Струва ли си да опитаме - живот на село?

  • 7 584
  • 74
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 663

Напълно съм съгласна, само искам да добавя, че ние живеем във вилната зона между  Панчарево и Кокаляне, на 20 км от центъра на София-това не пречи на мъжа ми да работи, на мен да съм всеки ден в града.Щом ще си купите и още една кола, ами супер.Няма по -хубаво от самостоятелна къща, без шум от съседи и любопитни погледи.
Да де, ама Панчарево си е в София  Simple Smile

От съвсем скоро се води квартал на София, аз живея тук вече 15 години.Пътя до центъра ми е мин.20 мин, а до Младост 10.Е стигала съм и за 9 до Патриарха, но това е друг въпрос.Когато купихме къщата бяхме само ние и още една вила с постоянно живеещи наоколо, най-близкия магазин е на километър разстояние.Та мисълта ми е ,че е същото

# 61
  • Мнения: 668
Благодаря на всички за съветите!
И така:
 - точно заради децата не искам да живея там, наистина като тръгнат на училище, на тренировки или на каквото там искат ще трябва постоянно да има човек да ги кара, а и те няма да се чувстват добре да пътуват постоянно. Просто селото няма какво да предложи на децата, дори и на 10 минути от града.Сега живеем в четиристаен тухлен апартамент в центъра на града и всичко ми е буквално на 5 минути пеша, е само ходенето до работа ми е 20 минути, но си струва.
- за мен отиването на село е крачка назад - ако ще е къща искам да е в Търново и ако сега нямам финансовата възможност да я имам, то ще си остана тук, докато се открие такава.Искам да предложа на децата ми добро образование, добра среда за живеене, искам да имат възможност да учат езици, да се занимават със спорт, а никое селско училище не предлага това.


Обкръжение - Всички се познават, всеки знае всичко за всекиго и по-клюкарско място просто няма. Мен лично това ме вбесява, не понасям всички да ми обсъждат живота. И .. свирепа селяния и безкултурие. Децата са научени да псуват от момента, в който са проговорили и родителите им се гордеят с това. Нямах приятелки, тъй като нямах с никого общи интереси. Някак си не ме вълнуват клюки за това кой какво си е купил и как има пари, ама ги крие, както и теми за крави, ниви, градини, поливане, зоб, ярма, скопяване на прасета, млеконадой и изкупуване на мляко и пр.

Това и тук е така, в малкият град всички се познават и всеки говори, така че отдавна не ми прави впечатление. Живея както си искам и както смятам за добре, без да ми пука какво казват хората (е, родителите ми още ги вълнува и заради тях се съобразявам с някои неща).

Карина, твоето предложение ми допадна много - и аз взех да приемам покупката на тази къща като инвестиция (след 2-3 г. същата ще струва към 25-30 хил. лв). Но както казах, за да я купим трябва да продадем апартамента, а аз не искам, така че засега се опитваме да продадем една къща в едно запустяло село на 50 км. от тук и останалите ще добави баща ми. Надявам се до месец да стане. Така хем ще имаме къща в близко, развиващо се село, хем и апартамента ще си оставим. А току виж след 5 г. успеем да си купим така желаната от мен къща в Търново.
Вердат, изчетох и двете теми и се убедих, че наистина взехме най-правилното решение, от гледна точка бъдещето на децата, защото какво ме бърка мен да си пътувам и да се връщам вечер вкъщи от работа, вземам душ, паля колата и към града, но заради тях не отивам.
Енвия, мерси за изчерпателният отговор. Тук също има такава мода и понеже мъжът ми е малко сноб - да не остане назад.А пък той хич не си пада по селският начин на живот и съм сигурна, че ако живее там след 1 седмица ще му писне, ама сега с приятелите само за това говорят, чертаят схеми, проекти и така..........
Били, ти пък го отписа съвсем нашият град. Не казвам, че е най-хубавият, но имам усещането, че от 2-3 г. се развива, а и пробвай някоя сутрин в 7 да караш да видиш няма ли задръствания (е, не като в София, но не е като по-рано), освен това е чист и спокоен.Освен това по всяко време може да си в Търново. А може и ние да се познаваме те децата ни почти на една възраст.
И последно - баща ми има къща тук и големият ми син през седмица е там. Много му харесва, така че е запознат с удоволствието да живее в къща.
Малко дълго стана, но исках да съм максимално изчерпателна.

# 62
  • Мнения: 668
А кой казва, че като си на село, трябва да се занимаваш с кокошки, крави, садене, поливане и прочиел Можеш да си спретнеш градинка, да си направиш кът, където лятото сутрин да си пиете кафето, на децата разни неща за забавление из двора. И най-важното ще имат чист въздух в изобилие, спокойно можеш да си ги пускаш на двора да играят. Не живея в България и трябва да ти кажа, че масова практика е хората да се изнасят от големите градове. Който има пари и кола, гледа де си купи някъде къща и там се урежда. Мисля, че и този момент ще дойде в България, просто мъжът ти е усетил тенденцията, и затова го сили на село. Едва ли му се гледат животни и му се занимава със селско стопанство. Ами знаеш ли какво ни е хубаво лятото, извадиш барбекюто на двора, направиш салатата, седнеш вечер под липата и рай. А не в панела да се душиш. В малкото село, както и в малкия град всички се познават. И в блок да живееш, съседите пак ще те клюкарстват - ако имат такава тенденция. А не съм съгласна, че на село всички деца псували от малки - твърде грубо изказване.
Най-важното е обече, вие с мъжа ти да се разберете. ако на теб не ти се живее в къща на село, просто се опитай да поговориш с него.

Божееее, ние ще сме последните хора, които ще се занимават със земеделие и гледане на животни (то и от работа няма да остава време).
Представяме си къщата точно по начина, по който си я описала - с хубав двор, хамак, да си пием вечер питието навън под звездите, а сутрин кафето на чист въздух, с големи стаи за всички, обособен детски кът навън на двора, но.... човек не може да има всичко, всяко нещо си има предимства и недостатъци и главният недостатък на тази селска идилия е липсата на перспектива за децата.

# 63
  • Мнения: 2 631
Леси Hug, т.е. какво решихте!? newsm78
Да купите къща в Правда, след като продадете другата къща, но само като инвестиция и без да се пренасяте, да живеете там!? Правилно ли разбрах? Thinking
Виж, липсата на переспектива за децата на село не го приемам като аргумент, т.к. уточнихме категорично, че децата ще ходят на градини и училища В ГРАДА, т.е. там ще е тяхната среда! Обратното ще е не крачка, а гигантски скок, назад! Wink

maselena6, подобно на вашия си представям евентуалния мой живот на село...  Peace Не звучи никак лошо!  Thinking Интересно ми е, какво е отношението на децата ви към този ваш избор - то внучето ясно, че няма думата...още!? Mr. Green

# 64
  • Мнения: 668
Да, точно така - ще си я правим лека-полека, ще видим накъде ще "задуха вятъра", ако ни хареса и видим, че има някакво бъдеще ще отидем там, ако не ще я продадем или ще я дадем под наем.
Да, и мен ме интересува как се чувстват децата на тези, които са избрали да живеят в село близо до града.

# 65
  • Мнения: 2 631
Браво, Леси, много разумно решение, според мен!!! newsm10

# 66
  • Мнения: 1 937
Да, и мен ме интересува как се чувстват децата на тези, които са избрали да живеят в село близо до града. [/color]

Децата ми до преди малко караха колело на улицата, без някой да ги наглежда (7 и 4 г.) Simple Smile Още са на двора.
Голямата днес е пропътувала около 50 км., като сутринта е станала в 7.10 ч.
Днес извънредни мероприятия няма, но утре е на английски, което означава прибиране към 16.00 ч.

Това не е аргумент в полза на преместването. Факт е, че аз и баща им сме на разположение, съобразяваме графика си с тях.
Има и човек на повикване, който е в ролята на превозвач-отговорник по деца.  Simple Smile Срещу заплащане.

Това, което казах и на Сабина, когато ме помоли да се включа в темата беше, че за мен е важно решението да се вземе заедно.
Тогава ще е добро, каквото и да е!
От сърце пожелавам успех!

