря предварително

# 130
  • Мнения: 357
здравейте Simple Smile
и аз както всички други съм пълна с въпроси Sad бременна съм в 4-ти месец и ми предстои следващия месец да замина за кипър и там да родя. Губя ли си правата за майчинство т.к. няма да съм тук през юли за да си взема 1 болничен лист. моля ви кажете ми какво и как да направя. благодаря предварително

Съжалявам че не мога много да помогна, но все пак намерих един текст:

Обезщетение за майчинство(Eπίδομα μητρότητας)

Eπίδομα μητρότητας (Епидома митротитас) е право което ползвате, ако сте осигурена или самостоятелно наето лице в Кипър или доброволно осигурена извън Кипър (но в полза на кипърски работодател).
Условия:
1.Като осигурена, трябва да сте в отпуск по майчинство която не взима пълна работна заплата или надница от работодателя си
2.Да са минали най-малко 26 седмици, считано от датата на осигуряването до седмицата в която започва отпуска по майчинство
3. Да са платени или кредитирани осигурителни доходи за предходната година, които  не са по-малко от 20 пъти седмичния размер на основния осигурителен доход.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ще имате право да получите помощ за осемнадесет седмици, започвайки от която и да е седмица между шестата и втората седмица преди термина. Ако раждането стане след термина, то този период се увеличава с осемнадесет седмици. Ако заявлението за помощ е подадено след раждането, тогава периодът от 18 седмици се определя на базата датата на раждане, а не от очакваната дата на раждане.
Размерът на обезщетението за майчинство се определя от средното ниво на седмична заплата. Помощта за майчинство включва основно и допълнително обезщетение.
За да получите обезщетение по майчинство трябва да подадете заявление със специален формуляр, който може да се получи от всяка социална осигурителна служба и от сайта на Министерството на социалното осигуряване.
За повече информация моля свържете се с отдела за социално осигуряване (тел. 357 22 40 16 00).

Помощ (обезщетение) при раждане/ Το βοήθημα  τоκετού:

Помощта(Το βοήθημα τοκετού/Воитима токету) се изплаща на майката ( ако  тя е осигурена) или съпруга й независимо как са осигурени (наети лица, самостоятелно наети лица, доброволно осигурени).
Условията за изплащане на обезщетението за раждане са:
1. Помощта за раждане на дете се плаща  за раждане на живо дете (или ако детето е родено мъртво след най-малко 28 седмици от бременността).
2. Да са минали най-малко 26 седмици от датата на осигуряване на жената или на съпруга й до деня на раждането и през този период жената или на съпруга й  трябва да са плащали вноски върху заплатите, които общо не са по-малко от 26 пъти средния месечен размер върху основния осигурителен доход
3. Жената или  съпругът й трябва да имат платен или кредитиран осигурителен доход за предходната година за не по-малко от 20 пъти седмичния размер на основния осигурителен доход.
Искането за помощ за раждането трябва да се подаде в срок от 12 месеца, считано от деня на раждането.
Информацията е от:
http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catId=9056&acro=living&am … Id=CY&living=


# 131
  • Мнения: 357
Още информация от Отдела за социално осигуряване към Министерството на труда и социалното осигуряване на Кипърската република:

Мога ли да кандидатствам за обезщетение за майчинство(епидома митротитас), когато дойда в Кипър?

Ако искате да кандидатствате за помощ за майчинство, трябва да имате платен последен осигурителен период в Кипър. От  страната-членка на ЕС, в която преди това сте били осигурена, ако е необходимо ще бъде изпратена  осигурителната Ви сметка до Министерството на социалното осигуряване на Кипър.
Ние ще прегледаме Вашата осигуровка и ако отговаря на условията за обезщетение за майчинство и доколко тя има съответствие със законите на Кипър.
Всякакви други вноски платени  в страна-членка от ЕС, могат да се считат за придобиване на право за обезщетение по майчинство.
Повече информация:
Служба социално осигуряване-помощи за майчинство:
Тел: +357 22 401723

http://www.mlsi.gov.cy/mlsi/sid/sid.nsf/0/635213B1094ECDDFC2256F … 1CAE?OpenDocument

