Бременна с колан или без?

  • 11 946
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 539
Един познат ми беше казал, че бременните жени имат право да се возят без колан, когато пътуват с кола. Вярно ли е това? Дали го пише в закона?
А катаджиите знаят ли го и дали биха ме глобили, ако се возя без колан?

# 1
  • Мнения: X
Мисля, че е вярно, но не съм 100%  сигурна.

# 2
  • Мнения: 1 937
Закон за движението по пътищата
Чл. 102. (1) Водачите на автомобили, комплектувани с обезопасителни колани, са длъжни да ги използват.
(2) Могат да не ползват обезопасителни колани:
1. бременните жени;
2. лица, чието физическо състояние не позволява употребата на колан;
3. (отм., ДВ, бр. 43 от 2002 г.);
4. (доп., ДВ, бр. 43 от 2002 г.) водачите на таксиметрови автомобили, когато са на работа и превозват пътници;
5. инструкторите - при управление на автомобила с учебна цел.


# 3
  • Мнения: 945
Какво ти дреме дали е раzрешено или не? Нали беz колн zлагаш на риск живота на детето си. Ако си с колан (който минава по стомаха ти и не пречи на бебето) и се наложи ряzко спиране, ти ще понесеш удата. Ако си беz цялата сила на удара ще е върху корема и бебето. Мислиш ли, че тогава ще те е еня кво пише в zакона?

# 4
  • Мнения: 5 539
Вердад, благодаря за закона.
Гери, аз пък си мислех, че е по-безопасно за бебето, ако майката е без колан Rolling Eyes
Ще се радвам и на други мнения в тази насока - как е по-безопасно.

# 5
  • Мнения: 2 663
Какво ти дреме дали е раzрешено или не? Нали беz колн zлагаш на риск живота на детето си. Ако си с колан (който минава по стомаха ти и не пречи на бебето) и се наложи ряzко спиране, ти ще понесеш удата. Ако си беz цялата сила на удара ще е върху корема и бебето. Мислиш ли, че тогава ще те е еня кво пише в zакона?



Подкрепям казаното от Гери

# 6
  • DE
  • Мнения: 521
Вердад, благодаря за закона.
Гери, аз пък си мислех, че е по-безопасно за бебето, ако майката е без колан Rolling Eyes
Ще се радвам и на други мнения в тази насока - как е по-безопасно.

Много интересно, никъде не намирам еднозначен отговор на въпроса кое е по-безопасно. Но виж тук:

http://www.volvocars.bg/footer/about/Safety/yourfamily/PregnancyTest.htm

и тук (даже с картинка):

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/920/63/

Явно наистина трябва да се слага колан  newsm78

# 7
  • Мнения: 1 329
Бременна жена може да слага колан, като едната лента минава над корема, другата под него. Много по-безопасно е отколкото да се вози без колан.

# 8
  • Мнения: 1 288
Бременна жена може да слага колан, като едната лента минава над корема, другата под него. Много по-безопасно е отколкото да се вози без колан.
Peace

# 9
  • Мнения: 5 539
Значи все пак ще се пътува с колан Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 2 686
Возих се и карах с колан до края на бременността. Слагах долната част под корема.

# 11
  • Мнения: 3 423
Един познат ми беше казал, че бременните жени имат право да се возят без колан, когато пътуват с кола. Вярно ли е това? Дали го пише в закона?
А катаджиите знаят ли го и дали биха ме глобили, ако се возя без колан?
като бях бременна не слагах колан,веднъж ни спря катаджия и не ни глоби Peace

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 6 289
Возих се и карах с колан до края на бременността. Слагах долната част под корема.

И аз , на по-късен етап си пъхах дланите  под  долната част на колана за да не ми стяга.

# 13
  • Мнения: 1 483
Почти цялата бременност се возих без колан,дори и сега понякога,щото забравям да го слагам(май си мисля,че още съм бременна Joy Joy Joy)

# 14
  • Мнения: 2 936
аз не слагах колан  Peace незнам как е по-добре,но мен коланът ме стягаше както и да го слагах....
полицаи са ни спирали,но като виждаха че съм бременна нямаше проблеми  Peace
 друг е въпросът че ако някой е решил да се заяжда... Rolling Eyes все пак сме в България...имам няколко случки с полицаи по време на бременността....

Общи условия

Активация на акаунт