Защо не трябва да се пита за заплащането, когато си търсим работа?

  • 5 126
  • 114
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 877
Според мен първият въпрос, който трябва да се уточни, е "мога ли да я върша тази работа?"
След като стане ясно, че ставаш за поста, има смисъл да говориш за заплата. Иначе... неприятно е.
Помислете, ако търсите бавачка и кандидатките въобще не поглеждат детето, не питат на колко е години, какъв му е характерът, с какво обича да играе и т.н., а се интересуват основно колко ще им платите, ще им повярвате ли, че ще се грижат добре за детето ви? Не че заплатата е някаква тайна. Просто бон-тонът изисква да изчакаш работодателят да отвори дума. Ако заговориш пръв, звучи прекомерно комерсиално, сякаш не си могъл да изчакаш петнайсет минути да ти кажат сами.
Според мен е допустимо да повдигнеш въпроса само ако са ти казали, че те вземат и са приключили разговора, без да го споменат.

# 31
  • Мнения: 1 878
Според мен нещата са доста относителни и според случая, но определено мисля, че човек продавайки се трябва да си каже и цената - задължително - нали сме работеща пазарна икономика  Mr. Green Същото и за реда на въпросите - за мен зависи от търсенето - търсен специалист - еми ще пита първо колко даваш, ако го искаш ще броиш пачки  Mr. Green ако не - здраве да е, ако обаче общ работник започне с това - колко даваш та да не си губя времето - няма да ми направи добро впечатление определено (не съм работодател  Peace).

Но пак да подчертая въпроса не може да има еднозначен отговор  Thinking

# 32
  • Мнения: 11 307
Помислете, ако търсите бавачка и кандидатките въобще не поглеждат детето, не питат на колко е години, какъв му е характерът, с какво обича да играе и т.н., а се интересуват основно колко ще им платите, ще им повярвате ли, че ще се грижат добре за детето ви? Не че заплатата е някаква тайна. Просто бон-тонът изисква да изчакаш работодателят да отвори дума. Ако заговориш пръв, звучи прекомерно комерсиално, сякаш не си могъл да изчакаш петнайсет минути да ти кажат сами.
 
Да си дойдем на думата!  Peace

# 33
  • Мнения: 3 405
Защо се смята за нередно да се попита за заплатата, когато си търсим работа или сме на интервю за такава?

Аз смятам, че трябва да се пита! Както и, че всеки трябва да си знае цената.
Бих толерирала такива кандидати, които наред със задълженията искат да знаят и социалните си привилегии.

# 34
  • Мнения: 1 022
имам предложение за тези, които се чувстват нахокани и със самочувствие, както и към тези, които не искат да си губят времето за да ходят на интервюта, на които ще им предложат по-ниско от очакваното заплащане да включат към СВто си и
Изисквания към работодателя:
Очаквани социални придобивки
Очаквано трудово възнаграждение
трудова заетост
и т.н. кой квото желае

# 35
  • София
  • Мнения: 903
Аз също мисля, че трябва да се пита за заплащането. Винаги досега, когато съм кандидатствала за работа, съм се интересувала за заплащането. Но пък и в повечето случаи самите работодатели са ми казвали работната заплата, или са ме питали колко очаквам като заплащане.
Според мен ако не се пита за заплащането съществува риск след назначаването човек бързо да напусне, което не е изгодно нито за работодателя, нито за служителя.

# 36
  • Мнения: 6 167
ЛЕННИ,
За Мина конкретно не си никак права, защото от личен опит знам, че има доста реалистично виждане  за нещата.  Познаваме се с нея. На мене преди няколко вечери например ми даде акъл как точно да реагирам......на ХР агенция. И беше права.

съжалявам, както казах Мина не я познавам.
сигурно е страШен факир, но постингът й е изпълнен с презрение към кандидатстваЩите, което ме подразни. Извинявам се, за което.

сравнявам го с постинга на Лиска и оставям на публиката да  направи изводите.

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 18:03 от Lennie

# 37
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
 

# 38
  • Мнения: 7 723
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
 

...... а вие на колко сте години?    Laughing

# 39
  • Мнения: 6 167
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
 

...... а вие на колко сте години?    Laughing
.. и колко тежите  Mr. Green

# 40
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
...... а вие на колко сте години?    Laughing
.. и колко тежите  Mr. Green

Тц. Аз все пак търся работници, а не манекенки и не организирам конкурс по красота, както и не смятам да варя кандидатите, нито да се снимам с тях за представително фото-магазинно списание.

# 41
  • Мнения: 7 723
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
...... а вие на колко сте години?    Laughing
.. и колко тежите  Mr. Green

Тц. Аз все пак търся работници, а не манекенки и не организирам конкурс по красота, както и не смятам да варя кандидатите, нито да се снимам с тях за представително фото-магазинно списание.

Да, но не може да нямате предпочитания, сигурно търсите до 25 години, с 8 висши образования, и солиден трудов стаж. Владеенето на 12 чужди езика е  предимство  Laughing

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Досега на всички интервюта, на които съм била, винаги работодателят е повдигал въпроса за заплатата. Нищо нередно няма, според мен, този въпрос да се обсъди още на първата среща. Аз знам колко струвам като професионалист, какъв опит имам и какви инвестиции съм направила в образованието си, така че не бих се продала за дребни пари. Казвам си изискванията и оттам нататък работодателят трябва да реши дали може да си позволи да ме наеме.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 999
Изключително лошо впечатление ми правят хора, които идват за интервю и не питат за заплащането си... както и такива, чиито първи въпрос е за това.

Интервюто за работа е вид 'продажба' - продаваш себе си, способностите си, уменията си. Първо рекламирай 'стоката' после обяви цената - прост търговски принцип  Mr. Green А стока без цена....

 Peace

# 44
  • Мнения: 755
     Цитат на Mina: При мен има анкетен лист и има въпрос
"Какво е очакваното от Вас възнаграждение" "



 А що за въпрос е това .... ако е вид тактика не я намирам за успешна.... Мен постянно това ме питаха още преди да са ме питали какво мога и зная. Crazy Веднага ги питам:" А,  вие преди да ме извикате на интервю дали прегледахте CV- то ми ?!" Въобще на какъв принцип те канят на интервю , когато като им се явиш на живо те дори /интервюиращите/  не знаят за какво иде реч. На томбола ли играят теглят чоп ли.... чудна работа. Не слагам всички работодатели под общ знаменател, изхождам от личен опит ! Peace
 И да естествено , че питам за предполагаемото възнаграждение , в  удачният момент! Peace

Общи условия

Активация на акаунт