Пътуване в EU

  • 3 524
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 352
Привет!
Интересува ме информация от хора които са пътували тази година - нямам валиден задграничен паспорт и ще пътувам до Франция през месец март - трябва ли да си извадя или вече задграничната проверка е отпаднала?

# 1
  • Мнения: 11 747
Днес един познат се върна от Италия и каза,че никъде не са им искали нищо!Но други хора по форумите твърдят,че на места са им искали паспорти!Аз бих си носила за всеки случай! Peace

# 2
  • Мнения: 13 512
в Германия минавах граничен контрол и ми искаха паспорт. В Унгария минах с лична карта. Съветвам те да си извадиш паспорт

# 3
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Извади си паспорт. Искат. Peace
Ако нямаш, извади си също и от новите карти за медицински осигуровки, които са валидни за целия ЕС. В момента стават за около месец, заради големия брой желаещи, но ти ще ходиш през март, така, че мисля, че имаш време  Peace

# 4
  • Мнения: 13 512
а тези карти искат ли  ги някъде? Аз имам застраховка при пътуване в чужбина.

# 5
  • Мнения: 2 891
Не са задължителни, а препоръчителни. С тях ползваш безплатно първа помощ в чужбина, ако си здравно осигурен, това е. Бюджетът за покриване на тези разходи е внушителните и мил. лева  Crazy

# 6
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Абсол#тно нищо не можеш да направиш без паспорт.
Примерът е от снощи при нас.

# 7
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Привет!
Интересува ме информация от хора които са пътували тази година - нямам валиден задграничен паспорт и ще пътувам до Франция през месец март - трябва ли да си извадя или вече задграничната проверка е отпаднала?

такова понятие не съществува. Има Паспорт и Лична карта.
Понятие :задграничен паспорт: отдавна няма.

# 8
  • Мнения: 352
Абсол#тно нищо не можеш да направиш без паспорт.
Примерът е от снощи при нас.

Какво е станало снощи при вас?

# 9
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Член на семейството, който се прибира у дома и разказва, че с лична карта никъде не се минава, паспорт задължително.
Пътуване със самолет говорим - софия-мюнхен-будапеща - отиване и връщане, абсолютно навсякъде са искали паспорт.
затова писах, че с лична карта нищо не може да се направи все още.

# 10
  • Мнения: 352
Извади си паспорт. Искат. Peace
Ако нямаш, извади си също и от новите карти за медицински осигуровки, които са валидни за целия ЕС. В момента стават за около месец, заради големия брой желаещи, но ти ще ходиш през март, така, че мисля, че имаш време  Peace

А къде се изваждат такива карти?

# 11
  • Мнения: 352
Член на семейството, който се прибира у дома и разказва, че с лична карта никъде не се минава, паспорт задължително.
Пътуване със самолет говорим - софия-мюнхен-будапеща - отиване и връщане, абсолютно навсякъде са искали паспорт.
затова писах, че с лична карта нищо не може да се направи все още.

Пфууу много гадно ,.... а защо въобще има проверки, нали уж в Европейския съюз сме... ех... изтекълми е срока на паспорта и така не ми се изкаше да го подновявам....

# 12
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Извади си паспорт. Искат. Peace
Ако нямаш, извади си също и от новите карти за медицински осигуровки, които са валидни за целия ЕС. В момента стават за около месец, заради големия брой желаещи, но ти ще ходиш през март, така, че мисля, че имаш време  Peace

А къде се изваждат такива карти?

