Кои пломби са за предпочитане ?

  • 6 446
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 32
Кои пломби са за предпочитане АМАЛГАМАТА или така наречените Бели пломби !
Това е едан зъболекарска тема и ще е интересно всеки да си каже мнението във връзка с опита си или това което знае от професионалисти и пациенти !!!
Амалгамата е изградена от метални съединения които образуват запечатваща повърхност на разрушеният зъб.
Белите пломби са изградени от полимери - вид пласмаса с висока твърдост също образуват твърда повърхност в следствие на фото - хим. процеси.

# 1
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Ако се наложида се слага на зъб които се вижда пломбата,задължително искам бяла.Но сега имам една на мъдрец,тя е амалгама,моята зъболекарка казва,че амалгамата била по-здрава,дали е така-незнам?!

# 2
  • Мнения: 4 053
имам амалгами от дете още,демек едноо....15-17 години,и не са ми мръднали,
а тези белите,те според мен са по скоро естетически от колкото здрави,
ма,знам ли newsm78

# 3
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
И аз имам с амалгама. Казах и на моята зъболекарка да ги сменим с бели. Но според нея, щом са добре направени и нямам оплаквания, да не ги пипам. Били по-трайни.

# 4
  • Мнения: 32
Според моя зъболекар амалгамата не са пломби, метала правил поляризация идори работел като мини батерия, не знам но той започна да ми сменя амалгамените пломби, естествено с бели котито са почти 2 пъти по скъпи. не знам какво да мисля ......днес няма ясна граница между здравето и бизнеса за зъболекарите и лекарите...допускам че е възможно някой да ти подмени здрави пломби с бели просто заради бизнеса..

# 5
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Да, зъболекарският бизнес е доходоносен. Понякога дори за сметка на здравето и коректността. Не знам дали твоят или моята е прав/а.

# 6
  • Мнения: 2 865
Амалгамата наистина е по-здрава, но не е естетична, а освен това съдържа живак и сериозно бих се замислила, особено ако ми предстои тепърва майчинство.

Според мен фотополимерните са достатъчно добър вариант.

# 7
  • Мнения: 4 053
Според моя зъболекар амалгамата не са пломби, метала правил поляризация идори работел като мини батерия, не знам но той започна да ми сменя амалгамените пломби, естествено с бели котито са почти 2 пъти по скъпи. не знам какво да мисля ......днес няма ясна граница между здравето и бизнеса за зъболекарите и лекарите...допускам че е възможно някой да ти подмени здрави пломби с бели просто заради бизнеса..

да и аз мисля,че е заради бизнеса  Wink
щом толкова е загрижен за здравето ти ,нека ти ги смени за негова сметка

# 8
  • Мнения: 32
имам амалгами от дете още,демек едноо....15-17 години,и не са ми мръднали,
а тези белите,те според мен са по скоро естетически от колкото здрави,
ма,знам ли newsm78
дават около 20 г. живот за амалгамите така че може още да са здрави...

# 9
  • Мнения: 4 053
имам амалгами от дете още,демек едноо....15-17 години,и не са ми мръднали,
а тези белите,те според мен са по скоро естетически от колкото здрави,
ма,знам ли newsm78
дават около 20 г. живот за амалгамите така че може още да са здрави...

здрависа разбира се,аз още нямам паднала амалгама,
ама фотополимерна имам,
и естествено няма да си сложа амалгама на предните зъби Wink
така,че свичко е ОК

# 10
  • Мнения: 32
имам амалгами от дете още,демек едноо....15-17 години,и не са ми мръднали,
а тези белите,те според мен са по скоро естетически от колкото здрави,
ма,знам ли newsm78
дават около 20 г. живот за амалгамите така че може още да са здрави...

здрависа разбира се,аз още нямам паднала амалгама,
ама фотополимерна имам,
и естествено няма да си сложа амалгама на предните зъби Wink
така,че свичко е ОК
Виж за това че ти е паднал полимера не означава че са по лоши, просто зъболекаря ти не го бива, полимера е много деликатна пломба и изисква сръчност и добри умения. Аз лично един зъболекар ми слага 2 пъти полимер на преден зъб и 2 пъти падна, отидох на друг и заковапломбата от раз, до сега не е мръднала, също ползват и не много добри материали но със сигурност не е от вида това че ти пада...
Що се отнася до амалгамата тя е метал за разлика от полимера тя прави фуги в следствие на добрата топлопроводимост и температурното движение е подложена на повече механичен стрес, и най малките пукнатини които няма как да осетиш са пробив в пломбата а съответно бавно разваляне на зъба...

# 11
  • Мнения: 4 053
нещо,вече не разбирам смисъла на темата Stop

# 12
  • Мнения: 8 450
Дали е бизнес -хмм,можете сами да стигнете до извода, като си спомните как се правят амалгамите-с живак!

# 13
  • Мнения: 6 315
Амалгамата наистина е по-здрава, но не е естетична, а освен това съдържа живак и сериозно бих се замислила, особено ако ми предстои тепърва майчинство.

Според мен фотополимерните са достатъчно добър вариант.

Амалгамите не са токсични  Simple Smile.

Лично аз не мога да кажа категорично кое е по-добро. Падала ми е амалгама (чупила се е също така), което се случи и с фотополимер. Средният живот на амалгамата се води 12.8 години, а на фотополимера 7.8 Simple Smile.

Според мен за кътници е по-добре амалгама (за да се сложи е нужно повече "дълбаене"), а за предните зъби - фотополимер.

FAQ
Видове пломби - пак английски

# 14
  • Мнения: 2 865
http://www.fda.gov/cdrh/consumer/amalgams.html

 А това е извадка от друг сайт:

Dental amalgam is a direct filling material used in restoring teeth. It is made up of approximately 40-50% mercury, 25% silver and 25-35% a mixture of copper, zinc and tin. Amalgam use is declining because the incidence of dental decay is decreasing and because improved substitute materials are now available for certain applications.

# 15
  • Мнения: 950
Когато се сложи фотополимер първо не си личи, че има пломба, което е много важно за зъбите които се виждат. От амалгамата може да се получи алергия и поади това, че съдържа желязо не може да се слага злато в устата (например златна коронка).

# 16
  • varna
  • Мнения: 1 012
за златната коронка не съм съгласна-мой познат е с такава и с такъв мост от близо 30години-злато определено се е използвало в стоматологичните услуги,по повод амалгама или фотополимер-аз съм за фотополимера-изцяло приема и възвръща естествената форма на зъба - така се подобрява дъвкателната му функция-докато при амалгамата това не може да се получи

# 17
  • Мнения: 4 150
Амалгамата е токсична.Не се полzва в Швеция от години,и в целия ЕС е zапочнало тоталното й елиминиране и zаместване с други материали.
Научна литература има по вьпроса,не ми се спори. Peace

# 18
  • Мнения: 5 539
Кажете нещо за другия вид бели пломби, химични или нещо подобно Rolling Eyes
Иначе между амалгама и фотополимер - естествено полимерът Peace

# 19
  • Мнения: 9 467
В амалгамата има живак! Сами решете колко е безвредна!
Иначе-амалгамата се свива, при което се получава вторичен кариес м/у нея и зъба или под нея, което е още по-кофти вариант-уж е пломбиран зъба а станало пулпит примерно Sick
При фотополимерите-зависи какъв е кариеса, на кой зъб, колко е кадърен стоматолога /аз съм на нмение че тази професия е в голяма степен занаят, нямаш ли ръце, колкото и знания да имаш-нема да се получи/...а като цяло фотополимерите са крехки-зависи под какъв ъгъл е натиска..
При всички положения фотополимерите са за предпочитане и естетически и функционално!

# 20
  • Мнения: 8 450
Амалгамата е токсична.Не се полzва в Швеция от години,и в целия ЕС е zапочнало тоталното й елиминиране и zаместване с други материали.
Научна литература има по вьпроса,не ми се спори. Peace
Ами това мнение решава въпроса. HugТо беше ясно от самото начало. Grinning

# 21
  • Мнения: 4 700
амалгамата е токси4на, но моята zъболеркарка я предпо4ита zа дълбоките кариеси, zа6тото било много плътна. Но ина4е раzбира се фотополимера  Peace

# 22
  • Мнения: 3 146
Изобщо се чуда как може да има спор по въпроса. Фотополимерът, разбира се!

# 23
  • София
  • Мнения: 13 200
Доколкото знам сегашната амалгама е безвредна! Тя не е едновремешната... ако погледнем рееално амалгамата е по-добра по отношение на здравина и запечатване на зъба. Това го твърдя и аз от опит и зъболекарката ми. Аз имам в устата си пломби правени ми в 10-ти клас, които не давам да пипат и да сменят с бели... нямам проблеми с въпросните зъби. Белите пломби разбира се са по-естетични и си се слагат на по-предните зъби. Тогава няма да искам амалгама разбира се...

# 24
  • София
  • Мнения: 13 200
Според моя зъболекар амалгамата не са пломби, метала правил поляризация идори работел като мини батерия, не знам но той започна да ми сменя амалгамените пломби, естествено с бели котито са почти 2 пъти по скъпи. не знам какво да мисля ......днес няма ясна граница между здравето и бизнеса за зъболекарите и лекарите...допускам че е възможно някой да ти подмени здрави пломби с бели просто заради бизнеса..

Хихи.. минибатерия... ама за неговия джоб май... Twisted Evil

# 25
  • София
  • Мнения: 13 200
Амалгамата наистина е по-здрава, но не е естетична, а освен това съдържа живак и сериозно бих се замислила, особено ако ми предстои тепърва майчинство.

Според мен фотополимерните са достатъчно добър вариант.

На мен по време на бременността ми е слагана амалгама на мъдрец... зъболекарката знаеше, че съм бременна  Rolling Eyes

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 09:57 от Vache

# 26
  • Мнения: 9 467
Доколкото знам сегашната амалгама е безвредна! Тя не е едновремешната... ако погледнем рееално амалгамата е по-добра по отношение на здравина и запечатване на зъба. Това го твърдя и аз от опит и зъболекарката ми. Аз имам в устата си пломби правени ми в 10-ти клас, които не давам да пипат и да сменят с бели... нямам проблеми с въпросните зъби. Белите пломби разбира се са по-естетични и си се слагат на по-предните зъби. Тогава няма да искам амалгама разбира се...
Няма "стара" и "нова" амалгама-една и съща  си е Naughty
А това за запечатването изобщо не е така..не споря, просто е факт.
Ако някой "стоматолог" твърди подобно нещо-да си хвърля дипломата моментално. hahaha

# 27
  • Мнения: 4 150
В zьболекарските кабинети,амалгамата се иzхвьрля по определен ред като силно токси4ен материал.Приготвя се по подобен на4ин.

ХУбава алтернатива са керами4ните инлеи,които са доста скьпи.Но пьк дьржат около 20 години.

# 28
  • Мнения: 112
Амалгамата не е ли живак ?!
Грехота е да се слагат баш в устата токсични материали, когато има къде къде по-нови и естетични пломби като фотополимера например

# 29
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според моя зъболекар амалгамата не са пломби, метала правил поляризация идори работел като мини батерия, не знам но той започна да ми сменя амалгамените пломби, естествено с бели котито са почти 2 пъти по скъпи. не знам какво да мисля ......днес няма ясна граница между здравето и бизнеса за зъболекарите и лекарите...допускам че е възможно някой да ти подмени здрави пломби с бели просто заради бизнеса..

Прав е ...някои хора дори ги хваща ток от зъбите ..така съм чувала .... иначе какво съдържаше амалгамата живак ли беше ?

Общи условия

Активация на акаунт