задължително ли е в столчето за кола?

  • 4 457
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 113
днес една приятелка ми се похвали че са си купили столче за кола ,пък аз и казах че ние няма да си копуваме тогава тя ми каза че вече било задлжително детето като се вози да седи в такова столче.знам че е по безопасно ,но дъщеря ми в мен не седи камо ли в столче ,но ако наистина е задължително ще купим ,иначе може би има някакви глоби.

# 1
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Все още не са приети поправките в Закона за движение по пътищата. Задължително е столче, ако возиш дете на предната седалка.

Това не означава, че возя децата си без столче и седалка Naughty

Последно (май) обсъждахме темата тук. Не се заяждам Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 3 679
Незнам дали е задължително, но мойта дъщеря от както се е родила стои в колата винаги със столче. Не мисля, че глобата е нещото, което би ме накарало да купя столче. Безопасността на детето е на първо место. Таня е имала такива изблици на ярост, че я връзвам, но като си се нареве 10 мин и става спокойна. Сега вече е голяма и сама си сяда в столчето и чака да я закопчея. Дори съм и поръчала и следващото по размер, което е до 12 годишна възраст.
Винаги съм се изумявала като видя как някой вози детето си в скута си на предната седалака - ами ако недай си боже стане катастрофа - като е с дете не е сложен колан и има голяма вероятност да изхвърчат през предното стъкло!!! Онзи ден останах още по-шокирана като видях един баща който както караше и държеше детето в скута си - пред волана  Shocked
Просто нямам думи за такива родители. Според мен това е безотговорно!

# 3
  • Мнения: 113
да мерси.ще прочета какво се е изписало о тази тема

# 4
  • Мнения: 1 937
ЕлиТ е изчерпателна, както обикновено.
В допълнение - промените са приети само от МС и "въвеждат задължителното използване на детски обезопасителни седалки. Премахва се възможността на задните седалки на автомобилите да се превозват допълнително две деца до 7 години или едно до 14 години, защото за тях няма задържащи устройства".

Може би не е тук мястото, но да спомена още, че било задължително освен аптечка, пожарогасител и пр., да имаш и светлоотразителна жилетка.

# 5
  • Мнения: 136
Незнам дали е задължително, но мойта дъщеря от както се е родила стои в колата винаги със столче. Не мисля, че глобата е нещото, което би ме накарало да купя столче. Безопасността на детето е на първо место. Таня е имала такива изблици на ярост, че я връзвам, но като си се нареве 10 мин и става спокойна. Сега вече е голяма и сама си сяда в столчето и чака да я закопчея. Дори съм и поръчала и следващото по размер, което е до 12 годишна възраст.
Винаги съм се изумявала като видя как някой вози детето си в скута си на предната седалака - ами ако недай си боже стане катастрофа - като е с дете не е сложен колан и има голяма вероятност да изхвърчат през предното стъкло!!! Онзи ден останах още по-шокирана като видях един баща който както караше и държеше детето в скута си - пред волана  Shocked
Просто нямам думи за такива родители. Според мен това е безотговорно!

и аз продължавам да се изумявам като видя такива родители  newsm78
аз си разхаждам колата с двете столчета навсякъде. понякога ако няам дете с колата и искам да извозя някой просто слагам едното в багажника

# 6
  • Мнения: 5 393
Искам само да добавя, че моето дете също не стоеше мирно в столчето от начало, но за около седмица свикна и сега се вози без проблем мирно и тихо. Така ,че това не е извинение за неползване на столчето-струва си една седмица да помрънка ,но да се вози в безопасност(е, поне аз мисля така)

# 7
  • Мнения: 46 508
Не мога да повярвам, че не безопасността на детето, а една глоба е в състояние да накара родител да научи детето си да седи в столче  Tired

# 8
  • София
  • Мнения: 4 867
а дали е задължително оцеляването на детето при катастрофа newsm78
простете цинизма ми...

# 9
  • Мнения: 5 468
От тази вечер и ние имаме столче Peace. Само се чудя, как Гери ще седне в него newsm78. Тя, че ще седне - ще седне и то с мерак. Обяснено й е вече, че ще има едно столче и това ще е нейното място, а тя много обича да е НЕЙНО!:)). Но след 10 мин. ще й омръзне и ще започне да се дърпа и реве ooooh!. Не знам, как свикват така... Всъщност, като е от начало още в столче, да, но ние сме си виновни, че все отлагахме столчето и седеше в мен на задната седалка на колата. И не я научихме на дисциплина в колата още от първия й ден от изписването от болница. За което много съжалявам Confused. Дано свикне в стола сега...

