Само аз ли, не съм почитател на синьото сирене?!

  • 6 215
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 251
Направих бутчета със сос от сметана и синьо сирене и... като седнахме да вечеряме, станах, измих си бутчето и тогава си го хапнах Embarassed и пак се усещаше. Не го харесвам това синьо сирене, усещам го , дори и във сос, а наскоро гледах и една рецепа за сладкиш с него. Е, явно няма да рискувам да го приготвя...Има ли други  като мен или повредата е само в моя телевизор?!

# 1
  • Мнения: 2 550
Много хора не обичат синьо сирене.

# 2
  • Мнения: 1 959
Не си само ти и моят мъж не го харесва виж аз си го похапвам на салата

# 3
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз още от малка му казвам мухлясало сирене, не го харсвам!
 Не се учудвам че, се слага в сладкиш.Като гледам модерните рецепти какви са Sickсвинско с ананас и праскови, и всички кобинации на плодове с месо, нищо не може да ме учуди.Но всеки си има вкус.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Аа, въобще не си само ти. Аз го обожавам като мезенце за червено вино, но само ако е високомаслено - над 55-60% масленост. Иначе усещам само мухъла Laughing

# 5
  • Мнения: 899
Доста хора не обичат, по-скоро са изключение големите любители като мен Simple Smile
Дай ми всякакви мухлясали сирена и ме остави да се наслаждавам  Laughing

Но в сладкиш не мога да го възприема.

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
Някой разбра ли рецептата от Перфектната вечеря за шоколадовите мъфини със синьо сирене? Ще ми се да пробвам Thinking Макар че звучи като манджа с грозде Crazy hahaha

# 7
  • Мнения: 9 107
Шоколад със синьо сирене е модерно напоследък по всякакви рецепти в списания и предавания. Дори на едно предаване химично обясниха защо си подхождат точно те, а не синьо сирене с други сладки неща

# 8
  • Мнения: 3 251
Шоколад със синьо сирене е модерно напоследък по всякакви рецепти в списания и предавания.
pep-4o, точно! Рецептата е със натурален, млечен шоколад + миризливото сирене. Изобщо няма да си играя да го правя, ако ще е само заради модата-предпочитам вкуса Naughty... А там няма да мине номера с миенето... Mr. Green

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
pep-4o, точно! Рецептата е със натурален, млечен шоколад + миризливото сирене. Изобщо няма да си играя да го правя,
Кажи я деее, аз ще си поиграя Party

# 10
  • Мнения: 4 916
Шоколад със синьо сирене е модерно напоследък по всякакви рецепти в списания и предавания. Дори на едно предаване химично обясниха защо си подхождат точно те, а не синьо сирене с други сладки неща

И аз гледах това предаване, много добре бяха обяснили зако молекулите на шоколада си пасват с тези на синьото сирене...   chef

# 11
  • Мнения: 9 107
[quote author=argun link=topic=166118.msg3242836#msg3242836 И аз гледах това предаване, много добре бяха обяснили зако молекулите на шоколада си пасват с тези на синьото сирене...   chef
[/quote]

именно - то е "Химията в кухнята" - там научих защо трябва да се темперира няколко пъти шоколада  Grinning. И всеки път го хващам случайно, и всеки път се каня да видя коя е тв-та и часа  Embarassed

# 12
  • Мнения: 901
pep-4o това е по Дискавъри - страхотно предаване 

аз лично съм правила Шоколадови кексчета със синьо сирене и лично на мен ми допаднаха.. а моята половина НЕ ..

Сапфира съвсем нормално да не ти харесва .. лично аз до преди 5 години не признавах, но виж сега вече си промених корено мнението .

Биляна
не са модерни - винаги ги имало тези рецепти.. но не бяха толкова популярни, а и вкуса кисело+сладко с месо не допада на всеки .. и все пак такъв вкус има и в бг кухня

# 13
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Аз обичам с червено винце и крем супа с броколи и синьо сирене и задушени броколи с настъргано сирене.  Party

# 14
  • Мнения: 3 251
Кажи я деее, аз ще си поиграя Party
Виенски сладкиш
за блата:
100-150 гр. натурален шоколад
200 гр.масло
100 гр. пудра захар
2 с.л. брашно
4 яйца
Разтопява се шоколада и охладен се прибавя към предварително разбитите яйца с маслото. Прибавя се захарта и се бърка до пълното й разтваряне и до получаването на пухкава смес. След като се сипе и брашното, разбърква се внимателно и се пече в средно голям съд или в тортена форма с падащи стени, предварително намаслена. Пече се на 180 * Изстинал блатът се разполовява и се гарнира със следния крем:
100гр. млечен+100 гр.тъмен шоколад
300 мл. сметана
100 -120 гр.синьо сирене
1-2 с.л./според предпочитанията за сладко/ пудра захар
Загряват се синьото сирене и начупеният шоколад, като постепенно се сипва и сметаната. Изчаква се шоколадът и сиренето да се разстопят и след това се оттегля от котлона и се слага за час-два да се охлади във хладилника. Разбива се овкусената с шоколад и сирене сметана със захарта, до получаването на пухкав крем. С 1/2 от него се намазва едната половина блат, поставя се другата половина блат и се намазва отгоре с останалата част от крема.

