Програмата за детегледачките.Информация

  • 7 416
  • 130
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 181
Момичета, става въпрос за програмата „В подкрепа на майчинството”.
За тези от вас, които не са запознати накратко представлява следното:
След изтичането на болничните ви от 315 дни за остатъка от майчинството ви до навършване на 2 години на детето можете да ползвате детегледачка по тази програма.
Как става?
Наемате детегледачка, която трябва да е регистрирана в Бюрото по труда като безработна. Тръгвате на работа и майчинството което иначе биха плащали на вас, тоест 180 лв се плаща на детегледачката. Министерството на труда и социалната политика поема останалите разходи, тоест да плаща на тази жена осигуровки, годишен отпуск и т.н., както по всеки трудов договор.
Ясно е , че едва ли ще намерите жена , която да гледа дете за толкова малко пари, но ако наемете детегледачка по този начин можете просто да и доплатите разликата между 180-те лева и исканата от нея заплата. А тя ще е доволна, защото ще й тече стаж.  Peace

Сдружение „Настоящи и бъдещи майки” сме партньор на МТСП по програмата, така че ако имате някакви въпроси моля ви обръщайте се към нас.  Praynig

В понеделник ще ходя в МТСП да обсъдим някои неща по програмата, ще се радвам, ако имате въпроси да ги споделите дотогава, за да мога да ги задам и нещата да се задействат по-бързо.

Благодаря ви
 Hug

# 1
  • Мнения: 4 181
момичета не ви ли интересува програмата Rolling Eyes

# 2
  • София
  • Мнения: 8 932
Имам въпрос, какво става ако не ходя на работа, спират ли ми пак майчинството, а ако ходя дават ли ми 50 %. Защото ако ми спрат майчинството както пишеш ти
" Тръгвате на работа и майчинството което иначе биха плащали на вас, тоест 180 лв се плаща на детегледачката. Министерството на труда и социалната политика поема останалите разходи, тоест да плаща на тази жена осигуровки, годишен отпуск и т.н., както по всеки трудов договор."излиза, че и 180 лева си ги плащам аз, министерството поема само останалите разходи? newsm78

# 3
  • Мнения: 429
Е този въпрос, Анна, задавам във форума 10-ки пъти и винаги е глас в пустиня. Наистина ще се радвам, ако някой ни отговори.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 932
Ми явно това е отговора и това е поредната тиражирана глупост на министерството, пълна недомислица, ако е така.

# 5
  • Мнения: 4 181
Имам въпрос, какво става ако не ходя на работа, спират ли ми пак майчинството, а ако ходя дават ли ми 50 %. Защото ако ми спрат майчинството както пишеш ти
" Тръгвате на работа и майчинството което иначе биха плащали на вас, тоест 180 лв се плаща на детегледачката. Министерството на труда и социалната политика поема останалите разходи, тоест да плаща на тази жена осигуровки, годишен отпуск и т.н., както по всеки трудов договор."излиза, че и 180 лева си ги плащам аз, министерството поема само останалите разходи? newsm78

нещо май не те разбрах  newsm78
ако не ходиш на работа и детето ти е между 10 месеца и 2 години получаваш 180 лв на месец.
Ако наемеш детегледачка по програмата, майчинството ти се прекратява. и тръгваш на работа, на нея НОИ й дава 180 лв, а МТСП й поема осигуровките.

Ако не ползваш детегледачка по програмата, а да речем някоя баба го гледа и ти тръгнеш на работа ще получаваш половината майчинство - тоест 90 лв.

Дано сега да съм по -ясна Rolling Eyes
Нали затова е темата, каквото не е ясно питайте  Peace

# 6
  • Мнения: 4 181
Е този въпрос, Анна, задавам във форума 10-ки пъти и винаги е глас в пустиня. Наистина ще се радвам, ако някой ни отговори.
Кой въпрос си го задавала толкова пъти и къде  newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 8 932
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Последна редакция: сб, 24 фев 2007, 10:33 от Aннa

# 8
  • Мнения: 11 003
А тази детегледачка по програмата на МТСП 8 часа дневно ли е длъжна да ми гледа детето или колкото аз реша?  newsm78

# 9
  • Мнения: 911
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Напълно подкрепям!
И аз имам един въпрос -  детегледачката по програмата дали ще е достатъчно компетентна и опитна с гледането на бебета и малки деца и ако това е така, то кой и как ще ми гарантира предварително тази нейна компетентност?

# 10
  • София
  • Мнения: 1 569
Може ли детегледачката пак да е бабата? Питам, защото вместо да се занимавам да прехвърлям майчинството на майка ми , която е безработна(но трябва да бъде назначена на трудов договор, за да прехвърля майчинството), да използвам този вариант с детегледачките и пак тези 180 лв. да отидат при нея?

# 11
  • София
  • Мнения: 8 932
Може ли детегледачката пак да е бабата? Питам, защото вместо да се занимавам да прехвърлям майчинството на майка ми , която е безработна(но трябва да бъде назначена на трудов договор, за да прехвърля майчинството), да използвам този вариант с детегледачките и пак тези 180 лв. да отидат при нея?
Мисля, че може ако е регистрирана като безработна в бюрото по труда.

# 12
Здравейте!
Ето и моите въпроси:

- Програмата е обезпечена ресурсно за около 2000 случая за цяла България, тогава по какъв критерий ще се решава кой да ползва тази възможност или ще бъде за който пръв се ориентира и подаде документи?

- Аз нямам предварително готов вариант за детегледачка, нито записана в Бюрото, нито незаписана, тогава как ще съм сигурна, че това което ми предлага Бюрото е надеждно? И ако установя, че не е (случва се), как ще се процедира после? Ще ми предложат друга, ще ми върнат майчинството или?

- Ще важи ли програмата и за следващата година?

- Хубаво беше да се помисли тази програма да не важи от 9тия месец натам, а още по-отрано, например след изтичане на болничните.

Приятен уикенд на всички!

# 13
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Това не е точно така!

Ако детето ти тръгне на ясла, ти започваш да получаваш половината майчинство, т.е. 90 лева.
Ако я гледа баба ти (неофициално) не ти спират майчинството, защото документално си я гледаш ти.
Ако я гледа баба ти (официално), то ти си прехвърляш майчинството на нея (баба ти) и така ти не го получаваш.
Ако я гледа частна детегледачка, в зависимост от това дали е официално или неофициално, е същото както ако я гледа баба ти, респективно официално или неофициално. Т.е. когато е неофициално не ти спират майчинството, а когато е официално- ти си прехвърляш майчинството на наетата детегледачка.

Това е! Надявам се, че ясно съм го обяснила.  Embarassed

# 14
  • София
  • Мнения: 8 932
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Това не е точно така!

Ако детето ти тръгне на ясла, ти започваш да получаваш половината майчинство, т.е. 90 лева.


Това е! Надявам се, че ясно съм го обяснила.  Embarassed
Това е така ако ходя на работа, ако не, пак получавам 180лв.

# 15
  • БГ
  • Мнения: 735
и аз мисля че трябва да може да се наеме детегледачка или прехвурли майчинството преди 9-тия месец

# 16
  • София
  • Мнения: 8 932
Преди 9 месец по новия закон не е майчинство, а отпуск за гледане на дете. Не може да се прехвърля птпуск.

# 17
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Това не е точно така!

Ако детето ти тръгне на ясла, ти започваш да получаваш половината майчинство, т.е. 90 лева.

 
Това е! Надявам се, че ясно съм го обяснила.  Embarassed
Това е така ако ходя на работа, ако не, пак получавам 180лв.
Хммм, всъщност не съм се замисляла за варианта ако не ходиш на работа......  newsm78
Ще чакаме Клеопатра да се включи, тя е по-наясно!

# 18
  • Мнения: 781
Тази програма не е задължителна и който се чувства ощетен може да не я ползва. Целта е подпомагане на работещите майки, а не на тези, които не работят и пак си наемат детегледачки. Всъщност, ако не работиш няма разлика дали ти си даваш майчинството на детегледачката или министерството и го дава, но ми се струва, че от тази програма могат да се ползват, само майките, които се връщат на работа.
Мен ме интересува, всеки безработен от борсата ли може да бъде нает за детегледачка, или  това ще бъдат хора с квалификация, напр. детски учителки, мед.сестри или хора работили вече като такива.
И какво става, ако не харесаш предложения ти човек?

# 19
  • София
  • Мнения: 8 932
Тази програма не е задължителна и който се чувства ощетен може да не я ползва. Целта е подпомагане на работещите майки, а не на тези, които не работят и пак си наемат детегледачки. Всъщност, ако не работиш няма разлика дали ти си даваш майчинството на детегледачката или министерството и го дава, но ми се струва, че от тази програма могат да се ползват, само майките, които се връщат на работа.
Мен ме интересува, всеки безработен от борсата ли може да бъде нает за детегледачка, или  това ще бъдат хора с квалификация, напр. детски учителки, мед.сестри или хора работили вече като такива.
И какво става, ако не харесаш предложения ти човек?
Може и така да е, въпреки че мога да ти дам много примери за това, как имаш нужда от детегледачка, без да ходиш на работа (гледане на друго болно дете или възрастен, или ако самата ти си болна). Въпроса е в това, че министерството изтъква как подпомага работещите майки, а всъщност намира работа за регистрираните безработни, като реално единствените му ангажименти са плащането на осигуровки в/у минимална заплата. Клеопатра сама пише, че едва ли някой ще се съгласи да работи за тези пари и майките пак ще плащат по-скъпо. В такъв случай, с какво се подпомага майката реално?

# 20
  • Мнения: 429
- Питах дали майчинските отпадат при новата система - т.е. аз ходя на работа и получават 90 лв или не получават 90 лв?
Мисля, обаче, че получих отговор, за което благодаря /т.е. - получавам, нали?/

- Защо не се намери начин за се облекчат данъчно майките, които ходят на работа и плащат на детегледачка. Нашата също ходи на работа, така че не й трябваше договор и осигуровки от мен, макар, че й ги предложих. Но, ако държавата ме компенсираше като работеща майка на дете до 2 г и като работодател същевременно, тогава аз можех да сключа граждански договор с детегледачката.
Ясно е, че  ходя на работа, защото парите, които държавата ми дава 190 лв не биха ми стигнали за нищо. Но, в същото време, парите, които плащам на детегледачката са много сериозен разход за бюджета ни. В много случаи този разход обезмисля връщането на работа, което пък води до недоимък в семейството точно, когато му трябват повече пари.

- Защо се отне правото на майката да си избере детегледачка?  Ако наема жена по вашата програма, тя ще без квалификация, сигурно и без опит и ще е дълготрайно безработна. Ами благодаря, обаче детето ми е най-ценното и не съм съгласна да е чиновнически експеримент за намаляване на безработицата.

- Ако държавата поемеше 190 лв от парите, които плащам на детегледачката на детето ми, то втория и третия ми въпрос щяха да са получили отговора си.

# 21
  • Мнения: 4 181
Тази програма не е задължителна и който се чувства ощетен може да не я ползва. Целта е подпомагане на работещите майки, а не на тези, които не работят и пак си наемат детегледачки. Всъщност, ако не работиш няма разлика дали ти си даваш майчинството на детегледачката или министерството и го дава, но ми се струва, че от тази програма могат да се ползват, само майките, които се връщат на работа.
Мен ме интересува, всеки безработен от борсата ли може да бъде нает за детегледачка, или  това ще бъдат хора с квалификация, напр. детски учителки, мед.сестри или хора работили вече като такива.
И какво става, ако не харесаш предложения ти човек?
Може и така да е, въпреки че мога да ти дам много примери за това, как имаш нужда от детегледачка, без да ходиш на работа (гледане на друго болно дете или възрастен, или ако самата ти си болна). Въпроса е в това, че министерството изтъква как подпомага работещите майки, а всъщност намира работа за регистрираните безработни, като реално единствените му ангажименти са плащането на осигуровки в/у минимална заплата. Клеопатра сама пише, че едва ли някой ще се съгласи да работи за тези пари и майките пак ще плащат по-скъпо. В такъв случай, с какво се подпомага майката реално?
Анна от МТСП не крият, че целата на програмата не е единствено подпомагане на майките, а и

# 22
  • Мнения: 4 181
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Виж сега ти си в отпуск за отглеждане на дете, ако наемеш детегледачка отпускът ти се прекратява, тъй като отпада основанието за него, а именно гледането на детето. Няма вариант да наемеш детегледачка и да се седиш вкъщи.
Същото се случва, ако си дадеш детето на ясла.

А относно осигуровките не си права, не съм счетоводител, но по груби сметки са около 65 лв.  Peace

# 23
  • Мнения: 4 181
А тази детегледачка по програмата на МТСП 8 часа дневно ли е длъжна да ми гледа детето или колкото аз реша?  newsm78
Да, работното време на детегледачката е както по всеки трудов договор, а именно 8 часа.
Така че за всичко допълнително си е договорка между теб и нея  Peace

# 24
  • Мнения: 4 181
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Напълно подкрепям!
И аз имам един въпрос -  детегледачката по програмата дали ще е достатъчно компетентна и опитна с гледането на бебета и малки деца и ако това е така, то кой и как ще ми гарантира предварително тази нейна компетентност?

Ти имаш възможност да посочиш конкретна жена, която искаш да наемеш.
Ако нямаш такава впредвид Бюрото по труда организира интервюта , на които ще присъстваш и ти. В крайна сметка ти си тази, която избира, никой няма да ти налага нищо.
Освен това гледачката ще има пробен период , ако не си доволна можеш да се откажеш и да наемеш друга.

# 25
  • Мнения: 4 181
Може ли детегледачката пак да е бабата? Питам, защото вместо да се занимавам да прехвърлям майчинството на майка ми , която е безработна(но трябва да бъде назначена на трудов договор, за да прехвърля майчинството), да използвам този вариант с детегледачките и пак тези 180 лв. да отидат при нея?

Да може. Точно това е една от основните групи, които от МТСП очакват да се възползват от програмата  Peace

# 26
  • Мнения: 4 181
Здравейте!
Ето и моите въпроси:

- Програмата е обезпечена ресурсно за около 2000 случая за цяла България, тогава по какъв критерий ще се решава кой да ползва тази възможност или ще бъде за който пръв се ориентира и подаде документи? Ще бъде по ред на подаване на документите, но честно казано малко се съмнявам, че ще има повече желаещи, отколкото места

- Аз нямам предварително готов вариант за детегледачка, нито записана в Бюрото, нито незаписана, тогава как ще съм сигурна, че това което ми предлага Бюрото е надеждно? И ако установя, че не е (случва се), как ще се процедира после? Ще ми предложат друга, ще ми върнат майчинството или? Отговорих по-горе как се процедира. Има изпитателен период, ако не си доволна от нея може да се откажеш и да наемеш друга. Ако пък искаш можеш пак да си излезеш ти в майчинство или да го прехвърляш на някого. Тоест в правото си си да го ползваш както намериш за добре.

- Ще важи ли програмата и за следващата година? Да, засега програмата е предвидена за 2007 и 2008г. Ако има интерес сигурно ще бъде продължена.

- Хубаво беше да се помисли тази програма да не важи от 9тия месец натам, а още по-отрано, например след изтичане на болничните. Нали знаеш, че по новия закон болничните са 315 дни, затова програмата е след изтичането им Peace

Приятен уикенд на всички!

# 27
  • Мнения: 4 181
и аз мисля че трябва да може да се наеме детегледачка или прехвурли майчинството преди 9-тия месец

Ама момичета извинявайте как ще стане тази работа  Shocked
315 дни си в болнични.

# 28
  • Мнения: 4 181
Тази програма не е задължителна и който се чувства ощетен може да не я ползва. Целта е подпомагане на работещите майки, а не на тези, които не работят и пак си наемат детегледачки. Всъщност, ако не работиш няма разлика дали ти си даваш майчинството на детегледачката или министерството и го дава, но ми се струва, че от тази програма могат да се ползват, само майките, които се връщат на работа.
Мен ме интересува, всеки безработен от борсата ли може да бъде нает за детегледачка, или  това ще бъдат хора с квалификация, напр. детски учителки, мед.сестри или хора работили вече като такива.
И какво става, ако не харесаш предложения ти човек?
Трябва да попитам, но доколкото знам мисля, че в заявлението което попълваш, ако не посочваш конкретен човек може да си напишеш определени изсквания - например да е с педагогическо или медицинско образование.
А човека , както вече писах го избираш ти Peace

# 29
  • Мнения: 4 181
Тази програма не е задължителна и който се чувства ощетен може да не я ползва. Целта е подпомагане на работещите майки, а не на тези, които не работят и пак си наемат детегледачки. Всъщност, ако не работиш няма разлика дали ти си даваш майчинството на детегледачката или министерството и го дава, но ми се струва, че от тази програма могат да се ползват, само майките, които се връщат на работа.
Мен ме интересува, всеки безработен от борсата ли може да бъде нает за детегледачка, или  това ще бъдат хора с квалификация, напр. детски учителки, мед.сестри или хора работили вече като такива.
И какво става, ако не харесаш предложения ти човек?
Може и така да е, въпреки че мога да ти дам много примери за това, как имаш нужда от детегледачка, без да ходиш на работа (гледане на друго болно дете или възрастен, или ако самата ти си болна). Въпроса е в това, че министерството изтъква как подпомага работещите майки, а всъщност намира работа за регистрираните безработни, като реално единствените му ангажименти са плащането на осигуровки в/у минимална заплата. Клеопатра сама пише, че едва ли някой ще се съгласи да работи за тези пари и майките пак ще плащат по-скъпо. В такъв случай, с какво се подпомага майката реално?
Анна, МТСП не крие че идеята на програмата не е само да подпомага майките, а да се съчетае и с подпомагане на безработните. Всъщност бюджета на програмата е в рамките на Националния план за заетостта.

# 30
  • Мнения: 4 181
- Питах дали майчинските отпадат при новата система - т.е. аз ходя на работа и получават 90 лв или не получават 90 лв?
Мисля, обаче, че получих отговор, за което благодаря /т.е. - получавам, нали?/

- Защо не се намери начин за се облекчат данъчно майките, които ходят на работа и плащат на детегледачка. Нашата също ходи на работа, така че не й трябваше договор и осигуровки от мен, макар, че й ги предложих. Но, ако държавата ме компенсираше като работеща майка на дете до 2 г и като работодател същевременно, тогава аз можех да сключа граждански договор с детегледачката.
Ясно е, че  ходя на работа, защото парите, които държавата ми дава 190 лв не биха ми стигнали за нищо. Но, в същото време, парите, които плащам на детегледачката са много сериозен разход за бюджета ни. В много случаи този разход обезмисля връщането на работа, което пък води до недоимък в семейството точно, когато му трябват повече пари.

- Защо се отне правото на майката да си избере детегледачка?  Ако наема жена по вашата програма, тя ще без квалификация, сигурно и без опит и ще е дълготрайно безработна. Ами благодаря, обаче детето ми е най-ценното и не съм съгласна да е чиновнически експеримент за намаляване на безработицата.

- Ако държавата поемеше 190 лв от парите, които плащам на детегледачката на детето ми, то втория и третия ми въпрос щяха да са получили отговора си.
Извинявай обаче честно казано въобще не мога да разбера какво ме питаш newsm78 За какви да нъчни облекчения говориш и то за теб  като работодател Rolling Eyes

И кой ти е отнел правото да си избереш  детегледачка, нали през цялото време пиша, че избора в крайна сметка е на майката. И какво означава вашата програма. Тя не е наша, а на Министерството, а ние се опитваме да направим каквото ни е по силите , за да работи възможно най-добре и да е от ползва за вас.

"Ако държавата поемеше 190 лв от парите, които плащам на детегледачката на детето ми, то втория и третия ми въпрос щяха да са получили отговора си" а на това какво да отговоря  Rolling Eyes Ми нали на практика точно това се получава, наемаш си детегледачка, плащат й 180лв и осигуровките, пък ти и доплащаш колкото сте се разбрали.

Ако аз нещо не съм разбрала въпросите ти, моля те разясни ги  Praynig

# 31
  • Мнения: 24 467
Темата за тази програма съм повдигала вече доста пъти и самата аз съм подала заявление, че ще я ползвам в "Социални грижи", като очаквам от там обаждане. Притесниха ме ограничените бройки, но съм шеста поред и би трябвало да влизам в тях. Иначе и в момента работя и бавачката ми е назначена по трудов договор, но ако ми се обадят ще се оправя така, че да се възползвам от програмата.
Аз я намирам за добра идея, в крайна сметка ми се поемат разходи от МРЗ и осигуровки, което не е малко и на това съм благодарна, за мен лично е помощ и не смятам, че държавата е длъжна да поеме 100% грижата и издръжката на децата ми, така че и това ми стига.
А ето и текстовете от КСО към момента, касаещи плащането по програмата:

Обезщетение при отглеждане на малко дете
 Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.
(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
(5) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Самоосигуряващите се лица, които са осигурени за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете в сроковете по ал. 1 - 4.

 Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете
 Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Майката (осиновителката), която е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
2. самоосигуряващото се лице с право на обезщетение по чл. 53 започне да упражнява трудова дейност, за която се осигурява за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено като работещо по трудово или служебно правоотношение или е осигурено за своя сметка за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
Подробности за програмата има и в сайта на МТСП.

Никой не отнема правото на майката да си избере детегледачка, не знам поради каква причина се разсъждава в тази насока. Защо програмата ми харесва- ами защото така и така съм решила да работя и при мен не е само въпрос на избор, а и на необходимост, не всяка работа търпи изоставяне за 2 и повече години. Освен това от бюджета ми няма да излязат тези 180.00 лв. и осигуровка към тях /че се отчитат и плащат и класове, докато не са отпаднали/. Само ще доплащам до договорената сума, а това за мен, пак казвам е облекчение.
А дали отпадат 90-те лв. е видно от горецитирания текст на КСО, ясен е достатъчно и няма нужда от тълкуване.

# 32
  • София
  • Мнения: 8 932
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Виж сега ти си в отпуск за отглеждане на дете, ако наемеш детегледачка отпускът ти се прекратява, тъй като отпада основанието за него, а именно гледането на детето. Няма вариант да наемеш детегледачка и да се седиш вкъщи.
Същото се случва, ако си дадеш детето на ясла.

