Презадоволени ли сме в днешно време?

  • 1 766
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 8 937
Този въпрос изникна пред мен по Коледа, когато ми отне седмици, за да измисля подарък за седемгодишната си дъщеря. Исках да е нещо ново за нея, изненадващо и много да я зарадва. Трудна задача като се има предвид, че тя си има всичко, за което човек може да се сети. Нещата, които могат да я изненадат поне малко, вече започват да придобиват все по-големи размери и да изискват все по-големи финанси.
Същият въпрос стои сега пред мен по повод на предстоящия св. Валентин и желанието ми с нещо да изненадам и зарадвам съпруга си.

Как мислите? Презадоволени ли сме в днешно време?
Сякаш отминаха времената, в които едни портокали по нова година можеха да предизвикат най-искрената детска усмивка...

# 1
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Сякаш отминаха времената, в които едни портокали по нова година можеха да предизвикат най-искрената детска усмивка...

Да, за съжаление, тези времена отлетяха безвъзвратно.
Презадоволени сме отвсякъде. Консуматорско общество.  ooooh!

# 2
  • Мнения: 6 472
Фактът, че шопинга може и се превръща в начин за прекарване на свободното време и начин на живот, сам по себе си дава достатъчно красноречив отговор на въпроса ти Wink

# 3
  • Мнения: 9 990
Аз лично-не.Или семейството ми като цяло.
Имаме мобилни, но не преживявам стрес, като някои, ако си го забравя или ми е паднала батерията.Имаме телевизор, но и майка ми е имала/ както и печка и хладилник Wink/
Имаме някои скъпи вещи, като камера, компютър, но не смятам, че и това ми е дерта на презадоволеност, по-скоро е нужда за обучението ми, което тепърва предстои, до скоро ги нямахме тези неща, защото то вкъщи време не остава за подобни.
Детето-да, играчки има, но получава само по един подарък за повод, баби, лели, учинайки и тем подобни не подаряват, че да е затрупано с такива всевъзможни пластмаси.Ходи на градина, където няма много играчки между другото-там е по цял ден.Затвориха София ленд, където можеше да прекарва по-различно от моето детство времето си, и това вече не вАжи.Какво друго?Храната?Пак-в градината си яде основно, промените не са драстични.Просто банани и потрокали има по всяко време на годината/ както и ягоди установих оня ден/Единствено има повечко шнолки и ластичета, по мое време връзваха панделки тип корделки CrazyРадва се еднакво на боклучава кукла от магазин за 1 лев, или на скъпа кукла, разлика не прави особено, ако аз не се намеся.Факт, че тя много пази по принцип, та затова има играчки-не са и счупени.Пък това ни помага на нас съответно да не се впускаме в пазар на подобни.
Пък аз например не обичах банани и по онова време, когато бяха кът и само по коледа, та това не ми е също критерий.

# 4
  • Мнения: 15 619
Да, презадоволени сме.
Или, може би, ценностите са променени, щом все повече хора не могат да се зарадват на "малко но от сърце".
Пълним бита си със скъпи и ненужни играчки и искаме още и още.
Ненаситни консуматори.

# 5
  • Мнения: 4 726
За мен не е презадоволеност да мога да си купя банани без да чакам на километрова опашка. По-скоро живеем нормално.

# 6
  • Мнения: 15 619
Не иде реч за висене по опашките.

# 7
  • Мнения: 4 726
Покрай портокалите се отнесох Simple Smile
Няма хора, които да имат всичко материално за да се нарекат чак " презадоволени ".

# 8
  • Мнения: 15 619
"Презадоволени" за мен не са хората, които имат абсолютно всичко материално, а по скоро хората, които имат доста ненужни неща и се стремят към още такива...
Уточнявам: ненужни неща - тези, които няма да ти вършат работа примерно на пустинен остров за да оцелееш и да живееш...
Всички сме такива...

# 9
  • Мнения: 4 726
ненужни неща - тези, които няма да ти вършат работа примерно на пустинен остров за да оцелееш и да живееш...
Е браво бе Simple Smile Дай тогава да живеем с един парцал на гърба, хляб и четка за зъби

# 10
  • Мнения: 3 447
По-скоро ценностите се промениха... и тези, които нямат, и тези, които имат, не могат да се зарадват на "малко, но от сърце"  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 15 619
Какво разбирате под ненужно?!?!
Кас, така си е.
Друг е въпросът, че само хляб, парцал и четка за зъби не изчерпват списъка с нужното... Mr. Green

# 12
  • Мнения: 2 229
Презадоволени сме разбира се. Twisted Evil
Но това с подаръците не го разбирам много, защо трябва да стават все по-скъпи и изчанчени? Аз и на малки подаръчета се радвам неимоверно много, точно ако са от сърце. Heart Eyes
А и с тия големи подаръци и стремежът винаги да са оригинални, децата стават едни глезльовци, като видя някое малко да реве и да се къса, че иска играчка за 1000 лв ми иде да му зашия един. Stop

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Децата ми бИХ казала, че са презадоволени. Но аз и мъж ми, по-скоро не.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 623
Презадоволени сме, да ! Лошото обаче е, че всичко
приемаме за даденост, защото така сме свикнали.
Един ден мама гледайки всички неща свързани
с отглеждането на бебето ми каза:
" Знаеш ли колко сте щастливи вие - днешните майки ?
Всичко е толкова улеснено, а ние едно време дори
топла вода нямахме, баня също. Може би затова
често не оценявате това, което имате, колкото
и малко да е то сравнено с това, което ние имахме Shocked. "
Тогава се замислих  Thinking

# 15
  • Мнения: 27 524
Колкото повече неща притежавам, толкова повече разбирам, че не ми трябват...

И аз мисля, че сме презадоволени и губим усещането за наистина важните неща. Но става постепенно и не се разбира всъщност, че е така. Но и избор нямаме, предвид мястото и времето, в което живеем.

# 16
  • Мнения: 6 167
със сигурност недоимъка може да предизвика детската усмивка и от едно киндер яйце.
майка ми пази писмата ми до дядо мраз, на края на всяко година след година смирено моля и за едно корекомско яйце.
но животът върви напред и времената се менят.
не мисля, 4е сме презадоволени. мисля, 4е се борим с живота какъвто е той в момента.
живеем в крак с времето. а то е технологи4но, модерно и потребителско.
и ако между едно яйце киндер и новата конзола ми се струва 4е има 25 светлинни години разстояние, децата не знаят за това. те са продукт на друго време.
и да им обяснявам, 4е трябва да се радват на портокал4ета, о4и4ките им гледат натам, накъдето им е интересно.

със сигурност не мисля, 4е съм презадоволена, заЩото познавам дамските превръзки, памперсите, мобилния телефон и колата не е екзотика,а ежедневие.
не се 4уствам презадоволена, 4уствам се благодарна, 4е живея по улеснен живот от родителите си.

# 17
  • Мнения: 11 607
Как мислите? Презадоволени ли сме в днешно време?

Не съм чела мненията, но моя отговор е - ДА, презадоволени сме! Но май не го осъзнаваме и все плачем за дреболии и неща,които не си заслужават!

# 18
  • Мнения: 5 877
не мисля, че детето е презадоволено, щом още изпълнява сложни задачи срещу "пет целувки от кралицата". Laughing

# 19
  • Мнения: 8 505
Не,не сме.Никой в семейството ми.И това ме радва.

# 20
Ами точно тези, които се възмущават на хората с повече от две деца, са презадоволени егоисти!

# 21
  • Sf
  • Мнения: 808
В смисъла, който го представяте, да, презадоволени сме.

Но на мен ми липсват игрите пред къщи на улицата, криениците, играта на федербал с големите мами и татковци. Липсват ми емоциите в стил Таралежите се раждат без бодли. За такава незадоволеност бих се върнала отново в детството си Simple Smile За децата ми, един ден, бих искала поне малко да усетят от моето детство Simple Smile

Заложено ни е да правим най-доброто за децата си Simple Smile

# 22
  • Мнения: 920
Някакъв от новите руски беше поръчал за 5 г. си дъщера умален модел на Ферари, който струвал 5 пъти колкото нормален. Така че винаги има с какво да зарадваш детето.

А въпросът е стар като света. В момента, в който първобитният човек е убил голямо животно, е бил презадоволен.

# 23
  • Мнения: 5 539
Презадоволени и същевременно незадоволени.
Колкото повече имаме, за толкова повече ламтим.
Добиването на материални придобивки осмисля живота ни.
Хубаво е от време на време да се спрем и да си помислим за всички онези неща, които имаме и на които не обръщаме внимание. После да затворим очи и да си представим, че в миг загубваме всичко. Онова, което остава накрая е АЗ-ът, гол-голеничък. Той е това, заради което живеем и което всъщност градим.

# 24
  • Мнения: 2 759
Е браво бе Simple Smile Дай тогава да живеем с един парцал на гърба, хляб и четка за зъби
           Четка за зъби ви се е прищяла, а? Още малко и мобилен  Naughty... Само парцал и хляб  Crossing Arms.
           Презадоволени сме  Peace.

# 25
  • Мнения: 3 537
Презадоволени сме, да ,и то много.Особено децата ни, жалко е даже на моменти...губят се доста от елементарните морални ценности.
Като дете не съм била толкова задоволена, не съм изпитвала и нужда  от това.Никога не сме правили сцени и тръшкания на родителите си за да ни купят това и онова,никога както като по-малки,така и като по-големи.....това е един елементарен пример за презадоволството от материална гледна точка....има и още и още.... Въпреки всичко съм била много щастлива в семейството си и ако имах възможност бих върнала онези времена,бай Тошковото време Simple Smile
Темата е мнооого дълга....

# 26
  • Мнения: 7 109
Съдейки по кофата ни за боклук - определено сме. В някакви вещомани сме се превърнали. Може би това е начинът да лекуваме други липси.

# 27
  • Мнения: 1 352
И какво лошо има в това, дори и да сме презадоволени, както повечето тук казват?

На мен все още ми става мъчно, като се сетя, че на нашата улица всички деца имаха колела, а на мен така и не ми купиха Sad.

Моето мнение е, че не сме презадоволени, а просто живеем нормално.

# 28
  • Мнения: 8 937
И какво лошо има в това, дори и да сме презадоволени, както повечето тук казват?


Лошото е, че ни се е променила цялата ценностна система.   Money 
Някакси дребните, наистина стойностните неща остават на заден план и все по-недооценени... Все по-трудно става да зарадваш или изненадаш любимите си хора, а и те нас. Приемаме за даденост нещата.
Наистина е жалко....

# 29
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Презадоволени сме. И ние и децата ни. Някои от нещата са полезни и ни облекчават живота, но други ни лишават  от обикновените човешки радости. Вместо вечер да се съберем да си поприказваме и да видим кой какво е преживял през деня, ние се лепваме за телевизора или за компютъра.  Сина ми не иска топка за рожденния ден а нов мр3  или мобилен телефон.  Не искаме кола която просто да ни закара от точка А до точка Б. Искаме климатици, климатроници и прочие екстри без които също бихме могли да стигнем закъдето сме тръгнали.  Вместо да се храним просто и здравословно ние набиваме по цял ден пържоли, шоколади, чипсове  и безалкохолни а след това си купуваме скъпи лекарства за да поправяме вредите от лакомията. Имаме толкова много неща че не знаем какво да купим за подарък и се хвърляме на други по-скъпи и също толкова ненужни подаръци. Обикновеното цвете вече е придружено от скъп алкохол или парфюм.

