Вреден ли е ултрасоунда?

  • 5 439
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 187
Цитат на: bibi
Аз сигурно водя класацията по прегледи с ултразвук около 20 за цялата бременност, пък на бебетата нищо им няма. Като му знам технологията мисля, че не е вреден - даже съм убудена.
Защо питаш ?




Ц! Аз водя класацеята!!! Минавах на ултразвук всяка седмица че и по два пъти някога! Laughing

# 16
  • Мнения: 4 187
Цитат на: azaf
Цитат на: bibi
Аз сигурно водя класацията по прегледи с ултразвук около 20 за цялата бременност, пък на бебетата нищо им няма...


Хи-хи. Не позна, Биби Wink .
Мен ме гледаха почти всяка седмица на каремен и около 5-6 пъти на вагинален. Т.е. имам над 30 прегледа.
И нашите бебонки са напълно здрави. Няма начин да вреди, защото това не е облъчавне. Пускат се звукови вълни, които е невъзможно да се чуят с човешко ухо и те се отразяват в бебето (т.е. нещо подобно на локаторите на прилепите, които се връщат обратно, когато срещнат препятствие).
Няма страшно.
Едно време наистина е имало проблем, защото е имало облъчване, но сега такова нещо няма.
Между другото, ултразвукът е едно от най-добрите средства дасе следи дали бебето се развива добре и да се вземат мерки при евентуални проблеми. Благодарение на него много бебета в неправилно предлежание се израждат със секцио, а бебето на мои познати имаше сърдечен проблем, който се видя на видеозона и веднага след раждането беше оперирано. Детето вече ходи на училище и е напълно здраво  Grinning .





хи хи твоя постинг не го видях! Grinning

# 17
  • Мнения: 3 200
Не е вреден

# 18
  • София
  • Мнения: 2 901
Момичета, имам 2 въпроса, които много ме вълнуват:

1. Посъветвайте ме къде мога да отида с платен преглед на ултразвук. Понеже доста рядко са ме гледали и не че се притеснявам, но ми се иска да си видя пак бебчето и да му се порадвам. Къде имат добри апарати е въпросът включително, и все пак лекаря да си чете добре по картинката.

2. Имате ли по-точна представа по какво лекарите установяват пола на бебето. За външните полови белези знам, естествено, но съм чувала, че вече гледат и тазовите кости, нещо на ларингса, кооито били по-различни при момиченцата и момченцата и това давало още по-сигурна и ясна представа за пола. Е?

Поздрави,

# 19
  • София
  • Мнения: 331
Определено НЕ!!!!

# 20
  • Мнения: 157
Валентина написа:
Цитат
. Посъветвайте ме къде мога да отида с платен преглед на ултразвук. Понеже доста рядко са ме гледали и не че се притеснявам, но ми се иска да си видя пак бебчето и да му се порадвам. Къде имат добри апарати е въпросът включително, и все пак лекаря да си чете добре по картинката.

Мога да ти дам две предложения и съм сигурна, че ще останеш доволна:
1. Доц.Томова - 02/9622005, преглед 80лв. в кл."Св.Лазар"
2. Д-р Мазнейкова - 02/9515592, преглед 45лв. частен кабинет
И на двете места има отлични апаратури и възможност да запишеш на касета изображенията. Има и 3D ехограф, но като ти гледам лентичката не знам дали няма да сте "големи" вече за него. И двете са отлични специалистки по фетална морфология и много внимателно оглеждат всичко, т.е ако не дай боже има нещо съмнително със сигурност ще го видят! А пола на детето е най-малката загадка за тях.  Simple Smile Желая ти устех!

# 21
  • Мнения: 211
Ако беше вреден, първо в USA щяха да го премахнат  Grinning
Не се притеснявай, а се наслаждавай на живота, който расте в теб...

# 22
  • Мнения: 280
Благодаря много за отговорите.

Попитах, защото аз също ходя при два лекаря и те ме гледат всеки път с ултрасАунд - извинявам се за правописната грешка, но го написах директно от английски - >ultrasound.

Вече 4 пъти са ме гледали и всяка седмица мога да ходя да ме гледат пак. Но четох че на много места се препоръчва максимално 4 за цялата бременност, а и много учени тук са писали, че след като не е доказано засега да има вреда това не значи че не е вредно.

Ние с мъжа ми искаме да си поръчаме домашен монитор (тук се казва doppler) - незнам дали ги има в БГ и как се казват там, но с него ще може да чуваме тоновете на сърцето когато си поискаме. Не знам и те колко са безвредни и за да сам малко по-споконна реших да попитам тук.

# 23
  • Мнения: 4 629
Не е вреден

# 24
  • Букурещ
  • Мнения: 7 830
Цитат на: Валентина
Момичета, имам 2 въпроса, които много ме вълнуват:

1. Посъветвайте ме къде мога да отида с платен преглед на ултразвук. Понеже доста рядко са ме гледали и не че се притеснявам, но ми се иска да си видя пак бебчето и да му се порадвам. Къде имат добри апарати е въпросът включително, и все пак лекаря да си чете добре по картинката.



Най-прекрасното място в София - там където ходих 9 месеца да гледам бебка всеки месец

"Гинекологичен Център-София"
ул. Бълг.морава 65
тел: 920 95 10; 920 95 11 ( за записване на час)
ако отидеш един път ще искаш поне 2 месечно да ходиш там Grinning
д-р Г.Илиев / ужасно мил човек, много добър професионалист, апаратурата - най-добрата в София за 2001/2002г/, даже в Майчин Дом нямаха такъв ехограф тогава/

ехограф: 22 лв.

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 7 830
Цитат на: vicky

2. Д-р Мазнейкова - 02/9515592, преглед 45лв. частен кабинет
И на двете места има отлични апаратури


а Мазнейкова ще е последният човек при когото бих отишла някога........

  Arrow
http://www.standartnews.com/archive/2004/02/09/tragedy/

# 26
  • Букурещ
  • Мнения: 7 830
#Crazy и кои са тези 2 дами, които са дали отговор 1 #Crazy

# 27
  • Мнения: 229
мисля, че не е

# 28
  • Мнения: 2 452
Цитат на: maneto
 Ние с мъжа ми искаме да си поръчаме домашен монитор (тук се казва doppler) - незнам дали ги има в БГ и как се казват там, но с него ще може да чуваме тоновете на сърцето когато си поискаме. Не знам и те колко са безвредни и за да сам малко по-споконна реших да попитам тук.


УлтраЗВУКОВОТО (хайде и аз да въведа корекция, защото на български не е ултрасОнд, нито ултрасАунд, а ултраЗВУК) не е вреден, но аз лично не виждам смисъл от ежеседмично следене на бременността с него; какво предимство би ти дало? Ако имаш усложнения (като диабет+хипертония например) има логика, защото тогава се явява "противоречие" - диабета води до развитието на по-голям плод, докато хипертонията нарушава храненето от плацентата и с ултразвуково изследване може да се следи правилното развитие на плода, но при нормална бременност ми се струва излишно. А защо ходиш на лекар всяка седмица? Нормално е да ходиш веднъж месечно, едва към края на бременноста по-често.
Доплера не вреди, но също, защо ви е доплер?
Ох, не мога да си довърша мисълта, защото ме грабна девойката ми да я водя да ходи на гърне.
Изобщо искам да кажа радвай се на бременността си!

# 29
  • Мнения: 63
Цитат на: Cherr-y
Ако беше вреден, първо в USA щяха да го премахнат  Grinning
Не се притеснявай, а се наслаждавай на живота, който расте в теб...


Никога няма да го премахнат, но в САЩ са го ограничили доста повече, отколкото в България. Честите прегледи се препоръчват само при рискови бременности.  Появяват се доста статии, в които се говори за неизследвани ефекти на чести УЗИ-та, както и на по-силните и модерни машини (2Д, 3Д и прочие) и на вагиналните УЗИ-та, които са много по-близо до плода. Засега мнението е, че ако се ползва от добър специалист и ограничен брой пъти УЗИ не е вреден, но иначе още няма отговор. Така че анкетата трябва да има още един отговор, който за момента е най-точен - не е известно. А и вредата, ако има такава, не може да се установи веднага, тоест не като се роди детето, а може да се прояви някога под някаква форма по-късно и дори все още да не се знае, че донякъде се дължи на УЗИ-тата.

Общи условия

Активация на акаунт