Могат ли да ме глобят ?

  • 762
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 295
Искам да ви попитам знаете ли дали ще ме глобят, ако ме спрат от КАТ и не съм си подменила шофьорската книжка след брака и промяната на фамилията? Мина повече от година и не съм я сменила, а и хич ни ми се занимава да вися по опашки в КАТ  #Crazy
 Къде да прочета инфо за това и колко може да е глобата?

# 1
  • Мнения: 335
Защо мислиш, че татковците знаят като по-рядко си сменят фамилиите при брак.
Или търсиш татко-катаджия?

Вече е обсъждан въпросът на друго място.
Има цяла тема. Натисни върху отправката с цитата, за да си я прочетеш.

Санкция в закона е предвидена, но някои служители не си правят труда да  я прилагат. В Закона за българските документи за самоличност си я пише:
"Раздел II
Административнонаказателни разпоредби
Чл.81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който:
...
5. (доп.,ДВ,бр.29 от 2003 г.) не представи документа за самоличност на органа, който го е издал, в 3-месечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването му;
...
8. не подмени документите си за самоличност в срок от 30 дни при промяна в имената, персоналните данни или трайни и съществени изменения на образа;"
Според същия този закон документи за самоличност са:
"Видове български документи за самоличност
Чл.13. (1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:
1. лична карта;
2. (доп.,ДВ,бр.108 от 2000 г., бр.29 от 2003 г., бр.111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;
3. свидетелство за управление на моторно превозно средство. "
Така че би следвало да се смени и шофьорската книжка. До колко се прилага на практика незнам обаче, защото нямам такава Mr. Green


Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 23:42 от Холограма

# 2
  • Мнения: 1 426
няма как да разберат, освен ако не ти поскат лична карта, но на мен не са ми искали и карах така 2 години.

# 3
По закон следва да си си я сменила.
Ако не установят, че си със сменена фамилия (да ти видят личната карта), нямаш проблем.
В другия случай - имаш акт (поне).

# 4
  • Мнения: 295
Холограма ,благодаря ти за справката. Признавам си- не потърсих такава тема  Embarassed А питам тук, защото знам, че доста мами също се ровят честичко, а и не можах да реша за къде другаде е.
 А защо пък не и татко катаджия  Laughing Тъкмо инфо от извора  Peace
mania4ka, и аз май така ще направя- само дето след годинка ми изтича срока и тогава няма накъде вече  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 809
Аз ходих да питам в КАТ. (трябваше да подменя книжката преди 3 години  Laughing)
Оттам ми поискаха само медицинско.  За глоба не споменаха, но и не видяха кога е трябвало да я подменя.
Така че ще следя с интерес темата, да знам колко парички да подготвя. Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт