Здравна каса и ин-витро

  • 3 201
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 1 063
Гласувах за: 1000 жени да получат по 1500 лв, защото за мен той е най- приемлив от посочените варианти.
Не смятам обаче, че сумата е достатъчна за някой семейства да се решат дори на 1 опит, да  не говорим за разрешаване на проблеми  на стерилни двойки (право на 1 опит в година, поемане на 1/4 от сумата и т.н.- то си е като лотария) - Аз мисля че касата трябва да поема поне 2 опита. Но това явно е само мое мнение. newsm78

# 16
  • Мнения: 1 950
Гласувах с първата опция 1000 жени по 1500 лева.
Съгласна съм с мнението на Dji-djo , но това за сега, за съжаление е неизпълнимо. Sad
Предложението на Лекси също Sad
Много искам НЗОК да поема по повече от един опит, много искам да има програма за мъжки стерилитет, искам да има и контрол на лекарствата, но знам реално в каква държава живеем и, че това на този етап е почти невъзможно Sad
Точно поради тези причини не ползвам услугите на НЗОК, за сега можем да поемем сумата по процедурите.  Можех да подготвя документи, имах всички изследвания, но не го направих.
Дано съм дала шанс на някой, който не може.

# 17
  • Мнения: 7 716
Ази, изпразни си пощенската кутия за да мога да ти отговоря на личното съобщение.

# 18
  • Мнения: 547
Цветунчо,  Hug   bouquet.Надявам се повече българи да имат сърце като твоето и дано прекрасният ти жест да си е струвал и тази година да не видим нито една оферта за продажба на лекарства  за инвитро "по-евтино".

.

Последна редакция: ср, 21 фев 2007, 21:55 от Dji-djo

# 19
  • Мнения: 2 259
Аз мисля,че е редно първо да се премине процедурата ин витро и да се види точно какви лекарства ще са необходими.И всеки който е минал да му ги платят./ама от къде всеки ще намери пет хилядарки за начало,незнам/
Та те отпуснаха смешни пари бе момичета.Какво са някакви си 1 480 000 лева?Колко откраднаха безценните ни депутати и министри?Ако един си продаде хотелчето на Златни,т.е. х-л"Лилия","Зографски" и др,съм убедена че поне 5000 от нас ще си направят по едно инвито и то само от продажбата на едно имотче.   
И крайно време е да се спре продажбата на лекарства отпуснати от здравна каса.Който ги продаде .............,мамка му!
#2gunfire

# 20
  • Мнения: 81
Гласувах за първата опция - 1000 жени по 1500 лв, но мисля, че касата трябва да поема по повече от един опит.

# 21
  • Мнения: 2 259
Всяко година по един!Вразличните държави е различно.Някъде се поема по един опит изцяло,някъде по 3,по 5 в Израел със сигурност по 5.

# 22
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 994
И аз гласувах с първа опция. Така повече жени ще имат шанс, макар че все пак една процедура си остава сериозна инвестиция, която много двойки не могат да си позволят. Иначе дофинансирането - спестявания, помощ от близки, заем... Ние с един опит ще се справим сами т.е. ако касата ни одобри ще дофинансираме от спестявания. За евентуален втори опит обаче ще трябва да търсим друго решение, а за трети не смея и да си помисля  Confused

Във Франция например здравната каса поема до 6 инсеминации и до 4 процедури ин витро.

Последна редакция: чт, 22 фев 2007, 10:12 от Жабче

# 23
  • Мнения: 1 441
Момичета, всички сте писали, че сте гласували с първа опция, но има 3 гласа за втора и един глас за трета. Интересно ми е какви са доводите на тези момичета, които са гласували така - може пък да има някакъв резон в мнението им.
Момичета, напишете моля ви, причините.   bouquet

# 24
  • Мнения: 4 305
 Laughing Laughing Laughing
То като комсомолско събрание стана.
Гласувах 500 жени по 3000 лв., защото докато държавата поема по един опит, мисля че е редно да покрие максимално много неща.
Няма да се впускам в коментари за това,че по принцип бройките са малко и колко опита е редно според мен да се покриват. Говорено е много за това.
Доста евтин номер от страна на НЗОК да обявяват бройката за 2007 като голямо постижение. Как толкова не можаха да се намерят 2 млн лева за разширяване на програмата?

