Пак за рибките-развъждане

  • 24 202
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 445
Мили мами, моля споделете опита си при отглеждане на рибки. Чела съм, че гупите се размножават много лесно. При мен нещо не се получава. Купих си и книжка, но в нея няма много по този въпрос. Гледаме рибки от началото на август, но досега нищо не се е родило. Знам, че като забременеят трябва да се преместят, за да не бъдат изядени малките. Обаче аз не мога да ги позная дали са бременни или са преяли. Тъкмо набедя някоя и тя отслабне  newsm78 Освен това колко време "носят"?

# 1
  • София
  • Мнения: 365
Най-идиотското обяснение за това една гупа дали е бременна е "като й е черно дуперто" Laughing
Сериозно, просто наблюдавай, когато коремчето й стане много черно и дебело, значи е време да ражда. Отдели я в друг аквариум, или подходящ същ /не са много готни кръглите аквариуми, но за кратко и буркан би свършил работа/. Направи нещо като цедка под нея, така, че малките кат се родят да паднат под нея, а майката да е на повърхността, така няма да ги изяде. Те имат жълтъчно мехурче, от което ще гризкат през следващите дни. След това може да им даваш сварен и стрит жълтък, илил да си купиш такъв от зоо магазина. Пусни ги в големия аквариум докато са малки само, ако имаш много растителност. Ричията, която плува на повърхността, е добро скривалище.
Ако мога с друго да ти помогна казвай:)

# 2
  • Мнения: 445
Много благодаря. Ама,какво значи черно каремче? Буквално ли почернява?

# 3
  • Мнения: 389
Не, не е съвсем буквално. Там, където е дупето на женската гупичка започва да прозира нещо черничко под "кожата".
Гледат се рибките преди да са нахранени, че като се натъпчат много лъжовно им се надуват коремите  Grinning

# 4
  • Мнения: 445
Мами, пак съм аз. Набедих една рибка и я преместих. Има всички показатели за нормално протичаща бременност Grinning Grinning Grinning. Обаче два дни стои самичка и ми е мъчно за нея.
Знаете ли колко трае бременността им?

# 5
  • Мнения: 389
Бременност - 8-10 седмици.

Не знам колко често имаш навика да наглеждаш аквариума, но според мен е по-добре рибката да се извади след като процеса на раждане е започнал. Преместването си е стрес. Престоя навън не се знае колко ще продължи и може рибката да се разболее преди да е родила от стреса и липса на добра аерация.

Раждането - вижда се понякога как виси опашлето на ражданото рибенце, майката бяга и аквариума и се крие, защото другите риби се опитват да изядат малките, понякога се тръска, за да им помогне да излязат. Новородените се крият в плаващите растения или близо до дъното. Тези, които са близо до повърхността много лесно могат да се извадят - с чиста пластмасова кофичка от мляко, например, загребваш малко вода и малките ги повлича струята в кофичката.

Има също родилни отделения, последно към 2-3 лв. бяха, представляват прозрачна пластмасова кутийка с дръжки, която се държи сама над водата и има малки процепи за циркулиране на водата, но достатъчно малки, за да не изпадат бебетата. Може там да се премести майката, след започне да ражда.

# 6
  • Мнения: 445
Благодаря! Веднага извадих бъдещото мамче. Утре ще отида да търся родилно.
Принципно доста често гледам какво ми правят рибките, но когато съм на работа няма как.
И друго да питам: казали на мъжа ми, че след като роди, майката трябва да е отделена за няколко часа, защото имало кръв и може другите риби да я изядат. Възможно ли е при положение, че няма хищни риби. Всъщност има сом, но той е на пости.

# 7
  • Мнения: 231
ЛИАНКА-Извинявай,че ще се натрапя в твоята тема,но и ние имаме рибки и аз съм затруднена най вече с почистването на аквариума.
РОНИ БО-обясняваш чудесно ако може би ли ми помогнала- нашият аквариум много често зеленясва на какво се дължи не зная и мъжо ми не знае има осветление,въздух,нагревател и растения.Дай съвет  newsm17

# 8
# 9
  • Мнения: 231
БЛАГОДАРЯ newsm51

# 10
  • София
  • Мнения: 2 372
Относно зеленясването-вземете си сомчета,които се "лепят" по стените и листата,те се хранят с това и така ще се почиства аквариумът от зеленилката.
А за гупата кога ще ражда,освен черното дупе,коремът и става почти правоъгълен-като я погледнеш в профил.
За почистване от мръсотиите,освен яка помпа,може да си вземете и охлювчета,но има един вид-като свределчета,те се заравят непрекъснато в дъното и ядат мърсотията,но трудно се намират.По тях може да се познае кога състоянието на аквариума е трагично-започват да се изкачват нагоре,към края на водата,към въздуха-тогава нещата са много зле.

# 11
  • Мнения: 231
БЛАГОДАРЯ ТИ ВЕСИКА ЩЕ ОПИТАМЕ smile3525

# 12
  • Мнения: 4 392
Добре, че го прочетох това. Подариха ми бременна гупа и ми се налага да я гледам в разрез с всички правила заедно със скаларии, хелери, сомчета и още едни рибки, които мъжът ми купил, но не им запомнил името. Laughing Та, рибата е с надуто коремче вече 3 месеца и аз много се притеснявах, че ще роди, а аз няма да я видя и ще и изядат потомството. Сложих я в отделен буркан, но престоят там май не и харесваше много и я върнах.
Ще трябва да купя от тези "родилни отделения". Grinning
Въпросът ми е: Колко време, след като се родят малките, трябва да бъдат отделно от другите риби,т.е. откога може да се смята, че не е опасно да станат храна на "съаквариумниците" си?

# 13
  • Мнения: 9 095
Най-идиотското обяснение за това една гупа дали е бременна е "като й е черно дуперто" Laughing
Сериозно, просто наблюдавай, когато коремчето й стане много черно и дебело, значи е време да ражда. Отдели я в друг аквариум, или подходящ същ /не са много готни кръглите аквариуми, но за кратко и буркан би свършил работа/. Направи нещо като цедка под нея, така, че малките кат се родят да паднат под нея, а майката да е на повърхността, така няма да ги изяде. Те имат жълтъчно мехурче, от което ще гризкат през следващите дни. След това може да им даваш сварен и стрит жълтък, илил да си купиш такъв от зоо магазина. Пусни ги в големия аквариум докато са малки само, ако имаш много растителност. Ричията, която плува на повърхността, е добро скривалище.
Ако мога с друго да ти помогна казвай:)

имаш ли ричия за раздаване че немога да си открия тука Blush

# 14
  • Мнения: 510
Здравейте! Малко ще се отклоня от темата, но да ви питам - имам мъжа бета - синя. Беше разкошен с голяяяма опашка, но от 2 - 3 седмици стои вътре в пънчето и не излиза. Днес го видях и се уплаших - опашката му на парчета, той избледнял и не се храни. Какво да го правя??? Помощ!

Общи условия

Активация на акаунт