Повечето пюрета са със захар!?

  • 3 220
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 391
Мами, досега съм давала Хип на бебка, но пък станаха много скъпи. Исках да мина към някакви други... и установих че всички имат захар - и ам-ам, и Нестле, и Ганчев, и само в Гербер не видях да има....
Иска ми се да не й давам захар?! или пък бъркам?!
Кажете какво е мнението ви по тоя въпрос?!

# 1
  • Мнения: 28
няма никакви проблеми от това да даваш пюрета на различните производители,съдържащи захар,стига да е съобразно възрастта. Това е захар,която строго отговаря на изискванията и нуждите на детето,чрез съответна преработка,на която е подложена и преминала съответно.Така,че не се притеснявай,давай спокойно примерно на Ганчев,аз и досега не съм ги спирала,а моя син е вече нагодина и половина. Карай смело,купувай разнообразни и следи месеците,отбеляцани върху етикета.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 818
В рекламната брошурка на пюрето Sunval прочетох, че не съдържали захар.

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
За съжаление почти всички съдържат захар, от която бебето определено няма никаква нужда.
Или купуваш готови и скъпи без захар, или залагаш на домашната кухня без захар... Иначе - не виждам как да избегнеш ширпотребата с масовото привикване към сладкото.

# 4
  • Мнения: 5 255
Купувам на Hipp и няма захар.

# 5
  • Мнения: 3 042
Дори и в някои на Хип има захар. Чети етикетите.

# 6
  • Мнения: 5 255
Цитат на: Павлина
Дори и в някои на Хип има захар. Чети етикетите.

Току що го направих, и в тези които съм купила няма  Wink

# 7
  • Мнения: 3 042
Браво, уцелила си ги! Не си пазя бурканчетата от плодовите пюрета да ви цитирам кои са със захар. Нещо ми се върти в главата за това от сини сливи, както и за горските плодове .... ама не съм съвсем сигурна.
Мам@, да не помислиш сега, че се заяждам с теб! И аз така си мислех по-рано, че в Хип няма - ама на - имало тук-таме.

# 8
  • Мнения: 5 255
Цитат на: Павлина
Нещо ми се върти в главата за това от сини сливи, както и за горските плодове .... ама не съм съвсем сигурна.
Мам@, да не помислиш сега, че се заяждам с теб! И аз така си мислех по-рано, че в Хип няма - ама на - имало тук-таме.

Споко - няма  Wink
Уж гледам какво купувам, ама знае ли се.
От сини сливи купих на Семпер, а горски още не съм давала.

# 9
  • Мнения: 3 042
Имате късмет, изнамерих едни бурканчета от килера - та значи със сигурност захар има в пюрето от "сини сливи", "горски плодове с ябълка", както и в "малини, боровинки и ябълка". Имам известни подозрения(по спомени), че имаше и в кайсиевото и прасковеното пюре ( тука вече не съм много сигурна, пък и няма как да проверя вече).

# 10
  • Мнения: 5 255
Цитат на: Павлина
Имате късмет, изнамерих едни бурканчета от килера - та значи със сигурност захар има в пюрето от "сини сливи", "горски плодове с ябълка", както и в "малини, боровинки и ябълка". Имам известни подозрения(по спомени), че имаше и в кайсиевото и прасковеното пюре ( тука вече не съм много сигурна, пък и няма как да проверя вече).

Благодаря ти - ще знам.
За сега не съм ги купувала тях.
Бавно въвеждам нови храни.

# 11
  • Мнения: 5 500
Цитат на: mam@
Току що го направих, и в тези които съм купила няма  Wink
А от къде си сигурна, че няма? Това, че не пише не означава, че няма!

# 12
  • Мнения: 673
Приготвяй храната сама: мнооого по-евтино е, дори от българските пюрета.

# 13
  • София
  • Мнения: 985
Не мисля, че захарта е чак такъв проблем, в разумни количества Съдържа въглехидрати, от които организмът има нужда. Задължително следи на етикетите от каква възраст могат да се дават. Това е по-важно.

# 14
  • Мнения: 1 567
Абе, Колибри, и друг път съм ти казвала, че не съм фен на готовите пюрета. Мини на домашни... поне знаеш какво даваш...
Сигурно има захар, в един или друг вид... Що ще даваш на Ели нещо, от което в тази възраст няма нужда newsm12

Позна ли ме? newsm62

# 15
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Mila77
Не мисля, че захарта е чак такъв проблем, в разумни количества Съдържа въглехидрати, от които организмът има нужда. Задължително следи на етикетите от каква възраст могат да се дават. Това е по-важно.
Захарта Е проблем, естествено! Въглехидрати има от толкова много храни да се набавят, най-малко от захарта!

# 16
  • Мнения: 5 255
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: mam@
Току що го направих, и в тези които съм купила няма  Wink
А от къде си сигурна, че няма? Това, че не пише не означава, че няма!

Е хубава работа сега - разбира се че вярвам на това, което пише на етикетите.
Все пак фирмата Hipp е име и се е наложила на пазара, не от оня ден  Crossing Arms
Цитат на: бубулечка
Приготвяй храната сама: мнооого по-евтино е, дори от българските пюрета.

В момента не комернирам - скъпо-евтино.
Купувам готови на Hipp. Детето ги харесва.

# 17
  • Мнения: 1 793
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: Mila77
Не мисля, че захарта е чак такъв проблем, в разумни количества Съдържа въглехидрати, от които организмът има нужда. Задължително следи на етикетите от каква възраст могат да се дават. Това е по-важно.
Захарта Е проблем, естествено! Въглехидрати има от толкова много храни да се набавят, най-малко от захарта!


съгласна съм. наистина захарта е проблем. никаква захар и сол до една годинка - така мисля аз и така правя. поради тази причина сама му приготвям пюретата.

# 18
  • Мнения: 6 243
Била съм там, където се правят българските пюрета. Такова нещо няма да купя никога, камо ли за детето.

Заради добавките от захар и нишесте предпочитам всичко да правя домашно. Като няма сезонни плодове и зеленчуци, има замразени.

# 19
  • Мнения: 5 500
Цитат на: mam@
Е хубава работа сега - разбира се че вярвам на това, което пише на етикетите.
Все пак фирмата Hipp е име и се е наложила на пазара, не от оня ден  Crossing Arms

Е, добре де. Като искаш вярвай. Аз пък не вярвам. И за това готвя аз, така поне знам какво има със сигурност вътре.

# 20
  • out of space
  • Мнения: 8 573
А ако бебето пие водата си със захар, проблем ли това, че и в пюретата има захар?