# 25
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
позволявам си да гласувам и аз - просто като чавек - без да съм се докоснала до проблема
аз гласувах за първата опция
при 750лв - това е крайно недостатъчно - вярно много жени ще почнат с надеждата да стане, но и много ще се откажат и/или няма да успеят... просто така няма на никой РЕАЛНО да се помогне
при 3000лв - това е страхотно, но пък твърде малко жени ще имат шанс
мисля, че средното положение дава най-добро съотношение като пари и шанс за жените да пробват

съжалявам, че се налага да се прави такъв избор
бих желала и да няма проблеми  или пък като има - да има достатъчно пари да се помогне, но уви в живота често е така - трябва да се прави избор и то не лек

# 26
  • Мнения: 1 441
Вера,  Heart Eyes  Hug

Ще ви кажа и причината да попитам.
Един от най-първите ми постинги като новак в този форум беше в началото на 2006 и бе свързан с отпуснатата бройка от 1000 (тогава) желаещи, чиито лекарства ще се поемат от каса. Аз написах, че за мен е грубо да се състезаваме за това и постинги от типа: "Бързайте да не ви изправарят" ме дразнят и че смятам че бройката е много малка. Тогава някой по-старши от форума ме скастри, че на практика 1000 броя ин витро (които в последствие от касата не спазиха) не са толкова малко - това са почти 4 ин витро процедури на работен ден (260 работни дни в годината).  И наистина е така. Тогава се размислих дали желанията ни за повече бройки са обективно изпълними, не само финансово. Все пак не са много клиниките в които се правят ин витро и ИКСИ процедури.
Факт е, че ще е най-добре да се даде пълно финансиране на всички желаещи, но това ни е пределно ясно, че няма да се случи, поне не скоро.
И предвид факта, че бюджета вече е определен и няма да стане повече и че не знаем кога касата ще реши да прекрати програмата не е ли по-добре да се отпуснат хайде не по 3000 на 500 момичета, но да кажем по 2000 или 2300 лева на 800 момичета. Така тези, които са имали късмет с касата поне ще са получили някакви съществени средства, една трета от средната цена на ин витрото (нали е някъде около 6000) . На практика бройката не е много по-малка от 1000, а шест-седемстотин лева повече са доста съществена цифра за много хора.
Преди някой да скочи и да ми се обиди искам да ви кажа, че мнението ми не е крайно формирано, а е по-скоро разсъждения на глас в опит да си изградя истинско мнение. Иначе това, което Цветунка е направила и съм сигурна, че ще направи пак (Цвети дано ти е за последно  Laughing) е много човешко и иситнско. Ако стигнем до тази врата и ние най-вероятно ще направим така - можем да си го позволим  Blush

# 27
  • Мнения: 920
А не трябва ли да се вземе предвид и имотното състояние. Някои могат да си позволят 3000, а други - не.
Как так да определяме.

# 28
  • Мнения: 96
Имотното състояние не би трябвало да е критерий за подбор. Лично мнение. След като и по-имотни и по-безимотни плащат осигуровки, значи всеки има право да потърси от държавата помощ при необходимост.

Реалността показва, че хората продават жилищата си, за да платят възможността да имат свое дете. А не трябва да бъде така. Държавата трябва да може да плаща за повишаване на раждаемостта в България.

Поклон пред начина на мислене на Цветунчо!   bouquet

# 29
  • Мнения: 3 376
Въпросът с анкетата е от типа "Богат, но болен, или беден, но здрав"  Twisted Evil И в трите случая нуждите на бездетните двойки няма да се покрият... Тук и в Зачатие се дават много разумни идеи как да се прекрои програмата дори и без отпускане на допълнителни средства, но и те ще бъдат глас в пустиня. Опцията "на 3000 семейства по 750лв" звучи все едно "да покрием разходите за ток на малко социално слаби семейства"  Close Дълго време бях за опцията "3000лв за 500 души", защото така поне тези 500 души ще си покрият голяма част от разходите. В крайна сметка обаче гласувах за "1500лв за 1000 души", защото дори и това е минимална бройка в сравнение с всички нуждаещи се двойки. Но все пак, 1500лв биха помогнали не малко, а за някои двойки биха покрили почти цялата сума за лекарства.

И не мисля, че доходите трябва да са критерий... Това би улеснило измамите, според мен.

Последна редакция: чт, 22 фев 2007, 18:21 от Гризката

Общи условия

Активация на акаунт