Какво мислите за цените на жилищата в България?

  • 3 947
  • 72
  •   1
Отговори
Ето и моето мнение:Колкото повече гледам във форума за цени на жилища и ремонти и слушам какви пари средно се вземат ми се струва някакъв абсурд. newsm78 Откъде идват тези пари newsm78От чужбина newsm78не мога да си обясня-да родина ни е, но като гледам например в САЩ в определени райони поне какво вземаш за същите пари и ми става безумно несъотвествие. Плащат се луди пари за кухни от пресован материал, даже не дърво, да сега са нови, но нали говорим за малко по дългосрочно мислене, има полски мебели, които пак са от фурнир... и ми се вижда скъпо. Все пак хората не правят толкова пари. Вярно е че в БГ винаги си склонен понякога да дадеш месечна заплата за сервиз за хранене, но все пак ми е чудно откъде доидоха тези цени на жилищата newsm78 Ами все си мисля че Испания и Италия(поне от форума това което виждам като цени) са едни по хубави места за живеене а като че ли цените са много подобни а доходите доста по високи. нарочно побликувам тази тема тук защото ми е интересно какво мислите вие които сте с 'двата крака" извън БГ и оплетени в заеми за къщи и ремонти Laughing но не може да не виждате какво става в БГ. аз  си мисля че тъй като влезнахме в Европейската общност тези цени ще се нормализират малко и даже ще паднат на места. Все пак не са много хората които от БГ могат да си позволят, а и на тези които искат да се жърнат все повече ще боли ако трябва да се върнат със спестени 100000 евро които могат да изчезнат и да не достигнат за жилище.  А относно колко чужденци купуват в БГ-мисля че просто се значт едва ли не поименно-не е да кажеш 10% от населението на БГ да са чужденци купили имоти в БГ.

# 1
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Безумие!!!!! #Cussing out #Cussing out #Cussing out
И то не само да купиш, а и под наем да си. Не мога да си представя как един апартамент от 2 стаи в град като Търново, примерно, ще струва почти колкото да си купиш къща на 2 етажа тук. И тук има безумия, но все пак банките отпускат големи кредити и хората могат да ги изплащат, ако имат работа.

Надявам се да паднат, защото ми се иска да си купя нещо. Като си отида, няма къде да отседна и много ми тежи. Затова и си ходя рядко. Обаче, ако Господин Х продаде на 1 англичанин, всички край него вдигат цените с надежда да дойдат и други англичани да им купят имотите.

По принцип съм против чужденци да купуват имоти, именно поради тази причина.

Въобще има ли някакви закони за определянето на цените? newsm78 newsm78 newsm78 И ако има, каква е?


 

# 2
  • Мнения: 4 451
Безумни са просто! #Cussing out

# 3
  • Мнения: 236
Развитието на пазара на недвижимости се дължи на комплексни фактори.
Не може да се вземе един фактор и да се правят изводи въз основа на него (в случая доход на населението).
Затова и трудно се правят прогнози в тоя бранш. Хората купуват - това е факт. Откъде са парите, те си знаят.
Доста теглят кредити.
Тях не ги касае, че в Зап. Европа или Щатите за същите пари може да се купи и там сносен имот.
По мое мнение, обаче, недвижимите имоти в БГ ще продължат да поскъпват. Колкото и нелогично да ни се вижда това.
Аз лично ако имах средства бих инвестирала.

# 4
  • Мнения: 1 959
В БГ не фирмите правят оценка а собствениците си казват цената ако искаш купувай ако не искаш недей/поне такива са разсъжденията на повечето които продават там/Цените са не за българи а за чужденци щото те купуват постоянно.Цените скоро няма да паднат,а напротив ще се вдигнат както се вдигат цените на дрехи,хранителни продукти и др.

# 5
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Но не може, според мен, тук да има някаква пропорционалност между това каквко изкарваш, какво ти отпуска банката и какво има като имот за тази цена, а в България първо да ти искат да оглеждаш нещо с капаро от стотици евро, след това да те огледат как изглеждаш и чак тогава да чуеш цената.

А защо няма оценки,а хората определят?  newsm78

# 6
Да естествено че е поредица от комплексни фактори и че може би ще поскъпва на определени места, но то и сега е достатъчно скъпо. Колко например струва къща 240 квадрата с изглед към морето? Ами много им здраве! Не може и ние да инвестираме в чужбина където е доста по стабилен пазара и няма нужда да гледам физиономията на Азис Laughing ? Ами какво ще стане с панелките? Чух че държавата ще отпуска субсидии или нещо такова да им удължи живота? Да инвестирам 30-90000 в панелка????? И тук може да си сложиш измислена цена и като мине банката и каже че струва толкова и купувача трябва да изкара даже 50000 ам долара от теб -ха да видим как ще продадеш? мен лично наистина ме интересува откъде са парите? Защото маи това е основния фактор които определя пазара в момента. Ами нека си признаем колко от нас могат да извадят 50000 долара на масата без да ги заболи SickЗначи да сложим заем от 50000 евро за 25 години при лихва 6% са 322 евро на месец-само за заема-хайде зависи къде и колко ти дава този заем? Ами категорично отказвам да съм в едностаина панелка в София или да ида в село "нещо си" и няма и да имам заплата от 322 евро на месец. Как да няма значение доходите???? Интересно ми е има ли официална статистика с колко пари на ръка се купуват жилища, колко са българи  и подобни. Колко от хората са купили с деклариран доход? Наскоро дадоха национална статистика за щатите и само 5% мисля купуват с 10% и повече пари на ръка жилище които са спестени а не от предишна продажба. освен това се чудех и за нещо друго-явно процентно наи-много вървят апартаменти-дали има кооперация основана която събира пари за бъдещи ремонти. Хубаво, нов е апартамента сега но след десет години ако протече покрива на последния етаж кои ще плаща-стават едни разправии-ето това лесно моге да прибави едно 50 евро към заема на месец,нали?

Последна редакция: вт, 20 фев 2007, 22:41 от SimonaMona

# 7
  • Мнения: 1 959
Няма оценка щото хората сами си определят цената отиват в недвижимите имоти и си казват какво искат като цена и така.Примери за това много мога да ти дам.Докато не влязат закони както е в европейския съюз цените ще са винаги високи.
Ние гледахме да купим къща на Албена или по точно на Златната рибка.Наистина къщата направена голяма 180градуса изглед към морето/няма никъкви къщи отпред/за скромната сума от около 240 000 паунда.Е отказахме се поне за сега.

# 8
  • Мнения: 3 098
Безумно и т.п.не мисля 4е са цените.Има търсене и предлагане.Хората си купуват и Ще си купуват жилиЩа.А това,което пове4ето мислят,4е са мноого бедни в България си е направо масова заблуда.Просто хората успешно"реват".
СъЩо така мисля,4е е нормално да се повишават цените.И все така Ще растат.
Някои от вас казват 4е по Европа и Америка за съЩите пари Ще си купят жилиЩа.Това не ми се вярва.Да оставим София настрана и ако погледнем цените по другите градове,Ще разберем,4е не е така.
За Испания Симона Мона съЩо не си права.Тук който купи жилиЩе допреди 4 години е добре,в смисъл месе4ната вноска е по_малка,отколкото да плаЩаш наем.Сега оба4е не е така.Говорим за месе4ни вноски от около 900? месе4но,при положение,4е един работник полу4ава към 1200_1300?.Отделно другите разходи,които съЩо не са никак малко.Познавам хора,които изкараха така по година и се принудиха да си продадат жилиЩето,тъй като биха умрели от глад,след като си платят вноските.Женени за банката.
Комшийката ми търси ве4е трети месец жилиЩе за голямата си Щерка,която е с такава ниска заплата,4е никоя банка не иска да й отпуска кредит.
В Барселона са двойни,4е и тройни цените от Валенсия.Дори 4етох,4е искат за младите хора да ги пооЩрят да купуват жилиЩа да разсро4ват заема за 47 години. #Crazy
А за Мадрид не ми се говори.Миналата година видях как за една стая 2/2 плаЩат по 500? наем и никой не може да си позволи да живее самостоятелно. Crazy
Вярно,4е в България едва ли цената на кв/м при новото строителство излиза на предприема4а толкова скъпо,но така стоят неЩата и по целия свят.
СъЩо така и в градове,които не са икономи4ески развити,жилиЩата ско4иха пове4е,отколкото в развитите такива.ЗаЩото от тези градове са излезнали пове4е емигранти,които впоследствие инвестират в съЩия този град.А Щом има търсене и продаваемост,ествствено и цената се вдига.Както навсякъде.

# 9
  • Мнения: 1 363
Няма оценка щото хората сами си определят цената отиват в недвижимите имоти и си казват какво искат като цена и така.Примери за това много мога да ти дам.Докато не влязат закони както е в европейския съюз цените ще са винаги високи.
Ние гледахме да купим къща на Албена или по точно на Златната рибка.Наистина къщата направена голяма 180градуса изглед към морето/няма никъкви къщи отпред/за скромната сума от около 240 000 паунда.Е отказахме се поне за сега.
За 240 хиляди паунда ще си купиш къща с изглед към морето на Английската ревиера.  Money
Имаш гарантиран наем целогодишно от една силна и стабилна валута, и няма да ти оберат къщата, ако я оставиш без надзор за една седмица.
Цените са безумие и докато има безумни чужденци да купуват така ще останат нещата.
 #Crazy

# 10
  • Мнения: 5 462
Ето и моето мнение:Колкото повече гледам във форума за цени на жилища и ремонти и слушам какви пари средно се вземат ми се струва някакъв абсурд. newsm78 Откъде идват тези пари newsm78От чужбина newsm78не мога да си обясня-да родина ни е, но като гледам например в САЩ в определени райони поне какво вземаш за същите пари и ми става безумно несъотвествие. Плащат се луди пари за кухни от пресован материал, даже не дърво, да сега са нови, но нали говорим за малко по дългосрочно мислене, има полски мебели, които пак са от фурнир... и ми се вижда скъпо. Все пак хората не правят толкова пари. Вярно е че в БГ винаги си склонен понякога да дадеш месечна заплата за сервиз за хранене, но все пак ми е чудно откъде доидоха тези цени на жилищата newsm78 Ами все си мисля че Испания и Италия(поне от форума това което виждам като цени) са едни по хубави места за живеене а като че ли цените са много подобни а доходите доста по високи. нарочно побликувам тази тема тук защото ми е интересно какво мислите вие които сте с 'двата крака" извън БГ и оплетени в заеми за къщи и ремонти Laughing но не може да не виждате какво става в БГ. аз  си мисля че тъй като влезнахме в Европейската общност тези цени ще се нормализират малко и даже ще паднат на места. Все пак не са много хората които от БГ могат да си позволят, а и на тези които искат да се жърнат все повече ще боли ако трябва да се върнат със спестени 100000 евро които могат да изчезнат и да не достигнат за жилище.  А относно колко чужденци купуват в БГ-мисля че просто се значт едва ли не поименно-не е да кажеш 10% от населението на БГ да са чужденци купили имоти в БГ.
Това все едно аз съм го писала !!!! newsm10Цените са наистина безумно високи , а пък за качеството нямам думи просто !!!Вчера гледах в новините репортаж от "луксозните " хотели на Златните построени преди година две ..вече с напукана и изпопадала  външна мазилка ..А проектите им са чудо на чудесата.Стаи(в жилищата ) като клозети, дето ако искаш да си сложиш спалня ще се чудиш накъде точно да я обърнеш.Чудни архитекти и проектанти..направо няма що .Като че ли не могат да преценят че като проектират жилища хората трябва да могат да монтират някоя друга мебел.А като видя жилищна сграда с повече прозорци отколкото стени лошо ми става.И ако си мислят че някой чужденец с пари ще дойде да си хвърли парите за идиотските им проекти съчетани с отвратително качество..многооо се лъжат.
Като станат данък сгради , смет и т.н. др. такси европейски , като им постоят жил. кооперации празни и като почнат да се разпадат ще ги видя за какви пари ще си продадат кенефите...оф като се сетя и побеснявам.