# 30
  • Мнения: 9 990
Пък моето хлапе играе с топки, играе и на дама, ама вече рядко има къде да го прави.Площадки няма за това....на ластик я уча вкъщи...Не ламти за мп3, не се лепва за телевизора, въпреки че е нон-стоп включен...И се радваме на дребните неща, на котето, легнало на припек, играе с пръчки и клечки, така, както аз съм играла...
Наистина не виждам фрапантна разлика, освен, че преди имахме пространство и свобода за този вид игра-пускаха ни спокойно по площадките и сами от малки, сега, съгласете се-времената ни заставят по по-различен начин да процедираме ние самите към нашите деца.

# 31
  • Мнения: 3 491
За презадоволеност - не знам. Но се радвам, че сме достатъчно задоволени, за да имаме свободата да правим финансово непринуден избор.  Да изберем да нямаме кабелна телевизия, да купуваме понякога дрехи от магазин за втора употреба, или да си готвим у дома с органични зеленчуци. Всичко това няма нищо общо с финансовото ни състояние. Що се отнася до обикновените неща и фантазии - децата им се радват, и на тях, и на играчките. Ей сега малкият пак измисля някакви загадъчни правила с две кутии, и трябва да участвам.
Аз лично на тази противоположност материално- духовно не вярвам. Ако някой непрекъснато иска да има, и да има, и да има, проблемът не е в материалното, а някакъв личен.

# 32
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не мисля, че сме презадоволени, макар че аз имах същия проблем, когато търсих подаръци на децата. Накрая се спрях на това, което искаше синът ми, което пък ми излезе без пари. Наш роднина е дърводелец и му направи страхотна играчка, такава, каквато детето ми си мечтаеше и каквато никое друго дете няма.
Много мразя изказвания от рода(тук не визирам изказвания от форума - уточнявам, за да няма засегнати): "ние едно време все с такива неща си играехме, баща ти да не би да е имал на тези години GSM (примерно), че ти сега си седнал да искаш!". Не може да се сравняват потребностите с едно време и сега.

# 33
  • София
  • Мнения: 903
Не, не мисля, че сме презадоволени.
Вярно, че имаме повече неща, отколкото нашите баби, но пък ако погледнем назад ще видим, че и те са имали повече неща отколкото първобитните хора. Така, че .... светът се променя - нови технологии, компютри и т.н. Сигурно след 50 години нашите деца и внуци ще имат още повече неща от нас.

А що се отнася до това, че децата ни не се радват на нищо -  според мен това е въпрос на възпитание. Не може да им угаждаме за всичко, да ги глезим за всичко и накрая да искаме да се радват на малките неща.  Моята дъщеря винаги се радва на новите неща - колкото и малки да са те. Гледам да не купувам излишни вещи и играчки точно поради тази причина. А и тя най-много се радва на игрите  с дечицата на улицата или в градината, отколкото на материалните неща. Хубаво би било да има повече градинки за децата в това отношение.
 Няма да забравя един случай: Втория й рожден ден. Бяхме поканили гости, всички бяха донесли какви ли не играчки, а аз бях решила да не й купувам подарък специално за случая. Реших да й купя четка и паста за зъби ( дотогава не бяхме позлвали такива). Резултата беше, че тя най-много се зарадва на четката и пастата за зъби и почти не погледна целия куп с подаръци. Та ето как едно дете може да се зарадва дори на такова просто нещо като четка и паста.

# 34
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, моето дете е презадоволено. По същия начин се чудих и много трудно намерих подарък за Коледа. От години всички играчки са едни и същи на пазара и няма такава, която то да не е получило за някой празник. Ужас направо. А исках да е играчка, защото скоро ще стане на 7 и вече няма да е уместно да му се подаряват играчки, така да се каже, последни играчки.

# 35
  • Мнения: 2 407
Да,но винаги има нещо ново което може да се избере за подарък,точно по тази причина.

# 36
  • Мнения: 11 607
Може би по-вярно е,че сега имаме много по-голям избор във всяка една сфера.....

Примерно - ние едно време в училище бяхме на Правец 08 и писахме дълги команди в ДОС, сега сме задоволени с обикновени монитори, плазмени и незнам още какви, право на избор между операционните системи и пр., та ако щете можем да си ходим навсякъде с компа!

