Защо не трябва да се пита за заплащането, когато си търсим работа?

  • 5 128
  • 114
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защо се смята за нередно да се попита за заплатата, когато си търсим работа или сме на интервю за такава?
Много често чувам и чета и тук и в нета, че не било хубаво да се пита за заплатата. Питам - защо? Когато си търсим работа, колкото и да си я харесваме, все пак е важно да знаем какво е заплащането и ако то не е упоменато в обявата, би следвало да попитаме. Така разсъждавам аз, ще ми бъде интересно да прочета и вашите мнения, особено ако сред вас има и работодатели!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
И аз това се чудя. Пък и аз питам.

# 2
  • Мнения: 741
Аз пък винаги съм питала,не виждам защо не!

# 3
  • Мнения: 391
Естествено ,че трябва да се пита. Не е прието да питат младите ,ако отиват някъде да  карат стаж .Предполага се ,че са там ,за да учат ,а не да печелят.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Въпросът по-скоро е в това, че работодателите често се държат все едно ти правят услуга и е едва ли не нагло да питаш за пари. Правят го да изглежда маловажно, искат някаква идеализирана мотивация за труд, а всеки в крайна сметка работи за пари.

# 5
  • Мнения: 5 370
Въпросът по-скоро е в това, че работодателите често се държат все едно ти правят услуга и е едва ли не нагло да питаш за пари. Правят го да изглежда маловажно, искат някаква идеализирана мотивация за труд, а всеки в крайна сметка работи за пари.
Това обикновено го правят работодатели българи.
Винаги досега е ставало задължително въпрос за плащането.
И как иначе-аз трябва да знам дали има смисъл въобще, а той трябва да знае дали да ми пусне учтивия мейл, "че са намерили по-подходящи от мене за длъжността".
На сегашното ми работно място си казах директно на интервюто, че за по-малко от еди-колко си няма да си сменя работата. Честна дума.

# 6
  • Мнения: 3 743
Защо да не трябва да се пита?! Е, разбира се, че това не би трябвало да ти е първия въпрос. Винаги до сега, когато съм ходила на интервюта за работа са ми задавали въпроса - каква заплата очаквате/бихте искали да получите?

# 7
  • UK
  • Мнения: 1 334
Ами не би трябвало да се пита, за да не изглежда все едно само това те интересува  Grinning Но от друга страна нормалната практика е работодателят да спомене каква е заплатата в обявата за работа. Ако пък  сумата варира в зависимост от опит/образование трябва да посочи границите(пр. 400-600 лева) заедно със своите изисквания. Аз не бих кандидатствала за работа, за която не знам колко ще ми платят. АКо работата все пак ме интересува ще се обадя и ще питам  Grinning А ако се държат все едно ми правят услуга изобщо не бих се занимавала с тях, това показва понатам как ще се представят.

# 8
  • Мнения: 721
Как так да не трябва??? Аз си знам цената и знам какво искам Crossing Arms Отивам, за да се продам и гледам да се продам добре. Да не би да отивам на приятелска среща, че да се снискам..

# 9
  • Мнения: 3 423
Разбира се, че трябва да се говори за пари
на едно интервю. Обикновено, ако вече са
те харесали, самите работодатели отварят
дума за това. Парите не миришат.

# 10
  • София
  • Мнения: 900
При мен има анкетен лист и има въпрос
"Какво е очакваното от Вас възнаграждение"

До сега, в 90% от случаите става голям цирк
или не го попълват, или искат безумни заплати, ако мине, дори съм имала и отговор с въпрос

"А ти за виШис"(правописа е автентичен) колко даваш"

За мен е нормално и оправдано да се коментира заплатата,
но на секундата си казвам довиждане,
с хора стартиращи с
"А каква е заплатата, за да знам дали си струва"

А аз дори и не зная дали си струва да си губя времето с този човек?!
Все пак, аз управлявам фирмата, кой ли е по-зает?!

За мен е редно първо да опишеш какво можеш и много важно, как се оценяваш?!
Всички работим за пари  Peace


# 11
  • Мнения: 6 167
никога не питам  Naughty
на първо интервЮ е изклЮчено да попитам, на второ или трето ве4е не се налага да питам, защото те ми казват.
мисля, 4е на първото интервЮ те ме избират, а на второто ( трето) аз тях.
според мен да попитаШ за заплатата не е по етикет и затова не го правя.
допълнително, съм от кретените, за които наистина заплаЩането не е от първостепенно зна4ение, то е следствие на труда. тоест, важно е да попадна в среда, в която рабтоата ми Ще се оценява и заплаЩа адекватно. в на4алото винаги съм готова да запо4на и за по малко пари, стига да съм сигурна, 4е има обективна база за развитие.

# 12
  • Мнения: 3 491
Във всяко нормално интервю за работа в един момент би трябвало да се стигне до въпроса за заплащането. Аз обратна ситуация съм нямала. И обикновено не съм започвала аз този разговор. Случвало се е или заплатата да е предварително формулирана и обявена, или работодателят да попита "Какви за Вашите очаквания към заплащането?" Тогава трябва да си наясно със себе си, с това колко струваш, и с това какво е заплащането за този вид труд, а не с това колко пари ти се харчат.
Отблъскващо е, когато първият въпрос от страна на търсещия работа е какви са парите, и когато разговорът започне с финансовите претенции, нищо чудно и дотам да спре.

# 13
  • Мнения: 721
Мина, много си права. Такива хора идват да "работят" само за пари, защото те всъщност си клатят краката или нищо не разбират. Затова казах, че на интервю се продавам, защото предлагам това, което знам и когато стане въпрос за възнаграждението, обявявам това, което искам!

# 14
  • Мнения: 677
Не трябва да се пита за заплащането, когато си търсим работа,за да може работодателя да ти даде 250 лева с чиста съвест!  Mr. Green

# 15
  • Мнения: 6 167

Надявам се,  4е не говориш като профеисоналист HR  в България.
ина4е бог да е на помоЩ, на тези, които кандидатстват.
ако си управител на фирмата може би е добре да по4етеш малко книжки какво е НR
мнгоо страховита тази ваШа копмания, как си казвате довиждане, как си раздавате анкетки, след които следва голям цирк  Laughing как си губите времето...
ниЩо ли4но, просто постингът ти ми направи впе4атление с тоталната си непрофесионалност.

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 17:54 от Lennie

# 16
  • Мнения: 3 569
Не само, че питам за заплащането, ами и казвам колко очаквам да получавам.

# 17
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
При мен има анкетен лист и има въпрос
"Какво е очакваното от Вас възнаграждение"

До сега, в 90% от случаите става голям цирк
или не го попълват, или искат безумни заплати, ако мине, дори съм имала и отговор с въпрос

"А ти за виШис"(правописа е автентичен) колко даваш"

За мен е нормално и оправдано да се коментира заплатата,
но на секундата си казвам довиждане,
с хора стартиращи с
"А каква е заплатата, за да знам дали си струва"

А аз дори и не зная дали си струва да си губя времето с този човек?!
Все пак, аз управлявам фирмата, кой ли е по-зает?!

За мен е редно първо да опишеш какво можеш и много важно, как се оценяваш?!
Всички работим за пари  Peace




Надявам се,  4е не говориш като профеисоналист HR  в България.
ина4е бог да е на помоЩ, на тези, които кандидатстват.
ако си управител на фирмата може би е добре да по4етеш малко книжки какво е НР
мнгоо страховита тази ваШа копмания, как си казвате довиждане, как си раздавате анкетки, след които следва голям цирк  Laughing как си губите времето...
ниЩо ли4но, просто постингът ти ми направи впе4атление с тоталната си непрофесионалност.


Абе Ленче ти сериозно ли?  Shocked Shocked Shocked
Ама ти наистина си много извън системата на човешките ресурси. /Това го превеждам, защото употребата на HR считам за проява на куртоазия и префърцуненост/
Само този, който не е заставал от другата страна на бариерата може да напише подобна глупост и да мери професионализма.

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре, съгласна съм, че не трябва да е първи въпрос. А най-добре ще е да е упоменато в обявата, за да си направя сметка все пак, дали изобщо има смисъл да си подавам документите.
Мina, както на работодателите е ценно времето, така и на търсещите работа - също, защото не само безработни си търсят такава, все пак.
Faithless, нормално е да са българи работодатели, в България живеем, нали?
Liska, за да ме харесат, нали трябва да сме си говорили вече, а и за да ги харесам и аз, не на последно място е заплащането.

Каква им е тактиката, какво целят, когато избягват този въпрос и не го споменават в обявите си. Тони май ми е отговорил вече.

# 19
  • Мнения: 2 099
ИИИ Лени предвид горния ти пост губиш шанс да получиш тотално яката и готина работа на госпожа Мина за крупната сума 225 лв!!
Помисли си докато е време и си поправи постинга!
 Mr. Green
Честно като видя анкетните хартишки на подобни смешни велики Шефчета чак ми става кофти за хората дето кандидатстват там...

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Малко встрани от темата, но тия дни попълвах "въпросник" на една аг-я за работа, голям смях. Имаше въпроси като "Какви са качествата на идеалния човек?" Мнооого, много непрофесионално!

# 21
  • Мнения: 2 099
Учинайкоо ,идеалният човек не пие,не пуши не пърди с шундата,прави свирки и мусака едновременно.
Направо се учудвам какви неща се питат по тези въпросници и на колко ракии се изготвят тез въпросници........

# 22
  • София
  • Мнения: 1 402
Не виждам изобщо проблем да проявиш интерес относно заплащането. Винаги съм го правила и ще продължавам да го правя.

# 23
  • София
  • Мнения: 900
Ян Бибиян, благодаря ти!!!   bouquet

Lennie,
не се коси за моята "тоталната непрофесионалност",
само да не ти потрябвам, щот живота е шегобиец  smile3521
Да ми имаш самочувствието, ама съм ФАКИР в работата си и се гордея с това!!!
 
Предвид твоите високо-професионални и дълбоко-интелектуални писания,
ме озадачава проявата на откровена липса на елементарно възпитание  Rolling Eyes
Как правиш толкова смело оценки и квалификации, на абсолютно непознати хора?!?!  newsm78


Lilqna,
компания, която не регламентира условията си, включващи и заплащането, не си струва!!!
Е, съвета ми е тотално непрофесионален,
но толкова си мога - тъпичка съм  bowuu

nelipyxo,
Lennie сигурно е в екстаз от твоята подкрепа  newsm48

Моето жалко участийце в таз вече очарователна тема бе дотук
Успех   bouquet
 

# 24
  • Мнения: 193
Както са казали преди мен, заплатата не е тема на първите разговори. Или да го кажем така, прави лошо впечатление, ако зачекнеш темата на първа среща. Но хората са различни, мой познат още в мотивационното писмо, пише какви са финансовите му очаквания -  да не си губи времето. С този подход успя да се продаде успешно. Моето лично мнение е че не е за всеки.
Mina с това отношение към хората, които ще работят за теб, сигурно често ти се налага да провеждаш интервюта.

# 25
  • Мнения: 5 370
ЛЕННИ,
За Мина конкретно не си никак права, защото от личен опит знам, че има доста реалистично виждане  за нещата.  Познаваме се с нея. На мене преди няколко вечери например ми даде акъл как точно да реагирам......на ХР агенция. И беше права.

# 26
  • Мнения: 3 423
Добре, съгласна съм, че не трябва да е първи въпрос.
Liska, за да ме харесат, нали трябва да сме си говорили вече, а и за да ги харесам и аз, не на последно място е заплащането.

Аз на последното интервю, на което бях,
говорих към час и половина с трима души
от фирмата, обясняваха ми структурите,
обяснявах им, че без мен едва ли не ще им
секне бизнесът, те питаха, аз питах, бяха
ми изучили биографията наизуст, имах отговори
на всеки въпрос. Чак накрая ме попитаха
колко пари очаквам. После ме разведоха
да видя къде какво се намира във фирмата.
Оказа се, че имат ограничен бюджет и не
могат да ми задоволят паричните желания,
но не съжалявам за разговора, защото научих
доста за тях, те научиха за мене, доста ледове
се разчупиха и в по-изгодно време бихме
работили заедно. Засега са отворени за мен
като човек със свободна професия, като поотрасне
детето, може и за стабилно място да говорим.
Та въпросът за парите не е нужно да е на първо място.
Но ако наистина си решил да работиш в една фирма,
трябва на всяка цена и това да те интересува и да
си искаш. Не да питаш. Да искаш. За да получиш.

# 27
  • Мнения: 2 032
По-точно е да се каже, че трябва да се преговаря заплатата на подходящия етап, т.е., след предварителните разговори дали кандидата има опита и уменията, които работадателя търси, и подобно "пасване" като се получи, тогава се обсъжда заплата.  В моята сфера обикновенно посредникът преговаря заплатата, след като си минал поне 2-3 (понякога и повече) интервюта, проверени са ти препоръките и какво ли още не.

Малко измествам темата, но понеже е все пак в кръга на въпросите, обсъждани в този форум, нека да илюстрирам българския подход, когато съм пускала обяви за  гледачка. Обажда се някой си, я каже име, я не. Не споменава неща като опит, препоръки и други неща, които са релевантни.  В голяма част от случаите, даже не се е замислила, че живее на 2 часа път, например. Първият въпрос е, ами... колко пари давате?  Ами... николко, който така подхожда веднага отпада.

# 28
  • Мнения: 14
Как така не трябва да се пита? Нали всички работим за пари!!! Незнам кой може да си позволи да работи само за чест и слава. Аз не само че питам ами казвам и за колко минимум мога да се хвана. Мисля че всички трябва да си ценим труда. Ако всеки си поставя условията стандарта ни може да е по-висок.

# 29
  • София
  • Мнения: 561
Първото интервю е за запознаване с кандидата, неговите умения, очаквания, нагласи , личностни качества и т.н. На него е нормално кандидатът да си каже какви са му очакванията за възнаграждение и под каква сума не би паднал, но не може да се очаква че компаниятя ще каже какви пари дава още на първата среща и на всички кандидати. Все пак става дума и за фирмена тайна - от всички кандидати се избира един и само с него се обсъжда заплатата. При това заплатата много често зависи от опита на кандидата и други такива неща и подлежи на договаряне. Затова в една компания най-често има някакъв min и max диапазон , в който може да варира заплатата за дадена длъжност. 
Не е много професионално първия въпрос на кандидата да е за заплатата, не звучи сериозно. В такъв случай идва мисълта, е той идва само за пари, а никой работодател не харесва това  Simple Smile  Заплата, бонуси, допълнителни придобивки - всичко това  се преговаря на по-късен етап. Peace

# 30
  • Мнения: 5 877
Според мен първият въпрос, който трябва да се уточни, е "мога ли да я върша тази работа?"
След като стане ясно, че ставаш за поста, има смисъл да говориш за заплата. Иначе... неприятно е.
Помислете, ако търсите бавачка и кандидатките въобще не поглеждат детето, не питат на колко е години, какъв му е характерът, с какво обича да играе и т.н., а се интересуват основно колко ще им платите, ще им повярвате ли, че ще се грижат добре за детето ви? Не че заплатата е някаква тайна. Просто бон-тонът изисква да изчакаш работодателят да отвори дума. Ако заговориш пръв, звучи прекомерно комерсиално, сякаш не си могъл да изчакаш петнайсет минути да ти кажат сами.
Според мен е допустимо да повдигнеш въпроса само ако са ти казали, че те вземат и са приключили разговора, без да го споменат.

# 31
  • Мнения: 1 878
Според мен нещата са доста относителни и според случая, но определено мисля, че човек продавайки се трябва да си каже и цената - задължително - нали сме работеща пазарна икономика  Mr. Green Същото и за реда на въпросите - за мен зависи от търсенето - търсен специалист - еми ще пита първо колко даваш, ако го искаш ще броиш пачки  Mr. Green ако не - здраве да е, ако обаче общ работник започне с това - колко даваш та да не си губя времето - няма да ми направи добро впечатление определено (не съм работодател  Peace).

Но пак да подчертая въпроса не може да има еднозначен отговор  Thinking

# 32
  • Мнения: 11 313
Помислете, ако търсите бавачка и кандидатките въобще не поглеждат детето, не питат на колко е години, какъв му е характерът, с какво обича да играе и т.н., а се интересуват основно колко ще им платите, ще им повярвате ли, че ще се грижат добре за детето ви? Не че заплатата е някаква тайна. Просто бон-тонът изисква да изчакаш работодателят да отвори дума. Ако заговориш пръв, звучи прекомерно комерсиално, сякаш не си могъл да изчакаш петнайсет минути да ти кажат сами.
 