А относно осигуровките не си права, не съм счетоводител, но по груби сметки са около 65 лв.  Peace
Tова не е вярно, ако детето ходи на ясла не ми вземат майчинството, само ако е в заведение на пълна държавна издръжка, а яслата не е такова.

# 33
  • София
  • Мнения: 8 932
Клео не искам да ме разбереш погрешно, нямам за цел да се заяждам с теб.  Peace
По скоро да се изясни, че Министерството нарича програмата "В подкрепа на майчинството", а тя в същност е по-скоро такава,за намиране на работа на трайно безработни (което също е добре, но обслужва други интереси) .

# 34
  • Мнения: 1 273
Я да попитам, че четох ама нещо много ме объркахте!Ако моята майка е безработна и регистрирана в бюрото по труда, тя ще получава ли пълния размер от 180лв?

# 35
  • Мнения: 24 467
Да, ще получава, ще я осигуряват и поради това ще й се води и трудов и осигурителен стаж, стига наистина да отговаря на понятието "безработен" и ако Вие имате дете, ненавършило 2 годишна възраст можете да се включите в програмата, като подадете заявление в ТД "Социални грижи". За това говоря, че ползващите по програмата не губят, а печелят- и то не само безработния, а и майката, на която има кой да й гледа детето и няма да се бърка за близо 250.00 лв. всеки месец.
Що се отнася до ясла и обезщетение за гледане на дете до 2- годишна възраст Клеопатра е абсолютно права и темата сме дискутирали и преди. Не случайно съм дала текста на КСО, обърнете внимание на чл. 53, ал.4 от същия, където отпадна изискването за настаняване в детско заведение "на пълна държавна издръжка", а останалия и към момента валиден текст е "настаняване на детето в детско заведение", без значение дали е на непълна или пълна държавна/ общинска издръжка. Темите дори бяха две-  за съвместяване на яслата с обезщетението, но законът си е закон и е добре да се познава.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 849
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?


 Дамата е написала достатъчно ясно!!!! Като не ползваш програмата, кой ще ти спре майчинството, нали ти ще си гледаш детето!

Последна редакция: сб, 24 фев 2007, 20:22 от mamasvetla

# 37
  • София
  • Мнения: 2 849
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Виж сега ти си в отпуск за отглеждане на дете, ако наемеш детегледачка отпускът ти се прекратява, тъй като отпада основанието за него, а именно гледането на детето. Няма вариант да наемеш детегледачка и да се седиш вкъщи.
Същото се случва, ако си дадеш детето на ясла.

А относно осигуровките не си права, не съм счетоводител, но по груби сметки са около 65 лв.  Peace
Tова не е вярно, ако детето ходи на ясла не ми вземат майчинството, само ако е в заведение на пълна държавна издръжка, а яслата не е такова.

Тук си абсолютно права!!! NaughtyМакар че, някои работодатели злоупотребяват с това и тълкуват закона така, както на тях им отърва.

# 38
  • Мнения: 429

/quote]

Извинявай обаче честно казано въобще не мога да разбера какво ме питаш newsm78 За какви да нъчни облекчения говориш и то за теб  като работодател Rolling Eyes

/quote]

Ами като работодател на детегледачката, която наемам да се грижи за детето ми, естествено.

/quote]
И кой ти е отнел правото да си избереш  детегледачка, нали през цялото време пиша, че избора в крайна сметка е на майката.
/quote]

 - Ако реша да се възползвам от услугите на Програмата, губя правото сама да си избера детегледачка, защото ще трябва да се задоволя с ограниченият кръг, който ми се предлага. А аз имам специфични изисквания, с които не искам да правя компромис.

/quote]
 И какво означава вашата програма. Тя не е наша, а на Министерството, а ние се опитваме да направим каквото ни е по силите , за да работи възможно най-добре и да е от ползва за вас.
/quote]

- Вашата, защото ми се стори, че се чувстваш ангажирана с тази програма. Извинявай, не знаех, че с това ще те засегна.

/quote]
"Ако държавата поемеше 190 лв от парите, които плащам на детегледачката на детето ми, то втория и третия ми въпрос щяха да са получили отговора си" а на това какво да отговоря  Rolling Eyes Ми нали на практика точно това се получава, наемаш си детегледачка, плащат й 180лв и осигуровките, пък ти и доплащаш колкото сте се разбрали.
/quote]

- Е да, де - ама ако наема жена от бюрото по труда. А аз не искам. Имам си чудесна детегладачка за детето. Защо държавата да пренебрегва жени като мен? Защо да не поеме 190 лв от парите, които плащам на нашата детегледачка?

/quote]
Ако аз нещо не съм разбрала въпросите ти, моля те разясни ги  Praynig

/quote]
- Надявам се, че това разяснение е достатъчно чисто.  Peace

А, и още - не искам да оставаш с впечатлението, че ти опонирам. Защото теб те интересува мнението на жени, които биха наели детегледачки по Програмата на социалното министерство /нали е тяхна/. Е, аз исках да поставя въпроса от името на ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ, а ние сме, по мои впечатления мнозинство. Т.е. - тези, които са наели вече детегледачка за детето си /и не искат да я сменят/ и ходят на работа.  Т

# 39
  • Мнения: 24 467
Мишонка, аз също съм в твоето положение- имам дете, ненавършило 2 г. и наета гледачка, от която също не желая да се отказвам. Та значи след като обсъдихме със служителката от "Социални грижи" проблема реших когато ми се обадят да изляза формално отново по майчинство, да освободя гледачката, която да се запише като безработна и да я наема. Не нарушавам закона. Не смятам, че е издържано да се прави такава разлика между вече започнали работа жени и такива, които смятат да започнат.
А какво ще кажеш, напр., по въпроса, че бройките по програмата са ограничени по области? Това направо ме хвърля в оркестъра. Ако ползва програмата една майка за нея е идеално, стига да се вмести човек в предварително определение бройки. Аз смятам, че ако се предоставят такива възможности трябва да се предоставят на всички желаещи, които отговарят на някакви обективни и законово регламентирани критерии. В противен случай аз лично го тълкувам като дискриминация.

# 40
  • Мнения: 429
Нашата бавачка не е безработна, работи в детска градина и някак успяваме да наместим моя и нейния график. Така че съм аут от тази програма отвсякъде. Мисля, че е безумно да се поставят ограничения, защото тук не става въпрос просто на едни хора да се намери работа, а да се подпомогнат семействата с малки деца финансово. Или може би бъркам - по-важна е статистиката в края на годината.

# 41
Може ли детегледачката пак да е бабата? Питам, защото вместо да се занимавам да прехвърлям майчинството на майка ми , която е безработна(но трябва да бъде назначена на трудов договор, за да прехвърля майчинството), да използвам този вариант с детегледачките и пак тези 180 лв. да отидат при нея?

Да може. Точно това е една от основните групи, които от МТСП очакват да се възползват от програмата  Peace

как точно може да стане това?

# 42
и аз мисля че трябва да може да се наеме детегледачка или прехвурли майчинството преди 9-тия месец

Ама момичета извинявайте как ще стане тази работа  Shocked
315 дни си в болнични.

чакайте да изясним: доколкото ми е известно дните след 135ия  не са болнични - никой нямо да ми издаде болничен лист за тях.

От поста на Judy правилно ли разбирам, че прекъсване на майчинството преди да изтекат 315 дни е възможно човек да се възползва от програмата? какво значи "лицето поело отглеждането" (чл 53 ал 2)?

# 43
Имам въпрос, какво става ако не ходя на работа, спират ли ми пак майчинството, а ако ходя дават ли ми 50 %. Защото ако ми спрат майчинството както пишеш ти
" Тръгвате на работа и майчинството което иначе биха плащали на вас, тоест 180 лв се плаща на детегледачката. Министерството на труда и социалната политика поема останалите разходи, тоест да плаща на тази жена осигуровки, годишен отпуск и т.н., както по всеки трудов договор."излиза, че и 180 лева си ги плащам аз, министерството поема само останалите разходи? newsm78


е нали така или иначе ги плащаш тези пари на детегледачката. Ясно е, че програмата има смисъл за работещи майки. И аз предпочитам, ако работя (част) от парите за детегедачка да не ги вадя от моя джоб - достатъчно данъци плащам на държавата.

# 44
  • Мнения: 4 181
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Виж сега ти си в отпуск за отглеждане на дете, ако наемеш детегледачка отпускът ти се прекратява, тъй като отпада основанието за него, а именно гледането на детето. Няма вариант да наемеш детегледачка и да се седиш вкъщи.
Същото се случва, ако си дадеш детето на ясла.

А относно осигуровките не си права, не съм счетоводител, но по груби сметки са около 65 лв.  Peace
Tова не е вярно, ако детето ходи на ясла не ми вземат майчинството, само ако е в заведение на пълна държавна издръжка, а яслата не е такова.

Тук си абсолютно права!!! NaughtyМакар че, някои работодатели злоупотребяват с това и тълкуват закона така, както на тях им отърва.
За съжаление момичета съм права. Говорила съм от името на сдружението с главните юристи в НОИ, така че информацията е от първа ръка. Вижте тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163503.msg3175565#msg3175565

# 45
  • Мнения: 4 181

 - Ако реша да се възползвам от услугите на Програмата, губя правото сама да си избера детегледачка, защото ще трябва да се задоволя с ограниченият кръг, който ми се предлага. А аз имам специфични изисквания, с които не искам да правя компромис.

- Е да, де - ама ако наема жена от бюрото по труда. А аз не искам. Имам си чудесна детегладачка за детето. Защо държавата да пренебрегва жени като мен? Защо да не поеме 190 лв от парите, които плащам на нашата детегледачка?



Сега вече те разбрах  Peace

Пропускаш един важен момент, все пак целта на програмата е и справяне с безработицата, по-горе бях писала, че бюджета й всъщност е част от големия бюджет за програмите за заетостта.

Освен това в общия случай детегледачката е безработна, тоест не е никакъв проблем да се регистрира в Бюрото по труда и майката я посочи.

Сигурно са рядкост случаи като твоя в които детегледачката работи на друго място.

А и ти не губиш толкова много - взимаш 90 лв, тоест половината майчинство.  Peace

# 46
  • Мнения: 4 181
Може ли детегледачката пак да е бабата? Питам, защото вместо да се занимавам да прехвърлям майчинството на майка ми , която е безработна(но трябва да бъде назначена на трудов договор, за да прехвърля майчинството), да използвам този вариант с детегледачките и пак тези 180 лв. да отидат при нея?

Да може. Точно това е една от основните групи, които от МТСП очакват да се възползват от програмата  Peace

Бабата трябва да се регистрира в Бюрото по труда (ако не е регистрирана).
Ти си подаваш заявление в Агенцията за социално подпомагане и там посочваш , че искаш да наемеш точно нея.  Peace

как точно може да стане това?

# 47
  • Мнения: 4 181
и аз мисля че трябва да може да се наеме детегледачка или прехвурли майчинството преди 9-тия месец

Ама момичета извинявайте как ще стане тази работа  Shocked
315 дни си в болнични.

чакайте да изясним: доколкото ми е известно дните след 135ия  не са болнични - никой нямо да ми издаде болничен лист за тях.

От поста на Judy правилно ли разбирам, че прекъсване на майчинството преди да изтекат 315 дни е възможно човек да се възползва от програмата? какво значи "лицето поело отглеждането" (чл 53 ал 2)?


Формално не са болнични точно защото няма как да се издаде болничен за толкова дълго време.
Но обезщетението , което получаваш е като болничен - обезщетение за бременност и раждане.
За да се включиш в програмата трябва да имаш право на обезщетение за отглеждане на малко дете - тоест 180-те лв.

# 48
  • Мнения: 4 181

А какво ще кажеш, напр., по въпроса, че бройките по програмата са ограничени по области? Това направо ме хвърля в оркестъра. Ако ползва програмата една майка за нея е идеално, стига да се вмести човек в предварително определение бройки. Аз смятам, че ако се предоставят такива възможности трябва да се предоставят на всички желаещи, които отговарят на някакви обективни и законово регламентирани критерии. В противен случай аз лично го тълкувам като дискриминация.

Това с бройките определено е кофти, но за съжаление бюджета е ограничен. От МТСП казаха, че ще видят колко жени ще се наемат през тази година и ако има много желаещи можело догодина да увеличат бройката.

# 49
  • София
  • Мнения: 2 162
- Клео, а кога стартира програмата ефективно? Трябва ли да съм почнала вече работа, за да кандидатствам по програмата? На мен не ми се очертава да започна преди септевмри месец, но когато почна искам да се възползвам. В такъв случай кога подавам заявление?
 - Доколкото разбирам вече е започнало подаването на заявленията. Ако аз си имам конкретен човек предвид, но той още не е регистиран безработен и няма да бъде такъв преди септември месец има ли смисъл да подавам заявление? Т.е. трябва ли непременно в заявлението да посоча името му, за да си запазя правото да избера после това лице?
-има ли краен срок за подаване на заявления?
-заявлението лично ли трябва да се подаде?

Извинявам се, но се сетих още нещо- понеже казваш "никой няма да се съгласи да работи за тия пари", т.е. ако се избира от списъка, който БТ ти предостави (а не човек, който предварително си "натъкмил" да отговаря на условията) с тях пак трябва да се договаряш за допълнителна сума, така ли? Т.е. процесът на избиране ще е двустранен; Та в тоя смисъл на колко "опита" ще имаш право, докато си намериш удоволетворяваща те детегледачка?

Последна редакция: нд, 25 фев 2007, 01:02 от lilfi

# 50
  • София
  • Мнения: 2 849
Моето дете ще стане септември на 9 мес. и въпросът с ограничените бройки и мен ме вълнува. Логично е майките с деца, които ще станат по-рано на 9м. да имат по-голям шанс за програмата. И това означава ли, че тези, които например ще навършат 9м. към края на годината ще бъдат ощетени, просто защото бройките за съответния район ще бъдат отдавна изчерпани?

# 51
  • Мнения: 12
Здравейте, аз съм от Бургас и се интересувам от детегледачки за моя град.Имате ли някаква информация, с която да ми помогнете? Предварително благодаря. Wink

# 52
  • София
  • Мнения: 2 162
Радост,

Ако се интересуваш от детегледачка по принцип можеш да прегледаш информацията или да пуснеш тема в подфорума Гледане на деца и помощ в домакинството. Simple Smile

В тази тема конкретно се обсъжда програмата на МТСГ "В подкрепа на майчинството"- прочети първата публикация на Клеопатра, на 1ва страни.а

# 53
Ако я гледа баба ти (официално), то ти си прехвърляш майчинството на нея (баба ти) и така ти не го получаваш.

Извинявай, че питам, но не разбрах - Ако прехвърля майчинството на майка си официално, тя колко ще получава - 180 или 90 лв., тя не е регистрирана в бюрото по труда, а е пенсионерка, свекърва ми пък работи, но се надява тя да гледа детето и тя да излезе в "отпуск по майчинство" - ако има такова нещо изобщо. Та въпросът ми е - на кого да прехвърля майчинство - има ли разлика при двете?

# 54
  • Мнения: 9 050
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Виж сега ти си в отпуск за отглеждане на дете, ако наемеш детегледачка отпускът ти се прекратява, тъй като отпада основанието за него, а именно гледането на детето. Няма вариант да наемеш детегледачка и да се седиш вкъщи.
Същото се случва, ако си дадеш детето на ясла.

А относно осигуровките не си права, не съм счетоводител, но по груби сметки са около 65 лв.  Peace
Tова не е вярно, ако детето ходи на ясла не ми вземат майчинството, само ако е в заведение на пълна държавна издръжка, а яслата не е такова.

Тук си абсолютно права!!! NaughtyМакар че, някои работодатели злоупотребяват с това и тълкуват закона така, както на тях им отърва.

Абсолютно невярно! Първо, текста пълна държавна издръжка отпадна и вече е само " детско заведение ". Второ, обезщетението СЕ спира, когато детето бъде дадено на ясла. Не злоупотребяват работодателите. Това е становището на НОИ. Работодателите само се съобразяват с това, което им кажат-

# 55
  • Мнения: 9 050
и аз мисля че трябва да може да се наеме детегледачка или прехвурли майчинството преди 9-тия месец

Ама момичета извинявайте как ще стане тази работа  Shocked
315 дни си в болнични.

чакайте да изясним: доколкото ми е известно дните след 135ия  не са болнични - никой нямо да ми издаде болничен лист за тях.

От поста на Judy правилно ли разбирам, че прекъсване на майчинството преди да изтекат 315 дни е възможно човек да се възползва от програмата? какво значи "лицето поело отглеждането" (чл 53 ал 2)?


По принцип и първите 135 дни не са болнични. Ако си отвориш Кодекса на труда, ще видиш, че там такъв термин като болничен няма. Има отпуск поради временна неработоспособност и отпуск за бременност и раждане. Всичките 315 дни ( и тези които се ползват въз основата на болнични листове и тези, които се ползват въз основа на молба ) се обединяват под названието отпуск за бременност и раждане. Така че, допълнителните 180 дни нямат по-различен статут. Нищо, че се ползват въз основа на молба.

Само майките, чиито 135 дни са изтекли преди 01.01.2007 имат право да избират дали да ползват допълнителните 180 дни или не. Или по-точно казано, тя всяка майка има право да избира. Никой не е длъжен да ползва отпуск, ако не желае. Но само на тези майки в т.нар. заварено положение е разрешено вместо 180-те дни да ползват отпуск за отглеждане на дете до 2 години.
Ако 135-те дни изтичат след 01.01.2007 г., тогава, ако не ползваш 180-те дни, можеш или да се върнеш на работа или да ползваш друг вид отпуск, но не можеш да ползваш отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Този отпуск получаваш право да го ползваш, едва когато 315-те дни изтекът. Независимо от това дали тези 315 дни ги ползваш като отпуск или не.

# 56
  • Мнения: 9 050
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Виж сега ти си в отпуск за отглеждане на дете, ако наемеш детегледачка отпускът ти се прекратява, тъй като отпада основанието за него, а именно гледането на детето. Няма вариант да наемеш детегледачка и да се седиш вкъщи.
Същото се случва, ако си дадеш детето на ясла.

А относно осигуровките не си права, не съм счетоводител, но по груби сметки са около 65 лв.  Peace
Tова не е вярно, ако детето ходи на ясла не ми вземат майчинството, само ако е в заведение на пълна държавна издръжка, а яслата не е такова.

Осигуровките са 65, 70 лева. А за обезщетението, не сте права - спира се.

# 57
  • Мнения: 9 050
Тази програма не е задължителна и който се чувства ощетен може да не я ползва. Целта е подпомагане на работещите майки, а не на тези, които не работят и пак си наемат детегледачки. Всъщност, ако не работиш няма разлика дали ти си даваш майчинството на детегледачката или министерството и го дава, но ми се струва, че от тази програма могат да се ползват, само майките, които се връщат на работа.
Мен ме интересува, всеки безработен от борсата ли може да бъде нает за детегледачка, или  това ще бъдат хора с квалификация, напр. детски учителки, мед.сестри или хора работили вече като такива.
И какво става, ако не харесаш предложения ти човек?
Може и така да е, въпреки че мога да ти дам много примери за това, как имаш нужда от детегледачка, без да ходиш на работа (гледане на друго болно дете или възрастен, или ако самата ти си болна). Въпроса е в това, че министерството изтъква как подпомага работещите майки, а всъщност намира работа за регистрираните безработни, като реално единствените му ангажименти са плащането на осигуровки в/у минимална заплата. Клеопатра сама пише, че едва ли някой ще се съгласи да работи за тези пари и майките пак ще плащат по-скъпо. В такъв случай, с какво се подпомага майката реално?

Аз пък мисля, че и на майките се помага. Ако аз си наема детегледачка, може тя да се регистрира като безработна и да се включим към програмата. Какво според теб ще предпочетем и аз и детегледачката? Единият вариант е аз да и плащам например 500 лева от джоба си. Тя си ги прибира и нито стаж има, нито осигуровки. Сама трябва да си плаща здравното.
А другият, ако се възползваме от програмата е - аз и давам 340 лева, а от БТ получава останалите 160. Освен това и тече стаж, внасят и се осигуровките. И детегледачката доволна, че е осигурена и аз съм доволна, че плащам по-малко.

Мисля, че помага и на майките тази програма. Не знам защо сте толкова негативно настроени всички.

# 58
  • Мнения: 24 467
Мишонка, наистина при твоя случай не можеш да ползваш програмата. Целта е и да се помогне на майките и да се понамали безработицата, затова се предлагат като изпълниели по програмата само безработни лица. Ти поне не я ангажираш сигурно по пет дни в седмицата за по осем часа на ден, а при мен е така и бавачката и да иска не може да работи на друго място. Така че се моля за мен поне да се получи, че 250.00 лв. спестени няма да са ми излишни.

# 59
  • Мнения: 4 181
- Клео, а кога стартира програмата ефективно? Трябва ли да съм почнала вече работа, за да кандидатствам по програмата? На мен не ми се очертава да започна преди септевмри месец, но когато почна искам да се възползвам. В такъв случай кога подавам заявление?
 - Доколкото разбирам вече е започнало подаването на заявленията. Ако аз си имам конкретен човек предвид, но той още не е регистиран безработен и няма да бъде такъв преди септември месец има ли смисъл да подавам заявление? Т.е. трябва ли непременно в заявлението да посоча името му, за да си запазя правото да избера после това лице?
-има ли краен срок за подаване на заявления?
-заявлението лично ли трябва да се подаде?

Извинявам се, но се сетих още нещо- понеже казваш "никой няма да се съгласи да работи за тия пари", т.е. ако се избира от списъка, който БТ ти предостави (а не човек, който предварително си "натъкмил" да отговаря на условията) с тях пак трябва да се договаряш за допълнителна сума, така ли? Т.е. процесът на избиране ще е двустранен; Та в тоя смисъл на колко "опита" ще имаш право, докато си намериш удоволетворяваща те детегледачка?
Програмата вече работи  Peace Не е необходимо да си започнала работа, за да кандидатстваш.
за подаването на заявление - можеш да подадеш в момента в който вече получаваш майчинство - тоест 180 лв. Предполагам, че няма да е проблем, ак ода речем си подадеш документи през юли да кажеш, че искаш да ползваш детегледачката от септевмри. Ще попитам и това  Peace
Заявлението се подава лично.
Относно договарянето. Предполагам, че жената която се съгласи да работи ще разчита на това ти да й доплащаш нещо. Ако се съгласи да работи за 180 лв супер, но не ми се вярва Rolling Eyes
А иначе, ако не я харесаш или не се разбереш нещо с нея, можеш да си наемеш друга и няма органичение колко пъти  Peace

# 60
  • Мнения: 4 181
Моето дете ще стане септември на 9 мес. и въпросът с ограничените бройки и мен ме вълнува. Логично е майките с деца, които ще станат по-рано на 9м. да имат по-голям шанс за програмата. И това означава ли, че тези, които например ще навършат 9м. към края на годината ще бъдат ощетени, просто защото бройките за съответния район ще бъдат отдавна изчерпани?
ще попитам и това  Peace

# 61
  • Мнения: 4 181
Ако я гледа баба ти (официално), то ти си прехвърляш майчинството на нея (баба ти) и така ти не го получаваш.

Извинявай, че питам, но не разбрах - Ако прехвърля майчинството на майка си официално, тя колко ще получава - 180 или 90 лв., тя не е регистрирана в бюрото по труда, а е пенсионерка, свекърва ми пък работи, но се надява тя да гледа детето и тя да излезе в "отпуск по майчинство" - ако има такова нещо изобщо. Та въпросът ми е - на кого да прехвърля майчинство - има ли разлика при двете?
Не можеш да прехвърлиш майчинството на майка ти след като е пенсионерка. Нито можеш да се възползваш от програмата в този случай.
Ако свекърва ти работи, може да й прехвърлиш майчинството, а може и по програмата. И в двата случая ще взима 180 лв. Peace

# 62
  • София
  • Мнения: 2 162
Клео, много ти благодаря!  bouquet

# 63
  • София
  • Мнения: 17 591
Ясно е , че едва ли ще намерите жена , която да гледа дете за толкова малко пари, но ако наемете детегледачка по този начин можете просто да и доплатите разликата между 180-те лева и исканата от нея заплата. А тя ще е доволна, защото ще й тече стаж. 

Интересна концепция. Щом от министерството смятат, че това е цената, на която работят детегледачите и пускат тази програма, не трябва ли ТЕ - бюрото по труда - да намери човек с нуйната квалификация - пр. детска психология, педагогика, нешо подобно - изискванията трябва да са сходни с тези за детските заведения - който да се съгласи да работи на тази заплата?

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Имам 2 конкретни въпроса:
1.В "социални грижи" ми казаха, че жената, която искам да наема, трябва да  е регистрирана 1 месец на БТ. Моята е регистрирана на 05.02, мога ли сега да подам документи или трябва да изчакам 05.03 - тръгвам на работа от 01.03 и няма да имам възможност да ги подам без да отсъствам от работа?
2. В молбата, която подавам в "социални грижи" пише, че съм длъжна да представям присъствена форма до 3 число на месеца, каква е тази форма и всеки месец ли трябва да я представям?
В тукашните "социални грижи" не са много наясно как се процедира по програмата " не бил установен реда", не можаха и да ми кажат в какъв срок след подаване на молбата ще имам отговор. Всичко, което ми казаха беше " попълнете документите и ги донесете, ще ги изпратим в София" и толкова.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Айде още един: След изтичане на срока на договора/навършване на 2 год. на детегледачката полага ли и се обезщетение от БТ, в момента и се полага, тъй като е съкратена, 12 м - те запазват ли се?

# 66
  • Мнения: 24 467
Интересно на мен защо ми казаха, че може регистрацията в Агенцията по заетостта да е съвсем прясна? Много лошо е, че критериие не са публикувани вече. Това трябваше да се направи много преди да стартира програмата и всеки да си направи за себе си сметка.

# 67
  • Мнения: 9 050
Айде още един: След изтичане на срока на договора/навършване на 2 год. на детегледачката полага ли и се обезщетение от БТ, в момента и се полага, тъй като е съкратена, 12 м - те запазват ли се?

Вероятно и Клео ще отговори, но според мен няма логика да се запазват. Обезщетението се изплаща, защото тя е безработна. Като си намери работа, вече не е безработна. Няма да и се изплащат обезщетения. Няма и да и се пазят. До колкото разбира, идията ви е, като спре тя да ви е детегледачка, да продължи да си получава каквото не е получила от тези 12 месеца. Така ли? Няма как да стане това.

# 68
  • Мнения: 24 467
Имайте предвид, че:
Чл. 4. (1) Задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по този кодекс са:
1. (доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране. Лицата, включени в програмите "От социални помощи към осигуряване на заетост" и "В подкрепа на майчинството", не се осигуряват за безработица;
/КСО/.

До тук важи общото правило, че обезщетения за безработица се изплащат, когато лицето е било осигурявано минимум 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването, т.е. преди навършване 2- годишната възраст на детето в случая. Изплащането на обезщетението се прекратява при започване трудова дейност от лицето.
Също така, обаче следва да се има предвид и текста на чл. 54 Д, ал.5 "Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период."

Такава "дейност" е именно сключването на трудов договор.

# 69
  • Мнения: 144
Бланката която ти дават от НОИ че имаш право на обезщетение същата ли трябва да бъде и от работодателя?Питам защото от моята месторабота не знаят как да ми го напишат това удостоверение(аз съм от завареното положение)Предварително благодаря!!!

# 70
  • Мнения: 9 050
Бланката която ти дават от НОИ че имаш право на обезщетение същата ли трябва да бъде и от работодателя?Питам защото от моята месторабота не знаят как да ми го напишат това удостоверение(аз съм от завареното положение)Предварително благодаря!!!

За какво обезщетение говорите?

# 71
  • Мнения: 24 467
За обезщетението до навършване 2- годишнаа възраст на детето. При попълване на заявлението се подава такова удостоверение, че майката има право на такова обезщетение.
От там тръгна и проблема, че ако вече си започнал работа не могат да ти издадат такова, удостоверението е вече не за обезщетение за МРЗ, а такова за 50% и според "Социални грижи" при започнанала вече работа не можеш да се включиш в програмата, а трябва отново да излезеш по майчинство и да си вземеш такова удостоверение, след коато да се сключи договорът с гледачката и тогава пак да се върнеш на работа.

# 72
  • Мнения: 9 050
За обезщетението до навършване 2- годишнаа възраст на детето.

Мислиш ли? Защото като гледам детенцето още няма 9 месеца.....

# 73
  • Мнения: 9 050
При попълване на заявлението се подава такова удостоверение, че майката има право на такова обезщетение.
От там тръгна и проблема, че ако вече си започнал работа не могат да ти издадат такова, удостоверението е вече не за обезщетение за МРЗ, а такова за 50% и според "Социални грижи" при започнанала вече работа не можеш да се включиш в програмата, а трябва отново да излезеш по майчинство и да си вземеш такова удостоверение, след коато да се сключи договорът с гледачката и тогава пак да се върнеш на работа.

Абсолютно не съм съгласна! Майката има право на този отпуск и съответно на такова обезщетение докато детето навърши 2 години. Това, че се е върнала на работа изобщо не означава, че майката няма право на обезщетението! Просто не го получава, но има право на него, ако отново излезе в отпуск. Да няма право на обезщетение означава да е изпълнено някое от изискванията за прекратяване на правото на отпуск ( детето да е дадено на ясла, за осиновяване и т.н.)

Няма проблем да се издаде удостоверение и изобщо не е необходимо майката отново да излиза в отпуск, за да и се издаде такова.

# 74
  • Мнения: 24 467
В момента точно по този въпрос сме в спор с ТД "Социални грижи", тъй като аз имам реално право на обезщетение за гледане на малко дете, само че не по нормативния текст, посочен в заявлението /МРЗ/, а половината от това обезщетение, тъй като работя. Даже вчера отново разговаряхме и тяхното становище е, че го били обсъждали и стигнали точно до това решение. Аз лично съм много против да си правя подобни гимнастики и се надявам докато стартира програмата да се изчисти това безумие.
Ако имате друга официална информация /отговор/ по този въпрос от МТСП моля споделе го.

# 75
  • Мнения: 9 050
В момента точно по този въпрос сме в спор с ТД "Социални грижи", тъй като аз имам реално право на обезщетение за гледане на малко дете, само че не по нормативния текст, посочен в заявлението /МРЗ/, а половината от това обезщетение, тъй като работя. Даже вчера отново разговаряхме и тяхното становище е, че го били обсъждали и стигнали точно до това решение. Аз лично съм много против да си правя подобни гимнастики и се надявам докато стартира програмата да се изчисти това безумие.
Ако имате друга официална информация /отговор/ по този въпрос от МТСП моля споделе го.

Това удостоверение е за това дали имате право на обезщетението, а не за това дали го получавате. Вие имате право на цялото обезщетение. Но получавате половината от него, защото сте на работа. Ако нямахте право на това обезщетение, нямаше да получавате и половината от него.

# 76
  • Мнения: 24 467
Скъпа, точно затова споря с госпожиците в "СГ" и не се каня да си изоставя становището, което, на всичкото отгоре е и в моя полза. Само моля ако имате нещо писано по въпроса от МТСП да го метнете тук по темата, за да им го представя, макар че ако имаше подробни указания в "СГ" щяха вече да ги имат.

# 77
  • Мнения: 144
Въпросът ми беше просто на каква бланка трябва работодателя да напише удостоверението ,че съм с право на обещетение при отглееждане на малко дете до 2г.

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Mary.Lu доколкото четох в закона няма изискване за бланка, пише само какви реквизити трябва да съдържа удостоверението. Моето няма да е на бланката на НОИ, но не знам дали ще ми го приемат. Cry

# 79
  • Мнения: 4 181
Момичета, малкия ми пак го болят зъби и е нещо страшно, само ми виси в ръцете, снощи го приспивах до 1.
Ще гледам довечера да се включа и да ви отговоря на въпросите.
Вчера срещата мина добре, имам отговор мисля на всичко.

Искам да ви помоля - тези от вас, които сте се опитали да си подадете документи и имате някакъв проблем или са ви казали, че не може да сте започнала работа и тогава да си подадете документи (което е абсолютно невярно ) напишете ми или тук или на лични в кое точно ДСП (дирекция социално подпомагане) сте питали.

# 80
  • Мнения: 183
и аз ходя да разпитвам къде ли не вече почти месец #Cussing outвсе още не са наясно с указанията!но вчера успяха най накрая да ми дадат все някаква информация от дирекцията за соц.подпомагане-варна и нещо в казаното от тях не съвпада с това което чета тук а именно:че след като наема гледачка от борсата и моите 180 лв.ги дават на нея +осигуровки и т н. на мен продължават да ми изплащат 50% т.е. 90лв.до навършване на 2 г. на детето .били могъл някой да ми даде разяснение кое е вярно че ще получавам 50% или не newsm78

# 81
  • София
  • Мнения: 2 162
Аз доколкото разбрах от това, което прочетох от тук от там в закона- няма да получаваш 50-те%. Невиждам и на какво основание би могло да се даде едно такова тълкуване.

# 82
  • Мнения: 24 467
Лично аз съм публикувала съответния текст от КСО по- долу и е абсолютно ясно, че това не е така.
Клео, писах ти на лични съобщения, като ти соча в коя точно ТД "СГ" имам отразеното от мен по- долу становище. Моят бебок след няколко дена става на 10 месеца.

Последна редакция: вт, 27 фев 2007, 18:17 от Judy

# 83
  • София
  • Мнения: 2 162
Джуди, може ли само да уточниш "това не е така" означава, че не се дават и 90лв на майката, нали?

# 84
  • Мнения: 24 467
Ето част от поместения от мен текст на стр. 3 от настоящата тема и който Ви интересува:
Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Майката (осиновителката), която е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
2. самоосигуряващото се лице с право на обезщетение по чл. 53 започне да упражнява трудова дейност, за която се осигурява за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
Според мен текстът не оставя място за спорове и мнения на служителки от близо и далеч. Но... служби има разни и служителки има разни...

# 85
  • Мнения: 183
благодаря за разяснението и наистина в закона ясно е посочено че няма да получаваме тези много 90 лв. ако се възползваме от програмата.и излиза че всъщност държавата ни помага като ни осигурява възможност да си изберем гледачка на детето и нищо повече #2gunfireто това не е никаква подкрепа а просто прах в очите #Cussing outвярвам че всяка майка би искала тя да си гледа детето а не да се чуди на кого да прехвърли майчинството си и че тръгва на работа преди то да е навършило 2 г. само и най-вече от финансови съобръжения.е питам аз как държавата ни подкрепя не че ще се оправим с тези 90 лв. но нали все пак ни "подкрепят "като майки а не като работнички!просто намират работа на една част от безработните а не че много са се загрижили за маййките и децата

# 86
  • Мнения: 24 467
За мен определено е налице помощ от страна на държавата, тъй като аз не получавам тези 90.00 лв., но си спестявам 180.00 лв. заплата, която така или иначе плащам на гледачка и още около 60.00 лв. осигуровки, които също й внасям и в момента, така че съм направо на далавера. Вместо да взема 90.00 лв. и да платя 250.00 лв. на жената не вземам нищо, но не плащам тези 250.00 лв. Разликата е очевидна.

# 87
  • София
  • Мнения: 8 932
Тези 160лв разлика които се получават да плати Министерството са много хубаво нещо, ако не се налагаше доплащане над тях и не беше толкова ограничен избора на детегледачки по програмата. Единствените, които наистина биха имали полза са такива майчета, на които собствените им майки или свекърви са безработни и те ще спечелят от цялата работа.

# 88
  • Мнения: 24 467
Анна, аз така или иначе съм избрала варианта с гледачката и ако съм се разбрала за примерно 300.00 или за 400.00 лв. за мен не е без значение, че по- голямата част от това задължение отпада като такова от семейния ни бюджет. И не сме ползвали нито майки, нитодруги роднини за тези функции.

# 89
  • Мнения: 429
[
А и ти не губиш толкова много - взимаш 90 лв, тоест половината майчинство.  Peace

Това ме обижда  Cry Как да не губя - губя половина от полагащите ми се пари. Може и да не ти се вярва, но за мен 90 лв са пари  Cry

# 90
  • София
  • Мнения: 8 932
Анна, аз така или иначе съм избрала варианта с гледачката и ако съм се разбрала за примерно 300.00 или за 400.00 лв. за мен не е без значение, че по- голямата част от това задължение отпада като такова от семейния ни бюджет. И не сме ползвали нито майки, нитодруги роднини за тези функции.
Judi стискам палци да си намериш добра кандидатка.
В тази връзка някой по-нагоре беше питал. Ако не се разберете с детегледачката за това доплащане, на колко опита имаш право? А и ако не харесаш предложената ти жена? Това е уместен въпрос.

# 91
  • софия
  • Мнения: 30
На 14.02 подадох докумени по тази програма.Беше голямо тичане,защото вместо служителките да ми обясняват ,аз трябваше да ги информирам за съществуването на тази програма.Те само оправдаваха своето незнание с това,че съм първата.Инересуваме в какъв срок трябва да получа отговор дали  съм включена, за да знам как да процедирам с връщането си на работа.Работодателят ми иска да знае от кога може да разчита на мен,а аз не знам какво да му кажа?

# 92
  • Мнения: 4 181
Ясно е , че едва ли ще намерите жена , която да гледа дете за толкова малко пари, но ако наемете детегледачка по този начин можете просто да и доплатите разликата между 180-те лева и исканата от нея заплата. А тя ще е доволна, защото ще й тече стаж. 

Интересна концепция. Щом от министерството смятат, че това е цената, на която работят детегледачите и пускат тази програма, не трябва ли ТЕ - бюрото по труда - да намери човек с нуйната квалификация - пр. детска психология, педагогика, нешо подобно - изискванията трябва да са сходни с тези за детските заведения - който да се съгласи да работи на тази заплата?

Мисля, че достатъчно ясно казах - изискванията са на майката - каквото напише като изисквания такъв човек ще търсят от Бюрото по труда.
Въпросът за заплащането не виждам смисъл да го обсъждаме. Моето лично мнение е че поне в по-големите градове, където заплатите са по-високи няма да се съгласи човек да гледа малко дете за МРЗ. Но в малките градове защо не.
Пак казвам, това е мое мнение, може детегледачката да не ви иска повече пари.

# 93
  • Мнения: 4 181
Момичета понеже въпросите са доста на новите ще отговарям, както преди с цитати.
На старите , които бях поела ангажимент да изясна в министерството ще отговоря в един постинг, още повече че много от тях се повтарят.

Отделно от това смятам да обобщя цялата вече налична инфромация.
Какви документи се подават, как , от кого, кога
 и т.н.
Ще ви пиша като го направя.
Извинявам се, че ще задръстя темата с мои постинги, но така е като ме нямаше 2 дни.

# 94
  • Мнения: 4 181
Имам 2 конкретни въпроса:
1.В "социални грижи" ми казаха, че жената, която искам да наема, трябва да  е регистрирана 1 месец на БТ. Моята е регистрирана на 05.02, мога ли сега да подам документи или трябва да изчакам 05.03 - тръгвам на работа от 01.03 и няма да имам възможност да ги подам без да отсъствам от работа?
2. В молбата, която подавам в "социални грижи" пише, че съм длъжна да представям присъствена форма до 3 число на месеца, каква е тази форма и всеки месец ли трябва да я представям?
В тукашните "социални грижи" не са много наясно как се процедира по програмата " не бил установен реда", не можаха и да ми кажат в какъв срок след подаване на молбата ще имам отговор. Всичко, което ми казаха беше " попълнете документите и ги донесете, ще ги изпратим в София" и толкова.

1. Не е вярно. Ако не искат да ти приемат документите ми пиши  Peace
2. Да има присъствена форма. Обясниха ми, че по всички програми за заетост има такава форма, въз основа на нея се плаща на детегледачката заплатата. АКо не я занесете в срок, може да й забавят плащането. Това се налага от факта, че детегледачката има за работодател Агенцията за соц.подпомагане, а де факто работи у вас. Агенцията няма как да знае дали детегледачката се явява на работа, освен ако вие не го потвърдите.
Това което попитах е може ли присъствената форма да не се подава лично, отговориха ми , че може.  Peace

А относно "Ще пратим документите в София" това къде ви го казаха  Shocked
Вие ще посочвате ли конкретен човек , който искате да наемете? Да не би вие да живеете в Бургас, а детегледачката , която искате да наемете да живее в София  Rolling Eyes Ако е така няма да стане.

# 95
  • Мнения: 4 181
Айде още един: След изтичане на срока на договора/навършване на 2 год. на детегледачката полага ли и се обезщетение от БТ, в момента и се полага, тъй като е съкратена, 12 м - те запазват ли се?
не, може да се регистрира пак в БТ, но не й се полага обезщетение, тъй като осигуровките, които й се плащат не включвали безработица, така ми обясниха.

# 96
  • Мнения: 4 181
Имайте предвид, че:
Чл. 4. (1) Задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по този кодекс са:
1. (доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране. Лицата, включени в програмите "От социални помощи към осигуряване на заетост" и "В подкрепа на майчинството", не се осигуряват за безработица;
/КСО/.

До тук важи общото правило, че обезщетения за безработица се изплащат, когато лицето е било осигурявано минимум 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването, т.е. преди навършване 2- годишната възраст на детето в случая. Изплащането на обезщетението се прекратява при започване трудова дейност от лицето.
Също така, обаче следва да се има предвид и текста на чл. 54 Д, ал.5 "Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период."

Такава "дейност" е именно сключването на трудов договор.

искаш да кажеш, че ще й се доизплати това което й е било дължимо така ли?

# 97
  • Мнения: 4 181
Бланката която ти дават от НОИ че имаш право на обезщетение същата ли трябва да бъде и от работодателя?Питам защото от моята месторабота не знаят как да ми го напишат това удостоверение(аз съм от завареното положение)Предварително благодаря!!!

в програмата е записано какво трябва да съдържа бланката, но най-добре е да вземат бланката , която е на НОИ и просто да сменят името отгоре Peace

# 98
  • Мнения: 4 181
В момента точно по този въпрос сме в спор с ТД "Социални грижи", тъй като аз имам реално право на обезщетение за гледане на малко дете, само че не по нормативния текст, посочен в заявлението /МРЗ/, а половината от това обезщетение, тъй като работя. Даже вчера отново разговаряхме и тяхното становище е, че го били обсъждали и стигнали точно до това решение. Аз лично съм много против да си правя подобни гимнастики и се надявам докато стартира програмата да се изчисти това безумие.
Ако имате друга официална информация /отговор/ по този въпрос от МТСП моля споделе го.
патки с патки  #Cussing out Те били стигнали до това "гениално решение" Кои са те, че да решават?
В програмата, както и в удостоверението е записано:
лицето има право да участва в програмата, ако има право на обезщетение по чл.53 или чл.54. А именно ако имате право на обезщетение по чл. 54 значи вече сте на работа.
Ако пак имате проблеми, кажете че сте говорили с МТСП и ако не вярват да се обадят там. Ако трябва и с жалби ги заплашете. Аман от неграмотни хора с желание да издевателстват. Съжалявам за лиричното отклонение.  Tired

# 99
  • Мнения: 4 181
Скъпа, точно затова споря с госпожиците в "СГ" и не се каня да си изоставя становището, което, на всичкото отгоре е и в моя полза. Само моля ако имате нещо писано по въпроса от МТСП да го метнете тук по темата, за да им го представя, макар че ако имаше подробни указания в "СГ" щяха вече да ги имат.
Заради това, че има вече няколко подобни случая съм помолила АСП да напишат изрично указателно писмо и да си го разпратят по териториалните поделения  Peace

# 100
  • Мнения: 4 181
Ето и отговорите на другите въпроси, които задавах в МТСП и на които не съм отговорила в другите постинги:
МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ
1)на какъв принцип ще се удовлетворяват молбите - по ред на подаване
Не се притеснявайте дали местата са малко. Така или иначе бюджета е предвиден за цяла година, а днес вече сме 1-ви март  Wink
2)В какъв срок ще се отговаря - ако сте посочили човек би трябвало да стане бързо - от АСП ви разглеждат молбата и ако е наред я пращат на Бюрото по труда. Свързват се с него и насрочват интервю. Според мен за седмица , две трябва да стане.
3)Някой беше питал, ако сега една жена си наеме детегледачка за 3 месеца това означава ли че бройката "изгаря". - не не означава, след това тази детегледачка пак може да бъде наета за друго дете.
4)Може ли да си подаде заявление по-рано да речем, че имам право от април, но искам да наема от август. - отговорът е , че не може.
5)Към момента на подаване на заявление, ако си посочил човек трябва ли вече да е регистриран в БТ - не , не е задължително. Желателно е, за да стане по-бързо, но не е пречка, да си подадете документите.