Та от тази гледна точка - наистина нямаме право да се оплакваме - къде -къде ни е по-добре сега - нито перем на ръка, нито мием чинии, не носим вода с кобилици, не си светим със свещи и още много други. Да, ние сега сме най-задоволени от всяки друг период преди нас! Но дали всички тези материални придобивки ни направиха по-добри и по-богати душевно? Дали тези материални неща ще ни напълнят душата и ни носят радост?
Аз напр. мога да се похваля,че децата ми все още играят на воля, знаят какво е федербал, мач, народна топка, ластик и относително съм спокойна за тях те като са навън. Но това е,защото урбанизацията все още не е стигнала до нас! Няма и много коли, общо взето махалата се познаваме и така!

# 37
  • Мнения: 9 990
Ами, като са презадоволени откъм играчки вече, минете на друг вариант за подарък просто..... Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 1 352


А що се отнася до това, че децата ни не се радват на нищо -  според мен това е въпрос на възпитание. Не може да им угаждаме за всичко, да ги глезим за всичко и накрая да искаме да се радват на малките неща. 

Точно така е!
Имам наблюдение как възпитават децата си родителите тук в Холандия. Момиченцата шият гоблени ( на някой може да му се стори смешно, но е истина ), играят на ластик и дама, рисуват, правят фигурки с пластелин, редят пъзели. Телевизия гледат само привечер - някое детско предаване. В детските градини ги учат на различни игри, пеят, танцуват.

Май на българските майки просто не им се занимава, по-лесно им е да купят един куп играчки и да очакват децата им  да се забавляват с тях и да развиват въображението си Stop.

# 39
  • Plovdiv
  • Мнения: 2 127
Според мен сме презадоволени или поне някои от нас.Ще дам конкретен случай,който мен лично ме потриса всеки път,в който го разкажа.Значи имам позната дъщеря й е 9 клас,на това дете от малко нищо не му се отказва ама под нищо разбирайте нищо.Има си всичко.Един ден излезнали да ми купуват подарък за бала и момичето се разплака,затръшкало и такива панаири,защо и на нея няма да й купят същото.Според ментя не просто е презадоволена ами не знам какво. #Crazy #Crazy

# 40
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
По-скоро ценностите се промениха... и тези, които нямат, и тези, които имат, не могат да се зарадват на "малко, но от сърце"  Rolling Eyes
затова аз скъпи подаръци не подарявам;
не, че съм скръндза;
важното е да се оцени подаръка;
може да е букет от изсушени листа, но, ако е поднесен по подходящ начин, супер Simple Smile

и си мисля, че консуматорското общество е налице по-скоро в по-големите БГ градове;

# 41
  • Мнения: 6 206
Не знам кой колко е презадоволен, но мога да ти кажа нещо, което дъщеря ти ще се радва със сигурност
Няма нищо по-лесно от това да зарадваш "презадоволено" дете
Дай му да направи нещо, направи ти нещо с него, колкото по-просто, толкова по-интересно.
Това ще остане любимата й играчка и занимание
Същото важи и за съпруга, но на друго ниво.

# 42
  • София
  • Мнения: 5 605
Фактът, че шопинга може и се превръща в начин за прекарване на свободното време и начин на живот, сам по себе си дава достатъчно красноречив отговор на въпроса ти Wink
Peace
Аз сега мисля и за подарък за 14.02. - не мога да измисля, мъжа ми на мен - също!

# 43
  • Мнения: 3 423
Не знам кой колко е презадоволен, но мога да ти кажа нещо, което дъщеря ти ще се радва със сигурност
Няма нищо по-лесно от това да зарадваш "презадоволено" дете
Дай му да направи нещо, направи ти нещо с него, колкото по-просто, толкова по-интересно.
Това ще остане любимата й играчка и занимание
Същото важи и за съпруга, но на друго ниво.

Браво за мнението!
Взе ми думите от устата.

Общи условия

Активация на акаунт