Да си дойдем на думата!  Peace

# 33
  • Мнения: 3 405
Защо се смята за нередно да се попита за заплатата, когато си търсим работа или сме на интервю за такава?

Аз смятам, че трябва да се пита! Както и, че всеки трябва да си знае цената.
Бих толерирала такива кандидати, които наред със задълженията искат да знаят и социалните си привилегии.

# 34
  • Мнения: 1 022
имам предложение за тези, които се чувстват нахокани и със самочувствие, както и към тези, които не искат да си губят времето за да ходят на интервюта, на които ще им предложат по-ниско от очакваното заплащане да включат към СВто си и
Изисквания към работодателя:
Очаквани социални придобивки
Очаквано трудово възнаграждение
трудова заетост
и т.н. кой квото желае

# 35
  • София
  • Мнения: 903
Аз също мисля, че трябва да се пита за заплащането. Винаги досега, когато съм кандидатствала за работа, съм се интересувала за заплащането. Но пък и в повечето случаи самите работодатели са ми казвали работната заплата, или са ме питали колко очаквам като заплащане.
Според мен ако не се пита за заплащането съществува риск след назначаването човек бързо да напусне, което не е изгодно нито за работодателя, нито за служителя.

# 36
  • Мнения: 6 167
ЛЕННИ,
За Мина конкретно не си никак права, защото от личен опит знам, че има доста реалистично виждане  за нещата.  Познаваме се с нея. На мене преди няколко вечери например ми даде акъл как точно да реагирам......на ХР агенция. И беше права.

съжалявам, както казах Мина не я познавам.
сигурно е страШен факир, но постингът й е изпълнен с презрение към кандидатстваЩите, което ме подразни. Извинявам се, за което.

сравнявам го с постинга на Лиска и оставям на публиката да  направи изводите.

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 18:03 от Lennie

# 37
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
 

# 38
  • Мнения: 7 723
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
 

...... а вие на колко сте години?    Laughing

# 39
  • Мнения: 6 167
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
 

...... а вие на колко сте години?    Laughing
.. и колко тежите  Mr. Green

# 40
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
...... а вие на колко сте години?    Laughing
.. и колко тежите  Mr. Green

Тц. Аз все пак търся работници, а не манекенки и не организирам конкурс по красота, както и не смятам да варя кандидатите, нито да се снимам с тях за представително фото-магазинно списание.

# 41
  • Мнения: 7 723
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
...... а вие на колко сте години?    Laughing
.. и колко тежите  Mr. Green

Тц. Аз все пак търся работници, а не манекенки и не организирам конкурс по красота, както и не смятам да варя кандидатите, нито да се снимам с тях за представително фото-магазинно списание.

Да, но не може да нямате предпочитания, сигурно търсите до 25 години, с 8 висши образования, и солиден трудов стаж. Владеенето на 12 чужди езика е  предимство  Laughing

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Досега на всички интервюта, на които съм била, винаги работодателят е повдигал въпроса за заплатата. Нищо нередно няма, според мен, този въпрос да се обсъди още на първата среща. Аз знам колко струвам като професионалист, какъв опит имам и какви инвестиции съм направила в образованието си, така че не бих се продала за дребни пари. Казвам си изискванията и оттам нататък работодателят трябва да реши дали може да си позволи да ме наеме.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 999
Изключително лошо впечатление ми правят хора, които идват за интервю и не питат за заплащането си... както и такива, чиито първи въпрос е за това.

Интервюто за работа е вид 'продажба' - продаваш себе си, способностите си, уменията си. Първо рекламирай 'стоката' после обяви цената - прост търговски принцип  Mr. Green А стока без цена....

 Peace

# 44
  • Мнения: 755
     Цитат на Mina: При мен има анкетен лист и има въпрос
"Какво е очакваното от Вас възнаграждение" "



 А що за въпрос е това .... ако е вид тактика не я намирам за успешна.... Мен постянно това ме питаха още преди да са ме питали какво мога и зная. Crazy Веднага ги питам:" А,  вие преди да ме извикате на интервю дали прегледахте CV- то ми ?!" Въобще на какъв принцип те канят на интервю , когато като им се явиш на живо те дори /интервюиращите/  не знаят за какво иде реч. На томбола ли играят теглят чоп ли.... чудна работа. Не слагам всички работодатели под общ знаменател, изхождам от личен опит ! Peace
 И да естествено , че питам за предполагаемото възнаграждение , в  удачният момент! Peace

# 45
  • Мнения: 6 167
добре де, Шани, не можеШ ли да приемеШ, 4е има прости хора, които не познават етикета.
хем Мина каза, 4е вси4ки работели за пари, хем се ядосвате, 4е ви питат.
според мен това поведение идва от а) простотия и б) откровени заблуди , които пиШман работодатели разпространяват и с) от неопитност
сигурно има при4ина толкова хора да тръгват с парите напред.
последният път, когато ми се наложи да у4аствам в подбор пове4е от  90% от кандидатите бяха неподходяЩи. но не знам заЩо около мен никой не се изнерви, нямаШе никакви циркове, никой не каза, 4е му губят времето и тн. не разбирам заЩо се ядосвате, като няма за какво да се ядосвате.  newsm78
 

# 46
  • UK
  • Мнения: 1 334
 тази практика е стандартна, когато става въпрос за агенция-питат те колко пари очакваш да получиш в този анкетен лист,за да  сложат в базата данни тази информация и когато има свободна позиция за примерно счетоводител с опита и уменията, които ти притежаваш, и си се оценила на сума, която работодателя може да си позволи ти се обаждат и евентуално се стига до интервю.
Форчън, ми те са си търсили човек дето да работи за х лева пък какво може, нема значение, всичко трябва да може  Laughing

# 47
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Благодаря ви за отговорите. Получавам ценни съвети и има неща, които не знаех.
Но въпросът ми остава - само етиката ли повелява така? Аз мисля, че работодателите целят нещо когато скриват заплащането и не го споменават в началото. Едното ми е ясно, че по този начин може някой кандидат да се съгласи на по-малка сума, отколкото е предвидена. Сигурно има и нещо друго като цел, но какво ли е...

# 48
  • Мнения: 5 877
Мисля, че читавите работодатели не го крият.
Просто очакват те да повдигнат въпроса, а не кандидатът.
Според мен е редно да се спомене някъде по време на първия разговор.
А недотам читавите защо го правят... мога само да гадая. Идиоти всякакви, честно казано. Защо има такива, които не плащат заплати, за осигуровки не говорим, уволняват за бременност, тормозят те да работиш съботно-неделно без допълнително заплащане или... както беше на предишната работа на баща ми - искат да си вземеш заплатата под формата на заем!?!?!

# 49
  • Мнения: 192
Лиляна,

Кандидатстването за работа е един вид преговор.  Не знам каква ти е професията и за каква позиция възнамеряваш да кандидатстваш, но докато не стане ясно, че фирмата има сериозен интерес да те наеме не е необходимо да се обсъжда финансовия въпрос.  Веднъж, като се харесате, остави работодателя да започне с предложение за заплата.  Обиковено заплатите в различните индустрии се знаят и се очаква, че ако искат да привлекат талант, ще има определено ниво на заплащане.  Но дори и за неквалифицирана позиция да кандидатстваш, според мен е проява на лош вкус първа да дадеш предложение за заплащане...
 

# 50
  • Мнения: 1 517
- Алоооооо...
- Да.
- ми за обявата се обаждам...
- добре...
- а какво е заплащането?!  Shocked
 

 hahaha  hahaha  hahaha
Аз наскоро имах подобни случачаи:
1.  - Добър ден, обаждам се по повод Вашата кандидатура за работа при нас - казвам аз
     - Ооо, кажи, душата -  Shocked
     - ............давам разни наставления кога да дойде за пробен период от 2-3 часа и т.н.
     - Добре, душа. Ади, всичко хубаво.  #Crazy

2.  - Добър ден - казва непозната жена, пресрещайки ме на входа на фабриката
     - Добър ден - отговарям - кажете
     - Чистачка искаШ ли още или си намери?
     - Вече назначихме - отговарям
     - Еее, само една ли, бе ДУША?
     - Съжалявам, но повече не са ни нужни.Сградата не е чак толкова голямя - опитвам се да бъда учтива и да наложа мааалко по-делови тон
     -Еее, нищо, ДУША, ти ни са кахъри за мене  Shocked Айде, здраве да е.

Познайте какъв ми е прякора от няколко дни насам  Joy  (въпросните хора се държаха така не от неуважение, а от жива простотия!!! за съжаление...)

# 51
  • Мнения: 338
Аз пък още преди да започнат всички други  въпроси питам какво е заплащането.

# 52
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Не трябва да се пита за заплащането, когато си търсим работа,за да може работодателя да ти даде 250 лева с чиста съвест!  Mr. Green


Мда!  Wink

# 53
  • Мнения: 4 406
- алоу, обаждам си за обявата, такова...
- да, слушам Ви!
- ам да ми кажете нещо повече, как стават тия работи, как са нещата там...
 Sick Sick

# 54
  • Мнения: 6 206
Изключително лошо впечатление ми правят хора, които идват за интервю и не питат за заплащането си... както и такива, чиито първи въпрос е за това.

Интервюто за работа е вид 'продажба' - продаваш себе си, способностите си, уменията си. Първо рекламирай 'стоката' после обяви цената - прост търговски принцип  Mr. Green А стока без цена....

 Peace
Точно така...
Мина, правилно не се хабиш, и аз съм била иронизирана за точно това, което ти написа.
В крайна сметка всеки е в правото си да прави каквото си иска и да пита когато и каквото си иска. Никой обаче не е длъжен да му пляска от възторг.
За мен отношенията работодател/служител са като любовните. Търся си хора, които са моята кръвна група, конкретно в този ми бизнес. В предишни неща съм търсила други неща.
Винаги обаче съм си казвала довиждане точно с хора, чийто първи въпрос дори преди здравейте е " а колко пари?" и смятам така да го правя занапред.
Моля не ми скачайте, наясно съм колко всички работят за пари.
И не оплаквайте подчинените ми, вярвайте, нямат нужда от съчувствието ви. Simple Smile

# 55
  • Мнения: 1 866
Естествено, че заплащането е една от основните мотивация за работа. Но аз също смятам, че първо трябва да се изяснят някои други въпроси преди да се пристъпи към този за заплатата. В крайна сметка ако кандидатът не отговаря на изискванията за какво заплащане да говорим? Освен това на мен винаги ми е било интересно първо да си поговоря с бъдещия ми работодател (или с неговия представител), за да разбера подробности за естеството на работа, да чуя какви са му изискванията и т.н. Пък и колкото повече продължи разговора, толкова по-добре мога и аз да преценя пред какъв човек се намирам и за кого ще работя...Даже и да не се интересувам много от работата, всяко интервю е полезно с нещо. Честно казано мен винаги много повече ме е притеснявал въпроса "каква заплата очаквате?" отколкото това, че ще науча каква е сумата чак на края на интервюто или на не знам си коя фаза от конкурса. Каквато и сума да кажа винаги се чудя дали не съм сбъркала...Не знам кое е по-добре - да кажеш повече или по-малко? Това направо ме парализира и 100 пъти предпочитам работодателят да се сети да ми каже по някое време...Е, ако въобще не спомене нищо по въпроса, може би все пак ще го попитам на края. Особено ако покаже, че се интересува от кандидатурата ми.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 999
Каквато и сума да кажа винаги се чудя дали не съм сбъркала...Не знам кое е по-добре - да кажеш повече или по-малко?

Повече, но не много повече отколкото очакваш. Хубавото е скъпо. Ако претендираш, че имаш квалификация и знания и опит няма как да си евтин. Ако си евтин - някъде има уловка.

# 57
  • Мнения: 560
Аз работя много,мога много и искам много.Питам за парите веднага след всички останали важни неща около една работа и веднага след изброяването на моите възможности и умения.Ако не ми кажат,ставам и си заминавам.Не понасям въпроса "Колко очаквате да получите като заплата".Аз съм дошла на интервю за работа,а не на викторина с въпроси.
Отивам,сядам и очаквам отсреща да ми се кажат изисквания от към умения и знания,работно време,осигуровки,заплащане.Не съм ненормална,че да не мога да преценя подходяща ли съм за дадено работно място или не.Освен това всеки нормален човек отива на интервю с един наръч с документи-автобиография,препоръчителни писма,копия от дипломи,сертификати и т.н.
Ако не исках пари,щя да си пърдя в нас по цял ден.

# 58
  • Мнения: 2 353
  Съгласна съм с rushsf. Работодател, който реже за такъв въпрос е неопитен откъм набиране на персонал. Лични наблюдения. Ако наистина му трябва специалист гледа други неща, а не дали си го попитал първо за заплатата. Просто му е писнало от тактични хора, които обаче не могат да му свършат работа.

# 59
  • Мнения: 2 891
Прави ми впечатление, че на много от обявите за работа няма обявена сума за заплащане/ Разглеждала съм обяви в чужбина и там винаги е описан диапазона, в който варира. При нас обявите са малко анонимни и ПОВЕРИТЕЛНИ.

# 60
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
Естествено, че заплащането е една от основните мотивация за работа. Но аз също смятам, че първо трябва да се изяснят някои други въпроси преди да се пристъпи към този за заплатата. В крайна сметка ако кандидатът не отговаря на изискванията за какво заплащане да говорим? Освен това на мен винаги ми е било интересно първо да си поговоря с бъдещия ми работодател (или с неговия представител), за да разбера подробности за естеството на работа, да чуя какви са му изискванията и т.н. Пък и колкото повече продължи разговора, толкова по-добре мога и аз да преценя пред какъв човек се намирам и за кого ще работя...Даже и да не се интересувам много от работата, всяко интервю е полезно с нещо. Честно казано мен винаги много повече ме е притеснявал въпроса "каква заплата очаквате?" отколкото това, че ще науча каква е сумата чак на края на интервюто или на не знам си коя фаза от конкурса. Каквато и сума да кажа винаги се чудя дали не съм сбъркала...Не знам кое е по-добре - да кажеш повече или по-малко? Това направо ме парализира и 100 пъти предпочитам работодателят да се сети да ми каже по някое време...Е, ако въобще не спомене нищо по въпроса, може би все пак ще го попитам на края. Особено ако покаже, че се интересува от кандидатурата ми.

И аз мисля така. Затова първо уточнявам какво ще е естеството на работа, какво се изисква от мен в детайли, преценявам "колко ще ми струва тази длажност" /нерви, командировки, отговорност и пр./ и чак тогава питам за заплатата, ако вече те не са ме попитали.
Моя приятелка работеше много отговорна работа за 300 лв. Напусна и започна за около 200, но без никакви отговорности и притеснения. Сега ходи на работа, за да си пие кафето и да чати.

# 61
  • Мнения: 6 315
Когато се ходи на интервю винаги питат за очаквана заплата. Добре е човек да знае колко струва трудът му. Peace

# 62
  • Мнения: 4 202
... При нас обявите са малко анонимни и ПОВЕРИТЕЛНИ.

Ей това винаги много ме е озадачавало, защо има толкова поверителни обяви?
Моля обяснете!

# 63

 
[/quote]

 hahaha  hahaha  hahaha
 #Crazy

2.  - Добър ден - казва непозната жена, пресрещайки ме на входа на фабриката
     - Добър ден - отговарям - кажете
     - Чистачка искаШ ли още или си намери?
     - Вече назначихме - отговарям
     - Еее, само една ли, бе ДУША?
     - Съжалявам, но повече не са ни нужни.Сградата не е чак толкова голямя - опитвам се да бъда учтива и да наложа мааалко по-делови тон
     -Еее, нищо, ДУША, ти ни са кахъри за мене  Shocked Айде, здраве да е.

Познайте какъв ми е прякора от няколко дни насам  Joy  (въпросните хора се държаха така не от неуважение, а от жива простотия!!! за съжаление...)
[/quote]

E ти да не би да искаш на обява за чистачка да ти отговори най-малкото старши научен сътрудник  Mr. Green

# 64
  • Мнения: 2 891
... При нас обявите са малко анонимни и ПОВЕРИТЕЛНИ.

Ей това винаги много ме е озадачавало, защо има толкова поверителни обяви?
Моля обяснете!
Едните, защото не искат да се разчува, че ще уволняват, а други, защото така е модерно  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 260
Иzвинявам се , че пиша леко встрани от темата .
В предпоследната работа ме уволняваха 2 пъти , първия път се съгласих да остана, след като шефа ми предложи 50% увеличаване на zаплатата, и полzване на служебна кола и беzплатно гориво.
При повторното уволняване (5 години след първото) имах проблем , който можеше да бъде решен много лесно и бърzо от фирмата в която работех , но zа да стане това , трябваше да подпиша договор, че ще остана да работя минимум още 6 месеца във фирмата.
Теглих им една, и каzах, че има и други начини да си реша проблема, но такъв договор няма да подпиша. Но останах с впечатлението, че преz всичкото време , което съм работил там, zаплащането не е отговаряло на труда ми.
В последната работа която напуснах шефа ме попита  Кажи колко пари искаш zа да останеш, пък ние ще ти кажем какъв "таван" можем да ти дадем.
Няма да каzвам какво отговорих, но пак останах с впечатлението, че преz всичкото време , което съм работил там, zаплащането не е отговаряло на труда ми.
Аz ли съм най големия тъпанар , който не може да прецени, че zаплащането не отговаря на труда му.
Сега в която и от двете фирми да отида съм сигурен, че ще ме вzемат веднага на работа, дори и да не търсят човек .
Аz по принцип първо питам каква е работата и иzискванията към кандидата, и след това, ако вече не е станало въпрос, питам какви са границите на zаплащането zа таzи работа.

# 66
  • Мнения: 822
Аз пък не мога да разбера,защо мен мнението на Мина не ме подразни...
Не съм сигурна,дали съм я разбрала правилно,но тя е работодател ( а не служител от ЧР),което за мен обяснява нещата...
Тук в една средно голяма компания има цял отряд служители в Човешки ресурси,които само с едно интервю си уплътняват половината работен ден.Поне на мен последното ми интервю беше 3 часа и дори малко повече.И да,и тук задават "глупави" въпроси от рода на :
-Какво бихте направили,ако работите в група,и колегата ви не гледа на задълженията си сериозно?
-Какво очаквате от вашия работодател?
-Имали ли сте пререкания с началника си?...
И всякакви подобни въпроси...Книжките,които тези служители четат,не са само с насоки за психологическа оценка.Има и томове с готови въпроси,които (предполагам) се ползват вече и в България...Та не се чудете,откъде на интервюиращите им идват такива идеи...Вземат си ги наготово...
И подобни интервюта се правят не само за работа,а и за посещение на учебно заведение.Там въпросът за заплащането се модифицира в:Какво заплащане очаквате,след като завършите курса или програмата на обучение?
Не съм имала интервю,където да не питат за очакванията ми за възнаграждение.В началото е притеснително,но после вече знаеш,че въпросът е задължителен.Поне при мен винаги е бил в края на разговора.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 25 236
За първи път чувам, че не трябва да се пита за заплатата  newsm78 Според мен пък трябва да се пита, задължително! Това означава, че човек си  цени труда. Заплатата е изключително важен момент от договарянето, няма какво да се заблуждаваме. Избягването на въпроса едва ли е от полза за която и да било от страните Peace

# 68
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Малко встрани от темата, но тия дни попълвах "въпросник" на една аг-я за работа, голям смях. Имаше въпроси като "Какви са качествата на идеалния човек?" Мнооого, много непрофесионално!

Охохохохо а не знаеш аз каква анкета попълвах преди десетина дни. Някои въпроси по памет:

1. Опишете себе си чрез следните фигури (кръг, квадрат, правоъгълник, триъгълник, буквата зет)
2. Колко минимално искате да получавате? (5 бона баси)
3. Защо сте посочили горната цифра? (щото искам да ям баси)
4. Имате да разпечатате спешна оферта, но принтера ви се е счупил. Какво ще предприемете?
5. Имате да разпечатате спешна оферта, но хартията и джобовете са се свършили. Какво ще предприемете?
6. Опишете бившия си шеф. (красив, мил, умен, перфектен, идеален)
7. Какво работи съпругат Ви? (той е Донълд Тръмп, но това е тайна)

# 69
  • Мнения: 3 423
Ерика, не разбирам какво толкова те смущава тази
анкета. Всички въпроси намирам за нормални.

Ниара, и мен не ме подразниха писанията на Мина.
Забелязвам обаче, че хората, които живеят в БГ,
имат съвсем друга представа за нещата от тези,
които са свикнали на екшъна в чужбина.
(Сигурно и ти живееш зад граница).

Но, чувам, вече има доста фирми в БГ, които
действат в западен стил и ето, че се получават
разминаванията, които четем в тази тема.
Преди време бях писала за арогантността.
Казаха ми, че съм такава, когато ставаше въпрос
за търсене на работа в БГ. Но с тази ми арогантност
получавам работи в Германия.  Пък у нас съм арогантна,
нагла, не знам си каква. Ми като охлюв ли да се
гърча, та да угодя на пишман-бизнесмените,
та да ме гърчат после те и да гладувам с 400 лева примерно.

Не знам кое е по-добре - да кажеш повече или по-малко?

Аз винаги искам 200 евро повече от това,
което очаквам да получа. Обикновено това
се знае от работодателите и си получаваш
парите. Предварително си се информирал
обаче как върви трудът ти в този бранш.

Последна редакция: сб, 10 фев 2007, 12:11 от Liska

# 70
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ми смущава ме! Защо да се описвам с някакви геометрични фигури? Не обичам да ме поставят в рамки, още повече геометрични. В определен случай може да съм квадрат, а в друг биквата зет. Какво значи минимално да получа- според труда ми и заплатата! Защо съм посочила горната цифра- тук трябва ли да напиша 3 страници с обяснения? И наистина ли искат честен отговор относно бившия ми шеф? Ако не съм харесвала някои негови качества, трябва ли да говоря зад гърба на човека? И какво значение има какво работи съпругът ми? Аз да не съм му израстък? Какво работи и колко взима няма значение, защото никой не ни знае отношенията.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Или въпроси като "Коя домакинска работа ви е най-досадна и коя - любима?"
Винаги може да се каже, че има индиректна връзка с определени качества и черти от характера, но чак толкоз- няма нужда.

# 72
  • Sf
  • Мнения: 808
Въпросите при интервю започнаха все повече да придобиват западен образец. Нищо, че все още си ги тълкуваме по нашенски балкански тертип Simple Smile

И " На каква заплата бихте се съгласили да работите за нас?" е вече наистина обичаен въпрос, който се задава дори с известна доза мазохизъм от страна на НR специалиста  Mr. Green Защото не знаем как да се пазарим за труда, опита и образованието си. Винаги се мънкат цифри или жертвоготовно се поднасят твърдения, че престиж е да се работи във фирма като ВАШАТА и т.н.

А всъщност наистина трябва да се научим да ценим себе си, за да ни оценяват и насреща Simple Smile

Моят отговор в подобни случаи е: "А Вие каква заплата предлагате на подобен пост?" Тогава поне поставяте интервюиращия в същото положение, в което се е опитал Вас да постави Simple Smile Simple Smile Като Ви отговорят, добавяте отгоре известна сума и стигате до някакъв компромисен вариант.

Пазаренето относно заплащането не е нещо срамно или отблъскващо работодателя Simple Smile На каквото си постелеш, на такова ще легнеш после в близките няколко години, докато не започнеш постъпки за увеличение на заплатата  Mr. Green

Стана дълго, извинявам се Simple Smile

# 73
  • Мнения: 677
"Квоооооо? Искате повишение на заплатата? Ама много нагли станахте, бе! Добре, нека ви обясня колко бачкате! Колко дни има в годината? А, така! 365! Точно!
Във всеки един от тях 8 часа ви отиват за сън, което общо прави 122 дни годишно. Така. Остават 243 дена. От тях 8 часа на денонощие свободно време, нали така ( 8 часа е работния ден, 8 часа спиш, 8 часа свободни, т.е 3х8=24). Начи, още 122 дена си отиват. Остават 121 дни. Обаче нали има 52 недели в годината, бе, мързели! И почивате, нали? И колко дена остават? 69 денаааа. Така. Следите ли ми мисълта? В Петъците, така или иначе след обяд се скатавате - броим ги за полвин ден, което прави 52 половинки, или още 26 дена айляк. Към това прибавяме и по един час обедна почивка всеки ден, и кво излиза? 8 дена в годината сте заети да плюскате пици, сандвичи и всякакви други манджи. Колко останаха? Смятате ли? 35 дена. Хайде сега махнете 20 дни отпуск - остават 15 дни. А в България, доколкото знам има 13 официални празника.
И кво остана? 2 (два) дни. Един от тях е Първи Май! И какво остана ?!? Един ден работа !!! И каво? Искате повишение на заплатата ?????"

