Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 713
Още ми е рано, но искам да се информирам! Confused  
Кога е най-добре да се използва неизползвания платен годишен отпуск натрупан преди раждането:

- след изтичане на 135-дневния отпуск за бременност и раждане
или
- след изтичаве на отпускът по майчинство или по-време на него в случай че бъде прекъснат, непосредствено преди връщане на работа?
Мисълта ми е на каква база ще бъде изчислена сумата за отпука във всеки от двата случая при положение че работодателят ме осигурява на реалното възнаграждение?

Благодаря предварително на тези които ми отговорят!

# 1
  • София
  • Мнения: 5 325
Сумата ще е равна на заплатата ти, на която си била преди да излезеш в отпуск по майчинство т.е. месеца в който имаш поне 1 отработен ден и в двата случая за които питаш.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 396
Във фирмата където работя на всички майки неизползвания отпуск го начислихме веднага след 135-те дни.Незнам дали и другаде е така, но при нас във времето когато е отпуска, се начислява и още 50% за неизползвано майчинство /за миналата година беше половината на 120 лв за пълен месец или пропорционално за колкото дни е отпуска/. Трябва да провериш дали и при теб има такова нещо, защото ако има, за теб е по-изгодно да си в отпуск след 135те дни. Ако го вземеш след като ти мине майчинството 2 години, няма как да ползваш 50% за неизползвано майчинство.
Надявам се да е ясно написано, че май се заплетох в изреченията  Grinning

# 3
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 713
Благодаря ви bibi и Alexandra!

А има ли някаква вероятност неизползваната отпуска от миналата 2004 година да изгори? Нямаше ли някакъв срок в който трябва да се използва през следващата 2005? Аз от 16 януари съм в болнични и най-вероятно докато дойде 45 дни преди предполагаемата дата на раждане все ще съм в болнични така че преди изтичането на 135 дни няма да мога да ги използвам тези дни.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 072
Valka,
аз работя, т.е. вече не ходя:-) в отдел Персонал. Та, съветвам те да си вземеш отпуска след 2те години, които ти се полагат, или когато решиш да се върнеш на работа. Отпуска не се губи за никоя от предходните години по никакъв начин.  Grinning За времето, което си по майчинство ти се полага отпуск и то в пълен размер! А не 50%  Shocked Платеният годишен отпуск по чл. 155 се плаща на 100% от последната ти заплата и е минимум 20 работни дни в годината сега.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 072
Алекс говори за това, че ако се върнеш на работа след 135 дни веднага, ти се полага, дори и да си в отпуска, половината от майчинските (60 лева) към заплатата. Но тогава ти тече периода до 2г. на бебчето... така че ако не си финансово притеснена и не мислиш да се връщаш на работа по-скоро от 2 г. то си остави отпуската за след това. Дори да си я ползваш след година и половина, да кажем, пак ще ти се полагат половината от майчинските по чл.164. докато детенце стане на 2 годинки... дано не те обърках много.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 325
Цитат на: Tanya
Valka,
аз работя, т.е. вече не ходя:-) в отдел Персонал. Та, съветвам те да си вземеш отпуска след 2те години, които ти се полагат, или когато решиш да се върнеш на работа. Отпуска не се губи за никоя от предходните години по никакъв начин.  Grinning За времето, което си по майчинство ти се полага отпуск и то в пълен размер! А не 50%  Shocked Платеният годишен отпуск по чл. 155 се плаща на 100% от последната ти заплата и е минимум 20 работни дни в годината сега.

мисля, че става въпро сза 50те % от минималната работна заплата, а не за отпуск наполовина.
btw даже май са направили някакви промени и вече ще дават цяла МРЗ, но още проверявам инфото

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 674
Най-добре след изтичане на двете години майчинство. Имахме един случай в който майката след изтичане на двете години роди второ и за болничните и дойде супер защото я върнахме за един ден/отработен го водим/ на работа и после си взе отпуската и така и плотихме и болничните на високата заплата.
Няма да ти изгори не се безпокой. А вариант да ти я платят незнам дали може. Ако има промени може, до скоро не можеше да се плаща отпуск освен при напускане.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 193
Цитат на: Alexandra
Във фирмата където работя на всички майки неизползвания отпуск го начислихме веднага след 135-те дни.Незнам дали и другаде е така, но при нас във времето когато е отпуска, се начислява и още 50% за неизползвано майчинство /за миналата година беше половината на 120 лв за пълен месец или пропорционално за колкото дни е отпуска/. Трябва да провериш дали и при теб има такова нещо, защото ако има, за теб е по-изгодно да си в отпуск след 135те дни. Ако го вземеш след като ти мине майчинството 2 години, няма как да ползваш 50% за неизползвано майчинство.
Надявам се да е ясно написано, че май се заплетох в изреченията  Grinning

