Ябълково сокче за едномесечно бебе?

  • 2 196
  • 28
  •   1
Отговори
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 982
Мили мами, бебчето ми е едва на 1 месец, а докторът вече иска да започна да му давам ябълково сокче. До този момент е само на кърма, дори вода не давам. Съображението на педиатъра е, че по-малко от месец бебчо е наддал 1,370 кг, което било много, но му трябвало и витамин Д, за да не развие рахит.

Въпросът ми е: не е ли малко рано за сокчета още? Не е ли по-добре да давам Вигантол?

Последна редакция: пт, 16 фев 2007, 17:57 от Noemy

# 1
  • Мнения: 2 553
Аз не можах да разбера едно - какво общо има това, че е наддало бебчето 1.370 със сока от ябълка  newsm78 Според мен е прекалено рано за сок и на твое място не бих дала. Naughty Потърси в библиотеката има доста инфо по въпроса  Peace

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 457
Според мен никакъв сок не му трябва на детето!Моята педиатърка ми изписа на 20 ден капки Вигантол.Сок и до сега не съм дала!Съветвам те и теб да не даваш!

# 3
  • София
  • Мнения: 2 162
Не се притеснявай от рахит- прочети в Библиотеката, ако искаш, има материали по въпроса. Някои мами дори не дават и Вигантол, защото считат, че получават достатъчно витамин Д от слънцето. Ето, идва пролет, а после и лято, така че е безсмислено да започват сокчета още повече, че не съм сигурна изобщо какво количество витамин Д има в сокчето от ябълка. Да не го бъркаш с витамин С?
Ако поназнайваш английски- Хедра даде наскоро една много интересна статия-
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html

# 4
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 982
Да, аз му казах, че не искам и няма да давам сок и той тогава предписа Вигантол.
Връзката на теглото и рахита е, че колкото по-бързо бебето наддава, толкова по-лесно може да развие рахит - така ми обясни. А именно сокът от ябълка ще го спаси от рахит...
Английски поназнайвам  Grinning  сега ще видя статията  Simple Smile
Благодаря!

# 5
  • Мнения: 2 553
Връзката на теглото и рахита е, че колкото по-бързо бебето наддава, толкова по-лесно може да развие рахит - така ми обясни. А именно сокът от ябълка ще го спаси от рахит...

Да , това ясно, но сока защо? По-добре вигантол ... Незнам, явно не съм наясно с този сок  Blush

# 6
  • Мнения: 4 915
Ноеми, има много информация в  темата "Библиотека" за захранването.

Няма никакъв смисъл, причина и най-вече оправдание да започваш захранването преди 5-6 месец, и то именно със сок.
Полза - никаква, вреди - много. Не си струва да експериментираш.
Сокът не предпазва от рахит. Единственото, което може да има някаква връзка е, че вместо хранителната кърма, ще го тъпчеш със сок и детето може да забави наддаването. Което също е абсолютно неоправдано, защото от кърма не може да затлъстее, а от сок на тази възраст може да си навлечете неприятности...

За да не се повтарям, ето мое вчерашно мнение по същия въпрос, понеже и на друга майка на 1-месечно бебе й препоръчал педиатъра сок от ябълка:


"Съществува голям риск от алергии, колики, запек; от предразположение към стомашни проблеми на по-късен етап, дори сега да не се прояви явна реакция.

Соковете са киселинни и с високо съдържание на захари, дразнят лигавицата на червата. До 6-тия месец тази лигавица е силно пропусклива, и ако влезнат чужди молекули, се активизира алергия.

До 6-тия месец е висок риска и от нитратно отравяне на бебето, селски или не, невинаги е сигурно не са ли пръскани ябълките.

Сокът няма тази хранителна стойност като млякото, дали сте на кърма или АМ, няма значение - единственото, от което има нужда пеленачето докъм 5-6 месец е мляко.

Ябълките запичат.

Изобщо не е препоръчително да се въвежда сок на ранна възраст. Най-добре е децата да си ядат плодове - заради пулпа и фибрите, които в соковете липсват, и които всъщност са особено полезни.

На Мариела сок дадох чак след годинката, но не пие често. Яде плодове.

Виж тези три статии:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0
http://karmene.greatnow.com/sokove.html

И изобщо погледни статиите за захранването в Библиотеката на кърмаческия форум.

Лично аз бих сменила педиатъра си, ако ми препоръча сок на такава крехка възраст. За мен това е знак, че не се е информирал адекватно за здравословното захранване и хранене, което има огромно значение за настоящото и бъдещото здраве на детето.

"

Това е тамата, в която пишем януарските майки и от която е цитата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=165254.0;all

# 7
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 982
Благодаря ти много, Free soul!  Hug
Докторът за втори път се издънва... предния път бебчо беше на 4 дни, точно ни бяха изписали от болницата и много плачеше и док реши, че е алергичен към кърмата ми... След ден-два Писун се успокои и до ден днешен яде като змей, така че никаква алергия няма...
Още една издънка и сменям доктора... пък уж препоръчан беше. Той е мъж на около 60+ години, очевидно си кара по старата школа.

# 8
  • Мнения: 157
Аз и давам сок от ябълка и без да е имало опастност от рахит като стана на 1 мес.

# 9
  • Мнения: 942
Аз не можах да разбера едно - какво общо има това, че е наддало бебчето 1.370 със сока от ябълка  newsm78 Според мен е прекалено рано за сок и на твое място не бих дала. Naughty Потърси в библиотеката има доста инфо по въпроса  Peace
PeaceСтига бе!Какво им става на тези педиатри  ooooh! само попадам на постинги в които всички педиатри препоръчват сокчета от едномесечна възраст #CrazyАз бих сменила педиатъра на часа Peace

# 10
  • Мнения: 8 242
От кога ябълков сок против рахит  ooooh!
Я си кърми бебока и си пий ти сокчетата  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 267
О , тя тази педиатърка досущ като нашата  #2gunfireОбаче така и не я послушах!Вигантол е добре да се дава  Peace

# 12
  • Мнения: 326
според мен е доста малко бебето за сокче, нямали да му се разстрои стомахчето

# 13
  • Мнения: 6 461
Мили мами, бебчето ми е едва на 1 месец, а докторът вече иска да започна да му давам ябълково сокче. До този момент е само на кърма, дори вода не давам. Съображението на педиатъра е, че по-малко от месец бебчо е наддал 1,370 кг, което било много, но му трябвало и витамин Д, за да не развие рахит.

Въпросът ми е: не е ли малко рано за сокчета още? Не е ли по-добре да давам Вигантол?
Не би трябвало на тази възраст да даваш сокове.
Бебчето в момента има нужда САМО ОТ КЪРМАPeace

Това ,че е наддало за по малко от масац 1,370 ...ПОЗДРАВЛЕНИЯ   bouquet

А педиатъра на детето ако има притеснения относно недостига на витамин Д ...да коригира капките Вигантол които даваш на бебчето ,
а не да препоръчва сок от ябълка.

# 14
  • Мнения: 3 718
Тук http://www.biberonbg.com/info/vitamind.htm има информоция за вит. Д и за храните съдържащи вит. Д. Никъде не видях ябълка  Thinking. До колкото знам педитата препоръчват тия пусти сокове от ябълка заради желязото, но то се приема мнооооого по успешно от кърмата.
Та искам да кажа, прчети в библиотеката на кърмаческия форум, извеждай си детенцето на слънчице, кърми си го, а на този доктор (както и на моят  Mr. Green ) мога само да препоръчам да се дообразова.

Общи условия

Активация на акаунт