Хижите в България

  • 8 794
  • 30
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 781
Те са толкова много,че изобщо не подозираме съществуването на повечето от тях.
В кои хижи сте ходили,какви са условията,положителни и отрицателни страни,къде се намират,въобще споделете впечатления?!
Ние сме ходили само в 2-3/ с преспиване/ ,едната е "Люляка"в Стара планина,а другите са в Рила."Гюндера"на Паничище е едната и тя ни беше любима докато не я продадоха и направиха на хотел.Там се чувствахме като у дома,хижаря ни беше познат.Страхотни купони, страхотна природа и прилична хижа.
Информацията в интернет е непълна и даже невярна,затова нека тук да ги обсъдим  Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 1 750
Ходила съм в следните хижи:
- х. "Мальовица" (Рила) - условията са доста примитивни. Тоалетната е една на етаж и ужасно мръсна. Стаите са за по 6 души.
- х. "Иван Вазов" (Рила) - това е най-мизерната хижа, в която съм била и пазя ужасни спомени от единствената нощ, която прекарах там - чаршафите бяха влажни, леглата бяха с провиснали пружини и общо взето се чувствах като в ледена прегръдка цяла нощ. А беше август. В тоалетната нямаше лампи, нито чешма, на която да се измиеш. Единствената такава беше навън. Всъщност в цялата хижа нямаше електричество.
- х. "Рилски езера" (Рила) - това пък е моят фаворит сред хижите, в които съм била. Сравнително чиста е. Има стаи със собствени бани, иначе на всеки етаж има санитарен възел. Стола е голям и храната не е толкова зле. Пък и е в близост до едно любимо мое място, така че печели по точки. Седемте рилски езера са незабравимо и магнетично място. А лично за мен са свързани с най-прекрасни спомени. Там се чувствам като у дома си. "Сега съм у дома, в сърцето съм на Рила..." беше казал Вазов Simple Smile
- х. "Скакавица" (Рила) - не е чак толкова лоша. Има обща баня и столова. Когато бяхме с групата там нямаше чаршафи, което е малко гадничко. А, и имаше бълхи. Храната беше относително добра. Намира се на едно много красиво място, близо до водопад. На двора има възможност за барбекю. Вечерно време стават страхотни разпявки и разпивки край огъня Wink
- х. "Безбог" (Пирин) - има обща баня, прилична по мое мнение. Стаите не са много зле. Има столова, храната нормална. Има и барче с камина, около която може да видите най-различни неща за сушене, в случай че дъждът е заварил туристите навън. Но е уютно и приятно около огъня. Особено с чаша кафе с ром, например Wink

Впечатленията ми са от преди 3-4 години, така че не знам сега какво е положението там.
Ето и един сайт с полезна информация за планините и хижите по места: http://www.planinite.info/V_pomosht_na_turista/Hiji_i_zasloni/in … iji_i_zasloni.htm

Elix, върна ме в едно много приятно за мен минало с много мили спомени.... сега чакам бебка да порасне, та заедно да кръстосваме планините.

# 2
  • Мнения: 24 467
Дали определена хижа ще Ви хареса или не много зависи от това, за какви цели я ползвате. Не се майтапя. Ние сме любители на планинския туризъм и за нас хижата е нищо повече от място за преспиване, така че битовите условия не ни интересуват твърде. Е, добре е ако има баня и стаи с по- малко легла, но ако няма- това не ни спира да преспим. В крайна сметка правим походи от над 8 часа понякога и когато пристигнеш в хижата и си с приятна компания освен маса и легло не се вълнуваш много от други неща.
Ние сме любители на Пирин, Рила и Стара планина, тъй като не си падаме много по ниските планини. Харесваме истинските планински гледки с остри и високи върхове.
За Рила Таталина е писала някои неща. На Семково, напр., никак не е зле, но после има голямо изкачване, ако решите да послезете от там от билото.
На Пирин най- често сме карали по следния маршрут: х-жа Вихрен с посещение на върха и голямото Конче. След това се отбиваме до Тевно езеро, това е заслон, а не точно хижа и условията са като на заслон, но местността е супер. Специално ние сме се къпали в езерото през Август. От там сме минавали или през Попово Езеро, Кременски езера и слизаме на Безбог, където ни харесва като условия. След Безбог- Добринище. Може от Тевно Езеро да се отиде на хижа Пирин, която не предлага кой- знае какви условия, но от там може да се слезе пеша в Мелник, където има добри частни хотелчета. Не Ви препоръчвам Лумпаровата къща в Мелник, не се отнасят добре с българи. Нас не ни обслужиха, тъй като имаха френска група, нищо че имаше свободни места, отнесоха се отвратително, затова пиша по този повод. Ако обичате Пирин хижа Синаница предлага великолепна гледка, макар и не хотелски условия, но това не се търси при високопланинския туризъм.
Що се отнася до Старан планина изборът е направо огромен, както и маршрутите. Ние предпочитаме Средна Стара Планина, тъй като е най- висока, а хижите са често срещани и не се налага на един несвикнал на дълги преходи човек /като сина ни, например/ да ходи по 8 часа, за да си намери хижа. Ние най- много харесваме хижа рай не заради условия, а заради Райското пръскало. От там по Райската пътека може да се стигне до връх Ботев и да се преспи на хижа Тъжа или на Хижа Плевен /ня е с хотески вид вече, но не е и високопланинска/. От хижа Тъжа може да се отиде на Мазалат, от там да се слезе на Узана, където си има и хижи и хотели, а за любителите на ските през зимата- ски писти. През лятото на Узана има басейн "Трите мечки", супер и при летни жеги. На Узана аз лично препоръчвам или хотелчето на СТС, което няма кой знае какъв природен изглед, според мен, но което предлага отлични условия за почивка. Ние обаче най- много харесваме в тази местност хижа Узана, която е на върха на тази местност и от остъклената столова и откритата тераса се открива великолепна гледка. От Узана човек може да се направи радиален маршрут до върха, от където се вижда Южна България.
Друг много приятен маршрут за семейство със 6-7 годишно дете е да се направи един хубав басейн в село Баня, Карловско, да се отиде на лифта в Сопот, да се качите с него и да отидете на хижа Незабравка.
Изборът от маршрути и хижи наистина е голям и това, което се предлага за любителита на планините, поне за мен, е отлично.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 781
Момичета,много подробна и полезна информация давате   bouquet
Judy,наистина е важно за каква цел ще се ползва хижата.Виждам,че и ти и Tatalina сте запалени планинарки и имате богати впечатления.Ние не сме запалени планинари,ходим да покараме ски,да си починем сред природата и да си направим купон.За тази година обаче предвиждаме преход от Скакавица до Седемте рилски езера.Живи и здрави,лятото ще се организираме.
Наистина ми е интересно да науча нови неща,напр.чувала съм за Узана,но незнаех,че има невероятна гледка,а пък за лифта в Сопот за първи път чувам  ooooh!

Чакаме още истории и впечатления  Hug

# 4
  • Мнения: 24 467
Лифтът отдавна си е там и ако знаете сина ми как го хареса... Супер съчетание беше миналоо лято след неколкодневен престой на село Баня и минералните басейни и жеги да се отиде малко на планина.

# 5
  • Мнения: 1 937
Още една добра страничка със снимки и информация за хижите.
Чета ви с удоволствие, момичета  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 1 750
elix, идеята ви за преход от Скакавица до Седемте рилски езера е страхотна. Има какво да разгледате. Имай предвид, че пътят е доста стръмен на места, но е удоволствие. А гледката на езерата ще е най-щедрата награда за усилията ви  Peace  Ех, накараме да се размечтая....
Вердад, мерси за сайта, доста полезен.
Има толкова места, които не съм обиколила и ще се радвам да разказвате за тях. Чета с интерес Simple Smile

Последна редакция: вт, 27 фев 2007, 11:38 от Tatalina

# 7
  • София
  • Мнения: 6 781
Verdad ,много ти благодаря за сайта,хубавото е, че на повечето хижи има снимки,та горе-долу човек да има ориентация към коя се е запътил  Wink

Tatalina
,много отдавна сме го замислили този преход,но 2005г.година се отложи/бях малко бременна  Laughing/ ,2006-бебе ,дано тази успеем.След като мислиш да водиш малката сладурана из Балкана,кога ще бъде подходящо да й е бойното кръщене?Питам защото и ние мислим нашата мома да я качим до езерата,естествено ще я носим "в раницата"  Crazy.Малко се притеснявам обаче от надморската височина,как ли ще й се отрази,ами ако й заглъхнат ушите...и не може да си каже  Confused???
Ти как мислиш?