 Mr. Green

# 74
  • Варна
  • Мнения: 25 236
"Квоооооо? Искате повишение на заплатата? Ама много нагли станахте, бе! Добре, нека ви обясня колко бачкате! Колко дни има в годината? А, така! 365! Точно!
Във всеки един от тях 8 часа ви отиват за сън, което общо прави 122 дни годишно. Така. Остават 243 дена. От тях 8 часа на денонощие свободно време, нали така ( 8 часа е работния ден, 8 часа спиш, 8 часа свободни, т.е 3х8=24). Начи, още 122 дена си отиват. Остават 121 дни. Обаче нали има 52 недели в годината, бе, мързели! И почивате, нали? И колко дена остават? 69 денаааа. Така. Следите ли ми мисълта? В Петъците, така или иначе след обяд се скатавате - броим ги за полвин ден, което прави 52 половинки, или още 26 дена айляк. Към това прибавяме и по един час обедна почивка всеки ден, и кво излиза? 8 дена в годината сте заети да плюскате пици, сандвичи и всякакви други манджи. Колко останаха? Смятате ли? 35 дена. Хайде сега махнете 20 дни отпуск - остават 15 дни. А в България, доколкото знам има 13 официални празника.
И кво остана? 2 (два) дни. Един от тях е Първи Май! И какво остана ?!? Един ден работа !!! И каво? Искате повишение на заплатата ?????"

 Mr. Green



Аааааааа, Тони, ще прощаваш, ама и Първи май е официален празник Joy

# 75
  • Мнения: 755
"Квоооооо? Искате повишение на заплатата? Ама много нагли станахте, бе! Добре, нека ви обясня колко бачкате! Колко дни има в годината? А, така! 365! Точно!
Във всеки един от тях 8 часа ви отиват за сън, което общо прави 122 дни годишно. Така. Остават 243 дена. От тях 8 часа на денонощие свободно време, нали така ( 8 часа е работния ден, 8 часа спиш, 8 часа свободни, т.е 3х8=24). Начи, още 122 дена си отиват. Остават 121 дни. Обаче нали има 52 недели в годината, бе, мързели! И почивате, нали? И колко дена остават? 69 денаааа. Така. Следите ли ми мисълта? В Петъците, така или иначе след обяд се скатавате - броим ги за полвин ден, което прави 52 половинки, или още 26 дена айляк. Към това прибавяме и по един час обедна почивка всеки ден, и кво излиза? 8 дена в годината сте заети да плюскате пици, сандвичи и всякакви други манджи. Колко останаха? Смятате ли? 35 дена. Хайде сега махнете 20 дни отпуск - остават 15 дни. А в България, доколкото знам има 13 официални празника.
И кво остана? 2 (два) дни. Един от тях е Първи Май! И какво остана ?!? Един ден работа !!! И каво? Искате повишение на заплатата ?????"

 Mr. Green






 На това му се казва :" Cool..."   Mr. Green Laughing Mr. Green

# 76
  • Мнения: 3 423
А дали жените трябва да искат
същата заплата като на мъжете?
Все пак мъжете не ги тресе ПМС?
Като им дойде мензис на жените,
се скъсват от превиване и се разсейват.
Трябва да им се смъкват от заплатата
тези дни. Тони, сметна ли го това?

# 77
  • София
  • Мнения: 6 999
 Лични наблюдения. Ако наистина му трябва специалист гледа други неща, а не дали си го попитал първо за заплатата. Просто му е писнало от тактични хора, които обаче не могат да му свършат работа.

Естествено имаш право да мислиш и да си съгласна с каквото ти прецениш, НО...

Има правила, които следва да се спазват в бизнес-общуването. Има работен етикет. Ако си търся чистачка - ОК - нека първият й въпрос да е за заплатата, мога да го преглътна някак си... Но когато търсиш висококвалифициран персонал, очакваш той да знае 'правилата на играта' иначе не би могъл да е висококвалифициран... 

Аз наблюдавам всичко - От начина на обличане и прическата, как говори кандидатът, до това кога, дали и как ще попита за заплатата си... По вестниците непрекъснато има статии за това как да се държим на интервю - повярвайте авторите им не си смучат правилата от палците.

# 78
  • Мнения: 6 472
Заплатата не е първото нещо за което бих попитала, но все пак работя за да живея, а не живея за да работя. Този въпрос е от първостепено значение и винаги питам. Обикновено го задавам малко след като те ме попитат какви са моите очаквания и след това ми дадат думата Grinning

# 79
  • Мнения: 2 353
  Иса, бизнесът не е единствената сфера, в която се търси работна ръка. Светът не се състои само от банкови служители и чистачки. Има и други сфери и там, повярвай ми, се цени дали един човек ще ти свърши работа, дори с цената на това да е ексцентрик, направо луд или просто нетактичен.

# 80
  • София
  • Мнения: 6 999
Хапка, ами ОК - дай ми пример.

Аз доста се замислих преди да ти отговоря - повярвай. Не се сетих за сфера, където да зададеш въпроса "Колко е заплатата?" следва да е първи и от това работодателя да не си направи съответните изводи.

А за да съм наясно, дали човекът ще си "свърши работата" първо следва да си поговорим с него за това каква е работата точно, какво искам от него, той какво може, с какво се е занимавал и прочие... и тогава да говорим за заплащането му.

Дори мъжът, който ми слага плочки в банята първо ме попита какви са, а колко е голяма банята, а как искам фугите... и чак след това каза колко иска да му платя на квадратен метър.

# 81
  • Мнения: 1 002
напротив - непременно се пита  , но не в началото  на разговора , а по нататък - като стане ясно , че има точка на пресичане .

# 82
  • Мнения: 2 353
  Защо да не ти дам пример, щом е необходимо - в сферата на изкуството. Между другото в заглавието на темата пише "заплащането", а не "заплатата" Peace

# 83
  • София
  • Мнения: 6 999
Защо се смята за нередно да се попита за заплатата, когато си търсим работа или сме на интервю за такава? - това е първата реплика на авторката.

В първия си пост говориш за 'специалист', а не за художник/примерно/... Но дори и ако те наемат да направиш стенопис, мисля първо питаш колко голям го искат, а не колко пари дават....

# 84
  • Мнения: 3 491
  Защо да не ти дам пример, щом е необходимо - в сферата на изкуството. Между другото в заглавието на темата пише "заплащането", а не "заплатата" Peace
Хапка, струва ми се, че и в сферата на изкуството комуникацията не може да започне с темата за заплащането. Може в някои отношения тази сфера да е неблагодарна, но поне по отношение на това колко струваш, е очевидна - имаш веществено доказателство чрез картини, записи на представления или изпълнения, филми. Знаеш, че човекът, който е проявил интерес към тебе, вече познава труда ти.
Но ако една потенциална детегледачка започне направо с темата за парите, без даже да е проявила елементарен интерес към децата ми, без дори да е поразказала нещо за себе си, естествено, че и моят интерес към нея ще свърши дотук. Откъде мога да знам какви пари заслужава, и дали изобщо заслужава някакви? Имала съм такъв случай.
Да не говорим, че тя си поиска стабилна сума, без даже да уточни въз основа на какво.

# 85
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
"Квоооооо? Искате повишение на заплатата? Ама много нагли станахте, бе! Добре, нека ви обясня колко бачкате! Колко дни има в годината? А, така! 365! Точно!
Във всеки един от тях 8 часа ви отиват за сън, което общо прави 122 дни годишно. Така. Остават 243 дена. От тях 8 часа на денонощие свободно време, нали така ( 8 часа е работния ден, 8 часа спиш, 8 часа свободни, т.е 3х8=24). Начи, още 122 дена си отиват. Остават 121 дни. Обаче нали има 52 недели в годината, бе, мързели! И почивате, нали? И колко дена остават? 69 денаааа. Така. Следите ли ми мисълта? В Петъците, така или иначе след обяд се скатавате - броим ги за полвин ден, което прави 52 половинки, или още 26 дена айляк. Към това прибавяме и по един час обедна почивка всеки ден, и кво излиза? 8 дена в годината сте заети да плюскате пици, сандвичи и всякакви други манджи. Колко останаха? Смятате ли? 35 дена. Хайде сега махнете 20 дни отпуск - остават 15 дни. А в България, доколкото знам има 13 официални празника.
И кво остана? 2 (два) дни. Един от тях е Първи Май! И какво остана ?!? Един ден работа !!! И каво? Искате повишение на заплатата ?????"

 Mr. Green



Забрави да допълниш, че в трудовите дни, през работно време висим поне за час-два тук, във форума.