# 10
  • Мнения: 605
И двете се возят в столчета от новородени. Не съм им давала право на избор, защото смятам, че това е най-безопасния начин за пътуване на децата. На голямата й взехме столче до 36 кг. и сигурно ще се вози поне до 1-ви клас в него  Simple Smile

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
  Задължително е. .... Йоан много ревеше в началото, но аз не го махах ..... само в много краен случай ...ако повърне или друго ...... и той свикна ....   знае, че в колата всички сме с колани..... ...качва се, сяда си сам на стола и даже ме поглежда и казва "Мамо, сложи ли си колана " .... аз седя до него, отзад ...и се возя с колан

# 12
за сигурността трябва да се направят някои инвестиции. Аз нямам и друг избор, защото обикновено аз я разкарвам напред-назад.
Като стана на 1 година имаше желание да слиза, дърпаше се, измъкваше си ръцете от коланите. Спирала съм насред пътя (на магистралата) да я оправям. Но с много убеждаване, с "ще ни глобят и ще ни вземат бонбоните и шоколадите" да видиш как се научи и се качва съвсем безропотно. друг стимул беше, че тя трябваше да ни подсеща да си слагаме коланите - много добре работи - чувства се много горда,че ни е напомнила. и сега дори за две преки слагаме колани - никакви отстъпления, че отиде личния пример.

единственият ми проблем е когато я взимат бабите - всеки път бера страх, щото нямат столчета

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 Мартин никога не е протестирал срещу сточето си - от както се е родил пътува само така и ако инцидентно се наложи да пътуваме с чужда кола или такси му е много странно защо няма детско столче и той къде точно ще седне. Има изградени чудесни навици за пътуване в кола и изобщо за движение по улиците.
 Глобата да ви е проблема  ooooh! Ами ако се наложи да спрете рязко, а детето се е изправило между седалките? Това е най-"безобидния" пример, за който се сетих - обикновено е доста по-страшно...

# 14
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 От както са се родили са в столчета,за тях това е нормално. PeaceМалката е доста буйна,но в колата стои вързана в столчето и не протестира.Според мен всеки родител,който държи на сигурността на детето си не трябва да се замисля относно тази покупка. Hug

# 15
  • Мнения: 1 520
Не мисля, че глобата е нещото, което би ме накарало да купя столче. Безопасността на детето е на първо место. Таня е имала такива изблици на ярост, че я връзвам, но като си се нареве 10 мин и става спокойна. Сега вече е голяма и сама си сяда в столчето и чака да я закопчея.
Винаги съм се изумявала като видя как някой вози детето си в скута си на предната седалака - ами ако недай си боже стане катастрофа - като е с дете не е сложен колан и има голяма вероятност да изхвърчат през предното стъкло!!!

Същото и при нас. Момъкът отдавна свикна че това е начинът за возене.  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 2 356
а дали е задължително оцеляването на детето при катастрофа newsm78
простете цинизма ми...

без лоши чуства, но...
не става въпрос за тежка катастрофа, където със столче или без, е божа работа...
при едно рязко спиране на светофар детето пак може да изхвърчи напред, а на възрастния да не му стане нищо.

Което не значи че аз винаги возя детето в столчето  Embarassed. Напр за из София имахме препирни с мъжа ми трябва ли или не да се вози в столче. Аз настоявах, че трябва, а той се колебаеше дали столчето да седи в колата за постоянно или да се мъкне всеки път надолу като багаж и да се монтира. Тъй като не му се монтираше столчето седя вкъщи сума ти време, а аз държах малката в скута си, където естествено не седи мирно. Сега обаче се наложи да я закара няколко пъти сам и вече столчето е в колата.  Grinning

По този случай искам да ви питам: столчетата в колата си ли държите, безопасно ли е от гледна точка на крадци, или си го прибирате след возене?

# 17
  • Мнения: 5 468
Крадат ли ги newsm78? Нашето столче тази вечер го сложиха в колата и си стои там. Не сме помислили, че има такава вероятност.

# 18
  • София
  • Мнения: 981
И ние в началото се притснявахме и всеки ден носихме столчето нагоре надолу,по едно време ни омръзна и си го оставихме в колата.Засега няма проблеми.

# 19
  • Мнения: 2 353
  Ние го оставяме в колата. В началото се дърпаше, но това въобще не ме трогна. Рядко забранявам нещо, но за такива важни неща писъците, молбите и дърпането не могат да ме накарат да променя решението си.

# 20
  • Мнения: 4 629
Задължително е не заради глобите, а заради безопасността на детето  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 3 679
Като беше бебе си я размъквах с кошницата, от навършване на 1 годинка, когато и взехме голямото столче то си седи в колата без да го сваляме - не сме имали проблеми. Като я оставяме при бабите също и оставяме и столчето ако решат да ходят някъде с колата - изрично съм им забранила да пътуват с нея без столче!

# 22
  • София
  • Мнения: 3 676
Детето ми е в столче още от първото му возене в кола-свикна и дори му е приятно.
Не мисля да правя компромиси и занапред и това няма нищо общо с глобите.
Така аз съм по-спокойна и като шофирам и като се возя до него
Скоро придумах снаха ми да купя специална седалка и за племенника ,който е на 5г. и досега не се е возил на столче за кола откакто може да сяда Rolling Eyes
Представете си как шофираше тя-детето седи отзад,главата му е между двете предни седалки и гледа напред.При всяко по-рязко спиране,снаха ми протягаше дясната си ръка да го хване да не падне при нея newsm78-ама това си е направо луда работа.
Аз отказах да го возя без седалка при мен,а на сина ми столчето му е мъничко...и му взех такава седалка като подарък за рожденния ден Twisted Evil
За мен безопасността е по важна,глобите...хич не ме интересуват
п.с. столчето стои в колата,от както спрях да го храня в него-от около 10мес.значи.Мъжа ми няма право на глас-нали шофьора съм аз...

Последна редакция: пт, 23 фев 2007, 10:33 от vnd

# 23
  • София
  • Мнения: 2 686
Може би не е тук мястото, но да спомена още, че било задължително освен аптечка, пожарогасител и пр., да имаш и светлоотразителна жилетка.

И вдишвател  Laughing Laughing Laughing

Шегата настрана, но наистина е така.

# 24
  • Мнения: 1 937
Поясни, моля, за да си го набавя незабавно newsm78
И аз не се шегувам!

# 25
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Да не би да е апарат за изкуствено дишане или нещо подобно newsm78

# 26
  • София
  • Мнения: 2 686
Да, едно такова пластмасово, дето си слагаш на устата, когато правиш изкуствено дишане. Не помага за процедурата, целта му е да не се разболееш случайно, или пък да заразиш другия човек. Преди няколко години, когато го направиха задължително имаше полицейски проверки, дали го имат шофьорите в аптечките си. Пълна безмислица, според мен! Ако ми се наложи да правя изкуствено дишане, предполагам няма ни най-малко да се сетя за туй чудо.

# 27
  • Мнения: 1 636
Незнам дали е задължително, но мойта дъщеря от както се е родила стои в колата винаги със столче. Не мисля, че глобата е нещото, което би ме накарало да купя столче. Безопасността на детето е на първо место. Таня е имала такива изблици на ярост, че я връзвам, но като си се нареве 10 мин и става спокойна. Сега вече е голяма и сама си сяда в столчето и чака да я закопчея. Дори съм и поръчала и следващото по размер, което е до 12 годишна възраст.
Винаги съм се изумявала като видя как някой вози детето си в скута си на предната седалака - ами ако недай си боже стане катастрофа - като е с дете не е сложен колан и има голяма вероятност да изхвърчат през предното стъкло!!! Онзи ден останах още по-шокирана като видях един баща който както караше и държеше детето в скута си - пред волана  Shocked
Просто нямам думи за такива родители. Според мен това е безотговорно!

и аз продължавам да се изумявам като видя такива родители  newsm78
аз си разхаждам колата с двете столчета навсякъде. понякога ако няам дете с колата и искам да извозя някой просто слагам едното в багажника
Браво  newsm10 Всичко много добре написано.Моите синове не са се воzили 100 метра беz столче.Най_ми е важен животът и zдравето на детето.Не се интересувам,дали са zадължителни и дали има глоби.

