Октомври е още далече, но сърчице тупка в коремчето на мама вече!

  • 19 972
  • 295
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 130
Здравейте  и  добре дошли на новите  мами   bouquet
Честита ни нова темичка, термина ми по календара се пада на 13.10.2007г. първа бременност.
И на мен от една седмица вече много ми се гади, даже вчера целия ден се чувствах ужасно, но както казва мъжът ми: - Поне знаеш от какво ти е  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 249
Добро утро на всички мами и честита ни темичка Simple Smile
Вчера си записах час при доки и днес съм на лекар,според калкулатора моят термин е на 11.10.2007г.,аз не съм на 25 а на 24 год.,
лек и успешен ден без  Sick

# 17
  • Мнения: 18
Добро утро и от мен!
Ивон честито ти пораснало мъниче!   bouquet Все така да ти шава и да те изненадва хубаво!
Добре дошла и на  Any!   bouquet Надявам се да ти е добре при нас и скоро да ни се похвалиш и да ни пакажеш снимков материал.   thumbsup
Galentinass, остави миналото там където си е и не се тревожи за бебо.  yes А за прегледа - запиши си час когато ти решиш, че го искаш, за да не ти е стресиращо. Аз лично нямах търпение и исках колкото се може по-рано. Важното е вече да може се види точката и той доктора ще те каже кога да е слеващия преглед. Спокойно и всичко ще е ок. newsm10
Valen_tina, и теб те чакаме днес със снимка и добри новини!  thumbsup
Весел ден на всички и само положителни мисли и емоции!

# 18
  • Мнения: 249
Някой знае ли какво е това фетална морфология?
Кога се прави , как се прави ?

# 19
  • Мнения: 276
valen_tina до колкото знам това е кръвно изследване което се прави за да се установи дали има вероятност за поява на аномалий в плода.Прави се в Медицинска Академия.А също се прави и 3D ехограф като се проследява развитието на всички органи.И ако не се лъжа се правят между 16-18 гс. седмица.Ако кръвното изследване покаже висока вероятност от развитие на аномалий се прави амиоцентеза.Това знам по въпроса  smile3503

# 20
  • Мнения: 249
благодаря ти много за бързия отговор Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 1 555
Добро утро, момичета!  Hug

Вече стигнахме втора страничка, което е хубаво, защото ставаме по-активни!   bouquet

Честит ви сняг, аз лично много се изненадах и му се зарадвах сутринта!  Joy

Any™ - Добре дошла при нас! Леко бременеене и  хубаво бебче след това!   bouquet

galentinass - може би е хубаво към 6-7 седмица да отидеш, за да видиш сърчице! Ако обаче имаш някакви съмнения преди това - веднага на лекар. Аз отидох точно в 5 г.с. съответно само сакче се видя тогава.

ins_dimitrova, valen_tina - ще ви оправя данните вечерта, когато се прибера в къщи, както ще прибавя и новата мама Ани.  Grinning

valen_tina - нали знаеш - снимков материал и отчет след лекаря днес. Ще чакаме с нетърпение!  baby_neutral

Сега и малко за феталната морфология да кажа. Не е кръвно изследване, това , за което говори ndin4eva се нарича биохимичен скриниинг. Иначе другото, което е казала за ултразвука наистина то е фетална морфология.

Ето и малко повече информация за него:

Цитат
Биохимичен скрининг. Най-честите вродени аномалии са предотвратими.
Лабораторията по Молекулярна патология към СБАЛАГ “Майчин дом” предлага възможност със съвременни методи на изследване да бъде оценен рискът бъдещото бебе да носи някоя от сравнително често срещащите се вродени аномалии. Изследването е напълно безопасно и се предлага на всички бременни жени в страните с напреднало здравеопазване.

ИЗСЛЕДВАНЕТО Е ВИСОКОСПЕЦИАЛИЗИРАНО И МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЪРШИ САМО В СБАЛАГ “МАЙЧИН ДОМ”

Ако желаете да се възползвате от тази възможност е необходимо:

Бременността Ви да е между 10-14 гестационна седмица или 15-19 гестационна седмица, като този срок е определен с ултразвук (видеозон) в седмици и дни

Предварително сте получили генетична консултация в едно от следните звена:
- Лаборатория по Молекулярна патология 1404 каб., 14 ет., тел: 02/9172 476 (доц. Кременски),  9172 478 - лаборатория; 9-15 ч.
- Катедра по медицинска генетика  1357 каб., 13 ет., тел: 02/9172 491; 9-15 ч.

Да Ви бъде извършено ултразвуково изследване в “Майчин дом” – в случаите, че изберете изследване в 10-14 гестационна седмица на бременността

С Ваше съгласие да Ви бъдат взети 5 ml кръв за осъществяване на биохимичното изследване.

Необходимо е да бъде попълнена поръчка или “Направление” от лекар.
Специализираното ултразвуково изследване и взимането на кръвната проба в 15-19 гестационна седмица може да бъде извършено във всяко здравно заведение или в 231 каб. на поликлиниката на “Майчин дом” от 11 до 13 ч. всеки ден, тел. 5166 220.

Кръвната проба и попълнената поръчка трябва да бъдат доставени в Лабораторията по Молекулярна патология до 15 ч. (всеки работен ден).

Резултатите от биохимичното изследване на кръвната проба се поличават лично в:
- Лаборатория по Молекулярна патология 1404 каб., 14 ет., тел: 02/9172 478; 9-15 ч.
- Катедра по медицинска генетика  1357 каб., 13 ет., тел: 02/9172 491; 9-15 ч.

Моля, запознайте се с информацията за предлаганото изследване, както следва.

Какво представлява изследването?
След писменото Ви съгласие, може да бъде направено изследване, при което в кръвна проба, взета от Вас се измерва количеството на определени белтъци, които нормално присъстват в кръвта на жената по време на бременността. Отклонения в нивата им дават информация за вродени аномалии, които може да се появят при плода.
Получаването на такива резултати не изключва възможността плодът да е здрав, но все пак те налагат по-нататъшно проследяване на бременността, както и допълнителни изследвания.
Не всички аномалии могат да се открият с предлаганото от нас изследване.

Каква е вероятността да се роди дете с аномалия?
Деца с аномалия се раждат с честота 40 на 1000, като най-сериозните дефекти са хромозомните болести – те се наблюдават, когато броят на хромозомите в клетките е различен от 46, или когато някои хромозоми са дефектни.
Синдромът на Даун е най-честата хромозомна болест, която се среща при 1 на 700 бременности и се проявява, когато бебето носи в клетките си допълнителна хромозома 21. Това води до нарушаване на нормалното му развитие, вродени сърдечни дефекти и умствено изоставане.
На този етап, диагнозата за синдрома на Даун у бебето преди раждането се поставя само след извършване на биопсия на хорион или амниоцентеза – тези изследвания са диагностични и категорично показват дали бебето е увредено или не. В минимална степен обаче, те носят риск за прекъсване на бременността – съответно 3% при биопсия на хорион и 0,5 % при амниоцентезата. Поради това те не се предлагат на всички бременни жени, а само на тези с оценен висок риск за раждане на засегнато дете. За целта се извършва т. нар. оценка на риска за раждане на дете със синдром на Даун, която ние Ви предлагаме с настоящето изследване.

Какво означава “оценка на риска”?
Оценката на риска показва каква е вероятността бебето да се роди с болест на Даун. Тази комбинирана оценка е възможна след извършване на специализиран ултразвуков преглед и биохимично изследване на Ваша кръвна проба. След специална компютърна обработка на резултатите се дава т. нар. количествена оценка на риска – например при риск оценен  на 1:300 вероятността да се роди увредено дете е 1 на 300 раждания
ОЦЕНКАТА НА РИСКА НЕ Е ДИАГНОСТИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ!
Провеждането на тези предварителни безвредни изследвания позволява бременните да се разделят условно на две групи – бременни с нисък риск за раждане на дете с хромозомна аномалия и бременни с повишен риск, като на последните се предлагат по-нататъшни изследвания.
С предлаганото от нас изследване в 10-14 гестационна седмица могат да се открият до 90% от случаите на болестта на Даун, а при изследване в 15-19 седмица – до 70% от тях.

Каква е информативността на метода?
На практика всяка жена, на всяка възраст може да роди дете със синдрома на Даун. Установено е обаче, че този риск нараства с напредването на възрастта.

За гранични стойности на риска се приемат тези между 1:300 и 1:250. Повечето бременни с такъв резултат раждат нормално здраво бебе. Понякога обаче тези отклонения са сигнал, че бебето има аномалия или че бременността е с усложнения и са необходими допълнителни изследвания.

Резултат от 1:300 до 1:10 000 – оцененият риск е НИСЪК
В тази група попадат около 95% от изследваните жени и на тях обикновено не се предлагат допълнителни изследвания. В изключително редки случаи обаче те също могат да родят дете с аномалия.

Резултат от 1:1 до 1:250 – оцененият риск е ПОВИШЕН
На жените с резултат “повишен риск за раждане на дете с хромозомна аномалия” се предлага извършването на диагностично изследване за установяване на това за каква аномалия се касае. Под ултразвуков контрол се взима малко материал от предшественика на плацентата (биопсия на хорион) или от околоплодната течност (амниоцентезата). Резултатът се получава след 1 до 3 седмици. Извършването на тези изследвания е въпрос на личен избор.
ПРИ ЖЕНИ НАД 35 Г. СЕ ПРЕПОРЪЧВА ВИНАГИ ДИАГНОСТИЧНА АМНИОЦЕНТЕЗА, НЕЗАВИСИМО ОТ ОЦЕНЕНИЯ РИСК
ВСИЧКИ ДИАГНОСТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ МОГАТ ДА СЕ ИЗВЪРШАТ САМО В “МАЙЧИН ДОМ”
Лаборатория по молекулярна патология
ЦБАЛАГ “Майчин дом” ЕАД, ул. Здраве № 2, 1431 София
   


А феталната морфология се извършва, когато завърши органогенезата т.е. около началото на 4 месец или към 5 месец. Тогава се оглеждат хубаво бебето, броят се пръстчета и т.н. с цел да се провери за малформации (трае поне 30 мин.). Мисля, че трябва да се направи и от специалист по паталогична бременност като Мазнейкова например. Аз съм чувала, че е хубаво да се отиде на 3Д за фетална морфология. Аз обаче не знам дали и след като ме гледа мойта лекарка ще ме препрати при друг специалист, ако не сама ще отида. Чувала съм добри отзиви за специалистите по фетална морфология в МЦ Фемина като доц. Томова, но там по един-два месеца трябва да се чака за час. Скоро четох едно мнение, че добрите специалисти за фетална морфология били около 10.


# 22
  • Мнения: 1 919
"""galentinass - може би е хубаво към 6-7 седмица да отидеш, за да видиш сърчице! Ако обаче имаш някакви съмнения преди това - веднага на лекар. Аз отидох точно в 5 г.с. съответно само сакче се видя тогава""
Благодаря ви  момичета така и ще направя за сега мисля към 7 Г.С  Hug

# 23
Здравейте мили майки,вчера бяхме на 2-ри преглед и на екрана се видя тупкащото сърчице на бебока,докторката каза,че съм в 8 гестациона седмица.Като ви слушам Вас аз съм си направо късметлийка-нито ми се гади,нито Sick,единствено се чувствам много изморена и постоянно ми се спи.Като прибавим към това,че нощно време не мога да спя,а и баткото тича постоянно сили не ми остават.Като споменах баткото да Ви кажа че той най-отговорно пази тайната 2 седмици и вчера като видяхме,че всичко е наред веднага започна да се хвали наляво и надясно.
 Може да добавите към инфото,че това ми е втора бременност,28г.

# 24
  • Мнения: 8
Zdravejte,vchera za purvi put vidjahme nasheto sukroviste na ehograf.Goljamo e celi 17 mm!Kato cheta za ostanalite mami i si mislja,che naistina i az sum kusmetlijka-nikakavo gadene njamam.Samo susu sunja imama malko problemi-ne moga da spja,no kato znam kakva e goljamata cel-vsichko si zasluzava!

# 25
  • Мнения: 405
Айде и аз да кажа "гък" най-накрая в новата темичка  Rolling Eyes СУпер сняг навън, жалко че немога да запердаша към витоша малко да покарам скички....  Crazy  Mr. Green
Честито на новите мами  newsm51 
Много мерси на meggyv за списъчето, на Ивон и на Каталина за якото заглавие  Sunglasses  За протокола - на 26 съм, първа бременност  Mr. Green
Не съм писала отдавна, щот' зле... Sick Sick Sick  ..и т'ва кръвно толкова ми е ниско , че съвсем като парцал се чувствам.На 1-ви съм на преглед и ще питам има ли възможност нещо да се направи, последния път като го премерих беше 80 на 40  Shocked  Shocked
А за мацките които ходите и на работа направо сте героини, честно ви казвам!! Моята работа е за по няколко часа на ден и пак има дни в които не успявам да отида дори на репетиция, толкова съм отпаднала и раздразнена от т'ва съответно  #2gunfire Само мисля за октомври с нетърпение и ще стискам зъби  Sunglasses и дано всичко е наред на 1-ви  Praynig  Praynig  Praynig
ndin4eva - страхотна история!!!!   bouquet

# 26
  • Мнения: 8
Здравейте бъдещи мамчета  Grinning
Казвам се Преслава, на 27г. от София - първа много желана бременност  Laughing
Има нещо, което ме притеснява и мисля, че мога да се обърна към вас за съвет -  Thinking чудя се как да избера лекар, който да следи бременността ми и съответно болница,  в която да родя!!!  Thinking Вие как решихте? Отворена съм за съвети всякакви  Laughing

# 27
  • Мнения: 276
Nigella и моето кръвно е много ниско ама чак толкова   Shocked  на 1-ви всичко ще бъде наред естественно! Извинявай но ми стана интересно какво работиш? Само ако не е много нахално ми кажи Grinning А между другото защо не си каже всяка една от нас със какво се занимава? Ето първа ще бъда аз: Работя в магазин  за осветителни тела в кв.Надежда. Но скоро ще се местим в кв.Люлин.Еми това е сега чакам вас!

# 28
  • Мнения: 214
здравейте, нови мам4ета newsm03
желая ви лека бременност и най-сладките бебчета  love001
преслава, изборът на лекар е много сложен. и при мен стои на дневен ред. още не мога да избера. чета мнения във форума. чудя се и се мая smile3516
преди няколко месеца имах missed и в АГ един док. изказа мнение, че лекаря от ЖК не е обърнал достатъчно внимание на симптомите ми. та затова май не ми се иска този път да се записвам при него. ло6и спомени smile3518
katrin7, мерси за разяснението за дуфастона. май няма да се размина с пиенето му. а хич не ми се иска newsm11
мамчета, прекрасни снимки от ехографа имате на бебчетата. направо ми се доплака от умиление newsm51. за съжаление аз има да чакам още 3-4 седмици за фотосесия.......
прегръдки Hug Hug Hug

# 29
  • Мнения: 214
Nigella и моето кръвно е много ниско ама чак толкова   Shocked  на 1-ви всичко ще бъде наред естественно! Извинявай но ми стана интересно какво работиш? Само ако не е много нахално ми кажи Grinning А между другото защо не си каже всяка една от нас със какво се занимава? Ето първа ще бъда аз: Работя в магазин  за осветителни тела в кв.Надежда. Но скоро ще се местим в кв.Люлин.Еми това е сега чакам вас!
ами добра идея!
аз работя в най-хубавото соларно студио в русе

Общи условия

Активация на акаунт