Ако имате други въпроси или пък нужда от разяснение по тези питайте  Peace

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 01:35 от Клеопатра

# 101
  • Мнения: 4 181
Тези 160лв разлика които се получават да плати Министерството са много хубаво нещо, ако не се налагаше доплащане над тях и не беше толкова ограничен избора на детегледачки по програмата. Единствените, които наистина биха имали полза са такива майчета, на които собствените им майки или свекърви са безработни и те ще спечелят от цялата работа.
Мисля, че не си права. Вече с две майки съм говорила, които са си намерили детегледачки, не близки и познати , просто детегледачки. Уговорили са се с тях за заплата и просто ще ги изберат по програмата и ще си спестят разходите, за които говори Judy.
А в малките населени места, където има висока безработица дори и само за майките и свекървите да е пак не е малко. Защото майчинството не можеш да прехвърлиш, ако те не работят.

# 102
  • Мнения: 4 181
[
А и ти не губиш толкова много - взимаш 90 лв, тоест половината майчинство.  Peace

Това ме обижда  Cry Как да не губя - губя половина от полагащите ми се пари. Може и да не ти се вярва, но за мен 90 лв са пари  Cry
Съжалявам, ако си се почувствала обидена. И не и е трудно да повярвам, че 90 лв са пари. Аз още съм по майчинство.
Въпроса е , че не виждам причина да се оплакваш от самата програма. Ти си абсолютно частен случай, наемаш детегледачка почасово, която работи и на друго място. Ако например избереш друга детегледачка ще можеш да ползваш програмата.
Явно си имаш причини да използваш сегашната, но това е личен избор и не виждам как програмата може да се промени , за да се възползваш от нея.  Peace

# 103
  • Мнения: 4 181
Анна, аз така или иначе съм избрала варианта с гледачката и ако съм се разбрала за примерно 300.00 или за 400.00 лв. за мен не е без значение, че по- голямата част от това задължение отпада като такова от семейния ни бюджет. И не сме ползвали нито майки, нитодруги роднини за тези функции.
Judi стискам палци да си намериш добра кандидатка.
В тази връзка някой по-нагоре беше питал. Ако не се разберете с детегледачката за това доплащане, на колко опита имаш право? А и ако не харесаш предложената ти жена? Това е уместен въпрос.
Писах също по-горе, няма никакво ограничение  Peace

# 104
  • Мнения: 4 181
На 14.02 подадох докумени по тази програма.Беше голямо тичане,защото вместо служителките да ми обясняват ,аз трябваше да ги информирам за съществуването на тази програма.Те само оправдаваха своето незнание с това,че съм първата.Инересуваме в какъв срок трябва да получа отговор дали  съм включена, за да знам как да процедирам с връщането си на работа.Работодателят ми иска да знае от кога може да разчита на мен,а аз не знам какво да му кажа?
За съжаление трудно мога да ти отговоря. Ти посочила ли си определена жена?
Ако си посочила не би трябвало да отнеме много време.
Утре ще гледам да опиша необходимите документи, които се подават от страна на детегледачката. Ако си си избрала вече жената да можеш да й кажеш да си ги подготви, за да стане по-бързо.  Peace

# 105
  • Мнения: 429
[
А и ти не губиш толкова много - взимаш 90 лв, тоест половината майчинство.  Peace

Това ме обижда  Cry Как да не губя - губя половина от полагащите ми се пари. Може и да не ти се вярва, но за мен 90 лв са пари  Cry
Съжалявам, ако си се почувствала обидена. И не и е трудно да повярвам, че 90 лв са пари. Аз още съм по майчинство.
Въпроса е , че не виждам причина да се оплакваш от самата програма. Ти си абсолютно частен случай, наемаш детегледачка почасово, която работи и на друго място. Ако например избереш друга детегледачка ще можеш да ползваш програмата.
Явно си имаш причини да използваш сегашната, но това е личен избор и не виждам как програмата може да се промени , за да се възползваш от нея.  Peace

Аз вече писах, че не очаквам нищо от тази програма. По-скоро се опитах да ти дам и друг поглед към темата. Ако в бъдеще имаш повод за сътрудничество със социалното министерство. Не съм съгласна, че съм частен случай. По-скоро си мисля, че повечето семейства няма да сменят бавачката, от която са доволни, с непозната жена.

# 106
  • Мнения: 9 050
[
А и ти не губиш толкова много - взимаш 90 лв, тоест половината майчинство.  Peace

Това ме обижда  Cry Как да не губя - губя половина от полагащите ми се пари. Може и да не ти се вярва, но за мен 90 лв са пари  Cry
Съжалявам, ако си се почувствала обидена. И не и е трудно да повярвам, че 90 лв са пари. Аз още съм по майчинство.
Въпроса е , че не виждам причина да се оплакваш от самата програма. Ти си абсолютно частен случай, наемаш детегледачка почасово, която работи и на друго място. Ако например избереш друга детегледачка ще можеш да ползваш програмата.
Явно си имаш причини да използваш сегашната, но това е личен избор и не виждам как програмата може да се промени , за да се възползваш от нея.  Peace

Аз вече писах, че не очаквам нищо от тази програма. По-скоро се опитах да ти дам и друг поглед към темата. Ако в бъдеще имаш повод за сътрудничество със социалното министерство. Не съм съгласна, че съм частен случай. По-скоро си мисля, че повечето семейства няма да сменят бавачката, от която са доволни, с непозната жена.

Хайде и аз да се включа в защита на Клеопатра. Кой е казал, че детегледачката трябва да е непозната жена? Няма такова нещо! Може тази детегледачка, от която сте доволна, да се регистрира като безработна и да я наемете по програмата. Хем вие ще плащате по-малко, хем тя ще получава повече. Ако вече си имате някакви особени обстоятелства, поради които желаната от вас детегледачка не може да се регистрира като безработна, тогава сте си частен случай.

# 107
  • Мнения: 24 467
Освен че следва да бъде регистрирана в Агенцията по заетостта детегледачката трябва да се снабди с удостоверение, че не се води на отчет към психодиспансер и да има здравна книжка /ако не е член от семейството/.
Забравих да добавя- тази жена освен че трябва да е регистрирана като безработна не следва да получава никакви доходи. Пиша го защото регистрация като безработни могат да имат и лица, получаващи инвалидни пенсии, изрично ми казаха, че не може такива лица да са гледачки.
Иначе трудовият договор и длъжностната характеристика са готови и спуснати по места. Майките трябва да водят присъствена форма /позна на повечето хора като Форма 76/ и ежемесчно да я представят в Социални грижи.
От Агенцията по заетостта организират /проформа, ако си имате човек/ среща с избраната жена, попълва се една декларация по техен образец и се прилагат горепосочените документи.

# 108
  • Мнения: 4 181
Момичета, ето тук : http://www.snbm.org/index.php?p=10 съм описала необходимите документи за кандидатстване по прогамата, както и кога трябва да се подават.

Judy разбрахме се заверената книжка да е само за тези, които не са в родствени и съпружески отношения с майката, защото член на семейството не се знае кой как ще го тълкува и да не вземат да искат такава от тъщата и свекървата  Mr. Green

# 109
  • Мнения: 24 467
Този път ми приеха заявлението, без да ми създават проблеми за това, че вече съм започнала работа, за което благодаря много. Щях да се разправям сама, а това отнема и време и обтяга излишно нервите. Сега остава гледачката ми да се снабди с удостовенрение за факта, че не води на отчет в психодиспансер в понеделник, както и здравната книжка /ние не сме роднини и не образуваме семейство, поради което за нас тя ще е задължителна/ и се надявам до вторник всички документи да са налице.
Желая успех на програмата, тъй като тя е стъпка към едно реално подмогане и за работещите майки и за безработните лица. Дано да бъде първата съпка от един реален преход към по- голямото участие на държавата към реалната подкрепа на семейството и майчинството.

# 110
  • Мнения: 4 181
Този път ми приеха заявлението, без да ми създават проблеми за това, че вече съм започнала работа, за което благодаря много. Щях да се разправям сама, а това отнема и време и обтяга излишно нервите. Сега остава гледачката ми да се снабди с удостовенрение за факта, че не води на отчет в психодиспансер в понеделник, както и здравната книжка /ние не сме роднини и не образуваме семейство, поради което за нас тя ще е задължителна/ и се надявам до вторник всички документи да са налице.
Желая успех на програмата, тъй като тя е стъпка към едно реално подмогане и за работещите майки и за безработните лица. Дано да бъде първата съпка от един реален преход към по- голямото участие на държавата към реалната подкрепа на семейството и майчинството.
Judy и аз ти благодаря за това, че оценяваш усилията ти, успех с детегледачката, дано си доволна от нея  Peace

# 111
  • Мнения: 429
[
А и ти не губиш толкова много - взимаш 90 лв, тоест половината майчинство.  Peace

Това ме обижда  Cry Как да не губя - губя половина от полагащите ми се пари. Може и да не ти се вярва, но за мен 90 лв са пари  Cry
Съжалявам, ако си се почувствала обидена. И не и е трудно да повярвам, че 90 лв са пари. Аз още съм по майчинство.
Въпроса е , че не виждам причина да се оплакваш от самата програма. Ти си абсолютно частен случай, наемаш детегледачка почасово, която работи и на друго място. Ако например избереш друга детегледачка ще можеш да ползваш програмата.
Явно си имаш причини да използваш сегашната, но това е личен избор и не виждам как програмата може да се промени , за да се възползваш от нея.  Peace

Аз вече писах, че не очаквам нищо от тази програма. По-скоро се опитах да ти дам и друг поглед към темата. Ако в бъдеще имаш повод за сътрудничество със социалното министерство. Не съм съгласна, че съм частен случай. По-скоро си мисля, че повечето семейства няма да сменят бавачката, от която са доволни, с непозната жена.

Хайде и аз да се включа в защита на Клеопатра. Кой е казал, че детегледачката трябва да е непозната жена? Няма такова нещо! Може тази детегледачка, от която сте доволна, да се регистрира като безработна и да я наемете по програмата. Хем вие ще плащате по-малко, хем тя ще получава повече. Ако вече си имате някакви особени обстоятелства, поради които желаната от вас детегледачка не може да се регистрира като безработна, тогава сте си частен случай.

Посипвам си главата с пепел. Всъщност си права, моят случай е изключение, а не правило. Т.е. - програмата ще е полезна за повечето от вас, използвайте я  Peace

# 112
  • Мнения: 4 181
[
А и ти не губиш толкова много - взимаш 90 лв, тоест половината майчинство.  Peace

Това ме обижда  Cry Как да не губя - губя половина от полагащите ми се пари. Може и да не ти се вярва, но за мен 90 лв са пари  Cry
Съжалявам, ако си се почувствала обидена. И не и е трудно да повярвам, че 90 лв са пари. Аз още съм по майчинство.
Въпроса е , че не виждам причина да се оплакваш от самата програма. Ти си абсолютно частен случай, наемаш детегледачка почасово, която работи и на друго място. Ако например избереш друга детегледачка ще можеш да ползваш програмата.
Явно си имаш причини да използваш сегашната, но това е личен избор и не виждам как програмата може да се промени , за да се възползваш от нея.  Peace

Аз вече писах, че не очаквам нищо от тази програма. По-скоро се опитах да ти дам и друг поглед към темата. Ако в бъдеще имаш повод за сътрудничество със социалното министерство. Не съм съгласна, че съм частен случай. По-скоро си мисля, че повечето семейства няма да сменят бавачката, от която са доволни, с непозната жена.

Хайде и аз да се включа в защита на Клеопатра. Кой е казал, че детегледачката трябва да е непозната жена? Няма такова нещо! Може тази детегледачка, от която сте доволна, да се регистрира като безработна и да я наемете по програмата. Хем вие ще плащате по-малко, хем тя ще получава повече. Ако вече си имате някакви особени обстоятелства, поради които желаната от вас детегледачка не може да се регистрира като безработна, тогава сте си частен случай.

Посипвам си главата с пепел. Всъщност си права, моят случай е изключение, а не правило. Т.е. - програмата ще е полезна за повечето от вас, използвайте я  Peace
Е чак пък с пепел няма нужда  Hug

# 113
  • Мнения: 429
Е, можете да помислите и за изключенията  Party

# 114
От всичко, което прочетох останах с впечатление, че съм живяла в доста голяма заблуда. Аз си мислех, че 9 месеца съм в болнични и после 2 години съм в майчинство.......а то май цялата работа е до навършване на 2 години..........а не както ми се ще до 2г и 9 месеца............кажете ми го право в очите..съм или не съм заблудена

# 115
  • Мнения: 4 181
От всичко, което прочетох останах с впечатление, че съм живяла в доста голяма заблуда. Аз си мислех, че 9 месеца съм в болнични и после 2 години съм в майчинство.......а то май цялата работа е до навършване на 2 години..........а не както ми се ще до 2г и 9 месеца............кажете ми го право в очите..съм или не съм заблудена
Mr. Green определено си заблудена.
майчинството е 2 години поне откакто аз се помня.
То включва - определен период в който получаваш обезщетение за бременност и раждане въз основа на болничен лист и период, в който получаваш обезщетение за гледане на дете.

Преди беше 3 месеца след раждане болнични, останалите до навършване на 2годишна възраст на детето получаваш фиксирана сума.

Сега е 9 месеца болнични, останалите месеци до на 2годишна възраст на детето 180 лв

# 116
  • Мнения: 9 050
От всичко, което прочетох останах с впечатление, че съм живяла в доста голяма заблуда. Аз си мислех, че 9 месеца съм в болнични и после 2 години съм в майчинство.......а то май цялата работа е до навършване на 2 години..........а не както ми се ще до 2г и 9 месеца............кажете ми го право в очите..съм или не съм заблудена

Ами то затова не се казва майчинство, а отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Защото отпуска се ползва, докато детето навърши 2 години.

# 117
  • Мнения: 24 467
Я да попитам нещо пак, ако може, по същество:
Ако някой реши да се включи в програмата на лято, напр., дали ще има практическа възможност за това? Или местата ще са заети? Само за мамите, започващи работа пжо- в началото на годината ли ще има благинки или и за по- "позакъснелите"? Имам мама, която се вълнува, но бебото й е малко още и е в болнични.

# 118
  • Мнения: 9 050
Я да попитам нещо пак, ако може, по същество:
Ако някой реши да се включи в програмата на лято, напр., дали ще има практическа възможност за това? Или местата ще са заети? Само за мамите, започващи работа пжо- в началото на годината ли ще има благинки или и за по- "позакъснелите"? Имам мама, която се вълнува, но бебото й е малко още и е в болнични.

Според мен това не е много вероятно. Тук се пропуска един друг момент. Местата ще се заемат, но същевременно с това ще има деца, които навършват 2 години и техните детегледачки ще отпадат от програмата. Така че, поне аз си мисля, че бройките ще са динамични. Ще се азапълват, ще се освобождават....

# 119
  • Мнения: 183
имам един конкретен въпрос , а именно какви документи е нужно да се носят в соц.грижи при кандидатсване за програмата и трябва ли майката вече да е върната/възстановена/на работа,когато подава документите за програмата

# 120
  • Мнения: 4 181
имам един конкретен въпрос , а именно какви документи е нужно да се носят в соц.грижи при кандидатсване за програмата и трябва ли майката вече да е върната/възстановена/на работа,когато подава документите за програмата
погледни ето тук за документите http://www.snbm.org/index.php?p=10
А иначе няма никакво значение дали си още вкъщи или вече си на работа  Peace

# 121
  • Мнения: 183
имам един конкретен въпрос , а именно какви документи е нужно да се носят в соц.грижи при кандидатсване за програмата и трябва ли майката вече да е върната/възстановена/на работа,когато подава документите за програмата
погледни ето тук за документите http://www.snbm.org/index.php?p=10
А иначе няма никакво значение дали си още вкъщи или вече си на работа  Peace
БЛАГОДАРЯ ТИ  bouquetако не сме да си помагаме взаимно тези от бюрата по соц.подпомагане и трудовите борси хеч не са вчас и всики казва различни неща и могат да те разходят поне десетина пъти за някое докуменче #Cussing out

# 122
  • Мнения: 144
Здравейте!Подадох си заявлението на 1 март и още не са ми се обадили от бюрото по труда.От местоработата ми искат да им кажа дали ще почвам работа от 1 април,а аз незнам какво даим отговоря SickДали програмата ще заработи ефективно  и дали нещата ще се уредят до края на месеца?Ако почна работа преди това?

Последна редакция: ср, 14 мар 2007, 09:01 от Mary.Lu

# 123
  • Мнения: 4 181
Здравейте!Подадох си заявлението на 1 март и още не са ми се обадили от бюрото по труда.От местоработата ми искат да им кажа дали ще почвам работа от 1 април,а аз незнам какво даим отговоря SickДали програмата ще заработи ефективно  и дали нещата ще се уредят до края на месеца?Ако почна работа преди това?
А ти посочила ли си определен човек?
В коя Дирекция социално подпомагане си подала документите?

# 124
  • софия
  • Мнения: 30
Аз вече 1мес. чакам и няма никакво развитие по въпроса.Подадох документите на 14 февруари и в тях съм дала всички дани на избраната от мен жена,дори регистрационния и номер в бюрото по труда, за да не се мотаят много.Когато в сряда отидох в соц. грижи да ги попитам какво става те ми отговориха ,че вече са подали документите в бюрото по труда и от тях зависело.Дори ми казаха,че нямало смисъл да ходя да проверявам при тях защото те били само отговорни за приемането на документите,а всичко зависело от бюрото по труда
Аз съм подала документите в соц. грижи към община Надежда,а детегледачката ми е регистрирана 
в бюро по труда Връбница.

# 125
  • в Низината
  • Мнения: 705
Мари Лу, ако си избрала вече жена, която да ти гледа детето, тя може да започне без значение, че не са ти се обадили от социалното. Когато това стане и тя подпише договора с тях, ще започнат да й изплащат парите на нея, а дотогава, ако не ви тежи финансово, ще й плащате вие. И няма да имаш проблем с връщането на работа.

# 126
  • Мнения: 10
Програмата ' В подкрепа на майчинството' е много добра идея особенно за майки като мен, които работят и не могат да гледат бебчо, но за съжаление както при повечето подобни проекти организирани от Социалните служби нещата стават много барно не само защото това е нещо ново а и защото се изправяш срещу държавната бюрокрация. Нашата баба вече работи по тази програма и аз мога да отговоря на всички въпроси свързани с това. Необходимите документи са доста. 1. Подаваш заявление в Социални служби, че искаш да назначиш детегледачка и представи копие на акта за раждане на детето, удостоверение, че и имаш право да ползваш отпуск по чл. 53 или чл. 54 от Кодекса на труда т.е. че имаш дете под 2 години, това удостоверение се издава от НОИ ако бебчо е роден след 1.01. 2007 или от работодателя ти, или общината ако бебчо е роден преди това.
2. Посочваш, кои искаш да гледа бебчо, ако имаш някои в предвид той/тя, трябва да е регистриран като безработен и да представи пак в Социалните копие от акт за раждане, направлени от бюрото по труда, медицинско независимо дали е член на семейството, удостоверение за съдимост, удостоверение от психо диспансера, че не се води на отчет при тях. Това разбира се не те засяга ако нямаш човек в предвид, ще се организират няколко интервюта за да си избереш.
3. Трябва да отидеш до бюрото по  Труда където е регистрирано лицето, което искаш да назначиш и да додадеш декларация.
4. Търпение Grinning и достатъчно свободно време, защото винаги има нещо, което липсва в документите  :crazy
5. А и форма 76 всеки месец ако се ' докопаш' до сключване на трудов договор
Успех на всички опитали !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 127
  • Мнения: 177
лошото е че ако нямаш човек регистриран като безработен не се знае какъв ще ти се падне

# 128
  • Мнения: 9 050
лошото е че ако нямаш човек регистриран като безработен не се знае какъв ще ти се падне

Какъвто си избереш. Ще ви организират среща с няколко детегледачки. Вие ще си изберете кой да гледа детето.

# 129
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 372
Ето и отговорите на другите въпроси, които задавах в МТСП и на които не съм отговорила в другите постинги:
МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ
 
4)Може ли да си подаде заявление по-рано да речем, че имам право от април, но искам да наема от август. - отговорът е , че не може.

Ако имате други въпроси или пък нужда от разяснение по тези питайте  Peace

Как да разбирам това - ако имам право да се върна на работа от януари, но преценявам, че мога да издържа финансово до август - няма ли да мога да си подам молба и да поискам детегледачка тогава? Или птичето каца на рамото като стане детенце на 9 месеца и, ако не се възползваш тогава, после се спасяваш сама?

# 130
  • Мнения: 9 050
Ето и отговорите на другите въпроси, които задавах в МТСП и на които не съм отговорила в другите постинги:
МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ
 
4)Може ли да си подаде заявление по-рано да речем, че имам право от април, но искам да наема от август. - отговорът е , че не може.

Ако имате други въпроси или пък нужда от разяснение по тези питайте  Peace

Как да разбирам това - ако имам право да се върна на работа от януари, но преценявам, че мога да издържа финансово до август - няма ли да мога да си подам молба и да поискам детегледачка тогава? Или птичето каца на рамото като стане детенце на 9 месеца и, ако не се възползваш тогава, после се спасяваш сама?

Не, просто сега подаваш молба за сега. Ако ще си седиш вкъщи до август, ще си подадеш документите през юли, а не през януари.

Общи условия

Активация на акаунт