Изплащане на болничен и майчинство

  • 407
  • 2
  •   1
Отговори
Здравейте мами!Бременна съм в 4-ти месец и за съжаление в  момента съм безработна,но се надявам около 10-15 март да започна работа.Знае ли някой дали ако сега започна работа ще имам право да получавам болничен и 2г майчинство,понеже разбрах че ако нямаш работени 6 месеца преди да излезеш в болничен той не ти се плаща т.с. нямаш право на такъв?Също се интересувам и ако все пак продължа да съм безработна как стои въпроса с майчинството и какво трябва да направя за да го вземам?Моля всички мами които знаят как стоят нещата по този въпрос да ми пишат,защото съм много притеснена.
      P.S. Термина ми е в началото на август
    

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
Наистина трябва да имаш поне 6 месеца осигурителен стаж, за да получаваш обезщетение от НОИ и към момента на излизане в болничен за бременност и раждане / някъде в средата на юни / 45 дни преди термин да си осигурено лице за фонд Общо заболяване и майчинство.
Ако сключиш договор през м. март 2007 и нямаш предхождащ стаж, то до набирането му няма да получаваш обезщетение / пари /, но ще можеш да ползваш отпуск за бременност и раждане, който също се зачита за стаж. Щом набереш необходимите 6 месеца общ осиг. стаж, изобщо през живота си ще започнеш да получаваш обезщетение, съответно и за отглеждане на дете / майчинство / до навършване на 2 год. възраст на детето.
Ако не си осигурена към момента на раждането, то имаш право на социална помощ забременност, еднократна помощ за раждане и месечна помощ за отглеждане на дете до 1 год. възраст, които се получават след подаване на декларация в Дирекция Социално подпомагане по постоянния ти адрес.

# 2
Много ти благодаря за изчерпателния отговор,сега поне нещата ми се поизясниха.Принципно аз съм работила но за съжаление не навсякаде са ме осигурявали и имам общо 2г стаж,просто към този момент съм без работа.

Последна редакция: сб, 03 мар 2007, 15:42 от sevda_lina

Общи условия

Активация на акаунт