Любим откъс от любима книга?

  • 3 715
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 585
Лиске, дядо ми остави за четене това. Черна си ми.

# 16
  • Мнения: 534
"Да ти направи момински сандък за чеиз, да му изпише две смесни китки отпред и кога му завъртиш ключа, да ти дзънка: дзъннн... дзъннн!... Валчеста маса с един крак и огледало отгоре да ти измайстори, че да трепка, да трепка, кога я поставиш на постлано в гостната; скрин с шест чекмеджета да ги изглади и лакира, да речем, че да си навяхват краката, кога кацат мухите по него – златни му ръце на Мирча Фтичето!
Пък пчелен кошер да ти изпипа, окачалка с огледало, креват да ти нагласи, или пък погребален ковчег да ти облече в черно сукно, че да го обточи-обточи със златни кенари по ръбовете, златен кръст да му лепне на средата и две ангелчета отстрани, клекнали да се молят, та да ти е мило и драго тъща си да положиш в него, примерно казано."
   То не е печатница-Нашенци-Чудомир

Мога да го препрочитам хиляди пъти и когато го видя тоя пасаж винаги се смея с глас   smile3532 много ги обичам разказите.
Сега ги намерих и в Знам.бг и си ги  чета докато съм на работа.

# 17
  • Мнения: 3 423
Лиске, дядо ми остави за четене това. Черна си ми.

лисицата успяла не само да надхитри дядото и да му открадне всичката
риба, но и да накара пребития вълк да я отнесе на гръб до дупката й.

Вълчо, ти що се ловиш на евтини трикове,
бе, кака, като видиш лисица, и оглупяваш.

# 18
  • Мнения: 2 253
 "...ще видите,казваше той,ще разпределят пак всичко между свещениците,гринговците и богаташите,а на бедняците нищо,разбира се,защото те винаги ще си останат такива маркототевци,че в деня,в който лайната имат някаква стойност,бедните ще почнат да се раждат без дупета,ще видите,че е така....."
             Г.Г. Маркес-"Есента на патриарха"                                                                                                               

# 19
  • Мнения: 1 100
Не се опитвай да бъдеш винаги последователен. След това Свети Павел казал: "Мъдростта на света е безумие в очите на Бога". Да си последователен означава винаги да носиш едни и същи чорапи. Това означава утре да е същото като днес. А движението на планетите? Къде е то? Докато ти не причиняваш на другите вреда, ти много рядко променяш своето мнение. Противоречи си без да се смущаваш. Това е твое право. Няма значение какво мислят другите — понеже те при всички случаи нещо ще си помислят. Така че, отпусни се, позволи на вселената да те заобиколи. Зарадвай се на своето собствено учудване. "Бог е избрал глупавите неща на земята, за да смущава мъдреците" — казал Свети Павел.



И много други, но ме мързи да преписвам..

# 20
  • Мнения: 293
мноу готина тема, сигурно единствената, която ми се иска АЗ да се бях сетила да пусна (защо не е в по-подходящо годишно време??! Счети съм, все пак! Mr. Green )

Това, за което се сещам сега: пак Т. Пратчет, Леля Ог пише до вкъщи:

"Прилагам снимка на гробнцата тук можеш да видиш хората ги погребват в кутии над земята ами като е толкова мокро понеже няма да ти се ще да си умрял и одавен на сичкото отгоре, казват че патуването разсширява мирогледъ майче аз мога вече да си го източа моя от ушите и да си го вържа под брадичката, сичко най-хубаво, МАМА"

# 21
  • Варна
  • Мнения: 85
Повечето мои любими книги са от руски автори, чета ги на руски, при превода се губи всичко хубаво и тук откъса  ще е на руски.
"- Ну-с, так...- сказал хорошо поставленный мужской голос. - В некотором было царстве, в некотором государстве был-жил царь, по имени... мнэ-э.... ну, в конце концов, неважно. Скажем, мнэ-э... Полуэкт.... У него было три сына-царевича. Первый... мнэ-э-э... Третий был дурак, а вот первый?....
...Кот с досадой выплюнул цветок и, весь сморщившись, потер лоб.
- Отчаянное положение, - проговорил он. - Ведь кое-что помню! "Ха-ха-ха! Будет чем полакомиться: конь - на обед, молодец - на ужин..." Откуда бы это? А Иван, сами понимаете - дурак, отвечает: "Эх ты, поганое чудище, не уловивши бела лебедя, да кушаешь!" Потом, естественно - каленая стрела, все три головы долой, Иван вынимает три сердца и привозит, кретин, домой матери... Каков подарочек! - Кот сардонически засмеялся, потом вздохнул. - Есть еще такая болезнь - склероз, - сообщил он."
Аркадий и Борис Стругацкие " Понедельник начинается в субботу".

# 22
  • UK
  • Мнения: 3 959
Робърт Джордан - Колелото на Времето

Закон за непредвидените последствия - Независимо дали това, което направиш, доведе до очаквания от теб резултат, или не, то ще причини поне три следствия, които никога не си очаквала, и едно от тях определено ще се окаже неприятно.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 999
Нямам книгите при мен, може ли по памет?  newsm78

"Изтялата жар на нещастна любов с дъх на горчиви бадеми..." Това изречение ми се е забило в мозъка от "Любов по време на холера" на Маркес

"Най-краткия момент във вселената: Момента от светването на зелено на светофара, до звука на клаксона на таксито зад вас." От Тери Пратчет е, но коя....

"Не казвам, че не мога да живея без теб. Мога да живея без всеки и всичко... Просто не искам да живея без теб, ако не ми се налага." Не знам от коя книга е.  Embarassed

"-Елице...Елице...
- Казвай ми сега Елице, защото след седмица ще ми викаш майко", "Дошло е време разделно и един ще застане на лявата, а друг на дясната страна" - "Време разделно"

"Най-лошото, което може да ти се случи на едно празненство е да не те поканят" От Фицджералд, но какво...

Има още много... Като дете си имах тетрадка, където ги преписвах, още я пазя.  Embarassed

# 24
  • Plovdiv
  • Мнения: 2 127
Имало една легенда за птичка,която пее само веднъж в живота си, но по-сладко от всяко друго земно създание.Още щом напусне гнездото си, тя дири трънлив храст и няма покой, докато не го намери.Тогава запява сред безпощадните му клонки,притискайки гръб към най-дългия им и остър шип,за да умре,извесена над своята агония,надпяла и чучулигата,и славия.Възхитителна песен,заплатена с живота.Но целият свят притихва заслушан и дори Бог на небето се усмихва.Защото най-хубавото се добива само с цената на голяма болка...или поне така е според легендата.

"Птиците умират сами"

# 25
  • Мнения: 6 992
"Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон Mr. Green

# 26
  • у дома
  • Мнения: 77
Думи!Най-обикновени думи!Но колко ужасни,колко ясни,ярки и безпощадни бяха те!От тях не можеш да избягаш.Ивсе пак какво изкусително вълшебство криеха те!Сякашбяха способнида облекат неясните видения в пластична форма, в тях звучеше особена, сладостна мелодия, като мелодията на цигулка или лютня...Обикновени думи!Нима има нещо по осезателно от думите?                            Оскар Уайлд  ,,Портретът на Дориан Грей"

# 27
  • Мнения: 3 423
Имало една легенда за птичка,която пее само веднъж в живота си, но по-сладко от всяко друго земно създание.Още щом напусне гнездото си, тя дири трънлив храст и няма покой, докато не го намери.Тогава запява сред безпощадните му клонки,притискайки гръб към най-дългия им и остър шип,за да умре,извесена над своята агония,надпяла и чучулигата,и славия.Възхитителна песен,заплатена с живота.Но целият свят притихва заслушан и дори Бог на небето се усмихва.Защото най-хубавото се добива само с цената на голяма болка...или поне така е според легендата.

"Птиците умират сами"

Малко фрийстайл е цитатът, а?

Някъде си изпуснала:
"Но ние, когато ние забиваме шипа
в гърдите си, знаем, разбираме.
И все пак го правим. Все пак го правим.

# 28
  • Мнения: 1 149
Има една легенда за птичката, която пее само веднъж в живота си,но по-сладко от всяко земно създание.
Още щом напусне гнездото си тя дири трънлив храст и няма покой докато не го намери.Тогава запява сред безпощадните му клони, притискайки гръд към най-дългия и остър шип, за да умре над своята агония -надпяла и чучолигата и славея.
Възхитителна песен,заплатена с живота.Но целия свят притихва заслушан и дори Бог на небето се усмихва.
Защото най-хубавото се добива само с цената на голяма болка................или поне така е според легендата
Птиците умират сами

# 29
  • usa
  • Мнения: 2 113
реви, марко, реви, братко,
двама да ревеме!
ти - в обора, аз - на двора,
да се радва дечо пора!

от "реви, марко!" на чудомир

Общи условия

Активация на акаунт