Майчинство от България на майки родили в чужбина

  • 13 602
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 280
Мами,

Сигуно много е обсъждана темата за майчинството в България, но аз така и не разбрах

1- Майка българка която е родила в чужбина има ли някакви права на майчинство или еднократна помощ за раждане на дете ако детето се е родило извън България и таткото е чужденец?

2- Трябва ли да са внасяни осигуровки в здравна каса и колко дълго, и задължителен ли е болничен от български лекар?

и какви още неща трябва да знам по темата Simple Smile

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 419
За майчинството не мога да ти отговоря,но за здравните
няма нужда да внасяш нещо ако детето ти е БГ гражданин-плащат
се от държавата-поне така ми казаха в НАП.
Аз си взех еднократната помощ, тъй като в държавата в която
раждах не ми се полагаше.

# 2
  • Мнения: 3 367
нямам информация;
и тук не ми се полагат никакви помощи, морално не го намирам за правилно и затова не съм се интересувала

# 3
  • Мнения: 280
морално не го намирам за правилно и затова не съм се интересувала

anette, аз питам за майка, която си плаща всички данъци, осигуровки и такси в БГ както си му е реда за БГ граждани/жители. Единстено дето бебето се ражда извън БГ

Иначе и на мен не ми се полагат никакви помощи (а само разходи) в САЩ при раждане на дете, но не съм търсила и такива от БГ. Въпреки. че сина ми е БГ гражданин.

# 4
  • Мнения: 7 091
Мами,

Сигуно много е обсъждана темата за майчинството в България, но аз така и не разбрах

1- Майка българка която е родила в чужбина има ли някакви права на майчинство или еднократна помощ за раждане на дете ако детето се е родило извън България и таткото е чужденец?

2- Трябва ли да са внасяни осигуровки в здравна каса и колко дълго, и задължителен ли е болничен от български лекар?

и какви още неща трябва да знам по темата Simple Smile

Благодаря предварително!

При последната такава тема някое от момичетата беше цитирало, че за еднократната помощ трябва да се подпишеш на декларация , че детето ще се отглежда в БГ( не знам дали имаше ограничение само за 6 месеца или не). За 200 лв дали си струва да се подава лъжлива декларация не знам, приятелката ти си преценява.  Отностно майчинство- там отново опират нещата до това дали детето се отглежда в страната или не. По принцип ако детето е двоен гражданин ( както предполагам е, понеже бащата е чужденец) не съм сигурна как се процедира, дано някоя майка да пише ако знае. Не мисля, че осигуровките в здравната каса имат отношение към майчинските, нито болничния. Въпроса е ако ще е за майчински 2 години , то това става чрез работодателя, при който е работила майката в БГ преди раждането, ако ще е за социална помощ тогава се изискват доходи със задна дата мисля беше 6 месеца.

# 5
  • Мнения: 280
[quote author=Tandoori

При последната такава тема някое от момичетата беше цитирало, че за еднократната помощ трябва да се подпишеш на декларация , че детето ще се отглежда в БГ( не знам дали имаше ограничение само за 6 месеца или не). За 200 лв дали си струва да се подава лъжлива декларация не знам, приятелката ти си преценява.  Отностно майчинство- там отново опират нещата до това дали детето се отглежда в страната или не. По принцип ако детето е двоен гражданин ( както предполагам е, понеже бащата е чужденец) не съм сигурна как се процедира, дано някоя майка да пише ако знае. Не мисля, че осигуровките в здравната каса имат отношение към майчинските, нито болничния. Въпроса е ако ще е за майчински 2 години , то това става чрез работодателя, при който е работила майката в БГ преди раждането, ако ще е за социална помощ тогава се изискват доходи със задна дата мисля беше 6 месеца.

[/quote]

Да детенцето ще се гледа в БГ. Майката реши да се върне в БГ и да си го гледа там.

# 6
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Аз полу4их еднократната помощ.
Според мен твоята приятелка има право освен на нея за това 4е е родила българ4е, и на май4инство, защото ще расте там. Успех и да не се отказва от нещо, което по закон и се полага  Peace

# 7
  • Мнения: 447
Ще се опитам набързо да ти отговоря на въпросите, доколкото имам опита си с майчинството ми в БГ.

1. Има право или поне със сигурност знам, че е така ако е работила по трудов договор. Но как точно ще го получи зависи от конкретния случай т.е. в какъв отпуск е била преди раждането. Не вярвам бащата чужденец  да има някакво отношение, в случай че майката е работила и си е плащала осигуровките.
Ако е към социалните не знам как стои въпроса?

2. Осигуровките не знам колко дълго, но трябва мисля да няма прекъсване на осигурителните права, за да се издаде болничен от личния лекар.(имам смътен спомен, че го  пишеше в някой от закончета, правилници и подобни).

 Аз така и не знам дали може без болничен направо в отпуск за гледане на дете да се мине, но и сега с новите промени съвсем не ми е ясно. Нали удължиха болничните като времетраене или бъркам?

по темата мисля може да прегледаш в библиотеката. Ето тук и тук съм си описала опита по случая.

Ако нещо не си доразбрала питай, но нито съм счети, нито юрист и просвещението  ми по темата е от много ровене из закончетата преди година.

п.с. темата за моралното правилно зависи от конкретния случай и всеки си преценява. Не винаги раждане в чужбина и ползване на майчинство в БГ трябва да се отъждествява с морално неправилно според мен
 Аз съм платила достатъчно осигуровки, а и мисля да се връщам на работа. Факта, че съм родила в чужбина за мен е стечение на обстоятелствата около командировката на съпруга ми. Не желаехме  да се разделяме, независимо че в парични средства ни е коствало повече.

Последна редакция: ср, 21 фев 2007, 11:02 от Gerylyn

# 8
Мисля, че не би трябвало да има проблем - аз самата се водя в отпуск по майчинство в БГ, но и двете ми деца са родени и ги отглеждам в Германия.

Случаят ми е такъв: Бях пълно осигурена и работих до последно. Излязох 45 дни преди раждането в платен отпуск и тогава дойдох в Германия. Предварително ходих по мъките в здравната каса, за да издиря какви документи се изискват, за да може да си продължа оптуска и след самото раждане.

От мен изискаха:

1. Акта за раждане - преиздаден в БГ - заради ЕГН-то на детето
2. Преведен на български Документ от детския лекар, под чието наблюдение е детето - че детето е живо и за него се грижат родителите му - съответно трябва да има апостил върху документа

С тези документи JP-то ми ходи в здравната каса и така приеха детето ми за факт Simple Smile От здравната каса разрешиха на JP-то да издаде последващите болнични.

След това преди да ми изтече 2-годишния платен отпуск за отглеждане на дете, родих 2-ро. Само представих в службата си Акт за раждане издаден в БГ и те си уредиха нещата да продължа платения си отпуск, но вече за отглеждане на второто.
В момента получавам минималната заплата в рамките на 2-годишния платен отпуск.

Бях стигнала почти до края с процедурата за еднократната помощ, но възникна проблема, че те все още не разполагат в възможността да изплатят еднократната помощ по банкова сметка, а трябва да си я получиш като пощенски запис. За целта трябваше за издам нотариално пълномощно на някого, а аз нямах физическото време и се отказах. Но никой не ме е карал да подписвам гореспоменатата декларация.  Дори аз самата не знаех, имам ли право на такава помощ, при условие, че живеем в чужбина. Служителката ми разясни, че няма значение, какъв е бащата, важното е детето да има ЕГН т.е. де е български гражданин. Срокът за ползване на еднократната помощ до навършване на 3 години на детето. Информацията ми е 06.2006 в София, община Витоша.