Последна редакция: ср, 14 мар 2007, 13:16 от Verdad

# 67
  • Мнения: 595
Това ми е мечта.Но да е близо до града.

# 68
,децата не само,че ни подкрепиха,но и много ни насърчиха при вземането на това решение-да преместим жилището си на село.Те завършиха образованието си и сега живеят и работят в София.Идват си много по-често,отколкото преди и страхотно се кефят на тишината,зеленината,чистия въздух и изобщо...Имаме си традиции вече-винаги си правим барбекю навън,докато се пече мръвката,пийваме я винце,я биричка,я нещо по-хард и мохабетавърви като река.Това как  би могло да се случи в панелката?Когато искаме,ходим на заведение в града-само на 8 км сме.Но спокойствието и тишината са с нищо несравними.Когато се случи покрай дома ни да минат 2 коли,мъжа ми казва"Брей,какъв оживен трафик има днес!"Децата  ни не могат да си отспят-до обяд,че и повече.Внучето ми е малко,на1г9м,но щом стане,хваща си якето и започва с викове:"Айдеее"-да ходи навън.Прибира се само за спане,и то с много уговаряне.Лесно ми е да го контролирам и да си върша и друга работа,докато в блока или съм навън,или в апартамента,съответно и детето с мен.Не ме тормозят комшии-чалгаджии ,късни и неприятни не наши купони...Изобщо,много предимства.Но ще те излъжа,ако ти кажа,че отвреме навреме не тъгувам за анонимността на апартамента ни-да си влезеш,да врътнеш ключа и да си сам на чистичко.Защото в къщата много по-бързо се замърсява и чистенето си е повечко.Колкото до нежелани контакти-имаме тренинг от блока и филтрираме любопитните и навлеците,сами избираме компаниите си.А за клюките-какво ни пука,след като с тези хора така или иначе не общуваме!?

# 69
  • Мнения: 2 631
Ох, завидях ви!  Rolling Eyes
Много щастие ви желая в този уютен дом! Hug
И още внучетаааа! Laughing

# 70
Имаме още едно-момиченце,и друго на път.И аз си заблазявам!Желая същото щастие и на вас!

# 71
  • Мнения: 6 390
Не прочетох всичко, но съм съгласна с Леси  Peace
Не желая да съм шофиор или придружител на децата си следващите...хм 15 или там колко години Rolling Eyes
Спокойния живот на село е за хора с големи деца, тепърва ни предстоят градини, училища, курсове, тренировки... не бих се преместила на село, било и на 10.мин. път от града, избрахме по далечен по/малък град и се надявам всички да сме доволни

# 72
  • Мнения: 1 404
Леси,не съм го отписала града,живея си тук и даже много ми харесва,супер място е за гледане на дете именно заради близостта на Търново.Просто момичетата сравняваха селцата около София и самата София с твоя случай и затова коментирах,съжалявам ако нещо съм те обидила.Моята мечта е тухлен на центъра,направо ти завиждам HugБраво за решението,наистина си е инвестиция,да си я оправите къщата с любов  bouquet

# 73
  • Мнения: 1 403
Щом е на 10 мин. какво те спира. Можеш да водиш децата и пак да си ходиш на работа  Peace Аз бих се навила, наистина в къща е по яко  Peace

# 74
Моето мнение е категорично НЕ.  Когато купите жилище, то ще ви бъде предполагам за цял живот. Чета по-нагоре съвети, че може след време да го продаете. Защо да го правите?Решавате веднъж. Още повече, че ще си направите ремонт, ще го обзаведете по ваш вкус и всичко останало. Защо след време трябва да се местите, ако още сега го искате?
От по-голям град се преместих в село (така се стекоха нещата). Имам бебе на 6 месеца и се замислям като порасне как ще пътувам за работа. Мъжа ми ходи на работа на 12 часов график. Аз евентуално ще запона работа обща смяна. Трябват ни 2 коли, защото автобусите са много рядко. Детенцето като порасне трябва да учи. Всичките му приятелчета ще са в града. Сигурно ще иска да ходи на някакви частни уроци, да спортува вечер, да се развлича. Все трябва да гони автобусите или някой от мама и тати да я кара. Ами те са на работа!?!?
Тук имаме съседи, които живеят в много уютна къщичка с малък басейн, райграс и всичко останало. НО те са хора на около 50 години и на тях им е нужно спокойствие. Ходят на работа с двете си коли. Сина им е голям, вече семеен с бебче и живее в близкия град, в наследения от родителите си апартамента .

Общи условия

Активация на акаунт