Ето тук можеш да прочетеш:  Здравна карта

# 13
  • Мнения: 3 622
В неделя 11.02. се върнах от Лондон! На митничиската проверка и на влизане и на излизане на летището ни поискаха задграничните паспорти. Още преди да тръгнем за там моите роднини ни предупредиха да си ги вземем.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 450
Хм, при мен на бг контрол попитах - ЛК или Паспорт - човека каза - каквото искате. В Брюксел си дадох ЛК, и всичко беше ОК. На връщане по навик си подадох паспорта в Брюксел , но бях на гише "граждани на ЕС" - само го прегледа и това е. Не би трябвало вече никъде да настояват за паспорти, това че не били свикнали си е техен проблем, ние как си затворихме реакторите  #2gunfire

# 15
Здравейте, Честит празник на всички Влюбени - да сте пияни ат любов.
Искам и аз да попитам нещо. След няколко месеца ще ходим при мои близки в Солун.Смятам да взема и децата - на 16г и на 7г. От написаното по горе става ясно, че трябва да си подновим червените паспорти, да извадя ли нови и за децата и трябва ли на четиримата здравни карти.Трябва по отрано да ги подготвя тези док-ти.Ще съм Ви много благодарна.

# 16
  • Мнения: 1 937
dan4ela, без червените паспорти, децата ти няма да могат да минат границата!
Здравните карти са препоръчителни.

# 17
  • Мнения: 4 202
За Гърция някой минавал ли е само с лична карта?
Могат ли да ни направят проблем на Кулата ако сме без паспорти?
Без деца ще сме.

# 18
  • Мнения: 1 937
Да, приятели преди седмица.
Без проблем.

Лично аз, не бих рискувала.
Гърците са ... като тях си! Simple Smile

# 19
  • Мнения: 352
А някой изваждал ли си е такава здравна карта и каква епроцедурата - какви документи се носят в Здравната каса?
И още нещо имам някакъв бегъл спомен, че съобщаваха че може да се заместят със нещо? Тъй като сега много наплив имало - някой запознат ли е по-подробно?

# 20
  • Мнения: 6 039
Член на семейството, който се прибира у дома и разказва, че с лична карта никъде не се минава, паспорт задължително.
Пътуване със самолет говорим - софия-мюнхен-будапеща - отиване и връщане, абсолютно навсякъде са искали паспорт.
затова писах, че с лична карта нищо не може да се направи все още.


stranno newsm78 newsm78
 на 12 и 19  пътувах до Хамбург през Будапеща. Тръгване от София и връщане във Варна. Никъде не са ми искали задграничен паспорт. Минава се само с лична карта.

за здравната карта - подава се една молба в здравна каса, и после чакаш да  т и изготвят въпросната карта. която до колкото си спомням важи 2 месеца.
аз лично изобщо не се занимавах с това. Обикновено пътуванията ми не са планувани отрано и понякога тръгвам в последния момент.
Правя си застраховка. За една седмица за застрахов. сума 10 000 еверо на цена 10-12 лева.

# 21
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Това наистина е много странно, Малена.
На мъжът ми изобщо са му се изсмяли като е показал лична карта.
Само Паспорт са искали навсякъде, тръгване на 6.02 връщане на 10.

# 22
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Независимо, че много хора са минавали вече насам- натам само с лична карта, аз не бих рискувала  Stop

# 23
  • Мнения: 1 893
Днес София-Франкфурт, личните карти ги върнаха без да ги погледнат и поискаха паспортите.

# 24
  • Мнения: 1 099
Аз не бих рискувала! Някои твърдят, че може и без, но аз не съм сигурна. Много ще ми е странно само да ми видят българската лична карта и да ме пуснат Thinking
Аз бих си извадила!

# 25
  • София, България
  • Мнения: 5 596
мисля че сами сме си виновни. Close
Като има правила откъде накъде ще се гаврят с нас?
ама нали сме свикнали все да си траем... #Cussing out
Не съм пътувала тази година в ЕС , но бих упорствала да мина само с карта. Да не би да ме върнат? Не пътувам с цигари и алкохол така че няма от какво да се страхувам.
Утре ако някой ни поиска тест за Спин и него ли ще показваме , за да минем по-лесно?
 Не мисля че постъпват по този начин с поляци ил чехи.

# 26
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Eто повече информация за пътуващи извън България от сайта на Външно министерство:


Информация за пътуващите в чужбина български граждани


Намирате която страна ви интересува, и проверявате основните неща, свързание с отиването ви там.  Peace

мона лиза, никой с никого не се гаври.  Naughty Пътувам доста, и досега много рядко съм виждала някой да минава само с лична карта. Обикновено подава и паспорт. Съпругът ми е испанец, в ЕС от доста повече време от България, но и той винаги носи паспорта си. А специално за бг лични карти, знам и, че не отговаряха на изискванията за сигурност на ЕС, били лесни за фалшифициране  newsm78. А и в крайна сметка паспорта е 10 грама и заема съвсем малко място, не виждам къде е проблема да се носи  Peace

# 27
  • София, България
  • Мнения: 5 596
мона лиза, никой с никого не се гаври.  Naughty

  аз не съм съгласна че никой с никого не се гаври. Достатъчно съм пътувала за да знам как с редовни документи на границата на Хърватска ти викат дай нещо , а аз - какво? отговор - нещо  Close
А и онези българи, които ги върнаха с редовни документи от границата със Словения също мисля че ще са на друго мнение. И не е въпроса за поспорта а за уважение към дадена държава - не че бихме имали покритие Thinking

# 28
  • Мнения: 6 899
Ние си влязохме и излязохме от Мадрид миналата седмица с личните карти и никой нищо не ни каза. Не мисля, че имат основание да искат паспорт, но и не е невъзможно да направят проблем. Аз точно от Франция имам много неприятни спомени на летището след като бяха паднали шенгенските визи как не искаха да ни пуснат да влезем, за да си чекираме багажа.

Eто повече информация за пътуващи извън България от сайта на Външно министерство:


Информация за пътуващите в чужбина български граждани


Намирате която страна ви интересува, и проверявате основните неща, свързание с отиването ви там.  Peace
Аз лично на този сайт не му вярвам на 100%

# 29
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Освен да спестите пари и време от ваденето на паспорт, друга полза не виждам   newsm78
Западняците също ползват паспорти, да не говорим че британците нямат лични карти и освен международен паспорт друго не могат да покажат  Wink А ако пътьом решите да минете през страна не от ЕО, какво ще правите  Thinking
Мона, ти да не мислиш, че българите при проверките са по-различни от останалите в ЕО  Crazy От един дол дренки са.

# 30
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Мами, искам да попитам за пътуване на непълнолетен в чужбина с придружител-чужденец.Става въпрос за дъщеря ми,ще пътува за Франция с учителката си, която е френски гражданин, но има и българска лична карта на временно пребиваваща.Въпросите ми са:1.Декларация ли Пълномощно се пише?2.В Декларацията или Пълномощното на учителката ще е проблем ли ако запишем данните от българската й лична карта?

# 31
  • Мнения: 4 668
Със сигурност трябва и паспорт ... последният път не ми го поискаха гърците , ама това е защото са били в настроение явно . Не бих тръгнала само с ЛК  Rolling Eyes
За здравните карти сега чувам  Rolling Eyes и аз винаги правя застраховки !

# 32
  • Мнения: 13 512
Мами, искам да попитам за пътуване на непълнолетен в чужбина с придружител-чужденец.Става въпрос за дъщеря ми,ще пътува за Франция с учителката си, която е френски гражданин, но има и българска лична карта на временно пребиваваща.Въпросите ми са:1.Декларация ли Пълномощно се пише?2.В Декларацията или Пълномощното на учителката ще е проблем ли ако запишем данните от българската й лична карта?
Трябва декларация и пълномощно от двамата родители. Така съм изпращала дъщеря ми в Москва и сина ми в Гърция с учители. Най-добре е детето да си носи паспорта и в декларацията и пълномощното да се впишат данните от френския паспорт на учителката.

Последна редакция: нд, 11 мар 2007, 22:18 от monda

# 33
  • Мнения: 6 899
Със сигурност трябва и паспорт
Би ли обяснила защо?

# 34
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
monda, благодаря!Ако правилно съм разбрала - трябва детето да има и декларация, и пълномощно?В сайта на МВнР открих само декларация.

# 35
  • Мнения: 4 668
Със сигурност трябва и паспорт
Би ли обяснила защо?
Не мога да дам разумно обяснение , просто го искат и ако се заядат може и да не те пуснат ...
Имам приятел митничар и изрично го попитах дали да си нося паспорт . Той ми отговори , че трябва , ако не искам да имам проблеми ... с чуждоземските им колеги  Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 6 899
Със сигурност трябва и паспорт
Би ли обяснила защо?
Не мога да дам разумно обяснение , просто го искат и ако се заядат може и да не те пуснат ...
Имам приятел митничар и изрично го попитах дали да си нося паспорт . Той ми отговори , че трябва , ако не искам да имам проблеми ... с чуждоземските им колеги  Rolling Eyes
Права си за това, че е възможно да направят проблем. Но по закон нямат право да го правят и не ми се вярва да не пуснат някой. Виж, теб са те пуснали, не вярвам да е било заради добро настроение, мен също ме пуснаха (влязох и излязох от Испания без никакъв проблем).

# 37
  • Мнения: 13 512
monda, благодаря!Ако правилно съм разбрала - трябва детето да има и декларация, и пълномощно?В сайта на МВнР открих само декларация.
Двамата  родители подготвят декларацията ,че са съгласни детето им да напусне страната без тях, а другото-пълномощно или декларация,че сте съгласни детето да е придружавано  от еди-кого си.

При всяко пътуване и различен служител-има различни изисквания. Колко скандали съм вдигала на летище Варна-голямо безхаберие. Затова се запасявам с всичко ,което евентуално би могло да им хрумне.Защото ,ако се закучат,иди се обяснявай какво пише  в тази или онази наредба.А изтърваш полет,разправии.... Също така не бих я пуснала и без паспорт.В Германия през януари ми го искаха. През април ще пътувам с децата до Рим- те са на 13 и 17..и съм сигурна,че пак ще им искат паспорти там/на дъщеря ми,де...синът ми е ясно,че има само паспорт/.

# 38
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Последно питане - и декларацията, и пълномощното трябва да бъдат заверени от нотариус, нали не бъркам?

# 39
  • Мнения: 13 512
Не заверени, а трябва да се подпишат пред нотариус от двамата родители.

# 40
  • Мнения: 2 768
Също вземете за всеки случай и копие на акта за раждане на детето - въпреки нотариално заверените документи от родителите на брат ми, на граничния пункт искаха и акта. Обясниха, че няма от къде да знаят кои са родителите на детето.

# 41
  • Мнения: 1 893
Само да допълня- непременно направете копие на декларацията.

# 42
  • Мнения: 4 668
Със сигурност трябва и паспорт
Би ли обяснила защо?
Не мога да дам разумно обяснение , просто го искат и ако се заядат може и да не те пуснат ...
Имам приятел митничар и изрично го попитах дали да си нося паспорт . Той ми отговори , че трябва , ако не искам да имам проблеми ... с чуждоземските им колеги  Rolling Eyes
Права си за това, че е възможно да направят проблем. Но по закон нямат право да го правят и не ми се вярва да не пуснат някой. Виж, теб са те пуснали, не вярвам да е било заради добро настроение, мен също ме пуснаха (влязох и излязох от Испания без никакъв проблем).

Съгласна съм с теб , ама смееш ли да рискуваш  Rolling Eyes? Ето на мен сега ми предстои ходене до Холандия през май и ще си взема паспорта ...

# 43
  • Мнения: 6 899
Съгласна съм с теб , ама смееш ли да рискуваш  Rolling Eyes? Ето на мен сега ми предстои ходене до Холандия през май и ще си взема паспорта ...
Ако си го имаш паспорта да, можеш да си го вземеш поне за свое собствено спокойствие. То и моя паспорт си беше с мен понеже пътувахме и извън Европа. Но ако трябваше да си го вадя и то бързо, само за едно пътуване до Франция сигурно нямаше да го направя.

Общи условия

Активация на акаунт