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
До сега не са ни глобявали защото нямаме столчета.
Не мисля, че осигуряват кой знае каква безопасност... може би само при челен удар с ниска скорост.
Моите деца се возят непрекъснато в различни коли. Няма начин да мъкнем седалки с нас навсякъде.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 686
Не мисля, че осигуряват кой знае каква безопасност... може би само при челен удар с ниска скорост.

 ooooh! ooooh! ooooh!
Нямам думи!

# 30
  • София
  • Мнения: 3 676
До сега не са ни глобявали защото нямаме столчета.
Не мисля, че осигуряват кой знае каква безопасност... може би само при челен удар с ниска скорост.
Моите деца се возят непрекъснато в различни коли. Няма начин да мъкнем седалки с нас навсякъде.
Странно изказване-че колко тежи едно столче за кола и колко време отнема да се премести от една кола в друга?!?!
Мъкнала съм го 6 етажа нагоре и надолу,когано още хранех детето на него-а имаше и един кошмарен ден без асансиори ooooh!
За безопасността СЪС или БЕЗ столче има доста да се спори!!! Crossing Arms

# 31
  • София
  • Мнения: 3 679
Няма начин да мъкнем седалки с нас навсякъде.
Ако има желание - начин винаги има!
Думите ти звучат безотговорно поне за мен! И как можеш да накараш едно малко дете да си стои на местото? Ако е право между двете седалки и набиеш спирачки - много е вероятно да си разбие устата в скоростния лост.

# 32
  • София
  • Мнения: 10 825
Сяма в столче го возя Дани. Най-важната е разбира се безопасността му, но друго което хич не е за пренебрегване е, че обикновено го возя сама и не мога да допусна да се разхожда напред-назад сам из колата и да ми се катери по главата докато шофирам.

Докато беше бебе го разнясях с кошницата. От както купихме столче за по-голямо дете си стои монтиран в колата ми. При нужда го местим в тази на мъжа ми. До сега не са правили опити да го откраднат Rolling Eyes Надявам се и в бъдеще да е така

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Тогава не ме цитирай Whistling

# 34
  • Русе, у дома
  • Мнения: 740
И аз съм "За" столче за колата. Децата така имат култура на движение по пътищата.
Малката от новородена се вози в кошницата, а сега в столчето. Столчето ни е до 36 кг., ще го ползваме дълго време.

# 35
  • Мнения: 1 636
ЗаЩо да не те zитира? Нали си го каzала и това ти е мнението newsm78`  Гродей се с него.И да си приzная,че и аz Ще въzкликна като Тинтири-Минтири.
VND,zа беzопасността няма какво да се спори,то е ясно,но zа съжаление не на всички.
В друг форум бях прочела какво е станало с дете беz столче...
Jutoo ,няма да си раzбие устата,а Ще иzлети преz предното стъкло,това съм го гледала.
Вижте tuk най_отдолу пи6е video starten,kindersitze schlecht.За съжаление има видео само с ло6и столчета zа кола,но ако видите беz стол4е... няма и да се zамислите колко струва,как Ще го носите или, че е ненужно.

Последна редакция: вт, 27 фев 2007, 09:22 от Чиколина

# 36
  • София
  • Мнения: 3 679
Jutoo ,няма да си раzбие устата,а Ще иzлети преz предното стъкло,това съм го гледала.
Аз имах предвид само при спирачки, без удар...за другото просто не ми се мисли!

# 37
  • Мнения: 1 636
Така да.Но ло6ото е,че никога не се zнае,дали спирачките Ще са достатъчни и навреме.За това е добре,хората,които са против столчетата да се zамислят,преди да е станало.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 679
Така да.Но ло6ото е,че никога не се zнае,дали спирачките Ще са достатъчни и навреме.За това е добре,хората,които са против столчетата да се zамислят,преди да е станало.
Подкрепям с две ръце!

# 39
  • Linz
  • Мнения: 11 619
ЗаЩо да не те zитира? Нали си го каzала и това ти е мнението newsm78`  Гродей се с него.И да си приzная,че и аz Ще въzкликна като Тинтири-Минтири.
Защото е безсмислено.
Да, това ми е мнението и съм го обосновала.
А какъв е смисълът да ми правите кисели физиономии без да казвате нищо в отговор?
И аз не съм съгласна с много чужди мнения, но никога не съм се заяждала и то без да има какво да кажа.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 686
Аз не се заяждам! Просто онемях от доводите ти! Това е наистина безотговорно от твоя страна и се надявам никога да не разбереш колко грешиш.  Peace

# 41
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Просто онемях от доводите ти!
Кои доводи, за челния удар ли? А при силен страничен удар мислиш ли, че са от голяма полза? Аз- не.
Аз пък ви се чудя какво толкова абсолютизирате тия столчета. Вярно, че са полезна новост, но ние и без тях сме пораснали. Както и с тях стават инциденти с фатални последици.
За да си допълня мнението ще кажа, че е много по-важно да се държим отговорно на пътя.
Вие си ползвайте столчетата и не определяйте кой е безотговорен родител и кой не без да познавате човека насреща и ситуацията в която е. Ако по наличието или липсата на столче може да се съди кой какъв родител е- около мен са все едни безотговорни майки, бедна ви е фантазията.

# 42
  • Мнения: 1 636
Reni,а при катастрофа може ли да се zнае предварително дали Ще е челен удър,zа да си вzемем седалка или Ще е страни4ен,zа да си спестим парите?но ние и без тях сме пораснали. Да,ние сме пораснали беz тях,но тогава не се е карало с 240км в час.Васил Найденов има6е една песен със 100км в 4ас и това се има6е като много.Аz zнам,че в БГ е макс.130 раzре6ено,но спаzва ли се???За да си допълня мнението ще кажа, че е много по-важно да се държим отговорно на пътя. Много си права,но zа съжаление не всеки се държи отговорно там.Има толкова случаи,при които невинни хора умират,zаЩото някой си е ре6ил,че може да кара.Както и с тях стават инциденти с фатални последици. Столчетата не са 100% сигурност,но е по_сигурно с тях отколкото беz тях.

# 43
Рени, ако ти се случи нещо, което е можело да бъде предотвратено при наличието на столче сигурно ще си промениш мнението.

Ясно е, че коланите (които са задължителни) не могат да предотвратят всякакви злополуки, но намаляват риска. същото важи и за столчетата.

а довода, че и без тях сме израснали - преди е нямало и автомобили, сега защо ли ги ползваме.

# 44
  • Мнения: 1 636
а довода, че и без тях сме израснали - преди е нямало и автомобили, сега защо ли ги ползваме.   Mr. Green
И аz това си мислех,но zа пералните,су6илните,миялните И памперсите.Аz като съм била малка съм била с пелени,кой ти е zнаел каво са памперси,но колко майки днес полzват пелени като проzент от всички.Не исках да го пи6а,zа да не иzтълкува пак някой,че се zаяждам  Sick

# 45
  • София
  • Мнения: 3 676
РЕНИ- никой не те е нарекъл безотговорна майка,и ние като теб изтъкваме доводите си.
Да,израсли сме без столчета,но както са ти казали-различни времена бяха...
Да,трябва да сме съобразителни и примерни шофьори,но как да го сторя с дете отзад,което де ме дърпа и скача постоянно-нямам 4 ръце и очи на гърба си?!?!
Като е в столчето АЗ се чувствам по сигурна за него,АЗ съм по спокойна като шофирам и АЗ съм направила това ,защото го смятам за правилно,а не защото е задължително
Не мисли че някой се заяжда,но просто доводите ти ми се струват малко повърхностни и необмислени
 Hug

# 46
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Моите се возят в столчета - доказано сигурен и безопасен начин за превозване на щурави наследнички.

# 47
  • Мнения: X
Просто онемях от доводите ти!
Кои доводи, за челния удар ли? А при силен страничен удар мислиш ли, че са от голяма полза? Аз- не.
Аз пък ви се чудя какво толкова абсолютизирате тия столчета. Вярно, че са полезна новост, но ние и без тях сме пораснали. Както и с тях стават инциденти с фатални последици.
За да си допълня мнението ще кажа, че е много по-важно да се държим отговорно на пътя.
Вие си ползвайте столчетата и не определяйте кой е безотговорен родител и кой не без да познавате човека насреща и ситуацията в която е. Ако по наличието или липсата на столче може да се съди кой какъв родител е- около мен са все едни безотговорни майки, бедна ви е фантазията.

Какво да ти кажа? newsm78 Да сте живи и здрави и ти и децата ти.
Нямам думи за назадничевото ти отношение по въпроса в стил: нЕма па, аз ще си бия главата в стената, защото така му харесва. Ами good luck. Изборите са си твои.

# 48
  • Мнения: 966
винаги е в столчето като се вози и много си го обича

Общи условия

Активация на акаунт