Кюфтенца с ориз

  • 6 346
  • 21
  •   1
Отговори
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Новичка съм тук, но да питам Simple Smile Преди доста време правих картофени кюфтенца с ориз, но нито помня пропорции, нито нищо  ooooh!. Помня обаче, че и картофите, и ориза, бяха доста Crazy. Някой може ли да ми помогне  с рецептата, че сега не я откривам, а така са ми се прияли  Laughing

# 1
  • Мнения: 327
Аз правих кюфтенца с ориз, но в тях нямаше картофи.
Ето ти рецептата:
една чаша ориз
1половин чаша гъби
1 глава лук
сол и черен пипер по твой вкус
2 яйца

Към свареният ориз се прибавят нарязаните на ситно и задушените с лука гъби, като поизстине сместта се добавя едното яйце. От сместта се правят кюфтенца, овалват се в яйце и брашно  и се пържат. Аз след това обичам да ги хапвам със сос от кисело мляко и чесън

# 2
  • Мнения: 115
И аз правих скоро оризови кюфтенца, станаха много вкусни. Ето и рецептата.

1ч.ч.ориз
3-4 кисели краставички / нарязани на ситно /
250-300гр гъби
250-300гр бекон, шунка или друг мек колбас / нарязан на ситно /
сол
черен пипер
2 яйца
брашно

Сварява се ориза в голямо количество подсолена вода, докато стане готов. Веднага след това се изцежда, залива се със студена вода и пак се изцежда. Гъбите се нарязват и се изпържват. Към ориза се прибавят гъбите, краставичките, колбаса, 1 яйце и черен пипер. Омесва се всичко и от получената смес правим кюфтета,овалва ме ги в брашно и яйце и ги пържам. Не се разпадат и стават много вкусни.
Надявам се да съм била полезна.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 113
Цитат
Аз правих кюфтенца с ориз, но в тях нямаше картофи.
Ето ти рецептата:
една чаша ориз
1половин чаша гъби
1 глава лук
сол и черен пипер по твой вкус
2 яйца

Към свареният ориз се прибавят нарязаните на ситно и задушените с лука гъби, като поизстине сместта се добавя едното яйце. От сместта се правят кюфтенца, овалват се в яйце и брашно  и се пържат. Аз след това обичам да ги хапвам със сос от кисело мляко и чесън
И аз правих такива ,но +спанак.Станаха много вкусни.

# 4
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз ги правя като croco1, но не ги пържа, а ги пека!

# 5
  • Мнения: 22 867
Аз ги правя като croco1, но не ги пържа, а ги пека!

И при печенето ли се овалват в брашно и яйце?

# 6
  • Мнения: 327
Аз ги правя като croco1, но не ги пържа, а ги пека!

И при печенето ли се овалват в брашно и яйце?

Аз бих ги оваляла, за да не се разпаднат+повечко олио в тавичката

# 7
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз ги правя като croco1, но не ги пържа, а ги пека!

И при печенето ли се овалват в брашно и яйце?
Да, овалват се също, но се слага повече олио в сместа за кюфтенцата, за да не станат сухи отвътре.

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351

Аз бих ги оваляла, за да не се разпаднат+повечко олио в тавичката
Аз не слагам повече олио в тавичката, слагам повече в сместа на кюфтенцата!

# 9
  • Мнения: 5 475
Има и една традиционна италианска рецепта за оризови кюфтенца (копирам я от амимами  Heart Eyes)

Аранчини от Сицилия:

Продукти
500 гр ориз,грах,сварени яйца,кашкавал,сварен и сгъстен доматен сос(горе-долу с гъстотата на кетчуп),кайма,пармиджано.

Приготовление

Сварява се ориза,с сол на вкус.
Към ориза се прибавя доматеното пюре,така че да оцвети сместта в бледо червено.
Прибавя се едно-две сурови яйца за да стегнат сместта,стърже се пармиджано на вкус. Всичко това се омесва добре с ръце,така както се меси кайма.Оставя се да престои 30 мин.
През това време сваряваме и нарязваме на кубченца 3 яйца,грах 250 гр(ако е бил замразен,но може и да се ползва този от буркан или консерва),запържваме около 250 гр кайма,наряьваме на малки кубчета 200 гр.кашкавал.
От ориза който оставихме да престои оформяме топки с големина на мандарина или малък портокал.
В центъра на оризовото топче правим отвор в който слагаме малко от свареното яйце,граха,каймата и кашкавала и затваряме отвора омесвайки с ръце топчето ориз.
Когато приключим със всички топчета,ги прекарваме през разбито яйце и след това овалваме в галета.
Пържи се в дълбок съд с много олио,добре сгорещено,но без да е прекалено горещо,така че да не позволим на аранчиното да изгори повърхностно ,а да не се опече добре отвътре.Прекалено горещата температура на олиото понякога изпържва прекалено повърхността,а сърцевината си остава с неразтопен кашкавал.

# 10
  • Мнения: 115
И аз правих скоро оризови кюфтенца, станаха много вкусни. Ето и рецептата.

1ч.ч.ориз
3-4 кисели краставички / нарязани на ситно /
250-300гр гъби
250-300гр бекон, шунка или друг мек колбас / нарязан на ситно /
сол
200гр настърган кашкавал
черен пипер
2 яйца
брашно

Сварява се ориза в голямо количество подсолена вода, докато стане готов. Веднага след това се изцежда, залива се със студена вода и пак се изцежда. Гъбите се нарязват и се изпържват. Към ориза се прибавят гъбите, краставичките, колбаса, 1 яйце и черен пипер. Омесва се всичко и от получената смес правим кюфтета,овалва ме ги в брашно и яйце и ги пържам. Не се разпадат и стават много вкусни.
Надявам се да съм била полезна.

Прибавих и кашкавал, защото го бях забравила.

# 11
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Преди доста време сестра ми се опитваше да прави такива кюфтенца - наричаше ги арабски кюфтенца - това са картофени кюфтенца с плънка от ориз. Т.е. не се смесват картофите и ориза в обща маса. Получават се малко по-кръгли, а не плоски.
Мога да я питам дали още помни рецептата, но ни е трудно общуването, че е в друг град.
Пиша това, защото не видях отговор точно на въпроса - за картофи и ориз, а рецепти само за оризови кюфтенца (ей сега пак ще прочета за всеки случай).

# 12
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ами мога да ви ориентирам само в едно - като намачках картофите се получиха почти еднакви обеми от картофите и ориза. Ама пусто, преди повече от година беше, и не помня.
Направих обаче картофени по рецепта от тук. Въпросът ми е: наистина ли ако овалям кюфтетата в яйца вместо в брашно, поемат много по-малко олио. Много късно видях този съвет, а кюфтенцата ми изпиха олиото като с магия.... Tired

# 13
  • Мнения: 115
Въпросът ми е: наистина ли ако овалям кюфтетата в яйца вместо в брашно, поемат много по-малко олио. Много късно видях този съвет, а кюфтенцата ми изпиха олиото като с магия.... Tired

Понеже ги правих съвсем скоро мога да потвърдя, че като ги овалях първо в брашно, а после в яйце, въобще не съм доливала олио при пърженето. Не станаха нито мазни, нито тежки.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Преди време един познат ми разказваше, че прави такива кюфтета, но не си спомням дали картофената смес беше отвън или вътре в оризовата. Спомням си само това, че след като ги оформи, нарежда ги в тава и ги намазва само с белтък, оставя ги известно време да стегне белтъка, след това ги обръща и ги намазва и от другата страна с белтък. Като изсъхнат и от втората страна, тогава ги пържи, без да ги овалва в брашно. От белтъка не се разпадат.

Общи условия

Активация на акаунт