Честито, българи!

  • 6 772
  • 183
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 167

тонита, понеже се проектирам в отговорите ти просто вметвам, че изобщо не отговарям на описанието ти. това е. описаното от теб не е моя живот и .. така.

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 20:02 от Lennie

# 46
  • Мнения: 2 755
Тонита, аз съм се завърнал се емигрант.

Сега ме управляват хора, които не бих имала право да избирам, преди да се завърна.

Аз в каква графа влизам?

И да, наистина изкарваш емигрантите ужасно малоумни и неинформирани.

А всъщност, ок 99% от ползващите интернет висят главно в български форуми. Това да ти говори нещо?

И последно: много от емигрантите са в чужбина временно и с мисълта, че един ден ще се завърнат. Така че няма за какво да говорим.
Тц. Много жалко, ако си схванала думите ми така. Истина е, че много голяма част от емигриралите са образовани хора. Това за мисълта, че рано или късно, ще се върнат, е спорна. Зависи от това, кой, как е успял за се реализира. Ако някой, някога се завърне, нека си гласува, след като, ще живее отново тук. Голяма част от моите познати, които заминаха, нямат никакво намерение да се върнат тук отново. Идват си за кратък престой за да се видят с близките си и после отново обратно.
Наскоро се видях с една моя приятелка, която емигрира в САЩ преди 6 години със семейството й. Интелигентна жена. Когато стана дума за политика, тя каза, че толкова се е откъснала от тези неща, че въобще, ама въобще не я интересува, кой ще грабне кокала. Интересува се само за близките и приятелите си тук и помага с каквото може на родителите си. Малко се отплеснах.  Rolling Eyes Дано, вече съм разбрана. Confused

# 47
# 48
  • Мнения: 1 072
Простете дързостта да ви напиша моето виждане по въпроса. Нормално е, когато ви се отнема право да сте несъгласни. Ето вече такъв е закона в страната. Не си тук не гласуваш, тук си - имаш право да дадеш глас. Сега си преценете, кое е по-важно за вас. Да ви кажа честно, не очаквам вълна от завърнали се емигранти. А вие???
Лени, много те харесвам, но не вярвам на постовете ти. Роднините пишат, че имат проблем, ти пращаш пари. Не мислиш как да се отстрани проблема, нали?

# 49
  • Мнения: 6 167
Моят конкретен случай мисля, че няма нужда да става център на темата, която според мен е друга. Laughing
Иначе.. като всеки Бг гражданин.. пропуснала съм само едно гласуване в живота си, последното.
Защто съм от 1г тук. пропуснах го само и единствено по финансови причини.
тоест, правя нещата , които са свързани с гражданските ми права... гласувам.
По друг начин не си представям да мога да повлияя за промяна...


А принципно, законът не е минал, той касае гласуването за евродепутати.
И тепърва конституционен съд и тн ще се изказват.
дано вземат демократичното решение)))

# 50
  • Мнения: 1 072

По друг начин не си представям да мога да повлияя за промяна...

Заповядай, ще сформираме комитет по посрещането ти.  Grinning  Така можеш да повлияеш.

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 20:44 от letia6tata_krava

# 51
  • Мнения: 1 941
Според мен това ограничение няма да го бъде. По няколко причини: Първо както се знае Първанов е голям длъжник на Доган заради втория си мандат. ДПС ще сезират и то с право Конституционния съд (там командва президента). В основния закон изрично е записано, че всеки български гражданин има право да гласува. А турските изселници по силата на същата тази Конституция са граждани на България. Ето я и първата предпоставка за отмяна на текстовете от закона, ограничаващи гласуването на турците. Ако все пак това не мине хората на Сокола ще поискат президента да наложи вето. Тогава текстовете отново влизат в пленарната зала, БСП масово гласуват и отхвърлят ограничението. Все един от двата варианта ще проработи. Още повече, че левицата няма да се дърпа особено. Защото закона е написан във вариант, в който няма принцип на отседналост. Иначе трябва да пренаписват наново цеееелия закон за да го адаптират към новото положение. А време за това няма.

Последна редакция: ср, 14 фев 2007, 20:57 от кошничката

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен това ограничение няма да го бъде. По няколко причини: Първо както се знае Първанов е голям длъжник на Доган заради втория си мандат. ДПС ще сезират и то с право Конституционния съд (там командва президента). В основния закон изрично е записано, че всеки български гражданин има право да гласува. А турските изселници по силата на същата тази Конституция са граждани на България. Ето я и първата предпоставка за отмяна на текстовете от закона, ограничаващи гласуването на турците. Ако все пак това не мине хората на Сокола ще поискат президента да наложи вето. Тогава текстовете отново влизат в пленарната зала, БСП масово гласуват и отхвърлят ограничението. Все един от двата варианта ще проработи. Още повече, че левицата няма да се дърпа особено. Защото закона е написан във вариант, в който няма принцип на отседналост няма. Иначе трябва да пренаписват наново цеееелия закон за да го адаптират към новото положение. А време за това няма.

 Laughing ...така си е

# 53
  • Мнения: 6 167
ето,  кошничката право дума.
и аз така мисля, но с повече думи Laughing

# 54
  • София
  • Мнения: 1 634
Ей тоз аргумент за "семейството ни е в България, искаме то да е добре" -  съответно трябва да гласуваме най ме кефи.

Добре де... и моето семейство е в България, те си гласуват... и аз си гласувам щото съм в България, ама що не ми дадат още един екстра право на глас заради семейството!

Сигурна съм, че всеки който живее извън пределите на родината се вълнува от начина на живот на роднините си, но все пак да не забравяме,че тяхното право на глас никой не оспорва! Вие навън от тяхно име ли, за тяхното право ли, за какво точно се борите.

Към Лени,
съгласна съм с теб, че трябва да се направи нещо за увеличаване на гласуването, но вътре в страната, а не извън нея.

# 55
  • Мнения: 6 167
Гражданството не е крепостничество, нито поданство  Stop
Нали сме чували, че София не е България? Гласуват хората, а София не е България.  Wink
Допълнително, ако разсъждаваме за граджанството, като за местоположение и нищо друго, аз много искам да се върне Жителството и доста народ да се прибере по родните си места.
Нали е ясно на всички, че свободата на движение е основно човешко право.
Тоест, по параграф ' не живее тук" просто няма как да се отсвирят български граждани, дори в танганайка.
Ако обаче се промени конституцията и се приеме, гражданин на страната да е този, който живее в нея - това е съвсем друга опера. Или да се приеме закон за земята  Wink Тя е на тези, които я обработват.. и тн.
И Бг ще напише историята просто с такова решение Mr. Green

# 56
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Това, че някой подпомага семейството си в България финансово, не означава, че подпомага страната ни (Лени, нали не искаше да цитирам твоето семейство, затова така го пиша).

Статистиката знаете ли каква е ? На президентските избори, от цялата чужбина без Турция са гласували 15 000 българи!!!
Гласувалите Турци са няколко пъти повече и съответно техните гласове са повлияли на на вота...
Реторичният въпрос, който чух по новините преди малко като коментар от Н. Камов бе - " Редно ли е изселниците ни в Турция да гласуват за турския парламент, а след това и за европарламента?"
Всъщност мисля, че тази "рестриктивна" мярка не би засегнала особено много тези 15 000, а няколкото стотици хиляди, поддържащи не демокрацията в България, а участието на политическата сцена на една етническа партия.
И пример е не само земеделското ни министерство, което е с министър турчин... Примери има около всеки политик-турчин, как се тъпче "българското" и се толерира "турското".
Но Лени, ти това не го знаеш, вероятно.   bouquet

кошничката, много с права за съжаление, но аз лично съм обнадеждена и искам да вярвам в чудеса  Hug  bouquet

# 57
  • Мнения: 1 941
кошничката, много с права за съжаление, но аз лично съм обнадеждена и искам да вярвам в чудеса  Hug
Абе това мойто бе най-песимистичния вариант. Може пък чудото да стане ...

# 58
  • Мнения: 6 167
Това, че някой подпомага семейството си в България финансово, не означава, че подпомага страната ни

това не е вярно.  Stop извинявайте за офф-а, но мисля, че е важно.
има много изписано в Капитал ( главно) за емигрантските пари.
като цяло те попълват разликата в платежния баланс и надхвърлят чуждите инвестиции
( от К през  2003та).
от  2003та нещата се променят с тия пари, като цяло те намаляват с което намалява и темпа на растежа на "богаството на бг домакинства", и сега е по-бавен и все пак през 2006та беше 22 процента, което е много. ( изследване ""Богатство и финансово посредничество в България"анализите пак в К).  Да не забравяме и растежа от 6 процента, миналата година, в който 'емигрантските пари' имат пряк пръст. ( през 2006та са били 2 милиарда еуро, не 1 както казах преди) - пак по Капитал.

като цяло негатвна страна на 'емигрантските пари' има, доста са обвинявани за растежа на цената на имотите, например

тоест, тези пари влияят на макро ниво и не могат да останат незабелязани. нали влизат в потребителската мрежа най-.. общо.

# 59
  • Мнения: 3 818
Лени, как според теб може да се ограничи злоупотребата от страна на ДПС с правото на глас на живеещите в Турция?
Факт е, че на всички избори активисти на ДПС отиват с автобусите в Турция и срещу съответния подкуп докарват в България гласоподаватели. Това опорочава изборите. Какво може да се направи срещу него? Очевидно този закон, който искат да гласуват, е опит това да се спре. Ок, за теб не е справедлив, друго решение има ли? Съзнавам, че по този начин се нарушават правата и на съвестни граждани, неживеещи в България, но за изборите гласуването на живеещите в Турция е огромен проблем.

Общи условия

Активация на акаунт