# 132
  • Мнения: 1 286
Дайте някакво инфо за обучение и реализация в Испания.

# 133
  • Мнения: 357
Информация за Гърция



Влизане в Гърция
Граждани на държави от ЕС могат да кандидатстват за разрешение за престой, ако желаят да работят или са решили да живеят в Гърция. Престой до три месеца не се нуждае от разрешение. Граждани от страни извън ЕС могат да кандидатстват за работна виза преди пристигане в Гърция (ако желаят да работят) и да кандидатстват за разрешение за престой непосредствено при пристигането си в страната.
Правила за обмяна на валута
Няма ограничения за обмяната на валута. Въпреки това, всички парични преводи в чужбина трябва да бъде проконтролирани чрез търговските банки в Гърция. При одобряване на такива трансфери, търговска банка е задължена да гарантира, че разплащането е освободено от данък. Освен това, плащания и други трансфери, свързани с текущите сделки между местни и чуждестранни лица трябва да бъдат направени чрез търговските банки, опериращи в Гърция. Банките могат да поискат някои удостоверителни документи (за доказване автентичността на сделката) преди извършване на плащанията.
Пребиваване
Валута.Официалната валута е евро.
Работното време на офисите е: понеделник-петък от 09.00 ч. сутринта до 17.00 ч. следобяд (макар че работното време варира за различните фирми)
Магазините са отворени от :
08.30-15.00 ч. (понеделник,сряда,събота)
08.30-14.00 ч. и 17.00-20.30 (вторник, четвъртък, петък)
Универсалните магазини и хипермаркетите могат да имат непрекъснато работно време – принципно от 08.30 до 21.00 ч. от понеделник до събота.
Банки:
Банките работят: 08.00 ч. до 14.30 ч. (понеделник-четвъртък)
08.00ч-14.00 (петък). Някои банкови клонове работят с разширено работно време. Повечето банки издават банкоматни карти, които правят достъпа до пари 24 часа в денонощието.
Здравни услуги
Националната здравна система е достъпна за всички граждани, които работят по определени социално-осигурителните фондове (ИКА, ТЕБЕ, и т.н.). Освен това, има много  лекари, които могат да предоставят здравно обслужване в личния си кабинет или чрез посещения по домовете. Частните здравни застраховки и клиники също са на разположение.
Пътни правила, глоби,  шофьорска книжка
Притежателите на книжки от ЕС могат да използват издадените им в родината книжки, при условие че те са над 18 годишна възраст, както и ако книжката е валидна. Освен това удостоверяването на шофьорски книжки на граждани извън ЕС може да бъде направено чрез специално заявление на Министерството на транспорта.
В Гърция за минаване на червен светофар глобата е 700 евро. За неправилно изпреварване глобата започва от 700 евро. За пресичане на двойна непрекъсната линия по време на шофиране глобата е 400 евро. За превишаване на скоростта с повече от 40 км е възможно и отнемане на шофьорската книжка в продължение на 60 дни. Българи, санкционирани за нарушения в движението по пътищата в Гърция, в никакъв случай да не се опитват да предлагат пари на местната полиция. Те се плащат в пощите, а те в събота и неделя не работят. Глоби, наложени за техническа неизправност на превозното средство, се плащат в данъчната служба. Трябва да знае че при неплащане на глоби, следва съкратена процедура в рамките на три дни и затвор.
Автомобилна асоциация
Гръцкият автомобилен и туристически клуб (ELPA) е създадена с цел разработване, организиране и помощ при използването на автомобили и мотоциклети за  транспортиране и туризъм. ELPA има редица клонове в Гърция. ELPA предоставя на своите членове широк спектър от услуги, включително автомобилна и пътническа застраховка, пътна помощ, туристически услуги, както и издава транспортна литература (пътеводители, пътни карти, книги и списания).
Освен това ELPA работи в сътрудничество с гръцката държава в организирането на автомобилни, мотоциклетни икартингови състезания. ELPA  широко участва в информиране и образоване на обществеността в правилата за безопасност на транспорта.
Образование
Безплатното държавно образование на гръцки език е на разположение чрез университетите. В допълнение, има много частни училища, работещи в големите градове. Значителна част от частните училища, са чуждестранни, предлагащи обучение по други езици (като английски, френски, немски, италиански, японски и арабски). Няколко чуждестранни университети също имат свои представителства, те са разположени в Атина и други градове, въпреки че поради ограниченията в действащата конституция, техните дипломи не могат да бъдат официално признати  в държавния сектор.
Транспорт
Автобусите и влаковете са основните наземни транспортни средства в Гърция. В Атина има и метро + локален влак, трамваи и тролейбуси).
В големите гръцки градове има таксита на разположение, а много градове нямат летища което се компенсира от наличието на морските пристанища и морски транспорт .
Телефонни услуги в Гърция
Телекомуникационният пазар в Гърция е либерализиран и има редица телефонни компании, обслужващи страната.
Основният доставчик на телефонни връзки е компания ОТЕ. Другите доставчици имат по-ниски цени за чужбина, междуселищни разговори и мобилни телефони, но трябва да има монтирана линия на ОТЕ  и да се плаща наем за наемането на линията. ОТЕ предоставя наземни стационарни линии, ADSL и телефонни услуги, както и  мобилни телефонни услуги и редица пакети с отстъпка. Други доставчици на телефонни услуги са ON Telecoms , Tellas , Cosmoline, Forthnet, HOL  - техните телефонни услуги често са част от пакета интернет и  включват телефон, интернет и цифрова телевизия. Цените варират в различните фирми в зависимост от избрания пакет. В повечето случаи е възможно да се абонирате онлайн, по телефона или в един от центровете за обслужване на клиенти или магазин.
Мобилни / клетъчни телефони
Основните доставчици на мобилна телефония са Cosmote, Vodaphone и Wind. Предплатени карти се продават на павилиони и магазини за телефони. Обикновено се изисква  данъчен номер и свидетелство за самоличност за да се получи мобилен телефон с месечен договор. При загуба или кражба на мобилен телефон, се свържете със съответния доставчик на услуги.
Гръцки национални пощенски услуги- ELTA.
Услуги: плащане на сметки, прехвърляне на пари, финансови продукти, спестовни  сметки в Пощенска банка и пощенски услуги. Повечето пощи са отворени от понеделник до петък от 07:30-14:00ч. Много пощи са най-натоварени около обяд до края на работното време. Големите пощи могат да има удължено работно време. Писането на адреси в Гърция може да стане с латински букви с помощта на проста транслитерация. Повечето гърци знаят как се пише името им на латиница, но това може да варира между различните хора. Рядко има стандартен превод на имената на улиците или на села, въпреки че повечето предприятия/фирми  ще предоставят адреса си с латински букви на уеб страница или за кореспонденция. Някои от основните услуги, предоставяни от пощенската служба включват:
    * Плащане на сметки (ток, телефон) и глоби (като за неправилно паркиране)
    * Марки, персонални печати
    * Местни и международни парични преводи
    * Билети за обществен транспорт
    *Пращане на писма, пакети и колети
    * проследяване на пратка
    * спестовни сметки в Пощенска банка
    * Наем на пощенска кутия
Официални празници за 2010 г. 1 януари, 6 януари,15 февруари,25 март, Великден (02-05.04), 1 май, 23-24 май,15.август,28.октомври, Коледа(25-26.12)

Последна редакция: пт, 14 май 2010, 18:44 от Lana26

# 134
  • Мнения: 357
Гърция – страна на древно наследство, тя често е наричана люлка на европейската култура.
Гърция предлага голямо разнообразие на преживявания  -  от нощния живот на Атина до
до красивите Егейски острови и историческите останки на Делфи. Разбирането на гръцката социална и бизнес-култура има първостепенно значение за успешната работа с гръцки бизнес-партньори
Гръцката култура – ключови концепции
Семейството е основна социална единица на гръцкото обществото, а лоялността към семейството е от първостепенно значение и е поставена преди всичко в интерес на бизнеса. Прекъсванията  по време на телефонни разговори и по време на работа заради членове на семейството на дадено лице са нещо обикновено и не е проблем. Личните отношения са изключително важни. Гърците проявяват искрен интерес към другите и използват много време за социализация. Успешните бизнес-дела често зависят от доверието и личните взаимоотношения повече отколкото личните качества и презентацията. Отделянето на
време за опознаване на гръцките ви колеги и клиенти чрез показване на интерес и обвързване с техния начин на живот и социални дейности е важно за успешния бизнес с тях. Гърците обичат да правят много неща наведнъж. Те могат лесно да се разсеят и много пъти да прекъсват работа. Плановете често се променят и не се спазват. По-голямата част от гърците имат гръцка православна (ортодоксална) вяра. Религията има влияние във всяка част от живота в Гърция. Почти всички празници са свързани с църковния календар и новите сгради се освещават. Властта на църквата достига повечето гръцки институции, което води и до тесни връзки църква-държава. Хуморът често се използва в гръцки разговори. Въпреки това, гръцкият хумор може да да се възприема като груб и дори вулгарен, тъй като сатиричните шеги са често явление.
Работни практики в Гърция – универсалното работно време за търговците на дребно в Гърция е определено със закон от 2005 година.
Фирми - работно време: от 9:00 ч. до 21:00 ч. от понеделник до петък и 9:00 ч сутринта до 18:00 ч. в събота.
Банки - обикновено отворени за клиенти от понеделник до четвъртък от 08:00-14:00 ч. и петък от 8:00 до 13:30 ч.
Гърците имат гъвкава нагласа към времето. Затова не се изненадвайте, ако бизнес-срещите или социални събития започват по-късно. Да бъдеш търпелив/а, включително и да отделиш допълнително време в графика може да ви помогне в бизнес-отношенията с гръцките колеги. Гръцката икономика се характеризира с големи конгломерати, управлявани от династични семейства. Гръцкото общество е изключително ориентирана към личните отношения и "правото" на контакти е от съществено значение за успешното провеждане бизнес в Гърция.
Работни отношения в Гърция - гръцката култура е ориентирана към обществото. Изграждане на дълбоки и трайни отношения е от голямо значение за гърците. Личните контакти и мрежи са предпоставки за успешен бизнес-сделки. Изграждането на доверие, лоялност и силни връзки улеснява търговска дейност в Гърция. Гърците работят най-добре в екип и се отличават със взаимодействие. Отделните изолирани дейности са редки и са наблюдавани с подозрение. Гърците обикновено са приятелски настроени и сърдечни. Все пак, зачитането на достойнството на всеки на другата страна е от съществено значение, тъй като гърците са много горди и лесно се обиждат. Официалният език е гръцки. Много хора от бизнеса имат много добри познания по английски език, но гръцките езикови умения са предимство. Ако не разполагате с  познания по гръцки, разумно е да се въведе преводач по време на срещи.
Съществува общо недоверие към писмената комуникация. Договорите са по-скоро формалност, тъй като поправките се правят редовно в зависимост от нуждите на всяка страна.  Личният контакт е от съществено значение, когато се прави бизнес с гърците. Опитайте  да избегнете разговорите по телефон или имейл, тъй като гърците предпочитат да се прави бизнес фейс-то-фейс. Гръцкото отношение към работата отразява философията  "работя за да живея"
отколкото "живея за да работя". Семейството има ясен приоритет пред работата.
Избягвайте противоречиви теми за разговор като спора за името на съседната страна Македония. Не се обиждайте или изненадвайте, ако гръцкият ви колега навлиза в личното ви пространство.

Последна редакция: пт, 14 май 2010, 18:50 от Lana26

Общи условия

Активация на акаунт