рецепти за дребосъци ?

  • 1 430
  • 11
  •   1
Отговори
Здравейте мили готвещи мами! Бих искала съвет и помощ от вас относно това какво готвите на вашите бебоци. Моето бебче е на 1 година и от скоро ми се налага аз да му готвя, тъй като спряхме млечната кухня (полу4авахме някви екземи). Но просто в един момент зациклям и ми се налага много да мисля какво да му сготвя, за6тото все пак искам да е разнообразно менюто му, Моля  помагайте!

# 1
  • Мнения: 141
мноооооого полезна инфо има във КЪРМЕНЕ, ИЗКУСТВЕНО ХРАНЕНЕ И ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТАТА
аз лично готвя на децата си от първата лъжичка храна, различна от мляко. Обедното меню се състои от манджи, в които съчетавам продуктите, както при нормалните ястия, с тази разлика, че варя всичко на пара, не използвам "силни" подправки и пасирам. Замразила съм всякакви зелечуци каквито ми е дошло на ум, а някои купувам пресни или замразени.
 Например тиквички с ориз готвя така: тиквички, ориз, лук, морков, домат, копър, краве масло, малко кисело мляко, 1/2 жълтък.
Следобедната закуска се състои от пасиран плод с 1-2/не повече/ лъжички каша за плътност.

# 2
Абе навремето бях копнала едни "Бебешки рецепти" - ей сега ще ги поровя и ще ги  постна...Иначе мойта мома я храня с готови пюрета, но и аз джуркам по някога. Но и тя вече си хапва от нашата храна.
ПП: Ще оставя после тежката задача на Ерика пак да ме "събира" Embarassed  Grinning

# 3
Пълнени чушки

Продукти (за една порция): 120 г телешко месо, 15 г мазнина, 20 г ориз, 3 г брашно, 1/10 яйце, 20 г лук, 20 г кисело мляко, 140 г чушки, 5 г доматено пюре, сол, черен пипер, магданоз.

Приготвяне: Месото се смила и заедно с магданоз, червен пипер, съвсем мъничко сол и свареният ориз се омесва добре. Почистените от семето и измити чушки (понякога ги попарвам) се пълнят с готовата смес, потапя се края им в малко брашно и се нареждат в тенджера. Заливат се с хладка вода и се варят, захлупени с чиния или се пекат на фурна. Отделно се приготвя застройка с мляко, жълтък и малко брашно, разрежда се със соса от чушките и се оставя да ври, като непрекъснато се бърка. Чушките се поднасят с бял или доматен сос.
На вече готовата (не много голяма) чушка обелвам люспата и заедно с месото пасирам (или раздробявам с вилица).

Кюфтета с бял сос

Продукти (за една порция): 160 г телешко месо, 10 г ориз, 20 г лук, 7 г брашно, 20 г масло, 40 г кисело мляко, 1/4 яйце, морков, целина, магданоз, чубрица , лимон, сол.

Приготвяне: Месото се смила добре и заедно с ситно нарязания лук (половината), магданоза, чубрицата,1/4 яйце,съвсем малко сол и сварения ориз се омесва добре. От сместа се оформят кюфтета, овалват се в брашно и се пускат в бульон, приготвен от телешките костите, останалия лук и ароматните треви. Варят се до омекване на ориза. Махат се кюфтетата и се прецежда бульонът. Приготвя се гладка каша от брашното, киселото мляко и малко бульон. Разбива се добре на огъня докато кипне. С този сос се заливат кюфтетата преди поднасяне.
Кюфтетата могат да се намачкат с вилица или да се пасират.
Ябълките - давам ги във всякакъв вид - пасирани, стъргани, на резени, печени, сурови. По принцип без захар.

# 4
Ябълки с млечен крем

Продукти: 100 мл прясно мляко, 20 г брашно, 1 чаена лъжичка захар (ако са много сладки ябълките без захар), 200 г ябълки, ванилия, 1/2 яйце.

Приготвяне: Млякото, брашното и захарта се разбиват и получената смес се вари. В плитък съд се нареждат обелените и нарязани на кръгчета ябълки, заливат се с приготвения крем Ванилия и се пекат на фурна няколко минути.

Млечен крем с тиква

Продукти: 100 мл прясно мляко, 200 г тиква,15 г брашно , 20 г захар, канела или ванилия, лъж.царевично нишесте.

Приготвяне: Млякото се сварява със захарта и брашното. Прибавя се сварената на кубчета тиква. Сместа се вари, като се бърка, докато се получи гладка каша. Охлажда се. Кремът се изсипва във формички и се поднася.
От същата смес, ако се прибавят 10 г счукан сухар и 10 г масло и се запече във фурна, ще се получи тиквена паста.

Тиквички със сирене

тиквички, 60 г извара, 20 г масло, прясно мляко 50 мл, 1/2 яйце, малко брашно и копър

Приготвяне: Тиквичките се обелват от кората, измиват се и се варят до омекване в подсолена вода (може и на пара). Разрязват се по дължина, издълбават се като лодка и се пълнят със сместа от сиренето (изварата), разбита със жълтък, издълбаната вътрешност на тиквичките и малко копър.
Нареждат се в тавичка, намазана с масло, и се заливат със сос, приготвен по следния начин: брашното се разтваря в малко студено мляко и се изсипва във врящо мляко. Оставя се да ври, докато се получи рядък сос. В соса може да се разбие и малко жълтък. Заливат се тиквичките и се пекат в умерено загряна фурна.

# 5
Пудинг от извара със спанак

Продукти: 100 г извара, 100 г спанак, сметана 50 г, 5 г масло, 1/2 яйце, 25 г кашкавал, 10 г грис.

Приготвяне: Изварата се разбива добре с малко вода. Прибавят се жълтъкът, маслото, малко сол, грисът и се разбиват много добре. Спанакът се почиства, измива се много добре, отцежда се, нарязва се на ситно и се прибавя към сместа. Накрая внимателно се прибавя белтъкът, разбит на пяна. Сместа се изсипва в намазана с масло тава, посипана с галета, заглажда се, намазва се със сметана, поръсва се с настъргания кашкавал и се пече на водна баня около 1/2 час

Ето рецептата:
-1ч.чаша кисело мляко
-1ч.лъжичка хлебна сода
-1ч.чаша захар
-1/2 ч.чаша олио
-1 и 1/2 до 2 чаени чаши брашно

Млякото се смесва със содата, добавя се захарта и се разбива добре. След това на тънка струя се сипва олиото и се разбърква. Добавя се брашното като се сипва постепенно и се бърка с лъжица отдолу-нагоре. Изсипва се в тавичка намазана с олио и се пече на умерена фурна. Добре е да е леко загрята предварително, но не много.

Като добавка на сладкиша може да се слага:
-локум
-сусам( поръсен отгоре)
да се маже след това със сладко и да се реже на малки кубчета
-да се залее с млечен или какаов сироп( или крем)
-да се сложи грис със брашното
да се сложат кокосови стърготини
-да се сложат някакви ядки( поръсени отгоре или в тестото)
-да се сложат стафиди
-да се залее с желатинов крем и да стане като желирана торта, примерно украсена със сметана
и още други неща, каквото се сетите.

# 6
Сега ще препишя и някоя друга от книжката дето я имам...

Агнешка супа със спанак, 100гр

агнешко месо - 20гр
ориз 1/2 ч.л
яйце 1/7
спанак 1/2 чаша
масло 1/2 лъжичка
кисело мляко 2ч.л.
Сложете месото да се вари в леко подсолена вода......Като поомекне, отделете го от костите и ципите и го накълцайте на много ситно. Прибавете го към бульона, сложете и ориза.Като се свари, прибавете измития и ситно нарязан спанак.Застройте с яце и мляко и варете още 10минути.Накрая прибавете маслото.