# 86
  • Мнения: 2 353
  Щом ще изпадаме в детайли - напълно нормално е поръчителят да каже какво иска, а след това иконописецът да попита каква е цената, която ще му платят. Никой няма да се изчерви и да изпадне в потрес.
  Не става дума само за художници, има банди с луди аниматори, музиканти, фотографи, оператори, компютърни специалисти и прочие. Нищо лошо няма в това след като чуеш какво се иска от теб да попиташ какво се дава.
  Блажка, току-що видях поста ти - за детегледачка и подобен род дейности, разбира се. А в сферата на изкуството комуникацията може не започва с въпрос.

# 87
  • София
  • Мнения: 6 999
Хапка, е не де.... много по-лесно ще е да кажеш, че си сгрешила с първия си пост, вместо да увърташ сега...

Малко по малко минаваш на другата позиция... В първия си пост даваш ясно да се разбере, че си "за" това да се започне с въпрос за заплатата, а сега излиза, че първо трябва да поговориш с работодателя...

За какво изобщо спорим?  ooooh!

# 88
  • Мнения: 2 353
  Иса, да ти кажа честно домързя ме да търкалям до предишният си пост. Нека обобщя: щом работодателят каже какво иска от теб не мисля, че е срамно да попиташ "а за какви пари говорим?". Аз не споря, просто си бърборим.

# 89
  • Мнения: 3 674
Аз не съм работодател но съпругът ми е.Тои често обсъжда за работата си в къщи.Тук се смята за "нахално " (меко казно...в момента не ми идва друго сравнение на ум) първото нещо  за което  да  попиташ  е да бъде за заплатата. Тои мисли че ако човек е достатъчно добре квалифициран за рабоатата си,то той  ще пита първо за стилът на работта,какво се изисква от него и после евнтуално без да  се притеснява ще пита за заплащането...но човек който не е сигурен в себе се, то първият въпрос ще  е"каква е заплатата"....като удажник за сламка.
Тои смята че е aбсолютно редно да се пита за заплатата,но  нека да  не е първият въпрос към работодателя...
А човек  който не пита за заплата е човек "готов на навежадания"... което означава че "не се знае как  този  човек ще си върши работата".Работатодателите са много скептично към тези "скромни" хора...

# 90
  • София
  • Мнения: 17 591
Да не питаш за заплащане е все едно потенциалният ти бъдещ работодател да не се интересува от качествата ти на интервюто.

# 91
  • Мнения: 899
От уважение към себе си първо питам какво ще представлява работата, специфики, отговорности и т.н. Работодалеят пита каквото си е подготвил. Въпрос от типа "Колко очаквате?", винаги ми е бил неприятен. За заплащането смятам е нормално да се пита, но не в началото на разговора. Но обикновено имам предварителна представа. Или пък на повечето интервюта, на които съм била, те сами са казвали.

Аз си знам цената и обикновено получавам повече, отколкото заслужавам, но туй е защото съм убедителна  Laughing

# 92
  • Мнения: 6 206
И още нещо - хората на изкуството...
Понеже едно невероятно момче изрисува новия ми център, когато се свързах с него, първо попитах за парите, наплашена от разни хора на изкуството в Пловдив. Сега когато е готово всичко и е просто страхотно ме е срам, че първо за това попитах. Embarassed
Така че, стават грешки понякога.

# 93
  • София
  • Мнения: 561
Тук в една средно голяма компания има цял отряд служители в Човешки ресурси,които само с едно интервю си уплътняват половината работен ден.Поне на мен последното ми интервю беше 3 часа и дори малко повече.И да,и тук задават "глупави" въпроси от рода на :
-Какво бихте направили,ако работите в група,и колегата ви не гледа на задълженията си сериозно?
-Какво очаквате от вашия работодател?
-Имали ли сте пререкания с началника си?...
И всякакви подобни въпроси...Книжките,които тези служители четат,не са само с насоки за психологическа оценка.Има и томове с готови въпроси,които (предполагам) се ползват вече и в България...Та не се чудете,откъде на интервюиращите им идват такива идеи...Вземат си ги наготово...
И подобни интервюта се правят не само за работа,а и за посещение на учебно заведение.Там въпросът за заплащането се модифицира в:Какво заплащане очаквате,след като завършите курса или програмата на обучение?

Интересно ми е какви въпроси очакваш да ти зададат на едно интервю  newsm78  И разбира се, че този който провежда интервю трябва да мине през обучение. Хубаво е да чете книжки и да, не е лошо да се използва чудия опит, когато той е добър. Иначе интервюто би се превърнало в една говорилня, в която няма да я ясна крайната цел.

# 94
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ето какво намерих за 45-те най-често задавани въпроси на интервю за работа
А въпросът, който мен ме интересуваше, е на 39-то място ooooh!

# 95
  • Мнения: 4 916
Поставям въпроса за парите още на първото интервю... щото к`во да се лъжем - аз за пари работя. Последния път когато попитах за пари беше в сряда - имало свободна позиция еди-къде си, обажда ми се човек от там и обяснява "не е точно по вашата част, но пък може да ви бъде интересно, ние тепърва ще се развиваме, ще ви дадем това, това и това и т.н.", съответно и аз си казвам моите "съображения", човекът обяснява, че е доволен от чутото... и аз задавам въпрос за парите, той ми отговаря - първоначална заплата, бонуси, придружаващ пакет. Т`ва е. Не бих попитала, само ако не се интересувам от офертата.

# 96
  • Мнения: 5 370
Ето какво намерих за 45-те най-често задавани въпроси на интервю за работа
А въпросът, който мен ме интересуваше, е на 39-то място ooooh!
Ами нормално е да е така, при положение, че блогът, който цитираш, е на агенция за набиране на кадри. Mr. Green
За мене това са просто....идеализирани въпроси и отговори, но това е друга тема.

# 97
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
И още нещо - хората на изкуството...
Понеже едно невероятно момче изрисува новия ми център, когато се свързах с него, първо попитах за парите, наплашена от разни хора на изкуството в Пловдив. Сега когато е готово всичко и е просто страхотно ме е срам, че първо за това попитах. Embarassed
Така че, стават грешки понякога.

Ти си попитала първо за парите.
А се дразниш, ако някой пита за заплащането ( и по спомени това е краят на интервюто ).

# 98
  • Мнения: 5 877
Ето какво намерих за 45-те най-често задавани въпроси на интервю за работа
А въпросът, който мен ме интересуваше, е на 39-то място ooooh!
Охохох, защо не разполагах с такъв въпросник, когато си избирах гадже...  Laughing

А една секретарка през колко цедки минава!!!
Представете си кандидат-гадже, който трябва да попълни следния списък с въпроси:
Разкажете ми повече за себе си. - Е, това поне го питаме.

Какво знаете за нашата фирма/за нас де? – Да де, толкова пари пръскаме за външна реклама, редно е да са чували нещо.

Защо искате да работите при нас? - ...

Какво можете да направите за нас? Какво можете да направите за нас, което другите не биха могли? - Разкажете за опита, който сте придобили при предишния си работодател. Говорете за свежите си идеи и нов опит, който можете да донесете на фирмата.

Защо бихме ви наели?

Какво търсите в една работа/връзка? - Възможност да използвам умения, да се представям добре и да бъда признат?

Дайте ми дефиниция за .любовник (професията, за която сте интервюиран) - Бъдете кратък и се ориентирайте към причините и следствията.

За колко време бихте могли да допринесете за доброто на фирмата/за наше добро? - Много бързо, за няколко седмици, след като се запозная със системата ви и кратък период за приспособяване. Подчертайте, че се учите бързо и лесно се адаптирате към нови ситуации.

Колко дълго ще останете при нас? - Толкова дълго колкото и двамата чувстваме, че аз допринасям да извършвам задъженията си и да раста.

Защо напуснахте предишната си работа (връзка)?

Защо до сега не сте си намерили друга връзка?

За какви други длъжности и фирми сте кандидатствали за работа? - Дайте отговор свързан с попрището на тази фирма. Трябва да звучите по-фокусиран.


Можете ли да работите при напрежение и стресови ситуации? - Правилният отговор е "Много ясно".

и така нататък.