# 21
  • Мнения: 1 391
не те познах... я се разкрий  #Silly
А пък много ми се иска вече да правя домашни - дайте ми инструкции....в  тая пуста нитратна зима с какво да готвя!?
Детето няма само картофи да яде, я?! Нямам никакви домашни провизии... затова ХЕЛП! Събирам гениални идеи за бебешки манджи.... Така де... и аз мога да готвя! хм!

# 22
  • Мнения: 1 567
Цитат на: Erica
А ако бебето пие водата си със захар, проблем ли това, че и в пюретата има захар?


Честно казано, според мен ДА. Най-добре е да се дава чиста водица. Аз поне така правя.  Laughing И тя не се възмущава...
И това даване на водичка със захар е виждането на нашите прабаби, когато са давали водичка, докато им дойде кърмата. Основната цел е била бебето да не се обезводни.
Елпида беше 5 месеца на кърма и добавка от адаптирано мляко.  Embarassed Ми не съм й давала въобще вода. Предлагала съм да, но тя категорично отказваше..

# 23
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: veselinap
Цитат на: Erica
А ако бебето пие водата си със захар, проблем ли това, че и в пюретата има захар?


Честно казано, според мен ДА. Най-добре е да се дава чиста водица. Аз поне така правя.  Laughing И тя не се възмущава...
И това даване на водичка със захар е виждането на нашите прабаби, когато са давали водичка, докато им дойде кърмата. Основната цел е била бебето да не се обезводни.
Елпида беше 5 месеца на кърма и добавка от адаптирано мляко.  Embarassed Ми не съм й давала въобще вода. Предлагала съм да, но тя категорично отказваше..


Да, да, да- така е! Ноооо няколко пъти пробвах на Юли да му дам вода без захар и така се мръщиии, изобщо не я хареса, та съм принудена да слагам захар. На адаптирано мляко е и пие около 120 мл вода на денонощие.

Елпида? Жестоко име, много ми харесва!

# 24
  • Мнения: 1 567
Цитат на: Collibri
не те познах... я се разкрий  #Silly
А пък много ми се иска вече да правя домашни - дайте ми инструкции....в  тая пуста нитратна зима с какво да готвя!?
Детето няма само картофи да яде, я?! Нямам никакви домашни провизии... затова ХЕЛП! Събирам гениални идеи за бебешки манджи.... Така де... и аз мога да готвя! хм!


ЕЕЕ, Айез Седай съм бе  love001 , но тук влизам с името си - Веселина. Влез във форума "Захранване на бебето и детето" - там има закована тема с рецептички. Аз вече ги свалих и смятам да ги следвам.

Хехе, днес дадох за пръв път настъргана ябълка. Много й хареса... Утре пак, но малко повече... Ей порастнахме вече... Laughing  Laughing

# 25
  • Мнения: 1 391
Цитат

Елпида

познах те по бебето, Айез!!  Grinning
айде казвай какви ги бъркаш?  Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 1 391
Цитат

Хехе, днес дадох за пръв път настъргана ябълка. Много й хареса... Утре пак, но малко повече... Ей порастнахме вече... Laughing  Laughing

Вчера се пробвах с настъргана ябълка....такива физиономии ми направи... и почна да се дави - все е дно ще повръща.... че направо се шокирах, и направих ябълката на сок.... хм.... не знам, дали не й хареса консистенцията или просто й беше странно?! Ти как мислиш!? Елпида лесно ли я погълна?!

# 27
  • Мнения: 1 391
Айез, сложи някоя снимка на Елпида да я гледкаме  Heart Eyes

# 28
  • Мнения: 3 042
Вкъщи имам доста рекламни материали за бебешки работи - та в някои пюрета на Фрутек няма захар -
пюре от ябълки - не съдържа рафинирана захар
пюре от круши, пюре от банани, пюре от  ябълки и вишни, пюре от кайсии и круши, пюре от ябълки, банани, портокали и соя - не съдържат изкуствена захар.
С този списък съм далеч от мисълта да правя реклама на Фрутек, Съни не ги е опитвал даже. Просто преписвам това, което пише на рекламния материал.

# 29
  • София
  • Мнения: 985
Цитат на: Collibri
тая пуста нитратна зима с какво да готвя!?
Детето няма само картофи да яде, я?! !


Аз купувам замразени - грах, чушки, зелен боб, карфиол брюкселско зеле и т.н.,  каквото се сетиш и е подходящо за възрастта ви. Има много голям избор в големите супермаркети.  Мисля, че още продават и тикви по пазарите. Аз купувам цяла и я замразявам.

# 30
  • Мнения: 1 567
Да, защото беше изгладняла зверски. Пак съвет от мойта приятелка. Захранването да е няколко мин преди млякото... Stuck Out Tongue
И така направих... Но иначе много й хареса... даже искаше още,, но аз не посмях... Абе голяма е терца...

Ще сложа...  Stuck Out Tongue  Stuck Out Tongue  Stuck Out Tongue - работя по въпроса.... Flutter

# 31
  • Мнения: 1 391
Цитат


Аз купувам замразени - грах, чушки, зелен боб, карфиол брюкселско зеле и т.н.,  каквото се сетиш и е подходящо за възрастта ви. Има много голям избор в големите супермаркети.  Мисля, че още продават и тикви по пазарите. Аз купувам цяла и я замразявам.

тамън това щях да питам - откъде да ги взимам тези продукти.. но тази идея ми хареса

и още - прочетох кърмаческия сайт за готвене


Замразяване на кубчета

Зеленчуците се измиват, обелват и нарязват. Сваряват се поотделно или смесени, в зависимост какво искате. Докато са топли, се пюрират с пасатор, насипват се във формички за лед и се слагат за няколко часа във фризера. След като замръзнат, се изваждат, разпределят се по торбички и се надписват (съдържание и дата). Когато искате да размразите, вадите от предната вечер желаните зеленчуци, и ги оставяте в подходящ съд в хладилника да се размразят. На следващия ден ги притопляте и ако се нагала, ги пюрирате отново. Сложете добавки по вкуса на детето (кърма, мляко, сметана, сирене).
По същия начин можете да приготвите месо, зеленчуков и месен бульон на кубчета, които да размразявате и да смесвате с храната на детето.

Въпросът ми е  - замразените кубчета да ги редя в пликчета .. .и после само по едно ли да вадя ... няма ли да се залепят едно за друго... По тая логика може и в пластмасови кутии за фризер да ги сложа, нали?

и също зелените подправки - стават ли за 6 месечно? Имам замразен магданоз и копър от лятото.... предполагам трябва да са пресни / а не изсушени/ подправките!?!

Ау, как се амбицирах да готвя!  Grinning

# 32
  • Мнения: 3 146
само едно уточнение - захарта е вредна само ако се прекалява с нея.В разумни количества е абсолютно необходима.

# 33
  • Мнения: 1 391
така е, но захар се съдържа в плодовете.. дали е достатъчна само тя?! Тъй като Ели още не пие вода... т.е. отникъде не поема захар... освен от плодовете Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 1 391
Стигнах до следния въпрос:
Защо се слага захар в пюретата - защото е необходимо за бебетата?!?! или за да станат по-вкусни и ядливи?!?!

 #Crazy

# 35
  • Мнения: 6 206
Въобще не може да става сравнение между плодовата захар и бялата рафинирана.
Че бялата захар е полезна го чувам за пръв път. Напротив тя се преработва трудно от организма. Не съм специалист да обясня, но съм го чела в много книги, включително и от БГ автор - Лидия Ковачева. Бялата захар е неполезна/вредна/ за възрастен, камо ли за бебе...
Но пък от друга страна, ако детето ви ще яде захар на по-късен етап, не виждам защо да не хапва и от бебе.
Лично аз не консумирам захар, бебето ми е яло в минимални количества кафява нерафинирана, друга няма и да види. Подсладеният вкус му е непознат, а апетит в никакъв случай не му липсва.
Но всеки решава сам за себе си.

# 36
  • Мнения: X
Цитат на: PoliaSp
Въобще не може да става сравнение между плодовата захар и бялата рафинирана.
Че бялата захар е полезна го чувам за пръв път. Напротив тя се преработва трудно от организма. Не съм специалист да обясня, но съм го чела в много книги, включително и от БГ автор - Лидия Ковачева. Бялата захар е неполезна/вредна/ за възрастен, камо ли за бебе...
Но пък от друга страна, ако детето ви ще яде захар на по-късен етап, не виждам защо да не хапва и от бебе.
Лично аз не консумирам захар, бебето ми е яло в минимални количества кафява нерафинирана, друга няма и да види. Подсладеният вкус му е непознат, а апетит в никакъв случай не му липсва.
Но всеки решава сам за себе си.


Аааааайде моля ти се - "няма да види" а като тръгне на училище и заръфа шоколадите...или, когато някой съученик го почерпи за рожден ден ще му връща бонбончето, че е вредно. Ти никога ли не си яла сладолед, паста, шоколад, не си пила никакви безалкохолни, или сокове, та разправяш, че захар не ядеш. Вредна била - ами то всичко прекалено е вредно. Защо тогава за жълтеницата пият вода със захар, защото е вредна ли. Не, че е добре да се тъпче със захар, обаче мами вие направо сте полудели с чистотата и взискателността към бебешката храна. Просто някой изказвания граничат с лудост.

Това си е мое мнение, не очаквам да го споделите.  newsm50

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Цитат на: pandora
Цитат на: PoliaSp
Въобще не може да става сравнение между плодовата захар и бялата рафинирана.
Че бялата захар е полезна го чувам за пръв път. Напротив тя се преработва трудно от организма. Не съм специалист да обясня, но съм го чела в много книги, включително и от БГ автор - Лидия Ковачева. Бялата захар е неполезна/вредна/ за възрастен, камо ли за бебе...
Но пък от друга страна, ако детето ви ще яде захар на по-късен етап, не виждам защо да не хапва и от бебе.
Лично аз не консумирам захар, бебето ми е яло в минимални количества кафява нерафинирана, друга няма и да види. Подсладеният вкус му е непознат, а апетит в никакъв случай не му липсва.
Но всеки решава сам за себе си.


Аааааайде моля ти се - "няма да види" а като тръгне на училище и заръфа шоколадите...или, когато някой съученик го почерпи за рожден ден ще му връща бонбончето, че е вредно. Ти никога ли не си яла сладолед, паста, шоколад, не си пила никакви безалкохолни, или сокове, та разправяш, че захар не ядеш. Вредна била - ами то всичко прекалено е вредно. Защо тогава за жълтеницата пият вода със захар, защото е вредна ли. Не, че е добре да се тъпче със захар, обаче мами вие направо сте полудели с чистотата и взискателността към бебешката храна. Просто някой изказвания граничат с лудост.

Това си е мое мнение, не очаквам да го споделите.  newsm50

Пандора, чакай малко сега имате време до училище. Само на 4-ри месеца сте. Няма нужда отсега да стягаш ученич4еската чанта. Има огромна разлика м/у организма на едно бебе и едно дете на 7 години. Сладкото вдига инсулина и не е много полезно...абе храни го  с каквото искаш. Мързи ме да обеснявам!

# 38
  • Мнения: X
Цитат на: DEianaZ
 Пандора, чакай малко сега имате време до училище. Само на 4-ри месеца сте. Няма нужда отсега да стягаш ученич4еската чанта. Има огромна разлика м/у организма на едно бебе и едно дете на 7 години. Сладкото вдига инсулина и не е много полезно...абе храни го  с каквото искаш. Мързи ме да обеснявам!


Съгласна съм, не мисля, че е полезна, просто не ми допадат крайните изказвания. Всяка майка си знае най-добре и прави най-доброто за детето си, просто ме учудва крайното анатемосване на ред неща из форума, с които /или без които/ човечеството, така или иначе, си съществува. Не се заяждам, някой да не си помисли, че му давам акъл кое е правилно и кое не, просто споделям.

# 39
  • Мнения: 6 206
Цитат на: pandora

Аааааайде моля ти се - "няма да види" а като тръгне на училище и заръфа шоколадите...или, когато някой съученик го почерпи за рожден ден ще му връща бонбончето, че е вредно. Ти никога ли не си яла сладолед, паста, шоколад, не си пила никакви безалкохолни, или сокове, та разправяш, че захар не ядеш. Вредна била - ами то всичко прекалено е вредно. Защо тогава за жълтеницата пият вода със захар, защото е вредна ли. Не, че е добре да се тъпче със захар, обаче мами вие направо сте полудели с чистотата и взискателността към бебешката храна. Просто някой изказвания граничат с лудост.

Това си е мое мнение, не очаквам да го споделите.  newsm50

Лично аз не виждам себе си като полудяла  #Silly .
Не не ям ни паста, ни сладолед, ни безалкохолно сладко пия.... Защото не са ми вкусни. Такъв ми е вкусът. Като малка заради заболяване, чието последствие е свързано точно с преработването  от организма на захар, не са ми давали бяла захар с години, за което към днешен ден съм доволна много. Резултатът е, че не обичам изкуствено подсладено нищо, този вкус ми е чужд... И ми е много добре. Шоколади не съм ръфала, като са ме почерпели с бонбонче не съм го яла, просто защото не ми е било вкусно. Доказано е, че вкусът и хранителните навици на човек се оформят първите няколко години. Аз предпочитам детето ми да яде пресни плодове и зеленчуци и това и ще му давам.
Колкото до жълтеницата, педиатрите, които аз познавам, препоръчват глюкоза/лавулоза. Това бяла захар във вода за бебе го има единствено в нашата действителност.
Аз също не очаквам да споделиш моето мнение, което въобще не ме притеснява. Все пак сладкарската, кока кола и тн.т. индустрии са нещо огромно и ако всички са като мен, обречени са на фалит.

# 40
  • Мнения: X
Ок, незнаех, че си имала проблем, надявам се не си останала с негативно отношение към поста ми.  friendship

# 41
  • Мнения: 1 517
Аз в началото също не исках да давам захар, но в такъв случай трябва всичко сама да приготвям, а нямам нито зеленчуци във фризер, нито плодове (освен ябълки), а понякога нямам и време да приготвям и предпочитам да дам готово. Каши също не винаги мога да сваря сама, пък и беба не винаги ми ги харесва... така че пак готови й давам. От доста време яде и бисквитки, понеже все иска да гризе нещо и не знам какво друго да й дам... Уж всички неща, които й давам, са предназначени за бебета, но всичките имат захар. За плодовите пюрета на Ганчев да не говорим - някои са прекалено сладки и за мен. А Хип си бяха скъпи и преди, а сега са им увеличили цените, не се и намират при нас... Абе въобще трагедия.

Я кажете, за зеленчуковите пюрета ясно, а плодове какви давате сега (пресни)? Аз имам ябълки от свеки, от време на време вземам и банани - но вече на беба й омръзнаха (не че и ябълкте яде много).  Sad Какви други плодове давате?

# 42
  • Мнения: 1 567
Цитат на: pandora

Не, че е добре да се тъпче със захар, обаче мами вие направо сте полудели с чистотата и взискателността към бебешката храна. Просто някой изказвания граничат с лудост.


И напълно обяснимо, според мен. newsm53 Всичко, което консумираме си е чиста химия. Защо да подлагаме и крехкия бебешки организъм? Неизбежно е, да. Но доколкото зависи от възможностите ми, винаги ще дам и предпочета дом. приготвени пюрета, вода без захар и т.н.

Тук вече се прие ЗАКОН за храните, които трябва да се предлагат в училищната лавка. И познай кои са забранените "храни" - всички видове кроасани в опаковка, вафлички, шоколадчета, чипсове, захарни пръчици, бонбони, сандвичи със салами и т.н. Явно разните му там лекари, диетолози, педиатри и т.н нещо са имали в предвид Laughing  Laughing

# 43
  • Мнения: 5 500
Цитат на: veselinap
Тук вече се прие ЗАКОН за храните, които трябва да се предлагат в училищната лавка. И познай кои са забранените "храни" - всички видове кроасани в опаковка, вафлички, шоколадчета, чипсове, захарни пръчици, бонбони, сандвичи със салами и т.н. Явно разните му там лекари, диетолози, педиатри и т.н нещо са имали в предвид Laughing  Laughing


Къде е това тук?

# 44
  • Мнения: 1 567
Сорри, мдааа понеже момничетата от дирника знаят, без да искам се отплеснах... newsm03
Ами в Гърция...
наистина, особено стриктно се спазва в училищата до 6 клас. Един ден гледах едно публицистично предаване с диетолози, педиатри. лекари, кардиолози и т.н - категорични бяха, че на една голяма гама готови храни и лакомства трябва да се лепнат етикети като на цигарите..."еди кое си убива", "опастност от рак" и др. Без майтап... newsm53

# 45
  • Мнения: 1 391
егати света стана.... човек да го е страх да диша....

 Rolling Eyes  ooooh!  Tired

# 46
  • Мнения: 3 146
За Гърция това наистина ми звучи странно - че те дори не слагат на етикета кое ядене колко калории има..........
А за захарта - не е нужно да се чака до училище - писала съм го и друг път - до 1 -2 години се започват снаксове, чипсове, вафли, бонбони, газирано  и др. подобни. от които отърване няма.И ще ядат пясък, и ще си тикат мръсните ръце в устата и още много неща ще правят, от които щом сте с подобни "инкубаторски" наклонности косичките ви ще щръкват.
Меденката като си хапва чат - пат от витамините и сухата храна на котката досега аз трябваше сигурно да се грънма.Поне гледам от витамините косата и се сгъсти и доби блясък  #Milti

# 47
  • Мнения: 5 500
Бе, mama kenga почват снаксове и чипсове ако ти й ги дадеш! Снощи бяхме на гости на етървата и девера и се оплакват, че малката им не щяла да вечеря. Ами как ще ще, като на масата имаше кашкавалени солети и бисквити и тя волно си хрупаше от тях. Та да не иска и Цецо й казах да ги прибере. А, и предната вечер повръщала в 4 сутринта два пъти. Що? Мислили, мислили и стигнали до извода, че много е яла. Защото м/у храненията яде боклуци и после я карат насила да яде ядене и тя повръща #Shocked  #Shocked  #Shocked
Та мисълта ми е, я в кофата всички боклуци и да видим как ще се започнат всички вафли, бонбони и газирани, и детето ще се храни нормално.
Не се вманиячавам толкоз и не го държа под капак Цецо, той даже заляга от време на време по земята и ближе пода, като сме на вън гумите на колата Twisted Evil , тъй че съм далеч от мисълта, че ще е стерилно дете. То и не трябва да бъде такова.
И е от ясно по ясно, че когато не ти е пред очите не мож го опази от някои неща, но мисълта ми е да е колкото може по-късно.

# 48
  • Мнения: 1 567
Цитат на: mama kenga
За Гърция това наистина ми звучи странно - че те дори не слагат на етикета кое ядене колко калории има..........


Ти пък как да не слагат. На всеки етикет чинно си пише. newsm53
А колкото до изследователските наклонности на дечковците.... е и моят е ял пясък, че и фасове от градинката е опитвал... Weary. Снаксове, чипсове и т.н гадости, дори и сега 12 год. рядко купува. Поне се радвам, че удържа фронта. А това дали ще започне едно бебе да консумира изброената гнъс на 1-2 год зависи само и изцяло от родителите. Ела да ги видиш половината съученици на сина ми. Ми те са колкото мен на кг, а аз съм раждала и все още съм си дебеличка. newsm62  newsm45 . Ти виждала ли си каква картинка са децата по плажовете, момченца с гърди колкото мойте... Тъжно и страшно... newsm61  newsm45  newsm61 И единственото обяснение е неправилното хранене - чипсове, хамбургери, пържени картофи и т.н
Айде преставам, че започвам да звуча като даскалица. И ставам досадна, за което извинете ме... Embarassed

# 49
  • Мнения: 3 146
На мен просто са ми смешни тези безкрайни дебати кое е полезно и кое не и какво е казала СЗО..И това безкрайно вторачване във всяка молекула на всяка храна , както и на начина й на приготовление.
Добре, ами ако след 1-2 години Цецо започне да посяга и да иска да яде месо - какво ще направиш?
Изобщо не казвам, че поощрявам Теди да яде боклуци, ама ако се случи и я почерпят - ами да хапне, нищо няма да й стане.Умереност, това искам да кажа.

# 50
  • Мнения: 3 146
Веселина
Такива са ми наблюденията от гръцките стоки , които се продават в България.аз винаги търся кое колко калории има и ако стоката е от Гърция просто не намирам тази инфо.
А дебело дете не е приятна гледка наистина.То и дебел човек също, ако си помислиш...........

# 51
  • Мнения: 5 500
Цитат на: mama kenga
На мен просто са ми смешни тези безкрайни дебати кое е полезно и кое не и какво е казала СЗО..И това безкрайно вторачване във всяка молекула на всяка храна , както и на начина й на приготовление.
Добре, ами ако след 1-2 години Цецо започне да посяга и да иска да яде месо - какво ще направиш?
Изобщо не казвам, че поощрявам Теди да яде боклуци, ама ако се случи и я почерпят - ами да хапне, нищо няма да й стане.Умереност, това искам да кажа.

Ми не съм такъв дзвер да му го изтръгна от ръцете, де. Ама няма и аз да му купя нещо от горепосочените и да му го дам в ръцете. Т`ва ми беше думата. ОК разбрахме се People Angel

# 52
  • Мнения: 5 246
Аз много се чудя как са ни отгледали едно време  Thinking
И как сме пораснали и сега деца гледаме,мъка,мъка  #2gunfire

# 53
  • Мнения: X
Цитат на: Radina
Аз много се чудя как са ни отгледали едно време  Thinking
И как сме пораснали и сега деца гледаме,мъка,мъка  #2gunfire


Ми дефектни сме всичките  Mr. Green  Mr. Green
И аз това викам - всичко прекалено е вредно.

# 54
Ох, направо смешно ми стана. Разбирам желанието на някои майчета децата им да се хранят здравословно, но моля ви- не се заричайте какво би яло детето ви след година или две. По площадките масово се яде зрънчо, кроасани, близалки, шоколади....да не изреждам. Айде да видим като писне детето, че иска и то какво ще направите? Или 1. трябва да го махнете от там, за да не гледа, което не значи, че ще спре да реве, 2. няма да му купите, но то ще обикаля и ще яде от пликчетата на другите деца 3. ще се предадете и ще му купите...
От личен опит ви казвам- и през трите етапа сме минали.

# 55
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ей този горния гост съм аз......

# 56
  • Мнения: 1 567
Цитат на: mama kenga
Веселина
Такива са ми наблюденията от гръцките стоки , които се продават в България.аз винаги търся кое колко калории има и ако стоката е от Гърция просто не намирам тази инфо.
А дебело дете не е приятна гледка наистина.То и дебел човек също, ако си помислиш...........


Ми, доколкото знам, когато една стока е внесена в Б-я по закон трябва да има етикет, на български език, със състава на храната, производител и вносител. Поне нещо такова ми се върти в главата.... Знам ли...
А за гледката на дебелия човек, хехехее аз знам най-добре. Особено когато се погледна в огледалото в банята... newsm03

# 57
  • Мнения: 1 567
Цитат на: Anonymous
Ох, направо смешно ми стана. Разбирам желанието на някои майчета децата им да се хранят здравословно, но моля ви- не се заричайте какво би яло детето ви след година или две. По площадките масово се яде зрънчо, кроасани, близалки, шоколади....да не изреждам. Айде да видим като писне детето, че иска и то какво ще направите? Или 1. трябва да го махнете от там, за да не гледа, което не значи, че ще спре да реве, 2. няма да му купите, но то ще обикаля и ще яде от пликчетата на другите деца 3. ще се предадете и ще му купите...
От личен опит ви казвам- и през трите етапа сме минали.


бъркаш, има и 4 вариант: - вадиш домашно направена курабия, соленка и въпросът приключва. Също от личен опит  newsm03

# 58
  • София
  • Мнения: 9 457
Досега само два пъти купих плодово пюре на Лора и наистина само на едното пишеше без захар. ябълка с морков на Ам-ам.
Другото си се водеше 'обогатено'-(имаше си захарчица доволно) тиква +морков и наистина бебката го хареса много повече. Thinking

# 59
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: veselinap
Цитат на: Anonymous
Ох, направо смешно ми стана. Разбирам желанието на някои майчета децата им да се хранят здравословно, но моля ви- не се заричайте какво би яло детето ви след година или две. По площадките масово се яде зрънчо, кроасани, близалки, шоколади....да не изреждам. Айде да видим като писне детето, че иска и то какво ще направите? Или 1. трябва да го махнете от там, за да не гледа, което не значи, че ще спре да реве, 2. няма да му купите, но то ще обикаля и ще яде от пликчетата на другите деца 3. ще се предадете и ще му купите...
От личен опит ви казвам- и през трите етапа сме минали.


бъркаш, има и 4 вариант: - вадиш домашно направена курабия, соленка и въпросът приключва. Също от личен опит  newsm03


хахаха...при нас не минават тия- щерката иска точно това, което ядат и другите деца!

# 60
  • Мнения: 5 246
Хип,Гербер и др. са без захар защо не давате от тях  Confused:
Ако купувате на Ганчев и Ам-Ам така ще е,те имат захар  Simple Smile И Хаме са със захар,но пък някои от тях са много вкусни  Simple Smile

# 61
И аз съм за домашно приготвените храни. Даже се чудех дали да не задам въпрос по тази тема. Някъде ми беше попаднала информация, че една майка е осъдила една от фирмите /sorry/ не помня коя точно затова, че лъжат че храните им не съдържат "подобрители"-аромати,бои,подсладители ......https://[list][b][/b][/list:u]

# 62
Много моля, обяснете ми защо след като отговарям чрез "НОВ ОТГОВОР" ме регистрира като гост а аз не съм! Зная, че тук не е място за тези въпроси, но нечовешки се изнервям от тази си невъзможност!!!

# 63
  • Мнения: 1 391
еми, ето.... днес направих домашно приготвено картофено пюре---- както пише в темата с рецептите... на кубчета, сварих, пасирах.... добавих и малко лук при варенето /нали можело/.... Е, на цвят стана супер... добавих и малко кърма, и малко студено пресован зехти....

Бебка щеше да си "изплюе червата" /извинете за израза.... явно й беше толкова гнусно... че просто беше жалка картинка... плюеше, крещеше, пищеше, щом успея да натикам нещо в устата правеше опит за повръщане... давеше се... направо се изплаших че няма да може да се отдави.....

И явно е от вкуса.... ПРеди съм давала само на ХИП и никога не е била с такива реакции.....

В немощта си, добавих малко пюре от банан и праскова - да го овкуся... да стане уж по -сладко.... същата реакция.... добавих и малко пюре от моркови на ХИП.... същото.... е, накрая се предадох и я накърмих.... а моята гозба остана неизядена.... остава аз да си я изям...

НЕ знам как ще я накарам да яде домашно приготвено... но засега продължаваме явно с купешките - е, аз всеки път ще пробвам и с домашното... ама такава отврат... страх ме е да не се отврати детето от храната.... такива реакциии... ум да ти зайде....  #Cussing out

# 64
  • Мнения: 488
Ами явно сама можеш да си направиш сега извода защо им слагат захар на купешките пюрета!
И естествено, че ще плюе милата Ели, като е свикнала на Хип...нямали били захар...въобще не им вярвам нито на етикетите, нито на нищо. Една храна не може да се запази, без да й се слагат някакви консерванти и подобрители, макар и в минимални количества, била тя и за деца....
Вкусът се възпитава, ето защо е добре първо да дадеш на детето храната в нейния най-чист вид, може да не му хареса първия път, защото е нещо непознато, а то е свикнало само с вкуса на кърмата. Впоследствие свиква. При нас мръщенето беше само на първата лъжица, после почва да си лапа и даже се изнервя като се бавя!
Естествено, ако му дам пюре от банан и пюре от картофи, ще предпочете първото...., но именно затова се започва с неща, които не са сладки.
Изцяло поддържам момичетата по-горе, че можеш да предпазиш детето си от боклуците, които се продават и ядат масово, но само ако култивираш у него вкуса към истинска храна!
Не се вманиачавам, просто е въпрос на желание и усилие да направиш нещо, или да си кажеш: "Защо ли ще се мъча, като така и така после ще ръфа вафли..."
Това зависи изцяло от нас и никой друг!

# 65
  • Мнения: 6 206
Напълно съм съгласна с теб, miaou!
Пак казвам, детето ми има засега невероятен апетит, яденето му е изцяло натурално и приоготвено от мен, неувкусено допълнително със сол или захар. Преди съм слагала малко кафява захар, но постепенно я махнах напълно.
Collibri, не се отчайвай! Не бутай допълнително вкусове, съвсем ще се обърка детето. Махни лука като за начало, остави само картофчето с повече кърма, после намали кърмата за сметка на картофа.

# 66
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Цитат на: PoliaSp
Махни лука като за начало, остави само картофчето с повече кърма, после намали кърмата за сметка на картофа.

Първите дни можеш да смесваш с купешки пюрета, понеже така си го свикнала. 1:1, и постепенно намаляваш купешкото.
Другия вариант е да й спреш твърдата храна за седмица-две и после пак да дадеш, но вече домашна. Аз направих така, когато се оказа, че готовите инстантни каши със страшно много захар я карат да ги предпочита пред натуралните домашни - спрях за известно време, после пак започнах да давам (нормално, не по лъжичка-две, понеже е вече захранена) домашни пюрета без захар. Винаги ги е яла с удоволствие; впоследствие започна да се мръщи на много от готовите пюрета, а да яде моите творения безотказно Wink

# 67
Ne sam saglasna,4e v puretata na HIPP ima zahar.V niakoi ima-no tia e plodova,a ne biala rafinirana.Osven tova na vsi4ki pi6e,4e ne sadarjat konservanti i ocvetiteli.A tova 4e hranata se zapazva i bez tiah-ami vie kato si prigotviate doma6ni konservi  za zimata da ne bi da im slagate konservanti,4e da se zapazvat po-dalgo???!!!

Sorry za latinecata

# 68
  • Мнения: 1 391
аз не съм се отказала хич даже.... просто се радвам че се усетих вече... и ще се боря да проеде на мама манджичките!
Почвам да смесвам онтачало... и се надявам лека полека да прояде...
Пък и се съмнявам в лука.... вероятно той не й е харесал ... то направо си мирише на лук.... Ама и аз с целия си акъл... набутах 3 картофа да се сварят и половин малка глава лук да се вари с тях... за да има и за друг път.... да приготвя по-голяма доза.... защото мноооого ще й хареса на мама пюрето  Laughing ....
Следващия път ще й направя една мноооого малка дозичка, пък да видим тогава какво и как ще става... хм! ooooh!

# 69
  • Мнения: 488
Цитат на: gost
Ne sam saglasna,4e v puretata na HIPP ima zahar.V niakoi ima-no tia e plodova,a ne biala rafinirana.Osven tova na vsi4ki pi6e,4e ne sadarjat konservanti i ocvetiteli.A tova 4e hranata se zapazva i bez tiah-ami vie kato si prigotviate doma6ni konservi  za zimata da ne bi da im slagate konservanti,4e da se zapazvat po-dalgo???!!!

Sorry za latinecata


Разликата между домашното производство и хранителната индустрия е от небето до земята!
Когато си приготвяш консервите вкъщи всичко се прави на момента, затваря се и се ВАРИ. А я си представи сега една  консервна фабрика, била тя и за детски храни - работи се с огромни количества продукти, които докато стигнат до затварянето им в мъничкото бурканче, отдавна са изгубили повечето си ценни хранителни качества, особено плодовете. Нали знаеш на какво заприличва една ябълка 2 минути след като я обелиш и нарежеш?
Освен това - пробвай едно домашно приготвено пюре и едно купено, разликата във вкуса е огромна! И откъде идва тя?
Не искам да звуча войнствено, просто на нас ни е бедна фантазията докъде могат да стигнат хранителните гиганти в борбата си за печалба - дори и до това да те уверяват, че всичко е екологично чисто и натурално....нали така се печелят купувачи. Нищо няма да му стане на детето като яде готовите пюрета, те наистина са улеснение за майките, но жалко е, че така се изгражда един вкус, който впоследствие ни прави роби точно на тази хранителна индустрия...

# 70
  • Мнения: 1 391
чак роби......
 и мен са ме хранили с пюрета като малка /много ги обичах, даже помня вкуса им/.... ама сега да видиш как обичам домашно готвено!
не мога да кажа че вкуса ми като малка се е запазил

# 71
Spor niama,4e doma6no prigotvenoto e po-vkusno ot kupe6kite.Vsa6tnost za men e taka,makar 4e bebeto mi ne pravi razlika.Plodovite pureta specialno na HIPP sa dopalnitelno obogateni s vit.C imenno za6toto toi se zargrajda barzo.No za jelen4ukovite pureta ne vijdam koe moje da se razgradi po-barzo ot tova v doma6no prigotvenite.I dvete minavat termi4na obrabotka.6to se otnasia do BIO-ka4estvoto mislia,4e pri edin gigant kato HIPP to naistina e garantirano,za razlika naprimer ot tova,deto kupuva6 ot pazara-zelen4uci s nitrati ili meso s neisen proizvoditel i ka4estvo.

# 72
  • Мнения: 1 567
Цитат на: miaou

Разликата между домашното производство и хранителната индустрия е от небето до земята!
Когато си приготвяш консервите вкъщи всичко се прави на момента, затваря се и се ВАРИ. А я си представи сега една  консервна фабрика, била тя и за детски храни - работи се с огромни количества продукти, които докато стигнат до затварянето им в мъничкото бурканче, отдавна са изгубили повечето си ценни хранителни качества, особено плодовете....


абсолютно съгласна. А и не мога да си представя, че старателно измиват всеки плод или заленчук......
Абе аз от край време съм адски придричива към бебешките буркани, както и тези за възрастни.... newsm12

# 73
  • Мнения: 1 517
Поне в началото аз мисля, че е по-добре да се дават готови пюрета, заради по-фината консистенция. Аз започнах да правя домашни пюрета съвсем от скоро, когато вече Маринка може да яде по-груба храна. Колкото и да се мъча, с каквото и да ги пасирам, определено не стават така фини като купените.
И наистина, ако е вярно, че пюретата на Хип са от био-екологично производство, бих ги предпочела пред домашните, защото не знам какви зеленчуци и месо купувам от магазина. Пък и на готовите действително се следи съставът, слагат се продукти в строго определено съотношение, добавят им се витамини, понеже при варенето повечето се разграждат - неща, които в къщи не мога да постигна. А и захар повечето от тях нямат (на Хип).
Така че съм съгласна с gost-а по този въпрос.
А и аз съм отгледана с готови пюрета, при това български (други тогава нямаше) и като Collibri още помня вкуса на някои от тях - харесваха ми! (но май бяха доста по-различни от сегашните на Ганчев Thinking).

# 74
  • Мнения: 1 391
то едно време имаше само български... ееех, кайсийката колко я обичах....

А кога бебето почва да яде по-грубо пасирани пюрета?!
Днес пасирах един картоф - добре стана, но Хиповските са по-фини наистина... а от моето пюре бебка почна да се дави...

# 75
  • Мнения: 1 567
Цитат на: petty
И наистина, ако е вярно, че пюретата на Хип са от био-екологично производство, бих ги предпочела пред домашните, защото не знам какви зеленчуци и месо купувам от магазина.


Да, бе да... предполагам, че са толкова био-екологични, колкото и тези, които купуваш от пазара. newsm03

А колкото до пасирането... ми с блендера нещата стават почти като купешките....  Laughing  Laughing

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 694
Цитат на: alma
В рекламната брошурка на пюрето Sunval прочетох, че не съдържали захар.


Казаха ми че се водят диетични. Синковеца не ги помирисва даже. Ходих да ги сменям и това м обясниха за това че не му харесват.

# 77
  • Мнения: 488
Роби имах предвид това, че по този начин например децата се привикват да ядат сладко и когато пораснат вече не могат да се откажат. И ти се налага да купуваш, купуваш, да пълниш джобовете на гиганти като Хип... та така докато пораснеш и продължиш, само че в МакДоналдс например. Става въпрос за изграждане на хранителна култура, едно време ги нямаше тези изкушения, на които са подложени днешните деца.
А за добавения витамин С, какво да ти кажа, всички изкуствени витамини се усвояват много по-трудно от тези, които се съдържат в пресните плодове и зеленчуци, това го пише във всички книги за хранене, не само в детските. Затова е за предпочитане пюретата да се дават прясно приготвени, а не консервирани.
А за българските пюренца.... какво да ви кажа, и аз съм отгледана с това, майка ми казва, че съм изяла чували пюрета! И наистина още им помня вкуса, ако имаше сега една кайсийка с ориз... eat
Но пък защо ли сега не мога да откажа на нищо сладичко... макар че и аз обичам повече домашно приготвената храна...

# 78
miaou,namiram protivore4ie v dumite ti-kak taka ako mu dade6 pure ot banan i kartof 6tialo da predpo4ete parvoto(t.e. banana),za6toto ne bil sladak?!Za prav pat 4uvam,4e v banana niama zahari-stava vapros za plodova zahar,koiato se namota vav vsi4ki plodove.I az ne namiram,4e e pravilno da se zapozva zahranvaneto s plodove.A ne ti li e izvestno,4e bananite se berat zeleni,slagat se v 4uvali s mnogo himia i patuvaiki do BG uzriavat.Za kakvo govorim togava?
Veselinap-ti kak si predstavia6 4e se otglejdat plodovete i zelen4ucite,ta kato stignat do fabrikata ne gi mieli dobre?Ia vzemi pro4eti malko za savremennoto zemedelie,posle i za eko-zemedelieto i  savremennata agrotehnika i pak pomisli.Ami i v 4ujbina kato otide6 v magazina da si kupi6 plod ili zelen4uk ne moje6 da namerih pra6inka,a kamo li kal.Tova ne e ot gradinata na baba ti Pena.I tuk ne govorim za eko -produkti,a za normalni.Ako ima6 vpredvid,4e ne gi izmivat dobre i ostavat razni himikali-ami v ekoligi4noto zemedelie borbata sre6tu nepriatelite se vodi s estestvenite nepriateli na vreditelite,tai 4e himikali ne se izpolzvat.
I ne na posledno miasto tuk stava vapros za edno naistina kontroliruemo proizvodstvo,s oburudvane i higienni normi deto edva li niakoi zavod v Bg primerno moje da se pohvali.

# 79
miaou,sega vidiah,4e si ot Plovdiv.Ami kakvo 6te kaje6 za plodovete i zelen4ucite deto rastat krai KCM-to-ne sa li palni s tejki metali.Sigurna li si,4e davaiki tova pravi6 nai-dobre za deteto si?

# 80
  • София
  • Мнения: 18 679
Честно казано, нямам наблюдения купешките пюрета да са по-фини от моите Flutter Само венъж съм купувала готово пюре круша на Хип, защото нямаше български круши на пазара.Оттам мога да сравня.Комбайнът ми е мощен и прави нещата буквално на пяна.За съжаление обаче картофът става много лепкав, по-добре намачкан да се дава.Ники обаче хич не му придиря Laughing , свикнал му е.
Явно е вярно, че децата харесват вкуса, с който са свикнали, защото аз никига не съм слагала сол и захар на пюретата и той си ги хапва с удоволствие.Даже ми направи впечатление, че малко се намръщи на безглутеновите бисквитки, защото имат вътре захар.А домашната каша, дето е най-безвкусното нещо на света, си я хапва като стой та гледай.Доволна съм, че не развива вкус към сладкото, за разликаот майка си Embarassed

# 81
  • Мнения: 488
Цитат на: gost
miaou,namiram protivore4ie v dumite ti-kak taka ako mu dade6 pure ot banan i kartof 6tialo da predpo4ete parvoto(t.e. banana),za6toto ne bil sladak?!Za prav pat 4uvam,4e v banana niama zahari-stava vapros za plodova zahar,koiato se namota vav vsi4ki plodove.I az ne namiram,4e e pravilno da se zapozva zahranvaneto s plodove.A ne ti li e izvestno,4e bananite se berat zeleni,slagat se v 4uvali s mnogo himia i patuvaiki do BG uzriavat.Za kakvo govorim togava?

Не си ме разбрала правилно - именно затова ще го предпочете, защото Е сладък, защото децата са предразположени да харесват сладкото, тъй като вкусът на самата кърма е сладникав. Ето защо не бива да им даваме плодове първо, защото после няма да искат да ядат картофеното пюре, или ще е много трудно. Същото е и с готовите пюрета - свикнат ли, чакай да харесат домашното, та то им се струва безвкусно!
А за земеделската продукция около КЦМ-то вероятно си права, не сме сигурни какво купуваме от пазара, но не сме и сигурни какво има в бурканчето готово пюре, това беше идеята ми. Просто не мога да се доверя на хранителната индустрия, защото знам, че всичко се прави за пари. Нищо, че може да пише, че е екологично чисто..., че няма подобрители и т.н.
За щастие аз живея извън Пловдив в посока съвсем противоположна на КЦМ-то и семейството ми отглежда зеленчуците и плодовете си само. Ако ли не, бих намерила производител, на който да мога да се доверя, със сигурност повече отколкото на купешките пюрета.
Всеки има своята гледна точка, спорът ни може да продължава безкрайно и става безмислен в края на краищата... но ако можеш да направиш нещо по-добро за детето си, защо да не опиташ?
Между другото, защо не се регистрираш, ще ми е приятно да се запознаем.

# 82
  • Мнения: 1 391
успях! Днес Ели яде от моето домашно картофено пюре! Ура, та искаше и допълнително - е верно че беше фифти фифти с едно на Хип от моркови, но поне го пробутах!!!
а това си е малка победа

# 83
  • София
  • Мнения: 18 679
Честито! Stuck Out Tongue Оттук нататък ще видиш - голям кеф е готвенето за детенце.Аз за мъжа ми така не съм се старала Laughing

# 84
  • Мнения: 1 391
Да , наистина ще е кеф предполагам!
аз така се постарах сега - измих картофчето, нарязах на перфектни кубчета /не че ще е фатално ако не са... ама така ми беше кеф!/ сварих го, мачках го, толкова старателно.... все едно правя изкуство!  Tada

# 85
  • Мнения: 1 517
Цитат на: veselinap
Цитат на: petty
И наистина, ако е вярно, че пюретата на Хип са от био-екологично производство, бих ги предпочела пред домашните, защото не знам какви зеленчуци и месо купувам от магазина.


Да, бе да... предполагам, че са толкова био-екологични, колкото и тези, които купуваш от пазара. newsm03

А колкото до пасирането... ми с блендера нещата стават почти като купешките....  Laughing  Laughing

Всеки си има мнение.
А за пасирането, определено с блендер не стават като купешки!  Crossing Arms Но да не се развихри пак спор...

# 86
Благодаря за поканата да се регистрирам,но рядко пиша-всъщност това ми е най-голямата изява.Обикновено преглеждам набързо темите и затова мисля, че няма смисъл да се регистрирам,освен ако не стана по-активна в писането.
Извинявам се на miaou наистина не разбрах правилно.
Но,въпреки това отново ще напиша,че не съм съгласна,с това че ако бебето яде веднъж готови пюрета после нямало да прояде домашно.Храних изключително с готови пюрета първите 2 месеца,след като започнах захранването.От около 2 седмици давам и домашно приготвени,но само вегетарианските,местни още не се намам да приготвям сама.Та,бебето яде с охота и домашно приготвените и не ми е правело някакъв проблем.И изобщо как можем да говорим,че хранителните навици се определяли от първите храни.Когато детето достигне определен етап в нервно-психологическото си развитие (някъде към 3 г.) и го тъпчем със сладки храни,пържено и др.вредности тогава сам съгласна,че по този начин можем да повлияем на понататъшня му хранителен режим.Пак и след като бебето е кърмено и кармата е сладка по същата логика някои може да заключи,че понататък вече сме го пристрастили към сладкото.
Лично за себе си пак не намирам обяснение на факта и защо трябва да приготвяме домашни каши-примерно ориз и то с вода,тъй като прясното мляко е алерген.Какво хранително има в един гол ориз освен вит.Б.Готовите поне са обогатени с много вит. и минерали,които са наистина необходими за растящия организъм-примерно Fe+,I идр.И в кой книги точно пише,че изкуствените витамини се усвоявали трудно?Знам,ре разтворимата им форма се усвоява по-лесно,но не съм компетентна по въпроса в каква форма са в готовите пюрета.
Мила miaou, ако твоето мнение относно храните е изградено от статията в  Библиотеката,в които ако си спомням добре пишеше нещо за определянето на вкусовете,то превода беше от американска статия и визираше техния начин на живот.И дори ако въпросните деца не посягат към "боклучавите" на пръв поглед храни,то пак не се хранят здравословно.,тъй като е известно  храните в Америка масово се третират с хормони и растежни регулатори.Затова  и с течение на времето качват  кг,стардат от куп болести и пр.

Общи условия

Активация на акаунт