Пролетен борш, 100гр

телешко месо 20гр
моркови 5гр
ориз (овесени ядки) 1/2 ч.л
яйце 1/2
масло 1/2 ч.л
зелен лук 2 стръка
спанак 2 с.л
брашно 1/3 ч.л
кисело мляко 2ч.л
парче целина

Нарежете корените на ситно. Сложете ги заедно с месото да се варят в кипяща, леко подсолена вода.Когато месото омекне, отделете го от костите и го наржете на много ситно.ПРибавете ориза, ситно нарязания спанак и варете още 20 минути.Разбийте яйцето с кис.мляко и брашното, разредете го с част от бульона.Прибавете го заедно с маслото към горещата супа и варете още 10 минути.

Супа топчета, 100гр

телешка кайма 1/2 с.л
картоф 1/3
целина 1/2 стрък
ориз 1/2 ч.л
яйце 1/7
брашно 1/3 ч.л
моркови 8гр
домат 1/2
лук 4гр
масло 1/2ч.л
кисело мляко 2ч.л
магданоз.

Сварете бульон от кости. Към 1 чаша кипящ бульон прибавете ситно нарязаните зеленчуци и лук. От смляното месо и ориза направете топчета колкото лешник и ги пуснете във врящата вода. Малко преди края на варенето прибавете настръганите домати и маслото. Готовата супа застройте с разбитото яйце, брашното и млякото и варете още няколко минути. Подправете с магданоз или чубрица.

# 7
Супа от пиле, 1 порция

пиле 30гр
картофи 10гр
целина 3гр
масло 1/2 ч.л
яйце 1/6
кис.мляко 2ч.л
морови 5гр
лук 3гр
домати 3гр
фиде или ориз 1/2 ч.л
лимонов сок 1ч.л
чубрица, магданоз.....

Нарежете на ситно зеленчуците. Сложете ги да се варят заедно с пилето в кипяща леко подсолена вода до омекване.След като месото се свари, отделете го от костите, смелете го и го добавете към супата. Сложете фидето(ориза), маслото и доматите и варете още 15 минути. Напрвете застройка от яйцето и кис.мляко и я прибавете към супата.Варете още 10 мин.При сервирането сложете лимонов сок и щипка магданоз.

Супа от домати с ориз, 100гр

домати 30гр
моркови 5гр
масло 1/2 ч.л
брашно 1/3 ч.л
лук 4 гр
ориз (овесени ядки) 1 ч.л
пр.мляко 1с.л
магданоз

Нарежете на ситно лука, настържете морковите, Сложете ги да се варят в кипяща подсолена вода заедно с ориза. Като омекнат, сложете настръганите домати и варете супата още 10-тина минути.Запържете леко брашното в маслото, разредето с прясното мляко, прибавет към супата и варете още 5 минути.

Сега бягам, че почва филма. Това беше мнооого малка част от раздел СУПИ

# 8
  • Мнения: 7 831
Здравей,

Тук има много рецепти.
Приятно готвене

# 9
Мацки ,благодаря ви много за отговорите, особено на Honda - супер си, много съм ти задължена и непременно ще пробвам вси4ко

# 10
  • Мнения: 2 452
Да добавя и  моята "супа", която наричаме "моркови с ориз", но всъщност не е това.
Сварявам нарязани моркови, пилешки бульон, мазнина и един от следните продукти:
спагети или фиде ИЛИ
макарони на буквички или на други интересни фигурки ИЛИ
ориз
ИЛИ
ечемик за готвене (много е хранителен!)
И
месо, нарязано на дребно - всякакво става!
Всиочко се сварява до доста гъста консистенция и се консумира ежедневно. Хубавото е, че съдържа всички хранителни групи в подходящи пропорции. За десерт - кисело мляко (плодово) или плод.

# 11
  • Мнения: 6 390
и аз вече незнам какво да готвя на моята 1.годишна буболина, добре че намерих темата, ще пробвам   bouquet
а ако някой се сеща още рецепти  Hug

Общи условия

Активация на акаунт