# 99
  • Мнения: 126
...Всеки работи за да получи някакви пари..следователно за него паричното възнаграждение е най-важно...Защо да не пита тогава за парите????? Thinking..Според мене всеки го интересуват парите!!!!Няма човек ,който да не го интересуват..А както знаем всеки гони интересите си!!!! Peace

# 100
  • Мнения: 6 618
Естествено ,че трябва да се пита .Първо питаш за изискванията и след това за заплатата.

# 101
  • Мнения: 250
Разбира се , че няма срамно да питаш какво е заплащането на труда ти, т.к. на хилядите изисквания които отговаряш би трябвало да си наясно каква ще е цената ти.То работодателите как не ги е срам за обикновени длъжности да искат език, висше, комп. грамотност, шоф. книжка , втори есик, стаж еди си колко години.Ами всички тези подобрения по човека са инвестиции , които имат реална цена.

# 102
  • Мнения: 5 647
Обикновено интервюиращия пръв подхваща темата за парите с въпроса " Каква заплата очаквате да получите?" Най-добре, ако имаш възможност се поинтересувай какво е заплащането във фирамата, в която кандидатстваш, за да си подготвена.

# 103
  • Мнения: 595
Според мен винаги един работодател знае какво трябва да изисква от своя работник,и не е много логично той да се самооценява преди да е показал способностите си(работника или служителя).

# 104
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Според мен винаги един работодател знае какво трябва да изисква от своя работник,и не е много логично той да се самооценява преди да е показал способностите си(работника или служителя).
Това зависи от много неща. Зависи от града, в който се предлага работата, зависи от сферата на работа, зависи и от квалификациите. Не може да се иска от мен да имам висше, да знам чужд език, да се справям добре с компютъра, да съм с опит и млада и накрая да ми предложат 220-250лв. И тъй като в нашия град работодателите смятат тази заплата за тези изисквания за нормална, то и аз си мисля, че питайки за заплащането, бих могла да разбера какво мога да очаквам от работодателя си.

# 105
  • Мнения: 595
Ти ако знаеш "колко струваш"естествено с тези характеристики няма да отидеш да продаваш зеленчуци на пазара(не че има нещо срамно в това),но ако се насочиш в област в която мислиш че си силна и би могла да имаш бъдеще,така че ти и работодателя ти да сте доволни е логично според мен да се докажеш пък ако не за друго поне за самата теб.

# 106
  • София
  • Мнения: 2 381
Щом се нарича пазар на труда, значи трудът е вид стока, която се продава. Според мен е напълно нормално по време на интервюто, кандидатът за работа да попита за заплащането, а ако е поканен и му предложат заплата, която не го удовлетворява съвсем, да си поиска по-висока. Всеки може да отиде да си полафи с продавачката в магазина и да си вземе нещо от рафтовете, но после трябва да си го палти. Това е. Подобно е и с работата. Иначе е истина, че работодателите, в повечето случаи, се стискат за пари. От друга страна е вярно и че често по обяви кандидатстват хора, които нямат нужното образование, опит, познания, а имат само претенции. Зависи от позицията, де.

# 107
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
..... От друга страна е вярно и че често по обяви кандидатстват хора, които нямат нужното образование, опит, познания, а имат само претенции. Зависи от позицията, де.
А по какъв друг начин, освен по обява може да се кандидатства? Да ходя от фирма на фирма и да питам дали имат нужда от мен или... Rolling Eyes

# 108
  • Мнения: 595
..... От друга страна е вярно и че често по обяви кандидатстват хора, които нямат нужното образование, опит, познания, а имат само претенции. Зависи от позицията, де.
А по какъв друг начин, освен по обява може да се кандидатства? Да ходя от фирма на фирма и да питам дали имат нужда от мен или... Rolling Eyes
Lilqna,в случай че си безработна,защо не пробваш да пуснеш обява че търсиш работа и опишш какво можеш да предложиш...........така ще си спестиш ядовете,.....(но не и конкуренцията в случай че си кадърна в някоя област).

# 109
  • София
  • Мнения: 2 381
..... От друга страна е вярно и че често по обяви кандидатстват хора, които нямат нужното образование, опит, познания, а имат само претенции. Зависи от позицията, де.
А по какъв друг начин, освен по обява може да се кандидатства? Да ходя от фирма на фирма и да питам дали имат нужда от мен или... Rolling Eyes
Моя приятелка набиреша хора на две места, където преди време работеше. Та, ми е разказвала, такива небивали истории за хора, които имат само претенции и си вярват, че могат да правят нещо без нужните квалификация, опит, познания в съобтветната област. Затова го написах. Но обявата е един от начините за търсене на работа и ако нямаше успех, щеше да е отмряла като такъв.

# 110
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
..... От друга страна е вярно и че често по обяви кандидатстват хора, които нямат нужното образование, опит, познания, а имат само претенции. Зависи от позицията, де.
А по какъв друг начин, освен по обява може да се кандидатства? Да ходя от фирма на фирма и да питам дали имат нужда от мен или... Rolling Eyes
..... Затова го написах. Но обявата е един от начините за търсене на работа и ако нямаше успех, щеше да е отмряла като такъв.
Ти май не ме разбра - питах има ли друг начин да се кандидатства за работа, освен по обява.
Аз си мисля, че навсякъде, където има свободни работни места, те биват обявявани.
Не ми се нравят начините със шуробаджанащината, а за друг не се сещам.

# 111
  • Мнения: 2 891

Ти май не ме разбра - питах има ли друг начин да се кандидатства за работа, освен по обява.
Аз си мисля, че навсякъде, където има свободни работни места, те биват обявявани.
Не ми се нравят начините със шуробаджанащината, а за друг не се сещам.
Това не е вярно, моя позната просто отиде в една банка и остави документите си в ХР отдела им. След 2 години я потърсиха, защото имали нужда от човек с нейната квалификация. Сега вече е мениджър отдел. Зависи от фирмата.

# 112
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз си мисля, че навсякъде, където има свободни работни места, те биват обявявани.
Не ми се нравят начините със шуробаджанащината, а за друг не се сещам.
Това не е вярно, моя позната просто отиде в една банка и остави документите си в ХР отдела им. След 2 години я потърсиха, защото имали нужда от човек с нейната квалификация. Сега вече е мениджър отдел. Зависи от фирмата.
Това е хубава идея и скоро обмислях нещо подобно. Понеже съм по образование учител(но сега не търся работа само като такъв), и понеже знам, че в много училища има преподаватели без необходимите квалификации и специалност и ги държат там и не обявяват местата им за вакантни, то бих могла да оставя молба и автобиография по училищата, които ме интересуват, пък те ако искат. А и са длъжни при появил се кандидат с квалификация и специалност да освободят другия. Това, обаче като го споделих с майка ми(и тя е била учител) и ми каза: "ти сега мръсно на колегите си ли ще правиш?" Rolling Eyes

# 113
  • София
  • Мнения: 2 381
Аз си мисля, че навсякъде, където има свободни работни места, те биват обявявани.
Не ми се нравят начините със шуробаджанащината, а за друг не се сещам.
Това не е вярно, моя позната просто отиде в една банка и остави документите си в ХР отдела им. След 2 години я потърсиха, защото имали нужда от човек с нейната квалификация. Сега вече е мениджър отдел. Зависи от фирмата.
Това е хубава идея и скоро обмислях нещо подобно. Понеже съм по образование учител(но сега не търся работа само като такъв), и понеже знам, че в много училища има преподаватели без необходимите квалификации и специалност и ги държат там и не обявяват местата им за вакантни, то бих могла да оставя молба и автобиография по училищата, които ме интересуват, пък те ако искат. А и са длъжни при появил се кандидат с квалификация и специалност да освободят другия. Това, обаче като го споделих с майка ми(и тя е била учител) и ми каза: "ти сега мръсно на колегите си ли ще правиш?" Rolling Eyes
Не мисля, че така ще правиш мръсно на колегите си. Може да си подадеш документите, да говориш с директорите на училищата, които си избрала.
А има сфери, в които не точно шуробаджанащина, а колега, с когото си работила, да те препоръча или да те запознае с шеф в дадена фирма, да обсъдите нещата и той ако те хареса да те наеме, но твоят колега или приятел да не ти пази гърба, образно казано. 

# 114
  • Мнения: 4 305
Много оф от темата, но ми напомни за нещо. На едно интервю /второ по ред/, първият въпрос на мениджъра беше "Колко е 11*19?" Отговорих му. Следващ въпрос " А колко е 11*35?". В процеса на интервюто не го харесах изобщо. А се очертаваше да ми е пряк шеф.
Иначе до момента лично аз никога не съм подемала темата за заплащането първа.

Общи условия

Активация на акаунт