Последна редакция: ср, 14 мар 2007, 03:12 от nixe

# 9
 Zdraveite.Maichinstvo imate pravo da polu4ite 
 ako imate 7 meseca trudov staj,nezavisimo koga.Moje da e bil predi 3 godini,tova niama zna4enie.Ako niamate oba4e neobhodimiq trudov staj,imate pravo na maichistvo,koeto shte bade v sluchaq 1 godina po 100 lv ,a ne kakto e inache - 2 godini minimalnata rabotna zaplata.
Kolkoto do ednokratnata pomosht pri rajdane,az naprimer ne q poluchih,nezavisimo,4e rodih v Bg,poneje tatkoto bil s nemsko grajdanstvo.Triabvalo da ima Bg li4na karata za da mi q dadat,no sega sme v EU i mislia,4e ste triabva da mi q dadat.
Nadiavam se da sam bila polezna. Simple Smile

# 10
Това е интересна тема която беше обсайдана вече някъде.
nixe как става преиздаването на акта за райдане в БГ, каква е процедурата? А за ЕГН?

# 11
Здравейте момичета,
Аз родих в чужбина преди повече от 7 години. Не съм получавала еднократна помощ от българската държава, а и сега не получавам майчински. Със съпругът ми сме български граждани. КОгато родих синът си, бяхме много притеснени. Живеехме в Беларус, и тогава се очакваше въвеждане на визовия режим. Консулът на посолсвото просто издевателствуваше над нас. ТРИ МЕСЕЦА търкахме стълбите на посолството с една единствена молба - да издаде акт за раждане на детето ни. Имахме само едно хвърчащо листче от родилното, в което се казваше, че аз съм родила "мальчик" и това беше единствения "документ" за сина ми. Посещавахме постоянно поликлиника, идваше у дома лекар и т.н., но ние нямахме никакъв нормален документ за детето ни. Да неговорим, че моят паспорт изтичаше, а и трябваше да се приберем в БГ заради визовия режим. МОже би - това е тема за друг форум - "некадърните дипломати на България". За това, на всички желая успех. На мене и до сега нищо не ми е ясно - трябва ли да получавам майчински или не. Просто реших нищо да не искам от "държавата". Важното е детето ми да е здраво.

# 12
Здравей Gery_V,

Относно преиздаването на акта за раждане:
1. Трябва да изискаш в съответната служба да ти издадат акт за раждане - международен стандарт.
2. След това трябва да минеш за поставяне на апостил - така става легитимен документ в чужбина. Трябва да провериш къде се намира службата за поставяне на апостил в региона, където живееш.
3. В България, аз лично, ползвах услугите на агенция за преводи, които ми преведоха и завериха документа през външно министерство.
4. С така преведения документ отиваш в общината, към която си регистрирана в службата за издаване на свидетелства (брачни, за раждане), представяш документа и за няколко дни те ти го преиздават на български с ЕГН-то.

# 13
  • Мнения: 11 307
Това е интересна тема която беше обсайдана вече някъде.
nixe как става преиздаването на акта за райдане в БГ, каква е процедурата? А за ЕГН?
Тази тема досега в такъв аспект тук не е била дискутирана.
В последствие предполагам, че ще бъде качена в Библиотеката.

# 14
  • ES
  • Мнения: 2 172
Какво значи "не е морално"? Ние българчета ли раждаме или какво? Тук не съм чула да делят чужди граждани и испанци по отношение на такива социални обезщетения. Даже има една мама от испания (тя също пише във форума) тя е без легален престой тук, мъжа и има фирма и пак са и отпуснали пари от осигурителния институт. Я, поставете тези параметри в нашата действителност в БГ. Работила си в БГ, плащала си осигуровки, сигурно повече от циганките дето взимат социални помощи, майченства, детски... Разбира се, че ще си вземеш каквото ти се полага от държавата.

Общи условия

Активация на акаунт