За и-краткото (й) да ви въпросвам

  • 17 847
  • 362
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 259
Причината е недостатъчна грамотност.


Разбира се не на всеки се отдава да схваща бързо правилата на езика ни, но поне елемнтарни неща трябва да се знаят.

# 61
  • Мнения: 3 423
Ако това ви успокоява, и франсетата
са неграмотни, както и немците. За
вторите е непростимо с техния скучен език.

# 62
  • Мнения: 656
Лиске, приемам това като признак, че се аклиматизираме в Европейската Общност...

# 63
  • Мнения: 2 567
Това с И или Й в края на думата за мене е едно от най-елементарните правила в граматиката ни. И аз се чудя, защо толкова много се греши.
След като скоро гледах тетрадката на племенника ми, който е шести клас почнах да се замислям, да не е нещо направена промяна в граматичните ни правила.
В една негова диктовка всички грешки поправени, а госпожата му точно дума, която трябва да завърши на И, а той я завършил с Й не поправила.

# 64
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ме дразни и слятото изписване на "незнам", "немога" и т. н.

да ... аз така пиша ..... може би толкова често го чета , че съм го приела за правилно

# 65
  • Мнения: 3 423
Лиске, приемам това като признак, че се аклиматизираме в Европейската Общност...

Болшинството даже отдавна са там,
ако вземем под внимание правописа.

# 66
  • София
  • Мнения: 5 745
ми, аз имам приятелка, завършваща БФ в СУ, която е написала в книжката си, че учи във факултет Славянски ФилологиЙ На забележката на преподавателка, отговорила, че "просто по навик слага чавка отгоре, като има двойно и" Shocked Rolling Eyes Момичето не е наясно, че това е друга буква дори! А кой е допуснал да учи точно това е друга тема...но да живее платеното образУвание Mr. Green

# 67
  • Мнения: 11 307
Това с И или Й в края на думата за мене е едно от най-елементарните правила в граматиката ни. И аз се чудя, защо толкова много се греши.
След като скоро гледах тетрадката на племенника ми, който е шести клас почнах да се замислям, да не е нещо направена промяна в граматичните ни правила.
В една негова диктовка всички грешки поправени, а госпожата му точно дума, която трябва да завърши на И, а той я завършил с Й не поправила.
Ти уби всичко детско в мен. Shocked

# 68
  • Мнения: 656
Спомням си, че едно време са късали здраво за правописни грешки на кандидат-студентски изпити...
Обаче тази госпожица (госпожа) като тръгне да преподава в училище - тежко им на децата, особено ако има някое с амбициозна майка като мен...
ми, аз имам приятелка, завършваща БФ в СУ, която е написала в книжката си, че учи във факултет Славянски ФилологиЙ На забележката на преподавателка, отговорила, че "просто по навик слага чавка отгоре, като има двойно и" Shocked Rolling Eyes Момичето не е наясно, че това е друга буква дори! А кой е допуснал да учи точно това е друга тема...но да живее платеното образУвание Mr. Green

# 69
  • София
  • Мнения: 5 745
Спомням си, че едно време са късали здраво за правописни грешки на кандидат-студентски изпити...
Обаче тази госпожица (госпожа) като тръгне да преподава в училище - тежко им на децата, особено ако има някое с амбициозна майка като мен
[/quote]
май няма желание за преподава, журналистиката я влече повече Wink

# 70
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз имам готов отговор - слага се "й", защото е по-красиво. Затова. Като леопардови ботушки някак стои.  Mr. Green

# 71
  • Мнения: 656
Аз имам готов отговор - слага се "й", защото е по-красиво. Затова. Като леопардови ботушки някак стои.  Mr. Green

Леле Василисо, каква си Умница...
Колко страници написахме, а никой да не се досети...

Я си признай - подшушнал ти е някой правилния отговор...

# 72
  • София
  • Мнения: 4 866
в грешка си, василиске, "стоЙ" е правилно

# 73
  • Мнения: 3 740
и ботушките са лЙопардови

# 74
  • MUC
  • Мнения: 297
Аз имам готов отговор - слага се "й", защото е по-красиво. Затова. Като леопардови ботушки някак стои.  Mr. Green


 hahaha hahaha hahaha

Положението наистина е трагично. Аз започнах училище точно 1989 г., но имах късмет с родители, които винаги са държали да пиша и говоря правилно. Пък и случих майка ми да си е по майчинство с брат ми, когато бях първи и втори клас...  ooooh!

Лиска, немците наистина са неграмотни в голямата си част, чак на смях ме напушва, как може чужденци да пишат и говорят по-чисто и правилно от много германци.  Stop Но това някак си не ми бърка толкова в очите, колкото неграмотностите на български.  Close Подивявам, ей!

А най-страшното е, че наистина започвам да се чудя на моменти, дали не е по-правилно "съжелявам", "впечетлявам", "кутий" и т.н. И изпитвам буквално душевен оргазъм, като прочета грамотно написан мейл, постинг във форума или съобщение в скайп... Толкова много неграмотност ни залива отвсякъде...

Общи условия

Активация на акаунт