Има ли бащи военни?

  • 7 198
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 852
Искам да Ви питам дали има сред вас мъже работещи към военните?Питам защото мойто мило иска да стане къдрови войник,но нямам представа какви предимства и недостатъци крие тази работа?В момнента сме пред дилемата-Да Стане лили Да не стане къдрови войник.Ако някой може да ми дада съвет ще съм му много благодарна./знаете ли какво е заплащането,естеството но работа и заслужава ли си да работиш на днешно време към военните/ Thinking

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Заплатата е между 300 и 400лв.За сметка на това държавата поема пълното му осигуряване, социално и медицинско.
Започва с 3год. договор, като след това при показани добри качества може да продължи службата си и да се развива, заемайки до най-високото сержантско звание (офицерски кандидат).
Естеството на работата е строго регламентирано според кандидатстваната длъжност.Няма конкретна спецификация-зависи към кой род войски се е ориентирал:сухопътни, военновъздушни или военоморски сили.
Най-образно казано предстои му да свиква да се бръсни всеки ден, да е на разположение 24 часа, да работи в екип, да уважава мнението на колегите си и често да стиска зъби, когато има конфликт с по-старши.А също така му предстоят и дежурства от различен характер, които са 24 часови, за сметка на това ще получава компенсация, от 1 до 3 работни дни.Задължително преминава общовойскови модул на обучение с продължителност 1 месец в някоя от военните учебни бази.За момента се изискват 25 год.служба за пенсиониране или 55 год.Ако има стаж извън армията, годините му се приравняват спрямо военните такива и се вземат под внимание при калкулирането на допълнителното заплащане за прослужено време, както и присмятане год. за пенсиониране.
При започване на службата получава годишен полагаем отпуск в размер на 30 работни дни, като се прибавя по 1 ден допълнително за всяка прослужена година.Заплатата му ще се увеличава задължително с 2% за всяка прослужена година.
Владеенето на чужд език, по-специално английски, биха били огромно предимство.Биха му дали възможност да покрие изпит и защити ниво на езика, след което може дори да кандидатства за мандатни длъжности в структурите на НАТО.
Изисква се поне завършено средно образование, висшето е с предимство-ако е техническо, в бъдеще дори би могло да му осигури офицерско звание.
Според кандидатстваната длъжност и амбициите му може да изпълнява мисии извън страната-за момента това е на доброволен принцип.
Добрата новина е, че наборната военна слъжба отпада и няма да му се налага да се ядосва с малки надути пубери в униформа.
Това е най-общо казано.Сами си правете изводите.Моето лично мнение е, като военнослужещ от 6 год., че плюсовете и минусите са 50 на 50.За момента съм доволен (на фона на общата картинка в България).

# 2
  • v. turnovo
  • Мнения: 987
Първо ,много зависи откъде сте и какво е положението със заетостта във вашия град.Моят мъж е военен,но не кадрови,бил е 5 години преди това във военно училище.За човек,който за първи път би имал допир с военни,твоят мъж трябва да е подготвен,че тази работа не е като да работиш в цивилния живот.Все още кадровия войник се възприема почти като наборния,тоест постоянно ще бъде юркан.А като премахнат наборните всичко се пада на кадровите.Сигурно  с тези приказки съм те отчаяла.
Но сега да ти кажа и положителните страни-получаваш 400лв,но ако си в голям град това не е кой знае колко,имаш сигурна работа,отпуск  и осигуровки на реален доход.Нека мъжа ти сам прецени накъде биха му наклонили везните

# 3
  • Мнения: 87
"+" oвете са повече от "-" ите.
Най-вярно е написаното от "дсс".

# 4
  • Мнения: 852
Благодаря ви за изчерпателните отговори! bouquetДа поясня ние сме от Перник,но аз работя в София и той също иска да е тук.Плановете ни са да си вземем и жилище тук.Мисля.че иска да кандидатства за КВ в Горна баня.Някой знае ли как е там положението? Thinking

# 5
  • Мнения: 87
там май е танкова бригада...

# 6
  • Мнения: 3 423
Стига, бе, има далавера в това.
Два процента прослужено време,
порцион, пари за дрехи, евтини
почивки на хубави места, ранно
пенсиониране, двайсет заплати.
Ще изтърпят няколко години
субординация, а после ще отворят
строителни фирми. Ако не се пропият.

# 7
не съм оспорвал "далаверата"  Mr. Green
за друго идеше реч ... bowuu

преди доста годинки отказах подобна "далаверка" и не съжалявам грам  Sunglasses

# 8
  • Varna
  • Мнения: 503
 Здравей, влез в сайта на министерството на отбраната или вестник Българска армия там публикуват свободните места  условия и срокове.Съпругът ми е военен.Но сме във Варна. Ако имаш въпроси -пиши на лични.  С някоя информация може и да ти е полезен.

# 9
  • v. turnovo
  • Мнения: 987
Бригадата в Горна баня ще я закриват,мой братовчед е там и го знам от сигурен източник

# 10
  • Мнения: 3 423
Здравей, влез в сайта на министерството на отбраната или вестник Българска армия там публикуват свободните места  условия и срокове.Съпругът ми е военен.Но сме във Варна. Ако имаш въпроси -пиши на лични.  С някоя информация може и да ти е полезен.

Ти се шегуваш. Военен не се става по обява.

# 11
  • Мнения: 338
Моят мъж е военен,но не кадрови,бил е 5 години преди това във военно училище.

Първо искам да уточня, че всички са кадрови военнослужещи-независимо дали са учили 5 год. във военно училище или не, и офицери и сержанти и войници.
А сега по темата-аз и съпругът ми сме кадрови войници-аз от 2,5 год. , а той от 5 год. И аз съм на мнение, че има + и - но то навсякъде е така-идеален вариант няма. Колкото до отношението ще кажа, че юркане и недостойно отношение винаги и навсякъде може да има-всичко си е до човек. Аз съм доволна от работата си като кадрови войник-харесва ми-по-различна е и е много динамична-а всъщност, аз търсех  точно това. Успех на приятелят ти Hug

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 20:48 от Ekcnpec

# 12
  • Varna
  • Мнения: 503
 Liska, къдесъм написала по обява,че невиждам...........
 В сайта На Министерството  или във вестик българска армия заповедите на Минстъра на отбраната, набирането става точно с такава заповед....
  Също така във Военото окръжие или кметствата са обявени.
 

# 13
  • v. turnovo
  • Мнения: 987
--------------------------------------------------------------------------------

Цитат на: nikkita_deneva в вторник, 27 февруари 2007, 22:30
Моят мъж е военен,но не кадрови,бил е 5 години преди това във военно училище.

Първо искам да уточня, че всички са кадрови военнослужещи-независимо дали са учили 5 год. във военно училище или не, и офицери и сержанти и войници.
А сега по темата-аз и съпругът ми сме кадрови войници-аз от 2,5 год. , а той от 5 год. И аз съм на мнение, че има + и - но то навсякъде е така-идеален вариант няма. Колкото до отношението ще кажа, че юркане и недостойно отношение винаги и навсякъде може да има-всичко си е до човек. Аз съм доволна от работата си като кадрови войник-харесва ми-по-различна е и е много динамична-а всъщност, аз търсех  точно това. Успех на приятелят ти
\

под не кадрови съм имала в предвид кадрови войник и определено съм наясно какво значи кадрови военослужещи.С първият си пост съм дала мнение от гледна точка на офицер, а не на кадрови войник.Това съм имала в предвид и съжалявам, ако съм останала неразбрана.Нищо лично

# 14
  • Мнения: 852
Благодаря ви зо отговорите smile3525

# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Това да не е в някакво специално поделение, дето ги подбират къдрави?

# 16
"+" oвете са повече от "-" ите.
Най-вярно е написаното от "дсс".
Не съм саъгласна!Моя мъж напусна преди два месеца и каза че съжалява колко време и пари е загубил и е точно така! #2gunfire

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
"+" oвете са повече от "-" ите.
Най-вярно е написаното от "дсс".
Мерси bowuu Peace

# 18
  • Мнения: 22 430
Искам да Ви питам дали има сред вас мъже работещи към военните?Питам защото мойто мило иска да стане къдрови войник,но нямам представа какви предимства и недостатъци крие тази работа?В момнента сме пред дилемата-Да Стане лили Да не стане къдрови войник.Ако някой може да ми дада съвет ще съм му много благодарна./знаете ли какво е заплащането,естеството но работа и заслужава ли си да работиш на днешно време към военните/ Thinking


Има си предимства и недостатъци както всяка работа.
Задължение е 24часа да е на разположение, работи се предимно на смени, 12ч или 24ч. Заплатата варира в зависимост от това колко смени е поел за месеца. Полага се служебен транспорт, осигуряват се от държавата. Полага се годишен отпуск и карта за почивка през зимата и лятото ако успее да се вреди да си вземе такава.)
Ще се сблъска с голяма простотия, глупави началници и т.н. като навсякъде.)))
Въпросът е и ти да свикнеш с режима му на работа, с това че няма да го има по 24часа, а после пък ще си е в къщи 2-3дни.

# 19
  • София
  • Мнения: 9 857



Има си предимства и недостатъци както всяка работа.

Ще се сблъска с голяма простотия, глупави началници и т.н. като навсякъде.)))
Въпросът е и ти да свикнеш с режима му на работа, с това че няма да го има по 24часа, а после пък ще си е в къщи 2-3дни.


PeaceТочно така е!И е много важно да свикнеш с тез пусти дежурства.Аз за седем години не успях да свикна,надали и ще успея.
Друго нещо,което мога да кажа,се отнася до преместванията на военните в друг град.Всъщност идея си нямам дали кадровите войници ги местят. newsm78Но ето нашето семейство примерно/мъжа ми е офицер/,беше "застигнато" от реформата и се наложи да сменим местожителството си.Преместихме се от София в Плевен.Разбира се-въпрос на избор.При нас обаче избора беше да останем в София и мъж ми да не е военен или да дойдем в Плевен.избрахме второто. Grinning

# 20
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 789
Съпругът ми също е военен - лейтенат. Наистана там можеш да се сблъскаш с голяма простотия, но така ще бъде докато старите "висши" офицери подтискат младите и тази пуста военщина. Едно нещо като света не могат да ти обяснят - ще оставаш ли на работа или не. Постоянно напрежение и така ще бъде докато прословутата реформа не завърши. Парите не са малко, особено ако не живееш в голям град. Осигурен си, отпуската ти расте, има малки превилегии. Не е лошо. Но и аз все още не мога да свикна на дежурствата на мъжа ми вече повече от пет години. Все пак не е като да са го изпратили на мисия за 6 месеца, но все още нищо не е сигурно. Мъжа ми обича работата си, но това постояно му носи главоболия - да се разправя с началници, които ги мързи да си размърдат мозъците (не мога да изброя пътите, в които е поправял или напомнял на някои как се водят занятия и т.н.). Жалко е, че такива мъже и жени, които искат да се развиват, да растат в йерархията и да направят службата интересна и вълнуваща, биват смазани от системата и статуквото. Сега на 6 Май ще се пенсионират 3-ма генерали, и също толкова ще бъдат насначени. 46 генерала на по-малко от 40 000 армия newsm78 Е.... ти тъпата система #2gunfire

# 21
  • Мнения: 22 430



Има си предимства и недостатъци както всяка работа.

Ще се сблъска с голяма простотия, глупави началници и т.н. като навсякъде.)))
Въпросът е и ти да свикнеш с режима му на работа, с това че няма да го има по 24часа, а после пък ще си е в къщи 2-3дни.


PeaceТочно така е!И е много важно да свикнеш с тез пусти дежурства.Аз за седем години не успях да свикна,надали и ще успея.


Честно казано дежурствата не са чак толкова лошо нещо. Simple Smile
Така поне си имаш едни 24часа само за себе си, без мъж на главата, което лично на мен ми допада. Е, понякога е кофти, когато пък ти трябва, но не е толкова зле. Simple Smile

Кадровите войници по същият начин могат да ги местят от едно поделение в друго и от един град в друг. Simple Smile

Последна редакция: чт, 03 май 2007, 19:39 от Ekcnpec

# 22
  • Мнения: 335
И моят съпруг е военен и е точно на тези дежурства по 24 часа.Аз съм много доволна от това му работно време,защото 24 часа го няма,но после 3-4 дни почива  Peace Предпочитам така пред това да е всеки ден на работа или по цяла седмица нощна смяна.24 часа се справям без него,но после няколко дни може да ми помага за детето,да го води и взима от ясла и т.н.
Както са ти казали и другите,има си и предимства и недостатъци.Найстина се сблъсква с доста простотия,но пък си харесва работата,защото рабори по специалността си.
Успех  Peace
П.П Тези модули малко ни измъчиха с отсъствието му,но всичко минава и се забравя  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 251
Съпругът ми също е военен - лейтенат. Наистана там можеш да се сблъскаш с голяма простотия, но така ще бъде докато старите "висши" офицери подтискат младите и тази пуста военщина. Едно нещо като света не могат да ти обяснят - ще оставаш ли на работа или не. Постоянно напрежение и така ще бъде докато прословутата реформа не завърши. Парите не са малко, особено ако не живееш в голям град. Осигурен си, отпуската ти расте, има малки превилегии. Не е лошо. Но и аз все още не мога да свикна на дежурствата на мъжа ми вече повече от пет години. Все пак не е като да са го изпратили на мисия за 6 месеца, но все още нищо не е сигурно. Мъжа ми обича работата си, но това постояно му носи главоболия - да се разправя с началници, които ги мързи да си размърдат мозъците (не мога да изброя пътите, в които е поправял или напомнял на някои как се водят занятия и т.н.). Жалко е, че такива мъже и жени, които искат да се развиват, да растат в йерархията и да направят службата интересна и вълнуваща, биват смазани от системата и статуквото. Сега на 6 Май ще се пенсионират 3-ма генерали, и също толкова ще бъдат насначени. 46 генерала на по-малко от 40 000 армия newsm78 Е.... ти тъпата система #2gunfire

И при нас е така! С тази реформа и ние се притесняваме!
Според мен има повече +, от колкото -! Колкото до началниците, юркането и пр., във всяка работа го има, всичко е до човека.
Понякога и аз се замислям дали да не стана кадрова.  Thinking

# 24
  • Варна
  • Мнения: 2 942
И двамата сме кадрови и то от 5 години! Сега се чудим дали още да си губим времето, толкова простотия рядко се среща. Лично мен сержанти ми се подиграва, че съм вишистка и прочее. Като цяло се понася, след време се свиква. За жена като условия май е по-добре, но мъж да носи толкова малка заплата?? Трудно се живее с доход от 370лв и майчински

# 25
  • Мнения: 950
За голям град заплащането не е много високо. По-добре е да живееш в малък град и за вземаш тези пари - тогава може да се каже, че семейството разполага с добри доходи.
Относно почивките - няма гаранция, че след като си изкараш 24-часовото дежурство и веднага след това ще почиваш. Обикновено се почива след почти месец, а почивките се трупат. Отпуската често се взима не точно, когато ти трябва, а пък и винаги могат да ти я прекъснат.
Служебния транспорт е само за поделения, които са отдалечени, т.е. не са в рамките на града и съответно в такъв случай сам си плащаш разхода за транспорт.
Ако го приемат за кадрови войник, не значи че след време ще го повишат. Има много войници, които имат стаж с повече от 7 години само в армията и няма никакви изгледи за повишаване .За офицерско звание да не говорим - по принцип го има като възможност, но не знам някой да е станал - има достатъчно лейтенанти, които завършват военните училища и трябва да им се намери работа.

# 26
  • v. turnovo
  • Мнения: 987
С реформата в армията е по- скоро невъзможно кадровия войник да стане лейтенант.Има толкова ммного нови лейтенанти и такива , които скоро ще излязат от военните училища, а дори и за тях вече няма места. Моят мъж също е такъв и още при първите разтановки без малко да остане без място.Така че и армията вече не е сигурно работно място. Кадровия войник има малко по- голям шанс, тъй като в момента това е приоритет

# 27
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Да, има шанс, разбира се! Само, че да си остане войник докато го изгонят! Никакво повишение и никакво развитие. Седим си с колегите вече 6та година редници, е кой има връзки се уреди , другите ще си служат кротко, докато ги изгонят #2gunfire

# 28
  • Мнения: 200
Аз съм кадрови войник от 4 години и чесно казано виждам много повече + отколкото -.

Простотия има навсякъде, но се свиква и с нея.
Никой частник няма да ти дава 30 и няколко дни отпуск, никой няма да те усигурява на реалната ти заплата или ще го прави, но за сметка на заплатата ти. никой не го интересува ти болен ли си, болно ли е детето ти и има ли кой да се грижи за него. Има го в много малко имституции и една от тях е АРМИЯТА. Има и др. предимства, но аз изброявам най - значимите за мен.

# 29
  • Мнения: 245
Здравейте Simple Smile аз съм съпругът на paia4e Simple Smile  кадрови войник съм от 2001ва година . първият ми договор беше 3 години и подписах анекс за още 5 , когато изтекът и тези 5 договорът става безсрочен ! както казаха има и предимства и недостатъци - ЗАВСИ къде служиш !!!!!!!!!!! аз съм много добре ! (няма да пиша къде съм точно ) Simple Smile според мен си заслужава ! решението си остава ваше Simple Smile  и ако се навие  да почне работа не ПРЕПОРЪЧВАМ горна баня освен ако не е луд за служба Simple Smile там е  стегнато . но бригадата ще съществува и няма да я закриват ! успех  имайте много търпение ако реши да почва - има много проучвания които са доста време !

# 30
  • Мнения: 2 270
Аз напуснах системата (МВР, не МО) предиповече от две години - най-правилното нещо, което съм правила в живота си.
Сигурна заплата, но малка; растеш - докато ти позволят, а не доколкото можеш и си способен; и т.н.
Това не се оказа за мен!

# 31
  • Мнения: 2 084
Съпругът ми не е военен, но е полицай. Много ми е турдно да свикна с мисълта, че излиза на работа с пистолет. Минаха седем години, а още оръжието ме плаши.

# 32
  • Мнения: 62
Има, има бащи военни. Съпругът ми е кадрови войник. Според мен това е добър вариант за човек, чийто друг избор е да бъде някъде пазач или да работи друга недоходоносна работа. Заплатите са добри, имаш около 40 дни отпуск, някаква сигурност, например при теглене на кредит от банка, обикновено можеш да отидеш на сравнително достъпна като цена почивка на море - е, условията няма да се идеални...но като цяло той е доволен. Аз - също.

# 33
  • Мнения: 950
Заплатите са добри, имаш около 40 дни отпуск, някаква сигурност, например при теглене на кредит от банка, обикновено можеш да отидеш на сравнително достъпна като цена почивка на море - е, условията няма да се идеални...но като цяло той е доволен. Аз - също.

Отпускът е 30 работни дни + по 1 ден за всяка година стаж.

# 34
  • софия
  • Мнения: 757
и условията и цените на почивките за военни са много добри...

# 35
Кадровия войник е последна дупка на кавала така да се каже.Вече 4 години работя като такъв и освен категорията друг плюс не виждам.Относно картите за почивки мога да кажа че те са просто илюзия тъй като офицерите обират всичко и за нас просто не остава.Компенсациите от наряд се натрупват тъй като при 6-8 такива няма как да ги ползваш понеже половината ти месец минава в казармата.Отпуск да излезнеш и то през летния период е мираж тъй като има недостиг на хора а дежурствата за месеца са страшно много.Простотията също е много голяма,заплащането което е най важния фактор е малко да не говорим че аз за тези 4 години само веднъж съм взимал 13-та заплата и тя беше добавка.При тези условия които се работи не се издържа и за това всяка седмица най малко по 5 човека напускат.Не ми се говори че постоянно си навън а когато е зима това си е цяло наказание.Няма какво да говорим щом започнах по телевизията и да ходят по училищата да агитират младите хора да стават кадрови войници сметнете до къде сме я докарали.Не се ли повишат заплатите и да се подобрят условията на труд ще има винаги недостиг на войници да не говорим за големите градове.Това е от мен направете си изводите вие какви са плюсовете и минусите и ще добавя това че има служба и слижбичка тъйкато много хора ще ме опровергаят. Peace

# 36
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 789
.Относно картите за почивки мога да кажа че те са просто илюзия тъй като офицерите обират всичко и за нас просто не остава.

Не съм съгласна.  ThinkingИ до офицерите не стигат. Взимат ги по-големите риби Wink

# 37
  • София
  • Мнения: 9 857
.Относно картите за почивки мога да кажа че те са просто илюзия тъй като офицерите обират всичко и за нас просто не остава.

Не съм съгласна.  ThinkingИ до офицерите не стигат. Взимат ги по-големите риби Wink
За съжаление е така.За мен най-неприятното в работата на мъжа ми/офицер/,е нарупването на компенсации.В момента например има да ползва около 30 дни компенсации Crossing Arms.

# 38
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 789
При Филип в момента няма натрупване на компенсации. Взимат си ги почти веднага. Всяко поделение е различно

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Maлко офф (не, че някой ме пита) : Никога не съм харесвала военните и никога не съм имала гадже войник.

# 40
  • софия
  • Мнения: 757
Би ли дала пример, защо не ги харесваш?

# 41
  • Мнения: 22 430
Съпругът ми не е военен, но е полицай. Много ми е турдно да свикна с мисълта, че излиза на работа с пистолет. Минаха седем години, а още оръжието ме плаши.


В крайна сметка това му е работата. Зависи как гледаш на нещата. Не мисля, че е чак толкова страшно.
А и този пистолет му е даден, не за да ходи по улиците и да гърми по хората. А и ако погледнеш нещата от друг ъгъл ще видиш, че определено е по-добре да излиза на работа с пистолет, отколкото без него.
Ако го помолиш да ти обясни устройството на оръжието и т.н. определено ще се чувстваш по-спокойна. Много хора се плашат от оръжието, защото не са запознати с него. Лично аз се чувствам добре и нямам никакъв проблем с това.

# 42
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 789
Военните не са задължени да ходят с пистолет на работа. За това съм спокойна. Оръжието им се дава там, носят го на дежурства и отново го оставят в поделението. Много повече се безпокоя когато ходят на стрелби. Тогава не се знае какво може да стане - може някой да се обърне срещу тях и да стреля, да не пусне граната и т.н. Но това е риск на професията.

# 43
  • Мнения: 186
И аз съм съпруга на военен вече 13 години.Съпругът ми е офицер и сега ни предстои пето преместване.Вече не виждам толкова плюсове в тая професия.ПР.реди се смяташе ,че работата на военните е сигурна,но сега няма такова нещо.Постоянно сме на тръни-ще ги местят ли или  не,ще има ли съкращение или не.Заплатата е добра,но ако и ти си на работа.Ако те местят от град на град-смятай,че си регистрирана за безработна.За отпуската-има я,но съпругът ми не си е ползвал отпуската си за две години.Все имат много работа и компенсациите от нарядите не им ги дават както се полага.За почивка от военните-може и да имате късмет,но ние още не сме го имали,нищо ,че вече е майор,но картите са само за големите началници-за другите,ако остане някоя и то или в края на септември или началото на юни.Така,че забрави за почивка във военно почивен дом!Съпругът ми работи в поделение ,от където набират войници и офицери за мисии.Ако е войник,по-лесно е да иде на мисия.Познавам войници,които ще ходят вече на пета мисия.Устроили са си живота във всяко едно отношение.На теб ще ти е трудно ако замине,но ще стискаш зъби шест месеца и това е!Така,че ако става кадрови войник,по-добре да е в такова поделение ,за да може да си уредите живота.Но това са поделения извън София-Карлово,Стара Загора,Казанлъшката бригада,която сега я местят в Плевен.Ако сте на квартира ви се полагат квартирни,но те са около една трета от наема,който ще плащате.Не зная ,но много зависи от човека и от настройката му.Помислете добре!Не е за всеки.Успех!

Общи условия

Активация на акаунт