Пътуване в EU

  • 3 523
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Мами, искам да попитам за пътуване на непълнолетен в чужбина с придружител-чужденец.Става въпрос за дъщеря ми,ще пътува за Франция с учителката си, която е френски гражданин, но има и българска лична карта на временно пребиваваща.Въпросите ми са:1.Декларация ли Пълномощно се пише?2.В Декларацията или Пълномощното на учителката ще е проблем ли ако запишем данните от българската й лична карта?

# 31
  • Мнения: 4 668
Със сигурност трябва и паспорт ... последният път не ми го поискаха гърците , ама това е защото са били в настроение явно . Не бих тръгнала само с ЛК  Rolling Eyes
За здравните карти сега чувам  Rolling Eyes и аз винаги правя застраховки !

# 32
  • Мнения: 13 512
Мами, искам да попитам за пътуване на непълнолетен в чужбина с придружител-чужденец.Става въпрос за дъщеря ми,ще пътува за Франция с учителката си, която е френски гражданин, но има и българска лична карта на временно пребиваваща.Въпросите ми са:1.Декларация ли Пълномощно се пише?2.В Декларацията или Пълномощното на учителката ще е проблем ли ако запишем данните от българската й лична карта?
Трябва декларация и пълномощно от двамата родители. Така съм изпращала дъщеря ми в Москва и сина ми в Гърция с учители. Най-добре е детето да си носи паспорта и в декларацията и пълномощното да се впишат данните от френския паспорт на учителката.

Последна редакция: нд, 11 мар 2007, 22:18 от monda

# 33
  • Мнения: 6 898
Със сигурност трябва и паспорт
Би ли обяснила защо?

# 34
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
monda, благодаря!Ако правилно съм разбрала - трябва детето да има и декларация, и пълномощно?В сайта на МВнР открих само декларация.

# 35
  • Мнения: 4 668
Със сигурност трябва и паспорт
Би ли обяснила защо?
Не мога да дам разумно обяснение , просто го искат и ако се заядат може и да не те пуснат ...
Имам приятел митничар и изрично го попитах дали да си нося паспорт . Той ми отговори , че трябва , ако не искам да имам проблеми ... с чуждоземските им колеги  Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 6 898
Със сигурност трябва и паспорт
Би ли обяснила защо?
Не мога да дам разумно обяснение , просто го искат и ако се заядат може и да не те пуснат ...
Имам приятел митничар и изрично го попитах дали да си нося паспорт . Той ми отговори , че трябва , ако не искам да имам проблеми ... с чуждоземските им колеги  Rolling Eyes
Права си за това, че е възможно да направят проблем. Но по закон нямат право да го правят и не ми се вярва да не пуснат някой. Виж, теб са те пуснали, не вярвам да е било заради добро настроение, мен също ме пуснаха (влязох и излязох от Испания без никакъв проблем).

# 37
  • Мнения: 13 512
monda, благодаря!Ако правилно съм разбрала - трябва детето да има и декларация, и пълномощно?В сайта на МВнР открих само декларация.
Двамата  родители подготвят декларацията ,че са съгласни детето им да напусне страната без тях, а другото-пълномощно или декларация,че сте съгласни детето да е придружавано  от еди-кого си.

При всяко пътуване и различен служител-има различни изисквания. Колко скандали съм вдигала на летище Варна-голямо безхаберие. Затова се запасявам с всичко ,което евентуално би могло да им хрумне.Защото ,ако се закучат,иди се обяснявай какво пише  в тази или онази наредба.А изтърваш полет,разправии.... Също така не бих я пуснала и без паспорт.В Германия през януари ми го искаха. През април ще пътувам с децата до Рим- те са на 13 и 17..и съм сигурна,че пак ще им искат паспорти там/на дъщеря ми,де...синът ми е ясно,че има само паспорт/.

# 38
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Последно питане - и декларацията, и пълномощното трябва да бъдат заверени от нотариус, нали не бъркам?

# 39
  • Мнения: 13 512
Не заверени, а трябва да се подпишат пред нотариус от двамата родители.

# 40
  • Мнения: 2 768
Също вземете за всеки случай и копие на акта за раждане на детето - въпреки нотариално заверените документи от родителите на брат ми, на граничния пункт искаха и акта. Обясниха, че няма от къде да знаят кои са родителите на детето.

# 41
  • Мнения: 1 893
Само да допълня- непременно направете копие на декларацията.

# 42
  • Мнения: 4 668
Със сигурност трябва и паспорт
Би ли обяснила защо?
Не мога да дам разумно обяснение , просто го искат и ако се заядат може и да не те пуснат ...
Имам приятел митничар и изрично го попитах дали да си нося паспорт . Той ми отговори , че трябва , ако не искам да имам проблеми ... с чуждоземските им колеги  Rolling Eyes
Права си за това, че е възможно да направят проблем. Но по закон нямат право да го правят и не ми се вярва да не пуснат някой. Виж, теб са те пуснали, не вярвам да е било заради добро настроение, мен също ме пуснаха (влязох и излязох от Испания без никакъв проблем).

Съгласна съм с теб , ама смееш ли да рискуваш  Rolling Eyes? Ето на мен сега ми предстои ходене до Холандия през май и ще си взема паспорта ...

# 43
  • Мнения: 6 898
Съгласна съм с теб , ама смееш ли да рискуваш  Rolling Eyes? Ето на мен сега ми предстои ходене до Холандия през май и ще си взема паспорта ...
Ако си го имаш паспорта да, можеш да си го вземеш поне за свое собствено спокойствие. То и моя паспорт си беше с мен понеже пътувахме и извън Европа. Но ако трябваше да си го вадя и то бързо, само за едно пътуване до Франция сигурно нямаше да го направя.

Общи условия

Активация на акаунт