Тази схема не ми е много ясна... newsm78
Няма смисъл да си взима отпуск след 135-те дни, защото отпускът по майчинство е до навършване на 2 годинки на детето, а не 2 години. Това означава, че няма да си вземе майчинството за целия период, а то ще е по-малко със сумата за времето, през което е била в платен отпуск /или по-скоро ще е с 50% по-малко заради компенсацията/, защото няма как да й платят отпуска без да го ползва /това е възможно единствено при напускане, както е казала Тейка/. Най-добре е да ползва платения отпуск след изтичането на майчинството, заедно с натрупания платен отпуск за двете години майчинство.
Иначе казано Александра...за времето, през което си била в платен отпуск след 135-те дни си взимала 50% от майчинството /т.е. 2 пъти по-малко/, а не 50% повече.

P.S. ама че бъркоч стана...някой успя ли да го разбере... ooooh!

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 674
Цитат на: Elfi

Иначе казано Александра...за времето, през което си била в платен отпуск след 135-те дни си взимала 50% от майчинството /т.е. 2 пъти по-малко/, а не 50% повече.

P.S. ама че бъркоч стана...някой успя ли да го разбере... ooooh!


С две думи получаваш пари като работеща майка на дете до две години. Заплатата, коятовзимош+50% от майчинството/65/лв.
Елфи не се сърди, че пояснявам.Момичето ако не е счетоводител или ТРЗ, а явно не е щом пита, просто искам да ни разбере.

# 10
  • UK/София
  • Мнения: 7 671
На мен като ми изтекаха 135-те дни си подадах молба за отпуска от предишните години.В момента съм в отпуска,имам 100дни,т.е.около 5 месеца.Но майчинство ще бъда 1.7г.Ако не я бях пуснала щях да съм 2г+100дни отпуск който си го имам.Дано съм обяснила добре!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 838
Извинявам се, но малко се пообърках с тези 50%. Значи когато изтече болничните 135 дни, например не се вземе год. отпуск, почва да тече майчинството. В месеца, когато детето навърши две години, майката трябва да се върне на работа. И тогава се ползва отпуската. В крайна сметка тогава трябва да получи-майчинство, колкото дни от месеца й се полагат+отпуска. Не ми е ясно какви са тези 50% от майчинството. За какво се полагат?
Щом за този период на майчинството се полагат отпуски, има ли някакво иконимическо значение дали ще се вземат след изтичане на майчинството или по друго време?

Извинете ме за тъпите въпроси

# 12
  • София
  • Мнения: 2 193
Цитат на: marissha
Извинявам се, но малко се пообърках с тези 50%. Значи когато изтече болничните 135 дни, например не се вземе год. отпуск, почва да тече майчинството. В месеца, когато детето навърши две години, майката трябва да се върне на работа. И тогава се ползва отпуската. В крайна сметка тогава трябва да получи-майчинство, колкото дни от месеца й се полагат+отпуска. Не ми е ясно какви са тези 50% от майчинството. За какво се полагат?
Щом за този период на майчинството се полагат отпуски, има ли някакво иконимическо значение дали ще се вземат след изтичане на майчинството или по друго време?

Извинете ме за тъпите въпроси

Майчинството започва да тече след изтичане на 135-те дни болнични и е до навършване на 2 годинки на детето. Ако през това време ти решиш да си ползваш отпуската, все едно се връщаш на работа и ти се прекратява пълното майчинство, но взимаш компенсация 50%. Затова е добре да минат 2-те години и чак тогава да си ползваш отпуската.

това е уточнено в КТ:
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст
(загл.изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)
Чл.164. (1) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (отм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)
(3) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) Отпускът по ал.1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
(4) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.
(5) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал.1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване в размер на 50 на сто от минималната месечна заплата, установена за страната.


Всъщност, имайки предвид, че в момента майчинството не е една минимална работна заплата, то компенсацията, ако прекъснеш ползването му, няма да е 50% от майчинството, а малко повече - 50% от минималната работна заплата.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 838
Е, мисля, че чатнах.
благодаря

# 14
  • София
  • Мнения: 5 325
И аз си взех платения отпуск след 135- те - дни така и така ще се връщам на бач още през октомври тази година. За мен в момента са по-важни парите, а не толкова срока на седенето в къщи. Така, че ти си прецени кое ти е приоритет .

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт