ТЕЛК

  • 46 040
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 540
Консултирай се с лекуващия лекар.Зависи как ви е направил описанието за състоянието ви при 1 вото явяване.

# 46
  • Мнения: 17
Можете ли да ми кажете какви соц.добавки се полагат на дете с 70% инвалидност?
Има ли смисъл от обжалване на решение на РЕЛК.

# 47
  • Мнения: 1 698
Здравейте. И аз искам да попитам нещо. Получихме поканата от ТЕЛК, но плика не беше запечатан. Много съм ядосана, възмутена. Как е възможно? Така ли получавате писмата от ТЕЛК, къде остава личният ми избор за това да се знае или не за заболяването.  #Cussing out Докато дойде писмото до мен съм сигурна че поне няколко човека са го прочели #Cussing out. И къде да се оплача? Писмото ми е от ТЕЛК на Бул. Христо Ботев.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 537
Можете ли да ми кажете какви соц.добавки се полагат на дете с 70% инвалидност?
Има ли смисъл от обжалване на решение на РЕЛК.
Тук можеш да видиш, дали има смисъл да обжалваш:
http://www.mh.government.bg/doc/Naredba_nbsp_expertiza.doc
С този процент детето получава: 1./по чл. 43 от Закона аз интеграция на хората с увреждания - 70% от минималната работна заплата за страната считано от датата на инвалидизация; 2./ако детето е по-малко от 2 год. /до 2 год./ - 100 лв еднократна помощ; 3./двойни детски надбавки; 4./на база соц. оценка - е, там каквото ти определят - информация, транспорт, обучение, лекарства и т.н.; 5./ в БТК - инвалиден тарифен план /160 мин. на месец за 1.60лв/

Извинявай  Embarassed, за БТК без да искам те излъгах - отнася се за хора с увреждане, чийто % е над 90!

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 18:09 от loopy

# 49
  • Мнения: 17
Благодаря loopy!
На нас ни свалиха % от 95 с ч. п. на 70% без ч.п.
Соц. оценка не е ли според тези 70% ,защото като чета по ППЗХУ май се полага само обучение и информац. услуги,което е безумна глупост за дете на 2 год.

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 537
Аз мисля, че е според заболяването, понеже някои майки във форума обясняваха, че пр. "Достъп до информация" се полага само на незрящи, "Рехабилитация" за деца с ортопедични проблеми и т.н. За София имаше и някакъв безплатен транспорт  newsm78, но не съм сигурна точно какъв, понеже е на общински ниво /или субсидия  newsm78/ и не съм се интересувала много подробно. А относно пониженият ви %, силно се надявам да е заради подобряване състоянието на малкия!!! Praynig Peace Успех!!! Peace

# 51
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Благодаря loopy!
На нас ни свалиха % от 95 с ч. п. на 70% без ч.п.
Соц. оценка не е ли според тези 70% ,защото като чета по ППЗХУ май се полага само обучение и информац. услуги,което е безумна глупост за дете на 2 год.

За телефон, достъпна информация (преди беше само за деца с увредени слух или зрение, но май го променха), за обучение (тук искат обаче да представите фактура с касов бон), за лекарства (искат рецептурна книжка в която са вписани частично платени лекарства, иначе не), балнеолечение и рехабилитация (пак се осребрява срещу фактура).
Защо са ви махнали ЧП, детенцето е малко. При нас на последния ТЕЛК аз изрично помолих в комисията да си ни пишат ЧП, защото така си вземам карта за ГТ, а лекарката изненадано ми каза, че естествено, че ще го пишат щом е малко детето... Но си зависи от лекарите...

# 52
  • Мнения: 2 232
Аз пак да питам да не се разхождаме напразно.Извинявам се за тъпият въпрос, но Молбата в свободен текст ли се пише, ако -не , откъде се взима? Нищо не помня, когато подавахме първите документи направо не съм била в час....

# 53
  • Мнения: 1 234
Аз пак да питам да не се разхождаме напразно.Извинявам се за тъпият въпрос, но Молбата в свободен текст ли се пише, ако -не , откъде се взима? Нищо не помня, когато подавахме първите документи направо не съм била в час....
Молбата за явяване на ТЕЛК, както и за преосвителстване си е по образец. Във Варна я има в Картотеката на инвалида, където всъщност се подават документите за ТЕЛК.

# 54
  • Мнения: 2 232

Мартинче, благодаря ти.
Някой знае ли в София от къде се взимат?

# 55
  • Мнения: 3 743

Мартинче, благодаря ти.
Някой знае ли в София от къде се взимат?

От ул. Макариополски, там се взимат, попълват се и се подават (молбата-по образец и копие от ТЕЛК-а).

# 56
  • Мнения: 2 232

Мартинче, благодаря ти.
Някой знае ли в София от къде се взимат?

От ул. Макариополски, там се взимат, попълват се и се подават (молбата-по образец и копие от ТЕЛК-а).

Благодаря много. Hug

# 57
  • Мнения: 5 679
Добре е когато човек е от голям град. А ние в дълбоката провинция... хвани единия, удари другия. Докато се разбера с докторите минаха два месеца откакто съм пожелала да подам документи за ТЕЛК. Първо личната ми даде направление за педиатрична лекарска комисия, която да ми напише протокола за ТЕЛК. Оттам разсъдиха, че този протокол трябвало да ми го напише психиатър. Дадоха ми направление за там. Да, ама не. Нашия не бил детски психиатър, а и нямало комисия от психиатри в града ни, че ми даде направление да вървя в Търново в Психодиспансера - там да ми оформят протокол. Там бях онзи ден и се чудиха какво да правят с това 5 годишно дете, кой да му напише протокол, дали те или да се връщам и да ми го пишат педиатрите. За мой късмет ТЕЛК-а беше в Търново и докторката реши да ги пита тях откъде трябва да ми е този протокол. Оказа се, че трябва да ми го напише....... личната докторка. И сега от толкоз направления сме пак в началото. Довечера отивам да видя кво е направила....

# 58
  • Мнения: 2 232
Спешно! Някой знае ли работното време на Макриополска? В смисъл следобед работят ли, че мъжът ми тръгнал да ходи следобед и да не се разкарва напразно......

# 59
  • София
  • Мнения: 1 333
До обед са .... работят само преди обед с клиенти Sad
Ние миналата година така сбъркахме и ходихме на др пак ...
Съжалявам че толкова късно отговорих, но сега видях темата

Общи условия

Активация на акаунт