Последна редакция: вт, 27 фев 2007, 13:43 от elix

# 8
  • София
  • Мнения: 1 750
elix, аз май не съм толкова смела като вас и ще поизчакам още поне 2 години преди да кача малката толкова на високо. Пък и от предните писания си разбрала, че съм малко капризна откъм условия в хижите и с малко бебе ще ми е трудно. Мисля да почна постепенно, като първо ще се разхождаме на по-близки места из Витоша и полека лека ще увеличавам времето и височината за разходки с нея, че да свикне. Може пък изобщо да не й хареса, знам ли... ако се е метнала на баща си Wink
Не знам как би се отразила надморската височина на малко дете. Дано някоя мама с опит в планинарството и воденето на дечковци там да сподели!

# 9
  • Варна
  • Мнения: 18
Относно това
Цитат
как би се отразила надморската височина на малко дете
мога да споделя, че нашият юнак миналото лято, като беше на 2г и 2 мес. го качихме с лифта на Ястребец и оттам пеша до хижа Мусала (1 час) - е, повечето време на раменете на баща си ooooh!, но като цяло само положителни емоции, много му хареса  Party. Та говорим за височина 2300-2400 м -  за 2г. дете никакви проблеми, още повече, че лифтът много бързо прави денивелация, та може и на възрастен да му заглъхнат леко ушите, но минава. Само лятно време на такава височина ЗАДЪЛЖИТЕЛНО нещо за мазане, че как се изгаря.. Crazy.
Иначе по темата - има хижи и "хижи", но малко трябва да си систематизирам впечатленията, че май не са малко  Blush ... to be continued.

# 10
  • Мнения: 24 467
При здраво дете няма проблеми с надморската височина. Все пак у нас не са много местата с такива височини като Мусала или Вихрен, но и там едно 3 годишно дете, пак казвам, без здравословни проблеми, би се чувствало добре.

# 11
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Качихме Идка на хижа Плевен (централен балкан) когато беше на 5 месеца. На нея много и хареса, возенето в раница и чистия въздух и снега, почти я качихме до вр. Ботев. Естествено първо се посъветвахме с докторицата и с мамите-стари-планинарки Grinning. Сега вече от личен опит твърдя, че проблеми няма и продължаваме да хижуваме смело!

# 12
  • София
  • Мнения: 6 781
Благодаря на всички които се включиха с отговор   bouquet
verte ,вие сте направо герои...за 5 месечно планинарче чувам за първи път  Grinning
Yan Bibiyan ,ще чакаме продължението  Wink

Относно невярната информация в интернет,ще ви покажа тази страничка.Това е хижата за която споменах в началото.Информацията и сега и когато е била публикувана е невярна.Обърнете внимание,че е представена почти като SPA център-масаж,солариум,сауна,фитнес ...и сателитна телевизия в стаите,ох ще припадна   smile3544  Joy та това е най-обикновена ХИЖА и изобщо тези екстри ги нямаше. Затова пуснах тази тема ,да си споделяме верни впечатления  Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 2 686
Страхотна тема! Чета ви с голям интерес! Ние не сме кой знае какви планинари. Единствено Витоша сме обиколили почти от край до край. Едно време нямаше хижа там, която да не сме посетили. За съжаление някои от любимите местенца са изоставени.
Мнооого голям мерак са ми Седемте Рилски езера. Това е едно от малкото места в България, на които не сме били. Малко още да отфръкне бебчо и сме се засилили натам.

# 14
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Ако мога и аз да попитам и при възможност да ми отговорите:
Планираме авто преход из Родопите за 1 май, когато са 4 почивни дни. Първата ни нощувка ще бъде в х. "Триградски скали". Преди 2-3 години е била под всякаква критика, но напоследък четох хубави отзиви.
Моля, ако някой скоро е бил там, да каже, тъй като ще бъдем с детето, а сме още мънички. А пък за палатка още е доста рано, особено по по-високите места.
Много благодаря предварително! Laughing

Общи условия

Активация на акаунт