Калций за възрастни...

  • 11 864
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 764
От 2 г.насам си купувам калций на таблети и си пия по 1 на ден.Правя го,защото не приемам никакви млечни продукти,а знаете все се говори за остеопороза.Приемам калция по 2-3 месеца в годината,по-точно като се сетя,че отдавна не съм пила и купувам.Не смятам,че прекалявам,но все пак дайте мнението си!  bouquet

# 1
  • Мнения: 656
Моето мнение е, че когато купуваш витамини, особено от разтворимите, съдържанието рядко отговаря на написаното на етикета.
Не смятам, че приема на синтетични витамини е по-добър от сиренето.;
А защо не ядеш млечни продукти?

Колкото до остеопорозата - от това, което съм чела много помага спорта. За мен това е профилактика и на много други заболявания.

# 2
  • Мнения: 2 761
Яж сусам и пий прясно изцеден сок от портокал.Синтети4ните витамини са изли6ни.

# 3
500мг калции два пъти на ден, комбинирано с витамин Д-отгоре на физически упражнения
ако можешда изяждаш 200грама сирене на ден-това ще ти даде необходимиа калции, но пък ако имасх проблеми с холестерола-не знам-избора е твой
http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/cgi-bin/list_nut_edit.pl

# 4
  • Мнения: 2 761
Вит.Д се доставя от Слънцето...Освен ако няма някоя параноя колко е опасно...

# 5
  • София
  • Мнения: 1 097
Правих го преди време, но за щастие кратко.  След това разбрах, че съм направила много добре.

Калция в синтетичен вид, независимо от витамин D не се усвоява и опасността да направиш шипове например нараства.

За профирактика на остеопорозата (доказвам с изследвания плънтостта на костите от две годишен период) е достатъчно да се пие коластра и да се вземат естествени хормонални регулатори.  Peace При мен беше много опасно, защото имах намалена косна плътност, видима вече на ренгенови снимки. (от прези 4 години) Малко след като ми поставиха диагнозата пуснаха в продажба хормонален крем за профилактика и веднага си го купих. В момента в който започна да се продава коластра на Бг пазара включих и нея.
За две години (защото след две години си направих контролни изследвания) плътността на костите е нормална. Все едно никога не е била намалена и не съм била в рисковата група.

За мен няма нищо по-свясно от тази профилактика. Като слушам колежки, правили маса други неща и не постигнали бог знае каква промяна в състоянието си, си правя такива изводи.

Колкото до Калция - мисля, че рисковете не са малки и ефекта не е достатъчно висок.

# 6
Само казвам какво препоръчват лекарите. Хормоналното лечение е за веднага след менопаузата и не се препоръчва за хора които са години след менопауза защото не прави нищо според последните изследвания. Остеопороза не се лекува, нали? Само се спира. Като не ви се пият синтетични витамини, пийте растителни  bouquet
Аз лично доста изчетох за остеопороза и се съветвах с доктор, да не разтягам проблема надълго и нашироко но роднина беше с диагноза остеопороза в Бг и набързо и беше изписано лекарство Фосамакс-след 6 месеца се установи че костната и плътност изследвана тук в щатите е като на 30 годишна жена и лаборантката се стресна като и казах че пие фосамакс и че има остеопороза. Сега се чудя какво да правя-определено тази диагноза от БГ е под съмнение -да не говорим че лекарството не е безвредно newsm78да правя втора диагноза в БГ е излишно-нещо си загубих доверието в достоверността и сега търся по някъкъв начин да намеря доктор специалист и приемлива цена #Crazy
ето тук нещо на английски-доста добре казано и събрано за витамин д, калция и хормоните, а последните препоръка са за не хормонално лечение след 65
http://www.reutershealth.com/wellconnected/doc18.html

# 7
  • Мнения: 872
И аз пия калции,не много редовно, всъщност. Предписан ме е от лекар, за една година.
Искам да ви питам дали сте си правили изследване за плътноста на костите? Къде? И какво е преставлявало изследването?
Освен сирене, млечни продукти, сусам, коприва, за остеропороза се препоръчва ходене пеша.Колкото повече, толкова по-добре.

Аз те съветвам да пиеш калций от време на време. След хранене, защото ако е на гладно предизвиква гадене...