# 11
  • Мнения: 1 959
miravmbd грешката е моя имах предвид евро не паунди сори Peace

# 12
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
и евро да е пак е много Peace
истината е , че не стандарта на живот във България определя цените, а търсенето. има ли купувачи никой не го интересува дали е безумие, ще си повишават цените.
аз и логиката да теглиш кредити и да изплащаш много по-скъпо не я разбирам......
но повечето хора се научиха дори gsm-ми за 40лв да купуват на изплащане.....
винаги като се прибера и видя цените и как месечна средна  заплата във БГ ми се изплъзва за седмица, се чудя как се справят. много неща нямат логика.

# 13
  • Мнения: 5 475
Една любопитна статийка по тази тема.. Wink

THE SUNDAY TIMES: Инвестиционният балон по морето се пука

Инвестиционният балон по Българското Черноморие по морето започна да се пука. Това става ясно от статия, публикувана в британския вестник "Сънди таймс".

В статия на Сара Маркс под заглавие "България? Внимавайте!" изданието предупреждава британските купувачи на имоти по нашето крайбрежие, че могат да се сблъскат с някои големи трудности.

"Мнозина смятаха, че това е прекалено добра възможност, която не бива да се пропуска: имот на брега на Българското Черноморие за 30 000 лири стерлинги. Не само вила, а възможност за желязна инвестиция. Приходите от наема да покриват текущите сметки и плащанията по ипотеката, докато растящите цени на имотите гарантират добра печалба, ако решите да продавате. С тази перспектива посредниците за продажби примамваха хиляди британски купувачи на недвижими имоти през последните няколко години. Това лято обаче последиците от българския "бум" с имотите започват да се проявяват. Безумното строителство доведе до пренасищане с апартаменти в Слънчев бряг, Златни пясъци и други черноморски курорти и застрашава същото да се случи и с планинските курорти Банско, Пампорово и Боровец. Много британци, които си купиха имоти с обещания за възвращаемост поне от 10 на сто с даването им под наем, сега получават половината от това, ако изобщо могат да ги дадат под наем, показва разследване на "Сънди таймс". Междувременно онези, които се надяваха да продадат на печалба откриха, че безмилостното строителство можа де им попречи дори да си върнат парите", пише Сара Маркс.

По-нататък авторката разказва подробно за конкретни случаи на препатили британци. Освен това репортер на "Сънди таймс", представил се за купувач, съобщава как бил убеждаван от британските посредници, че сезонът продължава от май до октомври и че при даване под наем стая с две легла може да му носи по 485 лири на седмица. В заключение авторката цитира една от потърпевшите, 28-годишната Карина Маккензи, учителка от Суонзи, че според нея пазарът е абсолютно "прегрят" и че единственото нещо, което интересува агентите, е бързата печалба.

http://www.monitor.bg/

# 14
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Щом се продават значи цените не са високи Wink. Всичките ми познати и приятели си купиха апартаменти. Интересно е, че софиянци теглят заеми, а примерно колегите ми от университета, които останаха в София, а са от провинцията, купиха апартаменти в кеш. Продадоха ниви, къщи в родните си места и готово. Пък после беден бил българина Wink.
София продължава да е столицата с най-евтините имоти в Европа, така че цените ще се вдигат. Виж за провинцията (като изключим Пловдив и Варна) и аз се чудя как купуват, тъй като там заплатите са по-ниски, а работата по- малко.

Общи условия

Активация на акаунт