# 15
  • Мнения: 1 793
И аз не го харесвам. Никак даже. Мъжът ми го яде обаче и затова купуваме.

# 16
  • Мнения: 7 723
Хич не обичам синьо сирене- мухлясало ми е  Crossing Arms

# 17
  • Мнения: 1 099
И аз не мога да го ям...
Най- си обичам класическото българско сирене Simple Smile

# 18
  • Мнения: 5 299
... като седнахме да вечеряме, станах, измих си бутчето и тогава си го хапнах Embarassed
Joy Joy

Мразя го и аз. Обичам едно пилешко със сметана, кис. краставички и отгоре се ръси и синьо сирене, но аз не го слагам. Naughty Мирише на крака... Сиренето "Рокфор" е същата помия.

# 19
  • Мнения: 2 936
аз също не го харесвам  Sick
преди време ядох пица-4 сирена...помислих 4е може в пицата да е вкусно  Rolling Eyes ,но н-е-е-е...добре 4е беше само в средата,така и не го вкусих,а и миришеше ужасно!!!!

# 20
  • Мнения: 13 512
 И аз го мразя... а за  чистия Рокфор да не говорим.Всъщност- само бяло саламурено, Дунавия, моцарела и Кири.

# 21
  • Мнения: 1 021
Аз харесвам синьо сирене, само в малко количество в сос. Иначе в салата или натюр ми е Sick

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Обожавам всякакви видове сирена - ям ги натурални, в салата, в сосове, в ястия... Ох, трябвало е да се родя във Франция  Simple Smile. Като ученичка в езикова гимназия имахме часове и за френската кухня. Още ми е пред очите една книжка - класификатор на всички оригинални френски сирена (над 350 вида), с подробно описание на технологията за приготвяне и храните и напитките, с които се съчетават. Предпочитан десерт при французите е дървено плато с наредени различни видове сирена, плодове и червено вино. За мой късмет вкъщи само аз съм почитател на "миризливите" сирена - фамилията хич не ги харесва и аз им се наслаждавам сама.

# 23
  • Den Haag
  • Мнения: 1 845
Не обичам, да го ям натурално, а обожавам сосове с него и други сирена.

# 24
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Обожавам всякакви видове сирена - ям ги натурални, в салата, в сосове, в ястия... Ох, трябвало е да се родя във Франция  Simple Smile. Като ученичка в езикова гимназия имахме часове и за френската кухня. Още ми е пред очите една книжка - класификатор на всички оригинални френски сирена (над 350 вида), с подробно описание на технологията за приготвяне и храните и напитките, с които се съчетават. Предпочитан десерт при французите е дървено плато с наредени различни видове сирена, плодове и червено вино. За мой късмет вкъщи само аз съм почитател на "миризливите" сирена - фамилията хич не ги харесва и аз им се наслаждавам сама.

Късметлийка!  Grinning

# 25
  • София
  • Мнения: 508
В натурален вид даже ми е гадно да го пипам  Sick иначе съм яла в сосове и така ми хареса - защото не се усещаше  Mr. Green

# 26
  • София
  • Мнения: 7 794
Обичам само краве сирене и Дунавия. Всякакви други видове най- малкото ми миришат ужасно и на вкус са ми кофти.

# 27
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Адски много харесвам сибьото сирене, но май ще се окаже, че не е толкова полезно  Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 7 474
И аз не го обичам, става ми лошо само от миризмата му  Sick

# 29
  • Мнения: 5 140
И аз съм в групата на нехаресващите, не ям и не купувам. Naughty

# 30
  • Мнения: 983
В къщи никой не го харесва, докарва ми на мухъл Sick

# 31
  • Мнения: 7 914
Аз също  си хапвам само обикновенния кашкавал и сиренце Peace

# 32
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Мразя синьо сирене  Sick Под всякакви форми, винаги усещам гадния му вкус и мирис...

# 33
  • Мнения: 22 867
Мразя синьо сирене  Sick Под всякакви форми, винаги усещам гадния му вкус и мирис...

Що такааааа? newsm78 Аз пък умирам за него - под всякакви форми, и сега, като чета, усещам неповторимия му вкус. Мога да го ям по всяко време, не знам би ли ми омръзнало някога. Embarassed

# 34
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Отначало категорично реших, че това нещо няма да го ям. Впоследствие ми хареса в сос на спагети и оттогава си го хапвам с удоволствие. И не само в сос, наскоро ми сервираха доматена салата с настъргано синьо сирене отгоре. Е, страхотна беше. Явно просто е трябвало да "узрея" за вкуса му Wink Съветът ми е да го пробваш пак след месец-два  Hug

# 35
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Определено не ми допада. Опитвала съм само веднъж покрай моята колежка, която умира за него и оттогава Naughty Но пък на Нова година (празнувахме я на заведение) основното ястие беше пилешко филе със сос от синьо сирене и гъби. Можеше да си избираш между него и свинско по ловджийски. Тъй като не съм почитател на свинското, избрах пилешкия вариант, но бях много скептично настроена заради соса. Ама той взе, че ми хареса. Та не знам...Абе, не бих го яла.

# 36
  • Мнения: 1 176
Не го харесвам.Не ми допада специфичната му миризма.Може след време пак да опитам.Засега не присъства в менюто ми.

# 37
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Не го харесвам.Не ми допада специфичната му миризма.Може след време пак да опитам.Засега не присъства в менюто ми.
И при нас е така.

# 38
  • Мнения: 14 489
аз обичам мухлясали сирена. повече даже от обикновеното българско, което го понасям само на шопска салата, миш маш и баница. мъжа ми обаче дума не дава да се издума за такова нещо.

# 39
  • Мнения: 11 747
Аз не съм очаквала,че толкова хора не го харесват! ThinkingАз обожавам синьо сирене и дори като си купувам си избирам парче с колкото се може повече мухъл! Mr. GreenОбожавам всички мухлясали сирена и изобщо всички сирена си ги обичам,а българското саламурено най-малко!

# 40
  • Мнения: 5 713
Аз пък умирам за него - под всякакви форми, и сега, като чета, усещам неповторимия му вкус. Мога да го ям по всяко време, не знам би ли ми омръзнало някога. Embarassed
И аз така. И мъжът ми така. Simple Smile Даже ще експериментирам с 2-те рецепти, които тук са дадени, но като свършат постите.

# 41
  • Мнения: 4 668
Аз до скоро не можех да го гледам  Confused но случайно го опитах и ми хареса , след като ми мина първият момент на потрес  Laughing
Сега от време на време си хапваме с мъжът ми - с червено вино , препечена филийка и грозде - много е готино .
Аз обаче харесвам определени марки , не мога да ям какво да е синъо сирене ...

Майка ми примерно също не го понася  Close

# 42
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Не казвам, че не съм опитвала  Peace Пробвала съм доста видове... всичко е  Sick  Въпрос на вкус, закало кучето и си облизало дупето  Mr. Green

# 43
  • Мнения: 8 505
Не ми е по вкуса Stop

# 44
  • Мнения: 338
Аз също не го обичам-отврат Sick

# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 184
Преди години се напънах да го опитам,уж и аз да съм в крак с другите,но не ми понесе вкуса му нещо...

# 46
  • Мнения: 1 546
Спомням си първия път, когато пробвах синьо сирене- с гаджето ми, на романтична среща у тях, с червено вино...насилвах се да го ям, но имах чувството, че всеки момент ще повърна върху него... Sick LaughingПосле, обаче, пак пробвахме в неформална обстановка  Wink и оттогава много обичаме, но наистина определени марки само са хубави.

# 47
  • Мнения: 3 251
Даже ще експериментирам с 2-те рецепти, които тук са дадени, но като свършат постите.
Вери, сподели  тук после, моля те, дали се усеща вкуса му.

# 48
  • София
  • Мнения: 18 679
За почитателите - опитайте Долче и кремозо, с 60-65% масленост Crazy Просто няма друго такова сирене Heart Eyes

# 49
  • Мнения: 256
     
      Ех, да имаше сега малко синьо сиренце.................. Grinning

# 50
  • Мнения: 420
И аз не го харесвам.
Но ако е в малки количества на пица или спагети го хапвам.

# 51
  • Мнения: 3 647
Аз не съм очаквала,че толкова хора не го харесват! ThinkingАз обожавам синьо сирене и дори като си купувам си избирам парче с колкото се може повече мухъл! Mr. GreenОбожавам всички мухлясали сирена и изобщо всички сирена си ги обичам,а българското саламурено най-малко!
и аз така

# 52
  • Мнения: 5 713
Даже ще експериментирам с 2-те рецепти, които тук са дадени, но като свършат постите.
Вери, сподели  тук после, моля те, дали се усеща вкуса му.
Ами направих Виенския сладкиш. Бях казала, че ще е след постите, но те приключиха за мен още миналата седмица. Ето го:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=96942&photo=23

Много ми допадна. Синьото сирене не се усеща, но определено вкусът е по- специфичен. Блатът стана тънък обаче, май формата е виновна, беше голяма. Не успях да го разполовя и затова крем има само отгоре.

# 53
  • Мнения: 3 251
Ами направих Виенския сладкиш. Бях казала, че ще е след постите, но те приключиха за мен още миналата седмица. Ето го:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=96942&photo=23

Много ми допадна. Синьото сирене не се усеща, но определено вкусът е по- специфичен. Блатът стана тънък обаче, май формата е виновна, беше голяма. Не успях да го разполовя и затова крем има само отгоре.
Изглежда супер! И казваш, че не се усеща?! Ще взема да се запретна и да го врътна и аз.
Според мен така е по-добре, да е по-тънък, че иначе няма да е сладкиш, ами ще си е вид тортичка, както е даден в рецептата.

# 54
  • Мнения: 331
Боже как си мечтая за броколи със синьо сирене ... Laughing

# 55
  • Мнения: 966
не ми харесва. Sick

# 56
  • Мнения: 5 183
Обожавам синьо сирене!

# 57
  • Мнения: 6 164
И аз много обичам.
Вкъщи всички ядем под формата на различни ястия. Heart Eyes

# 58
  • Мнения: 7 106
Моят мъж преди години след една командировка във Франция още по телефона ми съобщава че имал изненада - вкусна при това  Laughing. Като се прибра със 15 вида сирена, мухлясали и не чак толкова, кое от кое по-смърдящи  Sick. Ауууу, не! Хладилника след това не можах да го измириша цял месец.
Синьото сирене бих могла да се напъна и да хапна някое ястие, в чиито сос участва, но да не са пракалили с него. Но натюр не го харесвам изобщо.
Най си обичам българското сиренце, особено ако е съвсем пресничко, още не осолено  Laughing.
Съпружеството е обратното - колкото по-мухлясало и по-смърдящо, толкова по-вкусно  Sick.

# 59
  • Мнения: 5 713
Ами направих Виенския сладкиш.....
Забравих да напиша, че ползвах синьото сирене, което Белинда препоръча- Долче & Кремозо. Наистина се отличава и сякаш не е така натрапчиво на вкус.

# 60
  • Мнения: 47 981
ужасно е синьото сирене,пробвала съм доста видове,никое не ми допада Sick
иначе нашенски кашкавал и сирене Heart Eyes

# 61
  • Мнения: 5 475
В Италия има толкова много видове кашкавали,че е трудно човек да се ориентира  Crazy
 Аз лично харесвам синьо сирене и в италианския му вариант - т.нар. Горгондзола и във френския !  Peace

  Въпрос на вкус и навик.  Peace

# 62
  • Мнения: 1 465
хехе не е никак ужасно - но не се яде как да е Naughty А и ако ядете рокфор, то си е доста силно. Но по принцип синьото сирене се похапва върху коричка от франзела Wink Е, знам и доста вкусни рецепти със синьо сирене. Grinning

# 63
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Аз също не го харесвам,няколко пъти съм пробвала,но не ми допада изобщо!

# 64
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
аз и мъжът ми обичаме много синьо сирене.
но до там.
Никой от родата не го харесва.
Вкусов и цвет товарищи нет Wink

# 65
  • Мнения: 109
Много са хората които не го обичат това прословуто синьo сирене .На мене ми мирише на развалена гъба.  33uuНо всичко е въпрос на вкус .

# 66
  • Мнения: 534
Оооооооо и аз не го обичам  apchih  мирише ми на мръсни чорапи 

# 67
  • Мнения: 410
Ами просто си е плесенясало!

Какво му харесват...

# 68
  • Мнения: 639
Никой  у дома не може да го яде.Да мирише само на чорапи,ще го преглътнем.То и луканката на такова мирише.Нашето саламурено си е най-хубаво.

# 69
  • Мнения: 22 867
Малко за синьото сирене:

Класическите сини сирена с вековни традиции са френското рокфор и италианското горгонзола. Повечето други са вариации на тези.

Плесента, която образува сините нишки в питите, се казва "пеницилиум рокфорти", наречена на известния френски оригинал.

Тя се прибавя в млякото още в началото на производствения процес. Докато сиренето зрее, синята плесен се разпространява из питите.

След това те минават през машина, която ги перфорира, защото синята плесен има нужда от кислород, за да се развива. Въздухът прониква във вътрешността, където плесента се разпространява равномерно.

Ето така сиренето получава своите сини нишки, а за да бъде бяло като камамбер отвън, то се пръска с камамберова плесен веднага след перфорирането.

Синьото сирене в различен стадий на узряване се пази в студен склад, докато не стане както трябва. В една "млада" пита няма почти никакви сини нишки.

След 10 дни плесента е по-ясно изразена, а след 18 дни тя е напълно развита както вътре, така и отвън.

Общи условия

Активация на акаунт