# 8
  • Мнения: 656
Освен сирене, млечни продукти, сусам, коприва, за остеропороза се препоръчва ходене пеша.Колкото повече, толкова по-добре.
И аз съм чела, че физическото натоварване увеличава костната плътност. Полезно е и за много други неща, при това не си предозираш организма с определен хим. елемент.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 097
В почти всяко по-голямо лечебно заведение има апарат за изследване плътността на костите. като попиташ на регистратурата ще ти кажат. Изследването е платено. Не се прави бедплатно. Представлява нещо като легенче в което се слага или ръката или ходилото, намазано с гел. Дават ти компютърна разпечатка. Има норми и според показанията виждаш къде си.

Колкото до ходенето, не знам кой ти го е препоръчал. За шиповете - ДА! Но за остеопорозата - как може ходенето да повиши плътността на костите ти? Няма как! Това става с материал, ама не складиран, а вложен. Разходката не дава мателиала.

Според лекарите този материал е калция. Лошото е, че синтетичния не се разпознава и не се усвоява правилно, а се натрупва където не трябва. Другото важно нещо е - хормоните. Твърдят, че те са диригентите и когато не са в ред, оркестъра свири фалшиво.

Затова комбинацията коластра (материал) и Муун райз (билков крем, стимулиращ производството на собствен прогестерон) дава такъв добър резултат.

# 10
  • Мнения: 2 761
Ами ходенето пе6а и спорта те разтоварват от стреса и хормоните се отделят правилно-т.е. няма6 нужда от коластра и Муун райз. Пе4е6 се на слънце по време на разходката,образува6 си вит.Д,оттам и Ca се усвоява правилно и т.н.

# 11
  • Мнения: 872
Точно това изследване аз съм си го правила. Но от препатила моя позната зная ,че има и друт вид изследване, освен това на ходилото. Някой да си е правил другото?
За ходенето пеша-не знам каква връзка точно има, но го препоръчват.
На мен освен да ям по една кофичка кисело мляко, друго не са ми препоръчали...

# 12
за да стане това предозиране с калций трябва да се олеете Laughingмисля че беше над 2500мг на ден което е ужасно много. А относно физическото натоварване е точно така-даже препоръчват вдигане на тежести-тогава се засилва и увеличава образуване на костното вещество, но това е превантивно-ако имаш остеопороза е малко след дъжд качулка. Важно е да се приема калции и витамин Д. Ако може някой да слоги линк на БГ за остеопороза... и тогава ще видите защо. Ако трябва да приемете 1000 мг калции-това са 200грама сирене на ден, или в 100 грама прясно мляко има 117мг калции-значи близо литър на ден, в 100 грама кисело мляко са 121мг калциии-абе баи млечни продукти на ден стават за да станат 1000мг. А относно витамин Д аз не мога всеки ден да се събличам по бански за 10 минути да приемам слънце-ами ако няма, предполагам че трябва да има показ на повече кога или през дрехите Laughing
Иначе за диагноза е DEXA aпарат.

# 13
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Колкото до ходенето, не знам кой ти го е препоръчал. За шиповете - ДА! Но за остеопорозата - как може ходенето да повиши плътността на костите ти? Няма как! Това става с материал, ама не складиран, а вложен. Разходката не дава мателиала.
Rolling Eyes  Shocked Rolling Eyes
Естествено че физическото натоварване запазва и повишава костната плътност. Костите са като мускулите и като всяка друга част от организма, колкото по-малко се натоварват толкова повече закърняват, костната плътност се разрежда защото тялото преценява че това е достатъчно да поддържа тялото. Затова се препоръчва вдигане на тежести, бягането поради импакта върху ставите не е много подходящо при напреднала възраст, но ходене и катерене са много подходящи. Не случайно по-пълните хора, които непрекъснато носят тежести  Simple Smile рядко страдат от остеопороза.
Меренето на костна плътност със всякакви машинки на всеки ъгъл не е добра идея. По-добре да се отдели време и да се отиде в по-голяма болница, където имат DEXA апарат, най-добре да е Prodigy, и където имат известен опит и стаж. Мери се само шийката на бедрената кост и лумбални прешлени 2-ти до 4-ти. Всякакви китки и пети не са достатъчно достоверни и са извън световните стандарти. За да се установи промяна е необходима поне 1 година, като измерването трябва да стане на същия апарат, по възможност от същия човек, защото промяната ще е между 0.001 и 0.003 г/см3, а процента грешка на машината е 0.001, така че прецизността и опита са от значение  Peace.

# 14
  • Мнения: 2 761
Не е нужно 4овек да се събли4а по бански,за да си набави вит.Д.
Пусни търса4ката и 6те ти излезе мног материал.Имам един pdf,,но не знам как да го прикрепя,затова 6те си позволия да направя някои извадки:



Калция е основен минерал за костта. Витамин Д  подпомага всмукването на калция от храната в кръвта.  този витамин може да бъде доставен с храната или да се образува в кожата под влиянието на слънчевите лъчи. При старите хора е намалено усвояването на витамин Д от храната затова те по-често трябва да се излагат на слънце.
Достатъчно е излагането на две педи от кожната повърхност половин час дневно на слънце, за да се получи необходимата доза.

Гредичките в костта се подреждат така, че да са устойчиви на най-голям натиск. Редовната физическа активност стимилура оптимално подреждане на костните гредички. При редовни физически усилия калцият се задържа в костите. При обездвижване рязко се намалява калциевото съдържание. Изберете най-приятния за вас спорт! – бягане, колоездене, фитнес…….


Установено е, че вегетарианците имат по-здрави кости. Костната плътност на 60 годишна невегетарианка е като костната плътност на 80 годишна вегетарианка. Невегетарианците поемат повече калций и белтъци с храната, но и губят много калций с урината. Прехранването с белтъчини подкиселява урината  и бъбрека по-трудно задържа калция. Вегетарианците  приемат по-малко калций и белтъци. рН на техните кръв и урина е по-високо и те не губят много калций с урината, т.е. остава повече калций в тялото. Затова не е верен  девиза –“Пийте много мляко и яжте много сирене за здрави кости”. Препоръчва се умерена употреба на мляко и млечни продукти. На калций са богати следните растителни източници – сусам /сусамов тахън/, чай от коприва и босилек. Растителните белтъчини нямат свойството да понижават рН на урината.
   Зелените листни зеленчуци – салата, зеле, маруля, спанак, лапат – са богати на витамините К и С. Те са важни за обмяната на веществата в костите. Витамин В 6 също е нужен за тази обмяна. Запасите от него в организма намаляват при употребата на много захар. Витамин В 6 се изразходва при усвояването на захарта.


Проучванията доказват, че кафето е важен рисков фактор за остеопорозата. Същото важи за тютюнопушенето и алкохола.
   В недалечното минало  хората са работили на полето, изложени на слънчеви лъчи. Тютюнопушенето е било рядко срещано сред жените, употребата на кафе не е достигала днешните размери. Затова остеопорозата бе доскоро неактуално заболяване


Лекарства
     Някои медикаменти подпомагат развитието на остеопорозата – кортикостероиди, тиреоидни хормони, цитостатици, хипарин, противоепилептични медикаменти.
   Лекарства за лечение на остеопорозата – създадени са много препарати съдържащи калций, витамин Д и други вещества, участващи в костната обмяна: остеовитал, остеофарм, остеогенон, осопан 200, калцум 500Д и др.
  Спорна е терапията с естрогени. При жени в менопауза се прилагат таблетки и лепенки с женски полопи хормони. Доказано е, че те намаляват риска от остеопороза, но увеличават риска от рак на гърдата и матката. Затова се прилагат само след консултация с гинеколог. Противопоказани са  при жени с мастопатия и при наследствена обремененост с онкологични заболявания на гърдата и матката.
 Спорен е ефекта на терапията с естрогени по отношение на риска от миокарден инфаркт и удар. Доскоро се считаше, че те снижават този риск.


Заключение
  От остеопороза са заплашени жени и мъже лишени от слънчева светлина, движение, плодове и зеленчуци, предпочитащи месо, алкохол, тютюн и кофеин. Най- застрашени са слабите по натура жени, жените с отстранени яйчници, хората в напреднала възраст



Общи условия

Активация на акаунт