Странни животни

  • 6 083
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650


Back from the dead…
The Almiqui was believed to be extinct for many years – until 2003, when the creature was found in the island’s eastern mountains. We celebrate it’s journey “back to life,” and intend on giving the creature proper recognition…

# 16
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Wild Things: The Most Extreme Creatures

Последна редакция: ср, 28 фев 2007, 17:00 от secretgarden

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Creatures Frozen for 32,000 Years Still Alive

# 18
  • Мнения: 2 070
Нямаш умора!
Ама не ми се чете на английски.
Най-интересно ми е това близко до смъртта състояние. Сигурно изпадат в медитация...  Wink
А пише ли някъде дали са социални животни? Как оцеляват - само заради това, че са така физиологично поставени или си имат и те тайни някакви... Пише ли как комуникират...Как се въдзпроизвеждат? Интересно ми е, защото например мравките са много социални и това им е начина да оцеляват... Амя то като се замилиш животно единак има ли  newsm78
Ужасно ми куцат познанията по флора и фауна... Интересни животинки.

# 19
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ще се опитам да преведа малко за тардиградите ....или водните мечки

Водните мечки са членове на напълно непознат биологичен вид безгръбначни .. Тардигради...
Първите тардигради били открити през 1770, след като бил изобретен микроскопа. От тогава са описани над 800 вида. Най- големите тардигради порастват до около 1мм, но те могат лесно да бъдат видяни през микроскоп. Тялото на тардиградата е разделено на сегменти , приблизително цилиндрични ..... дрън- дрън ..не добре изразени крайници, без стави, които се откриват при мекотели като Onycophorans ..... крайниците завършват с четири до осем щипчици или дискове ... Те пълзят насам- натам като движат крачетата си подобно на движенията на мечите лапи ( откъдето произхожда и името им водни мечки ) около песъчинките в моретата, пръстта, лишеите, .....и т.н...

Тардиградите живеят в моретата, в сладководните еко- системи, а също и в полу-арктическа околна среда .......ако разгледате мъховете и лишеите в двора си е много вероятно да ги намерите. Водните мечки могат да бъдат открити в почти всички еко-системи в Света, от мъховете в тропическите дъждовни гори, до Антарктика, от най- дълбоките окезни, до най- високите планини. Всички те обаче, трябва д абъдат разглеждани като водни, тъй като имат тънък воден слой около телата си, позволяваща обмен на газове  Grinning  и защитаваща от неконтролируемо изсушаване. Някои тардигради обитават околна среда, която претърпява промени в температурните и водни нива, така че тардиградите трява да могат да оцеляват в тези промени или биха загинали. Тардиградите имат способността да изпадат в криптобиоза, екстремна форма на хибернация , за да оцеляват в променящите се условия на околната среда.
Тардиградите се хранят със секретите ( течностите ) , които отделят растителните и животински клетки, гъбичките и т.н.Те са уникални , с това, че притежават двойка остри сондички, които протягат от устата си, за да пронижат растителни клетки или animal body walls

Последна редакция: ср, 28 фев 2007, 21:15 от secretgarden

# 20
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

# 21
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
http://www.baertierchen.de/sweets_e.html

зарежда се в черното квадратче ...почакайте малко


http://www.baertierchen.de/anim3_engl.html

видео ... тардиградата крачи с мечи лапи

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 10:39 от secretgarden

# 22
  • Мнения: 6 992
Оф, ма съм и аз късогледа...В началото прочетох, че пораствало до 1,5 м ...и се зачудих щом го има навсякъде, защо не съм го видяла в зоологическата Crazy Много интересно, сикретгардън! Благодаря за урока по биология  Hug

# 23
  • Плевен
  • Мнения: 973
Благодаря за интересните факти!   bouquet
Отдавна не се бях заглеждала и зачитала по такива теми!

# 24
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ох...ще ви преведа статията от Уикипедия, защото дава повече информация в синтезиран вид

Тардиградите или водните мечки съставляват биологичния вид Тардиграда. те са малки, разделени на сегментчета ( сегментирани  newsm78  ) животни, подобни и вероятно сродни на артроподите. Тардиградите били описани за пръв път от Johann August Ephraim Goeze през 1773. Името тардиграда означава slow walker ( снежен пътешественик) и им е дадено от Spallanzani през 1777. Тардиградите са малки животни. най- големия възрастен може да достигне дължина на тялото до 1,5 мм.,  най- малкия под 0,1 мм. Прясно излюпена ларва може да бъде по- малка от 0,05 мм. Описани са повече от 1000 вида тардигради ( разминават се бройките от двата текста, но все едно )Тардиградите се срещат по целия свят, от високите Хималаи ( над 6000 м ), до дълбоките морета ( под 4000 метра ) и от полярните региони до екватора. Най- подходящо място за откриване на тардигради са  лишеите и мъховете . Други подходящи места са дюните, плажовете, пръстта, и в утайките от морска или сладка вода , където те се срещат много начесто   ( над 25 000 животинки на литър )

Тардиградите имат тяло от 4 дяла, без да се смята главата, 4 двойки крака без стави и стъпалца със щипчици или пръстчета. Епидермисът им съдържа хитин и се сменя. Те имат вентрална нервна система с по един нервен възел на сегмент и многоделен мозък. Макар че някои видове се размножават безполово ( партеногенеза ), мъжкия и женския пол  са предствени, всеки с по една единствена полова жлеза . Тардиградите са Eutelic ( всички възрастни тардигради, от един вид имат еднакъв брой клетки ). такива са още ротаторията и ромбозоата. Носят яйца.
Повечето тардигради се хранят с растителни клетки или бактерии, но някои са хищници.

Тардиградите са много издръжливи животни, учени са докладвали за тяхното съществуване в горещи извори, на върха на Хималаите, под пластове солиден лед и в океанските седименти. Някоивидове могат да бъдат открити в приятни местообитания, като езера, басейни, ливади, докато други могат да бъдат открити в каменни стени или покриви. Основното за всички тардигради е, че за да бъдат активни, трябва да останат влажни, . По тази причина , те са най- често срещани във   влажна среда .
Тардиградите са едни от няколкото биологични вида, които могат да преустановяват метаболизма си и да изпадат в състояние на криптобиоза.
Някои видове  оцеляват в дехидратирано състояние до 10 години. В зависимост от околната срда , те могат да достигат до това състояние, преминавайки през anhydrobiosis, cryobiosis, osmobiosis или anoxybiosis. Докато са в това състояние, техния метаболизъм е снижен до по- малко от 0,01% от нормалното и водното им съдържание спада до 1 % от нормалното. Способността им да остават консервирани за дълъг период от време многозависи от нивата на non-reducing sugar trehalose, която защитава техните мембрани .

Тардиградите са известни, че устояват при следните екстемни моменти, в такова състояние :
 - температура- тардиградите могат да оцелеят за кратко при температура от 151°C , да бъдат замразени с дни при -200°C и да оцелеят за няколко минути при температура от -272°C ( 1° по- топло от абсолютната нула )

- радиация- както беше показано от Raul M. May , от университета в Париж, тардиградите могат да устоят на  5,700 grays или 570,000 rads x-ray radiation ( 5 grays или 500 rads, биха били фатални за човек )

- налягане - могат да оцеляват в екстремно ниско налягане на вакуум и също на много високи налягания. Беше доказано, че могат да оцеляват във вакуум....

много дървен превод, но важното, че става ясно...... не съм преводач , все пак и съм много уморена  Crazy

# 25
  • Мнения: 2 070
А на мен ето тези са ми много любими:


http://www.seahorse.org/gallery/main.php?g2_view=core.ShowItem&a … 966f2c9e2e0a22ea2


http://www.divegallery.com/Leafy_Sea_Dragon.htm

После ще разгледам темата. Честита Баба Марта!!!   Heart Eyes

# 26
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А на мен ето тези са ми много любими:


http://www.seahorse.org/gallery/main.php?g2_view=core.ShowItem&a … 966f2c9e2e0a22ea2


http://www.divegallery.com/Leafy_Sea_Dragon.htm

После ще разгледам темата. Честита Баба Марта!!!   Heart Eyes


Единстъвените животни ( риби са ), при които мъжкия забременява....женската поставя яйцеполагалото си в люпилната торбичка на мъжкия, където снася яйцата си и мъжкия ги опложда ..... оплодените яйца се захващат за стените на торбичката и се обвиват в мека тъкан . Бременността продължава приблизително 2- 3 седмици .....Нови изследвания сочат, че мъжкия изхвърля семеннатра си течност не директно в торбичката , а във водата наоколо.....

# 27
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B … D1%80%D0%B8%D1%8F

това е за латимерията

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%8A%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B … D1%80%D0%BA%D0%B8

# 28
  • Мнения: 4 585
   Доскоро мислех, че тасманийският дявол е само анимационен герой, плод на въображението на аниматор.

# 29
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
видео- латимерия се разхожда по дъното :

http://www.liveleak.com/view?i=6274dec5bf

о, не...пише, че е, но не ми прилича  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт